דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

קביעת מרכז חיים בישראל

Joshua Pex

כיצד להוכיח למשרד הפנים כי "מרכז החיים" שלך הוא בישראל?

"מרכז חיים" הוא מושג בו נתקלים אלו אשר מבקשים לקבל סטטוס בישראל עבור בני זוג ומשפחה. מרכז חיים אומר למעשה שמבחינת משרד הפנים, אדם מבקש להשתקע באופן קבע בישראל, ולחיות כתושב ישראל או כאזרח בארץ. למונח יש השלכות עצומות למי שנמצא בהליך מדורג או אחר לקבלת מעמד בישראל. מאמר זה של עורך דין יהושע פקס ממשרדנו, יסביר כיצד מוכיחים שמרכז החיים של מישהו נמצא בישראל.

מרכז חיים

מה בעצם משמעות המונח מרכז חיים?

קוראים של האתר וגולשים רבים אולי נתקלו במונח "מרכז חיים" במאמרים בנושא סירוב כניסה לישראל.  על מבקר שנחקר בכניסה לישראל יש להביא מסמכים המעידים כי מרכז החיים שלו – מקום העבודה, המגורים, וכל הפרוספקטים העתידיים – הוא בארץ המוצא. מסמכים כאלו אמורים להוכיח כי אין למבקר סיבה או כוונה "להשתקע" בישראל בניגוד לחוק.

אם כך, הוכחה למשרד הפנים כי מרכז החיים שלך הוא בישראל היא תמונת ראי של מצב זה. על המבקש להראות כי בכוונתו לא רק לקבל מעמד בישראל, אלא לקבוע את חייו כאן. להשתקע דרך קבע, לגור, לעבוד, לשלם מסים וביטוח לאומי, לתרום לחברה הישראלית. קביעת העובדה כי מרכז החיים נמצא בישראל חשובה עבור בני זוג של תושבי ישראל, הורים ובני משפחה, ו"תושבי האזור" כפי שנוהלי משרד הפנים מתייחסים אל תושבי עזה והגדה שאינם יהודים.

על בסיס מה מחשבים באופן אובייקטיבי מרכז חיים?

הדבר הראשון והחשוב שפקידי משרד הפנים מסתכלים עליו הוא האם האדם אכן נמצא רוב הזמן בישראל.
למשל, לבן זוג של תושבת ישראל אשר התחיל תהליך קבלת מעמד אך חזר לארץ המוצא לתקופה ארוכה בשביל לסגור עניינים כלכליים ומשפחתיים לפני המעבר לישראל יכולה להיווצר בעיה, מאחר ומשרד הפנים מצפה שכבר יקבע את מרכז חייו בארץ. תושב ישראל בעל מעמד של תושב קבע שיצא ללמוד ולעבוד מחוץ לישראל יכול גם הוא לחזור לישראל לאחר מספר שנים ולגלות שכבר אין לו מעמד, מאחר ומשרד הפנים קבע שמרכז חייו כבר אינו בישראל. בכל מקרה עדיף לא לצאת מהארץ לזמן ממושך במהלך הליך קבלת מעמד.

בשלב האחרון של ההליך המדורג, יש חשיבות להמצאות רצופה של בני הזוג בישראל:

בני זוג זרים הנשואים או מנהלים חיים משותפים עם ישראלים, עוברים תהליך מדורג לקבלת מעמד בישראל. בשלב האחרון של תהליך זה, גם לאחר שמשרד הפנים מכיר בכנות קשר, טרם מתן אזרחות ישראלית עבור בן או בת הזוג הזר/ה, יש חשיבות לקביעת מרכז חיים בישראל של לפחות 3 מתוך 5 שנים, בהן בני הזוג צריכים לשהות בארץ באופן קבע. בשנתיים באחרונות יש דרישה לשהות בארץ ברציפות (למעט חופשות קצרות).

גם במידה ואדם נמצא בעיקר או אך ורק בישראל, עליו להוכיח זאת. ישנה רשימה מסודרת של מסמכים המעידים כי אדם חי בישראל ומתפקד בחברה.

אלו מסמכים דרושים להוכחת מרכז חיים בישראל?

למעשה, על אדם להוכיח כי יש לו מקום מגורים, עבודה (או עסק משלו), הוא משלם לביטוח לאומי ולקופ"ח. המסמכים הדרושים הם:

  • חוזה רכישת או שכירת דירה
  • חשבונות שוטפים הקושרים לדירה (מים, חשמל וכו')
  • אישור מגורים מהמועצה המקומית
  • חברות בקופת חולים
  • תשלומים מל ביטוח לאומי
  • תלושי משכורת
  • תעודת בית ספר ופנקס חיסונים של הילדים (במידה ויש).

פנה למשרד עורכי הדין שלנו בתל אביב, או אל סניף המשרד בירושלים, המתמחה בהגירה לישראל, לכל בעיה מול משרד הפנים, או לעזרה בקביעת מרכז חיים.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה