דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

דרישת השתקעות לעולים חדשים לפני קבלת דרכון ישראלי

Joshua Pex

מהיר דרישת השתקעות לעולים חדשים, ומה משמעותה? זכאי עליה רבים רוצים לקבל דרכון ישראלי אחרי העלייה בלי להשתקע בישראל דרך קבע. החוק במתכונתו הנוכחית מאפשר קבלת דרכון ישראלי בתוקף לשנה, כאשר אחריו ניתן יהיה לקבל דרכון בעל תוקף ממושך יותר. מדיניות זו נועדה לצמצם מקרים בהם הליכי עלייה לישראל נעשים לצורך קבלת דרכון ישראלי בלבד. עם זאת, היא אינה מונעת קבלת דרכון ישראלי עבור עולים, ואף לא ניתן לסרב לקבלת דרכון רק בשל אי השתקעות בישראל. להלן יסביר על הנושא בהרחבה עורך דין מומחה לדיני הגירה לישראל ממשרדנו.

מדינת ישראל, ובמיוחד רשויות ההגירה, מתנגדים לכך שזכאי עליה יקבלו אזרחות ישראלית רק בשביל הדרכון, ללא רצון לחיות בישראל. במשך שנים הונהגה דרישת השתקעות לעולים חדשים, אשר היוותה חלק אינטגרלי מהליך העלייה. לא מעט זכאי עלייה מעוניינים לעבור את הליך העלייה, לקבל את האזרחות, ולהמשיך לגור במדינת המוצא או לקבל את הדרכון מיד עם הגעתם לארץ הקודש. האם ניתן לקבל דרכון ישראלי מבלי להשתקע בישראל? האם ניתן לחדש דרכון ישראל בחו"ל? במאמר זה תקבלו את התשובות לשאלות אלו.

משרד עורכי הדין שלנו, בעל סניפים בירושלים ותל אביב, מתמחה בתחום הגירה ועליה לישראל. אנו עוזרים לזכאי עליה, אזרחי ישראל, ובני זוג משפחה של זכאי עליה ואזרחים זרים להיכנס לישראל ולקבל כאן מעמד כחוק. רבים מהלקוחות שלנו מעוניינים לקבל דרכון ישראלי בלי לעבור לגור בישראל, בין אם כדי לשמר את זכות מגורים ועבודה בישראל, בלי לנתק מיידית את כל הקשרים ומקורות הפרנסה בחו"ל, או כדי להשתמש בדרכון בהמשך.

השתקעות לעולים חדשים

מה הסיבה לדרישה מעולים חדשים להשתקע בישראל?

מטרת מדיניות ההגירה והעלייה של מדינת ישראל היא ב"קיבוץ גלויות" – מעבר יהדות העולם מחו"ל לישראל. אזרחי ישראל אשר יורדים מהארץ, או עולים חדשים שמקבלים אזרחות וממשיכים לגור בארץ אחרת, פועלים למעשה בניגוד למטרה שמאחורי מדיניות העלייה שקבעה מדינת ישראל. ברמה המעשית יותר, אזרחים אשר גרים בחו"ל אינם תורמים לכלכלת המדינה, לא משלמים מסים, לא משרתים בצבא או במילואים, ובעצם יכולים לעלות למדינה כסף עם חזרתם לארץ. מובן שלממשלת ישראל יש אינטרס מובהק לכך שרובם המוחלט של העולים לישראל ישתקע בארץ, ולא רק יבקר בה על מנת לרכוש דרכון או לקבל את זכויותיו של עולה חדש.

עד לשנת 2017, עולה חדש נדרש לחיות בישראל במשך שנה (או 9 חודשים מצטברים בשנה) עם תעודת מעבר (Laissez-passer) לפני שהיה מקבל דרכון ישראלי רשמי. החל משנת 2017, תוקן חוק הדרכונים, כך שהדרישות לצורך קבלת דרכון רוככו משמעותית. אף שהחוק קובע כי שר הפנים מוסמך לסרב להענקת דרכון לעולים, החוק מבהיר במפורש כי עילת הסירוב אינה יכולה להיות העובדה כי העולים טרם השתקעו בישראל, באופן שמהווה עבורם מרכז חיים.

מה הסיבה לשינויים החדשים בחוקים והנהלים החלים על עולים חדשים?

קיימת הבנה בקרב הרשויות כי עלייה לישראל היא תהליך העשוי להיות מורכב ודינמי, במובן זה שהוא אינו תמיד יכול להיעשות באופן מיידי. לרבים מהעולים יש התחייבויות שונות במדינות מוצאם, בין אם מדובר בהתחייבויות משפחתיות ובין אם מדובר בהתחייבויות עסקיות. בהתאם, לא פעם עולים נדרשים לנוע בין ישראל ובין מדינת מוצאם, ולעיתים הם אף נדרשים לשהות בה תקופות ממושכות לאחר שכבר קיבלו את ההחלטה על מעבר לישראל. בהתאם, החוק נוקט במדיניות ליברלית, המאפשרת לעולים לקבל דרכון גם ללא הוכחת השתקעות מיידית.

באילו מקרים עדיין ניתן לסרב למתן דרכון לעולים חדשים?

על אף שהחוק במתכונתו הנוכחית אינו מאפשר לשר הפנים לסרב להענקת דרכון לעולים חדשים רק מסיבה של אי השתקעות בישראל, הוא עדיין מכיר בסמכות השר לסרב להעניק דרכון מסיבות אחרות. אחד הטעמים לכך הוא ״חשש מניצול לרעה״ של הדרכון. עילה זו מאפשרת לסרב למתן דרכון גם במקרים בהם הדבר נראה כהיעדר כוונה להשתקעות, אף שהדבר אינו מהווה הטעם הרשמי. באותם מקרים, חשוב לדעת כי קיימות אפשרויות להשיג על ההחלטה, בדומה להשגה על יתר ההחלטות של משרד הפנים. אפשרויות מעין אלה עשויות להיות הגשת עתירה מינהלית או ערר פנימי בפני משרד הפנים. במקרים מעין אלה, מומלץ להיוועץ עם עורך דין מומחה לדיני הגירה לישראל.

האם קיים חשש כי החוק החדש ישתנה?

לאחרונה עלו דיווחים שונים על כוונה לשנות את המדיניות הנוכחית של משרד הפנים. מטרת השינויים המתוכננים היא השבת המצב לקדמותו, כך שתוחזר דרישת השתקעות לעולים חדשים. נכון למועד כתיבת שורות אלה, טרם חל כל שינוי בנהלים, ועולים חדשים רשאים לקבל דרכון כבר עם עלייתם ארצה. ככל שיהיה שינוי בנושא, משרדנו, המתמחה בדיני הגירה ועוקב בדריכות אחר הנושא, ידאג לעדכן על כך.

מה בנוגע להארכת דרכון ישראלי בעוד האזרח נמצא בחו"ל?

כאן בעצם אין שינוי בנהלים, רק בלבול מסוים עם מצב שהיה קיים כבר זמן רב עקב תשומת לב חדשה לנושא הדרכונים. ניתן לחדש דרכון רק במקום בו נמצא מרכז החיים שלכם. אזרח ישראלי אשר גר בחו"ל יכול להאריך את הדרכון של אותה מדינה זרה, אך לא של מדינת ישראל.

אזרח ישראלי שהדרכון שלו פג תוקף בעוד הוא נמצא בחו"ל יכול לפנות לנציגות ישראל באותה מדינה על מנת לקבל תעודת מעבר אשר תאפשר לו לחזור לישראל ולחדש את הדרכון בסניף משרד האוכלוסין הקרוב.

מה לגבי מי שזכאי עליה אבל לא רוצה להשתקע בישראל?

זכאי עליה שמעוניינים לחיות, לעבוד ולקבל אפשרות עזיבה וחזרה חופשית מישראל ולישראל, בלי לעבור את הליך העליה, יכולים לבקש לקבל את אשרת א1, אשר תוקפה הוא עד 3 שנים ואשר ניתנת להארכה לתקופה של עד 5 שנים. קבלת האשרה דורשת הוכחת זכאות לעליה, ונשמח לסייע לכם בהליך זה.

צרו קשר:

משרד עורכי הדין שלנו עוזר ללקוחותיו בהליך העליה ובהתגברות על קשיים שונים מצד הבירוקרטיה, משרד הפנים, השגת ותרגום מסמכים, וקבלת הדרכון. במידה ואתם זקוקים לעזרה בכל נושא הגירה ועלייה, צרו קשר – עורך דין מומחה ובעל ניסיון ישמח להסביר ולסייע.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה