אשרת א/1 מאפשרת לאזרחים זרים בעלי זכות עלייה על בסיס חוק השבות לחיות, לעבוד וללמוד בישראל לתקופה של עד 5 שנים. ויזה זו אמורה, כמובן, לתת לזכאי השבות אפשרות לחיות בישראל ולהחליט אם הזמן האם ירצה לקבוע את מגוריו בארץ באופן קבוע. קבלת הוויזה לא מחייבת את בעל האשרה לעלות לישראל. בעלי אשרת א/1 יכולים לעזוב את הארץ עם הוויזה, לפנות לקבל אשרת א/5 לתושב ארעי, או להמשיך בהליך העלייה והתאזרחות על פי חוק השבות. בישראל נמצאות כמה מהאוניברסיטאות הטובות בתחומן בעולם, ולאזרחים זרים יש אפשרות ללמוד בשפה האנגלית. עלויות הלימודים והמחייה בישראל זולות יחסית למדינות דוברות אנגלית, גם במוסדות המובילים להשכלה גבוהה. זוהי אחת הסיבות בגללן סטודנטים זכאי שבות בוחרים ללמוד בישראל באמצעות ויזת א/1 גם אם אינם רוצים לעלות לארץ.

משרד עורכי הדין כהן, דקר, פקס, ברוש, מתמחה בנושאי הגירה וכניסה לישראל. מאמר זה של עורך הדין יהושע פקס יסביר כיצד מקבלים אשרת א/1 לצורך לימודים ומחייה בישראל.

מי זכאי לקבל אשרת א/1?

כל אחד הזכאי לעלות לישראל לפי חוק השבות, רשאי לקבל ויזה א/1. בניגוד (לדוגמא) לוויזות סטודנט אחרות בישראל, אשר פתוחות לרוב אזרחי העולם, אשרת א/1 מוגבלת ליהודים או לילדים/נכדים ליהודים, אשר זכאים לקבל אזרחות בישראל על פי חוק השבות (1950). זכאות לעלייה מתקבלת על בסיס המסמכים להוכחת זיקה ליהדות.

עם זאת, לא כל יהודי או בן משפחה ליהודי זכאי לעלייה או לקבלת אשרת א/1. מי שפונה לקבל את האשרה נדרש להציג מסמכים המעידים כי אין לו עבר פלילי, סירובי כניסה לישראל בעבר, ושאינו מהווה סכנה לביטחון ישראל.

פרטים על נוהל קבלת אשרת א/1:

על פי נוהל משרד הפנים, התוקף הראשוני של הוויזה הוא 3 שנים, והיא ניתנת לחידוש עד לתקופה של 5 שנים בסך הכל. ניתן לקבל אינטר-ויזה (אשרת כניסה חוזרת) למשך תקופת השהייה בישראל.

לקבלת האשרה, על המבקש להיכנס לישראל כמבקר, ולפנות ללשכת האוכלוסין וההגירה הקרובה. יש להמציא מסמכים המעידים כי המבקש הוא יהודי ו\או זכאי לעלייה. על המסמכים להיות בשפה אותה יכול לקרוא עובד הלשכה (אנגלית) או מתורגמים.

מה לגבי מי שרוצה להישאר בארץ אחרי סיום האשרה ללא קבלת אזרחות?

זכאי עלייה רבים ישמחו לשהות ולעבוד בישראל במשך שנים, אך אינם רוצים מסיבות שונות לעבור את הליך העלייה. לדוגמא, ארצות מסוימות אינן מאפשרות אזרחות כפולה, ונתיני מדינות אלו אינם רוצים לוותר על האזרחות הקודמת. למי שלמד בארץ עם אשרת א/1 פתוחה האפשרות לקבל אשרת א/5, מעמד ארעי בישראל ללא אזרחות.

צרו קשר

משרדינו בירושלים ובפתח תקווה מתמחה בנושא עלייה, עבודה, ולימודים בישראל. שיחה עם עורך דין מומחה של כהן, דקר, פקס, ברוש, תעזור לוודא שתוכלו לקבל אשרת א/1 או כל ויזה אחרת שמגיעה לכם לצורך כניסה לישראל.

אשרת א/1

: 03-3724722 055-9781688

: office@lawoffice.org.il