דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

דרכון ישראלי לעולים חדשים והארכת דרכונים לישראלים בחו"ל

Joshua Pex

יצחק קץ

ברוצני להודות למשרד ובמיוחד לנטעלי בן דוד שהייתה לי לעזר ותמיכה. וגם מחוץ לשעות העבודה במידת הצורך במשך כמעט שנתיים וחצי של מתחים ויסורי נפש שהעביר אותי משרד הפנים בעזרת הפרקליטות וכל זאת רק על-מנת לאשר לי בדיקת רקמות לפי נוהל חו"ל להוכחת אבהות, דבר שאיפשר לי בסופו של דבר להביא את בני לחיות עימי בארץ לאחר פתירת אימו בחו"ל.

תודתי נתונה לכל הצוות שהיה חלק בתהליך מורכב זה.

שלום

תותח עורך דין מיכאל עזר לנו מאוד עם תביעת אבהות ולאחר מכן בהסדרת המעמד של בת הזוג שלי. צוות המשרד נחמד מאוד והיו מאוד יעילים

רום לופוביצ'

שלום לכולם! הייתי בפגישת יעוץ עם יהושוע פקס ועו"ד נוסף, ואני ממליץ אליהם מכל הלב, נתנו לי ולארוסה שלי את כל הזמן שהיינו צריכים, ענו לנו לכל השאלות בלי זלזול, בנוסף שולחים את כל המידע מסודר לאיימל, בקיצור עזרו לנו מכל הלב! ממליץ בחם לב!

Oksana Troshin

צוות מעולה , יעיל, אמין ומסור.
עונים לכל שאלה בפירוט עוזרים בכל שלב מתלווים ללקוח בכל פניה למשרד הפנים .
עזרו לי לקבל עליה אחרי גיור כשמשרד הפנים התנגד.
ממליצה בחום

איתן ברנס

אחרי שלוש וחצי שנים ושני משרדי עורכי דין שלא הצליחו לעזור בסכומים מטורפים שהשקעתי ולשווא. הגעתי אל המשרד של עורך דין מיכאל דקר, ותוך חודשים ספורים הצלחנו יחד להגיע לכך שיש לבן שלי מעמד במדינת ישראל. ועוד לקחו על עצמם לעזור בדברים נוספים. תודה ענקית לכל המשרד ובמיוחד לנטעלי שעזרה והסבירה על כל דבר עם המון המון סבלנות!

Chen Aviani

ברצוני להמליץ על משרד עורכי הדין דקר, פקס, לוי, רוזנברג במיוחד לעו״ד יהושוע פקס על שירות מקצועי ומתן עזרה ויעוץ על תהליך חיים משותפים בישראל עם בת הזוג ממדינה זרה מול משרד הפנים.

רוני עמנואל

משרד עורכי הדין מיכאל דקר ויהושוע פקס עזרו לנו במאמצנו לרשום את בתי כאזרחית ישראלית (היא נולדה לשני הורים גאים, אחד מהם אזרח ישראלי, בהליך פונדקאות בחו"ל, המוסדר בחוק של המדינה בה בוצע ההליך). עורכי הדין עמדו בתוקף מול סחבת של קרוב לשנה ודרישות בלתי רלוונטיות של משרד הפנים. לבסוף הורתה השופטת למשרד הפנים לרשום את הילדה כאזרחית ישראלית (לאחר בדיקת ד.נ.א שהיא מספיקה לפי התקנות!). אנו מודים לעורכי הדין ולעוזרות המשפטיות מאיה ונטע-לי על עזרתם המקצועית, סבלנותם והעניין האישי שגילו במשך התהליך.

הן עולים חדשים והן ישראלים אשר חיים בחו"ל זכאים להחזיק בדרכון ישראל ולחדשו מעת לעת. עם זאת, רשויות ישראל מתנגדות לקבלת אזרחות ישראל רק לצורכי "מקום מעבר" על ידי זכאי שבות אשר לעולם אינם הופכים לתושבי ישראל, כשמטרת העלייה היא קבלת הדרכון לשימוש בחו"ל. חידוש דרכונו של עולה אשר קיבל את אזרחות ישראל רק על הנייר ומעולם לא הפך את ישראל למרכז חייו עשוי להיות מסובך.

משרד עורכי הדין שלנו מתמחה בנושאי עלייה והגירה לישראל. במאמר זה נדון בנושא הנפקת דרכון מהירה לעולה ללא צורך בשהייה ארוכה בישראל, בחידוש דרכון לישראלי אשר עבר לחו"ל.

דרכון ישראלי

עורך דין מומחה לקבלת דרכון ישראלי עולים חדשים

ישנם זכאי שבות רבים שחיים מחוץ למדינת ישראל, בין אם הם זכאים לעלות לישראל בתור יהודים בהתאם לסעיף 1 לחוק השבות, 1950, ובין אם הם זכאים לעלות לארץ כקרובי משפחה של יהודים בהתאם לסעיף 4א(א) לחוק השבות.

מסיבות רבות ומגוונות (משפחה, עסקים, לימודים, וכיוצ״ב), רבים מאותם זכאי שבות אינם מעוניינים לעבור לגור ולהשתקע במדינת ישראל, אבל רבים מהם כן היו מעוניינים בקבלת האזרחות הישראלית, ובהחזקת דרכון ישראלי.

לאור האמור, במאמר זה עורך דין יהושע פקס, עו"ד לענייני הגירה לישראל, מסביר אודות חוק הדרכונים (תיקון מספר 9), 2017, אשר קובע שאזרח ישראלי אשר קיבל את אזרחותו בהתאם לסעיף 2 לחוק האזרחות, 1952, אשר מסדיר את מעמד האזרחות של עולה מכוח חוק השבות, יקבל דרכון ישראל ראשון לתקופה מוגבלת, עד שלא ישתקע בישראל לאחר עלייתו לארץ.

עידוד זכאי שבות לקבל אזרחות גם אם אינם משתקעים בישראל:

כפי שניתן לראות, בטרם תיקון מספר 9 לחוק הדרכונים, רשאי היה שר הפנים לסרב לתת לעולה חדש שלא השתקע בישראל דרכון ישראלי לתקופה רגילה של 10 שנים, והיה רשאי לסרב לתת דרכון ישראלי בכלל אם אותו עולה חדש לא השתקע קודם בישראל.

מדברי ההסבר להצעת חוק הדרכונים (תיקון – מתן דרכון לעולה), 2017, עלה שהמדינה מנסה להקל על עולים חדשים, והעובדה שעולים חדשים אשר לא השתקעו בישראל, נאלצו להסתפק פעמים רבות בתעודת מעבר בלבד (Laissez-passer), העיבה על רצונם של זכאי שבות רבים בעולם מלעלות לישראל.

למרות שהצעת החוק לא קבעה בצורה מפורשת שמדינת ישראל מעודדת זכאי שבות להתאזרח כאשר רצונם הברור הוא להמשיך ולהשתקע במדינת מוצאם (אך עם דרכון נוסף, דרכון ישראלי) אלו היו התוצאות האופרטיביות של תיקון מספר 9 לחוק האזרחות. זכאי שבות ברחבי העולם יכלו להתאזרח בישראל, לקבל דרכון ראשון רגיל לתקופה של 10 שנים, ולא לעבור לגור ולהשתקע בישראל.

מה השתנה?

לאחר מספר דיווחים בכלי התקשורת על עולים חדשים שקיבלו את סל הקליטה והדרכון ועזבו את הארץ בהקדם, כולל תחקיר מסוים של רביב דרוקר ששם את הדגש על עולים מרוסיה ואוקראינה, התקבלה החלטת פשרה בין המצב לפני תיקון חוק הדרכונים והמצב לאחר התיקון. לאחר הגעתו של עולה חדש לארץ, יקבל דרכון ישראל שתקף לשנה בלבד. אם העולה חי בישראל במשך שנה זו, או רובה, יוכל לחדש את הדרכון ולקבל מסמך שתוקפו 5 שנים. לאחר חמש שנים אלו, יוכל לקבל דרכון שתוקפו ל10 שנה.

מה קורה לאחר סיום תוקפו של הדרכון הראשון?

לאחר חלוף שנה עם הדרכון הישראלי הראשון, באם משרד הפנים מוצא כי אותו העולה לא השתקע בישראל, תיקון מספר 9 כבר אינו חל. שר הפנים יהיה רשאי במקרה זה להגביל את תוקף הדרכון הישראלי המחודש של אותו אזרח ישראלי, או ליתן לאותו אזרח ישראלי תעודת מעבר.

בסעיף 6 א'(א') לחוק הדרכונים נקבע כי שר הפנים רשאי לקבוע בתקנות את המקרים שבהם לא יינתן דרכון לאזרחים ישראליים הנמצאים בחוץ לארץ ולא יוארך תוקפו של דרכון שבידם, אלא לצורך שיבתם לישראל. זאת, זולת אם יש נסיבות המצדיקות, לדעת השר, מתן דרכון או הארכת תקפו אף שלא לצורך שיבתם לישראל.

עם כך, אותו עולה חדש שקיבל דרכון ראשון בעל תוקף קצר, עלול להיתקל בסירוב לחידוש דרכונו הרגיל לאחר סיום תוקפו של הדרכון הראשון.

ערעורים לשר הפנים בכל הנוגע למתן דרכון וחידוש דרכון:

סעיף 9 (א') לחוק הדרכונים קובע כי רשאי שר הפנים להאציל מסמכויותיו לעובדים זוטרים במשרד הפנים.

סעיף 9 (ב) לחוק הדרכונים קובע שמי שרואה עצמו נפגע מהחלטת עובד זוטר לשר הפנים שאליו האציל שר הפנים את סמכויותיו, רשאי לפנות אל שר הפנים לצורך קבלת הכרעתו הסופית.

לאור האמור, כל החלטה שתתקבל לעניין סירוב ליתן דרכון לאזרח ישראל, וסירוב להארכת דרכון לאזרח ישראלי, ניתנת לערעור בפני שר הפנים בעצמו לצורך קבלת הכרעתו הסופית, ועד ששר הפנים עצמו לא ייתן "הכרעה סופית", אז על פניו, כך ניתן יהיה לטעון, לא מוצו ההליכים המנהליים עדיין, בטרם מתן הכרעה שיפוטית בנושא.

לאחר קבלת הכרעתו הסופית של שר הפנים (שלו ולא של עובד זוטר שאליו הואצלו סמכויות), ניתן יהיה לעתור על ההכרעה הסופית של שר הפנים בפני בתי המשפט הרלוונטיים.

סיכום – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדרכונים ישראלים:

משרדנו, אשר מתמחה בקבלת דרכונים ישראלים, מייצג עולים חדשים רבים, אשר אינם משתקעים בישראל, בקבלת דרכון ישראלי ראשון.

בנוסף, מגיש משרדנו ערעורים בפני שר הפנים בנושא זה, לרבות עתירות בפני בתי המשפט הרלוונטיים, במקרים ובהם לא ניתן לאזרח ישראלי השוהה בחו״ל דרכון ישראלי רגיל. צרו קשר עם עורך דין לענייני הגירה בירושלים או בתל אביב לקבלת עזרה בנושא.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה