דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

פקיעת מעמד תושב קבע

Joshua Pex

במאמר זה עורך דין יהושע פקס, עורך דין הגירה לישראל, יסביר מהו מעמד של תושב קבע בישראל, כיצד עלולים תושבי קבע ישראלים לאבד את תושבות הקבע, וגם מה ניתן לעשות לאחר פקיעת מעמד תושב קבע ישראלי. משרדנו בתל אביב, עוסק בהגירה לישראל ומעניק ייעוץ משפטי ללקוחות המשרד באזור מרכז הארץ, תל – אביב, חולון, גבעתיים, בני ברק והסביבה. משרד סניף באזור ירושלים, והצפון באזור עפולה.

מיהו תושב קבע?

הגדרת תושב קבע על פי חוקי מדינת ישראל ומשרד האוכלוסין וההגירה הוא כאשר מרכז חייו של האדם נמצא בישראל- הכוונה היא שמרבית מעיסוקיו, מגוריו, משפחתו ועוד מבחנים אשר נקבעו בפסיקה מעידים כי מרכז חייו של האדם נמצא בישראל.

מעמד תושב קבע מזכה את האדם לישיבת קבע בישראל למשך כל שארית חייו, כל זאת בתנאי שהוא מחזיק באשרה תקפה.

תושב קבע מחזיק בתעודת זהות ישראלית, ממש כמו אזרחי מדינת ישראל. כמו כן, זכאים תושבי קבע בישראל לזכויות אשר המדינה מעניקה- ביטוח בריאות, חופש עיסוק והצבעה לרשויות המקומיות. החריג לזכויות אלה הן ההצבעה לכנסת ודרכון ישראלי, כאשר אלה לא ניתנים לבעלי אשרת תושב קבע, אלא לאזרחי ישראל בלבד.

מלבד הזכויות שניתנות ישנן חובות החלות על תושב קבע בישראל – חובות הכוללות גיוס לצה"ל, חובת תשלום מסים, ביטוח לאומי ומס בריאות.

יש לזכור כי תושב קבע הוא אדם אשר מרכז חייו בישראל, לכן כאשר עוזב אדם את ישראל ומעביר את מרכז חייו לחו"ל, עלול להיווצר הליך של פקיעת מעמד תושב קבע.

מתי ואיך פוקע מעמד תושב הקבע?

כפי שאמרנו ישנם מקרים בהם מתחיל הליך פקיעת מעמד תושב קבע כגון: תיקון או שינוי במסמכי אשרת הקבע על ידי מי שלא מוסמך בזה. עזיבת ישראל במקרים הבאים: שהייה מחוץ לישראל לתקופה של שבע שנים לפחות. קבלת רישיון ישיבת קבע במדינה אחרת. הגשת בקשת התאזרחות במדינה אחרת. כל מקרה אשר לגופו הביא את רשות האוכלוסין להחלטה כי לא יחודש רישיון האשרה לרבות העתקת מרכז החיים ממדינת ישראל.

ההשלכות לפקיעת תושב הקבע:

אדם אשר רישיון הקבע שלו פקע, רואים אותו כאדם שנמצא בישראל ללא רישיון, ועל כן על פי חוק הכניסה לישראל, רשאי שר הפנים (השר הממונה כאחראי על רשות האוכלוסין וההגירה) לתת צו הרחקה כנגד אדם שנמצא בישראל ללא רישיון קבע.

מה עושים אם בכל זאת פקע רישיון הקבע?

תחילה, כאשר פקע הרישיון, רואים את אותו אדם כמי שחזר לתחילת דרכו, דהיינו רישום מחדש ופתיחת התהליך אל מול מרשם האוכלוסין.משרד הפנים ירושלים- פקיעת תושב קבע

הגשת בקשה:

יש להגיש בקשה על פי נוהל "פקיעת רישיון לישיבת קבע"– נוהל מספר 5.2.0018.

התנאים בהגשת הבקשה:

  1. יש להיות נוכח באופן אישי.
  2. יש לכתוב בקשה שתהיה נכונה למקרה המבוקש ורלוונטית אליו.
  3. יש לשלם אגרה על פי לוח האגרות אשר מופיע בקישור הבא: https://www.gov.il/he/departments/general/fees_and_payments .

הליך הטיפול:

  1. אימות ובדיקת פרטיו של מבקש הבקשה.
  2. יש להוכיח על ידי המבקש כי מרכז חייו אכן בישראל לאחר ששב מחו"ל, זאת על ידי המצאת מסמכים על פי טופס בקשה להמצאת מסמכים: מרכז חיים בישראל.
  3. יבוצעו בדיקות נוספות על פי נהלי רשות האוכלוסין וההגירה.

שימו לב, כל מעבר חריג לחוץ לארץ לתקופה ארוכה או לחלופין העברת מרכז החיים מישראל לחוץ לארץ עלול להביא לפקיעת רישיון תושב הקבע.

הליך שכזה לאחר שפקע רישיון הקבע עלול להיות קשה ומלא בביורוקרטיה.

עורכי דין הגירה לישראל

משרדינו בעלי מומחיות בטיפול בבקשות למעמד בישראל מול משרד הפנים. צרו קשר לקבלת ייעוץ משפטי בנושא פקיעת מעמד תושב הקבע או טיפול משפטי מול רשות האוכלוסין וההגירה.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה