Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

דרישת השתקעות לעולים חדשים לפני קבלת דרכון ישראלי

Joshua Pex

רוני עמנואל

משרד עורכי הדין מיכאל דקר ויהושוע פקס עזרו לנו במאמצנו לרשום את בתי כאזרחית ישראלית (היא נולדה לשני הורים גאים, אחד מהם אזרח ישראלי, בהליך פונדקאות בחו"ל, המוסדר בחוק של המדינה בה בוצע ההליך). עורכי הדין עמדו בתוקף מול סחבת של קרוב לשנה ודרישות בלתי רלוונטיות של משרד הפנים. לבסוף הורתה השופטת למשרד הפנים לרשום את הילדה כאזרחית ישראלית (לאחר בדיקת ד.נ.א שהיא מספיקה לפי התקנות!). אנו מודים לעורכי הדין ולעוזרות המשפטיות מאיה ונטע-לי על עזרתם המקצועית, סבלנותם והעניין האישי שגילו במשך התהליך.

זכאי עליה רבים רוצים לקבל דרכון ישראלי אחרי העלייה בלי להשתקע בישראל דרך קבע. עולה חדש יכול לקבל רק דרכון שתוקפו לשנה, וכל דרכון שתוקפו ארוך יותר דורש שמרכז החיים של העולה יהיה בישראל במשך שנה או יותר.

מדינת ישראל, ובמיוחד רשויות ההגירה, מתנגדים כך שזכאי עליה יקבלו אזרחות ישראלית רק בשביל הדרכון, ללא רצון לחיות בישראל. בשנים האחרונות (ובמיוחד החל מ2022), דרישת השתקעות לעולים חדשים היא חלק אינטגרלי מהליך העלייה. מנגד, זכאים רבים מעוניינים לעבור את הליך העלייה, לקבל את האזרחות, ולהמשיך לגור במדינת המוצא או לקבל את הדרכון מיד עם הגעתם לארץ הקודש. האם ניתן לקבל דרכון ישראלי מבלי להשתקע בישראל? האם ניתן לחדש דרכון ישראל בחו"ל? במאמר זה תקבלו את התשובות לשאלות אלו.

משרד עורכי הדין שלנו, בעל סניפים בירושלים ותל אביב, מתמחה בתחום הגירה ועליה לישראל. אנו עוזרים לזכאי עליה, אזרחי ישראל, ובני זוג \ משפחה של זכאי עליה ואזרחים זרים להיכנס לישראל ולקבל כאן מעמד כחוק. רבים מהלקוחות שלנו מעוניינים לקבל דרכון ישראלי בלי לעבור לגור בישראל, בין אם כדי לשמר את זכות מגורים ועבודה בישראל, בלי לנתק מידית את כל הקשרים ומקורות הפרנסה בחו"ל, או כדי להשתמש בדרכון בהמשך.

השתקעות לעולים חדשים

למה הרשויות דורשות מעולים חדשים להשתקע בישראל?

מטרת מדיניות ההגירה והעלייה של מדינת ישראל היא ב"קיבוץ גלויות" – מעבר יהדות העולם מחו"ל לישראל. אזרחי ישראל אשר יורדים מהארץ, או עולים חדשים שמקבלים אזרחות וממשיכים לגור בארץ אחרת, נוגדים מטרה זו. ברמה היותר מעשית, אזרחים אשר גרים בחו"ל אינם תורמים לכלכלת המדינה, לא משלמים מסים, לא משרתים בצבא או במילואים, ובעצם יכולים לעלות למדינה כסף עם חזרתם לארץ. מובן שלממשלת ישראל יש אינטרס מובהק לכך שרובם המוחלט של אזרחי ישראל ישתקע בארץ, ולא רק יבקר בה על מנת לרכוש דרכון או לקבל את זכויותיו של עולה חדש.

עד לשנת 2017, עולה חדש נדרש לחיות בישראל במשך שנה (או 9 חודשים מצטברים בשנה) עם תעודת מעבר (Laissez-passer) לפני שהיה מקבל דרכון ישראלי רשמי. החל מ2017, תוקן חוק הדרכונים, ותקופת ההמתנה הפכה לשלושה חודשים בלבד, והמעוניינים בכך יכלו לקבל את הדרכון תוך שבועות, בתנאי וחתמו על טופס המעיד על כך שאין בכוונתם לוותר על אזרחות ישראל.

מה הסיבה לשינויים החדשים בנוהל העלייה?

מעבר לאינטרס המעשי והכלכלי בהשתקעות העולים בישראל, לאחרונה פורסמו מספר תחקירים וניתוחים סטטיסטיים המצביעים על כך שחלק לא קטן מהעולים אשר מקבלים אזרחות ישראלית בוחר שלא לחיות בישראל. בין אם מדובר בעולים שעוזבים את ישראל מיד לאחר קבלת כלל ההטבות וסל הקליטה לעולים, או כאלו שרוצים את הדרכון רק בשביל האפשרות לנוע באופן חופשי באמצעותו ברחבי העולם.

החזרה של משרד הפנים לנהלים נוקשים יותר באה בעקבות חדשות אלו, העתירה הנלווית של התנועה לאיכות השלטון, ודיון ער בנושא בוועדת הכנסת. מטרת השינויים היא למנוע את הניצול לרעה של חוק הדרכונים החדש, הן מבחינת קבלת כספים במרמה ממשרד הקליטה, והן מבחינת שימוש בדרכון ישראלי על ידי מי שאינו בעצם אזרח ישראלי מבחינה מעשית.

מה הם הנהלים החדשים?

על עולים חדשים לישראל לחתום על טפסים המאשרים לא רק את כוונתם להשתקע בארץ, אלא גם המאשרים את ניתוק הקשר לחו"ל (בדומה לשאלון קביעת תושבות לחוזר מחו"ל הקיים). המשקר בשאלון זה נחשב כמי שהשיג את הדרכון הישראלי במרמה, ובסמכות שר הפנים לשלול את הדרכון לאחר קבלת עדות בנושא. כמו כן, הדרכון הישראלי שעולה חדש יכול לקבל בכניסה לארץ הוא בעל תוקף קצר במיוחד.

כיצד ניתן לקבל דרכון במהירות?

בדיוק כמו בעבר, עדיין ניתן לקבל דרכון תוך זמן קצר יחסית על ידי חתימה על "ויתור על ויתור", בו העולה מצהיר על אי רצונו לוותר על אזרחות ישראלית. עם זאת, הדרכון יהיה בעל תוקף מוגבל.

בשנה הראשונה בארץ, העולה יכול לקבל דרכון שתוקפו לשנה. במידה ושהה בישראל לפחות 9 חודשים משנה זו (או 75% מכל תקופה שעברה בין העלייה לבין בקשת דרכון חדש) יוכל לקבל דרכון חדש שתוקפו 5 שנים. בעבור חמש שנים מיום העלייה, יוכל האזרח לקבל דרכון שתוקפו 10 שנים.

מה בנוגע להערכת דרכון ישראלי בעוד האזרח נמצא בחו"ל?

כאן בעצם אין שינוי בנהלים, רק בלבול מסוים עם מצב שהיה קיים כבר זמן רב עקב תשומת לב חדשה לנושא הדרכונים. ניתן לחדש דרכון רק במקום בו נמצא מרכז החיים שלכם. אזרח ישראלי אשר גר בחו"ל יכול להאריך את הדרכון של אותה מדינה זרה, אך לא של מדינת ישראל.

אזרח ישראלי שהדרכון שלו פג תוקף בעוד הוא נמצא בחו"ל יכול לפנות לנציגות ישראל באותה מדינה על מנת לקבל תעודת מעבר אשר תאפשר לו לחזור לישראל ולחדש את הדרכון בסניף משרד האוכלוסין הקרוב.

מה לגבי מי שזכאי עליה אבל לא רוצה להשתקע בישראל?

זכאי עליה שמעוניינים לחיות, לעבוד ולקבל אפשרות עזיבה וחזרה חופשית מישראל ולישראל, בלי לעבור את הליך העליה, יכולים לבקש לקבל את אשרת א1, אשר תוקפה הוא עד 3 שנים ואשר ניתנת להארכה לתקופה של עד 5 שנים. קבלת האשרה דורשת הוכחת זכאות לעליה, ונשמח לסייע לכם בהליך זה.

צרו קשר:

משרד עורכי הדין שלנו עוזר ללקוחותיו בהליך העליה ובהתגברות על קשיים שונים מצד הבירוקרטיה, משרד הפנים, השגת ותרגום מסמכים, וקבלת הדרכון. במידה ואתם זקוקים לעזרה בכל נושא הגירה ועלייה, צרו קשר – עורך דין מומחה ובעל ניסיון ישמח להסביר ולסייע.

השתקעות לעולים חדשים

ייעוץ משפטי https://lawoffice.org.il/: 03-3724722, 055-9781688 

רחוב עמל 37 פתח תקווה 4951337 ישראל, https://lawoffice.org.il/[email protected]

צרו קשר

Scroll To Top