מה הן הדרכים לקבלת אזרחות ישראלית?

במאמר זה נפרוס את הדרכים הנפוצות לקבלת אזרחות ישראלית על פי חוק האזרחות – 1952.

דרכון ישראלי – סימן לאזרחות ישראלית

עורך דין הגירה לישראל - אזרחות ישראלית - דרכון ישראלי - אזרחות ישראלית

אזרח ישראלי נבדל  מתושב קבע בישראל, מתושב ארעי בישראל, וכן ממי ששוהה בישראל מתוקף אשרות כניסה למיניהן, בכך שרק אזרח ישראלי רשאי להצביע בבחירות הכלליות לכנסת, כמו כן: רק אזרח ישראלי מחזיק בדרכון ישראלי.

סוגיית האזרחות ישראלית נקבעה על ידי חוק האזרחות שנחקק בשנת 1952. זהו חוק שנחקק  רק 4  שנים לאחר הקמתה של המדינה , תוקן מאז, כמה פעמים, אם כי ללא שינוים מהותיים, ומתאר את הדרכים לרכישת אזרחות ישראלית.

כהן, דקר, פקס, ברוש ​​– משרד עורכי הדין, עורכי דין הגירה ישראליים, מטפלים בכל תחומי ההגירה לישראל, ובכלל זה סיוע משפטי בקבלת אזרחות ישראלית ודרכון ישראלי.

נשמח לסייע לך לעבור את תהליך קבלת האזרחות בצורה מקצועית ויעילה, ולייצג אותך מול משרד הפנים הישראלי, אשר בידיו הסמכות למתן אזרחות ישראלית.

אזרחות ישראלית על ידי  עלייה לישראל –  מכוח שבות

הדרך העיקרית והנפוצה ביותר לקבלת אזרחות ישראלית, עבור אזרחים זרים, היא באמצעות עלייה לישראל, על פי חוק השבות – 1950. עלייה לישראל אפשרית ליהודים, וגם  לצאצאיהם של יהודים ובני זוגם. חוק האזרחות מעניק זכות לקבלת אזרחות ישראלית באופן מידי לעולים חדשים.

בשנת 2014, כ- 25,000 אנשים מכל רחבי העולם עלו לישראל וקיבלו אזרחות ישראלית.

אזרחות ישראלית מתוקף לידה

אבא ותינוק - אזרחות מכוח לידה - אזרחות ישראלית

כל אדם שנולד לאב ישראלי או לאם ישראלית, הוא אזרח ישראלי מלידה, על פי חוק האזרחות. יש לציין כי כלל זה חל גם על ילד אשר נולד להורה אזרח ישראל מחוץ לגבולות מדינת ישראל. עם זאת, במקרים בהם האב ישראלי, אולם האמא אינה ישראלית וההורים לא היו נשואים בעת הלידה, או לא חיו יחד, עשויה להיווצר בעיה ברישום האב הישראלי בתעודת הלידה, ומכאן קושי ברישום הילד הנולד כאזרח ישראל. בדרך כלל, נציגי משרד הפנים ידרשו ראיות לכך שאביו הנטען של היילוד הוא למעשה האבא הביולוגי, לפני הרישום של התינוק כאזרח ישראלי. ישנם מקרים בהם משרד הפנים ידרוש צו הצהרתי של בית המשפט לענייני משפחה כתנאי לרישום הילד כישראלי. בבית המשפט ידרשו ההורים להביא מסמכים המראים את הקשר בין ההורים, או לעיתים קרובות בדיקת רקמות (בדיקת DNA) אשר תוכיח את האבהות.

כמו כן, ילד מאומץ כחוק, יוכל לקבל אזרחות ישראלית אם ביום אימוצו, אם אביו המאמץ או אמו המאמצת היו אזרחים ישראלים.

אזרחות ישראלית על ידי התאזרחות

 תושב קבע בישראל, שאינו אזרח ישראלי, יכול לקבל אזרחות ישראלית על ידי התאזרחות, כאשר הוא עומד בקריטריונים הבאים:

1.       נמצא בישראל.

2.      שהה בישראל לפחות 3 מתוך 5 השנים האחרונות – מרכז החיים הוא בישראל.

3.       זכאי לתושבות קבע בישראל.

4.       השתקע בישראל, או מבקש להשתקע בישראל.

5.       ידע מסויים בשפה העברית.

6.       ויתר על כל אזרחות קודמת או הוכיח שלא יהיה אזרח חוץ כאשר יהיה אזרח ישראלי.

7.       כל אדם שרוצה לקבל אזרחות ישראלית על ידי התאזרחות יצטרך להצהיר כדלקמן:

                               "אני מצהיר שאהיה אזרח נאמן למדינת ישראל".    

אזרחות ישראלית על ידי נישואים

חתונה - אזרחות מכוח נישואים - אזרחות ישראלית

אדם (או אישה) אשר אינו אזרח ישראל, הנשוי לאזרח או אזרחית ישראלים יוכל לקבל אזרחות ישראלית על ידי התאזרחות, זאת על פי סעיף 7 לחוק האזרחות – 1952. תקדימי בית המשפט הישראליים קבעו לאורך השנים כי זכות זו זמינה גם לזוגות שאינם נשואים באופן חוקי, אך הם חיים יחד כבעל ואישה (ידועים בציבור). זכות זו מוקנית גם לאזרח זר אשר נשוי לתושב קבע ישראלי. אזרחות ישראלית / או תושבות קבע בישראל – בדרך של נישואים אינם ניתנים אוטומטית, אלא מדובר בתהליך הדרגתי שנמשך כ -5 שנים, שבמהלכו משרד הפנים בוחן את כנות מערכת היחסים בין בני הזוג ומעניק לאזרח הזר מעמד זמני בישראל לתקופה של שנה אחת בכל פעם. בסופו של התהליך, נוהל מתן מעמד בישראל לבן זוג זר של אזרח ישראלי, מעניק לבן הזוג הזר את הזכות לקבלת אזרחות ישראלית, או תושבות קבע בישראל.

אזרחות ישראלית מכוח הענקה – החלטת שר הפנים

שר הפנים הישראלי, הוא השר הממונה על ענייני הגירה לישראל. חוק האזרחות העניק לשר הפנים סמכות החוקית להחליט על הענקת אזרחות ישראלית לתושב ישראל או למשפחתו המידית, במקרים בהם הם תרמו לביטחון או לכלכלת המדינה, או שהיתה להם תרומה מיוחדת לישראל.

כהן, דקר, פקס, ברוש ​​- עורכי דין לענייני הגירה לישראל

אנחנו עורכי הדין במשרד כהן, דקר, פקס, ברוש ​​- משרד עורכי דין, עוסקים בתחום ההגירה לישראל ונותנים סיוע משפטי בתחום קבלת אזרחות ישראלית ובתחומיים אחרים של עלייה לישראל.

אנא צרו עמנו קשר לקבלת מידע נוסף על אזרחות או הגירה לישראל:

אזרחות ישראלית עורך דין בפתח תקווה

ייעוץ משפטי http://lawoffice.org.il/: 03-3724722

          055-9781688

רחוב עמל 37 פתח תקווה 4951337 ישראל, http://lawoffice.org.il/: office@lawoffice.org.il

כהן, דקר, פקס, ברוש ​​משרד עורכי דין