דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

ביטול תושב קבע בישראל – מתי רשאי משרד הפנים לבטל תושבות קבע עבור ישראלי?

Joshua Pex

במאמר זה עו"ד יהושע פקס, עורך דין הגירה לישראל ממשרדנו יסביר מתי מוציא משרד הפנים החלטת ביטול תושב קבע עבור תושב אשר שוהה מחוץ לישראל. כמו כן, מתי יופסק תשלום ביטוח לאומי. פקיעת מעמד תושב קבע עשוי להוות בעיה עבור ישראלי השוהה בחו"ל, אשר אינו אזרח ישראלי, אלא תושב קבע בלבד, אולם במהלך שהותו מחוץ לגבולות ישראל עשוי לאבד את הזכות לשוב לארץ.

מה זה תושב קבע?

תושבי קבע הם ישראלים אשר מחזיקים בתעודת זהות ישראלית, אולם אינם אזרחי המדינה, לכן לא מחזיקים בדרכון ישראלי. מבחינה פרקטית רק אזרחים רשאים להצביע בבחירות הכלליות, אולם תושבי קבע רשאים להצביע בבחירות מוניציפליות.ביטול תושב קבע עבור ישראלי בנמצא בחו"ל

מתי מפסיק אדם לשלם ביטוח לאומי?

ישנם ישראלים אשר שוהים בחו"ל אבל היו רוצים להמשיך להיחשב תושבי ישראל ולהמשיך לשלם ביטוח לאומי, על מנת להמשיך להיות זכאים לזכויות הביטוח הלאומי, או לשמור על זכאות לטיפול רפואי בישראל. לדוגמא, ישראלים השוהים תקופות ארוכות בחו"ל עשויים לשאוף לשמור על ביטוח בריאות בישראל מסיבות כלכליות, כדי שאם חלילה יזדקקו לטיפול רפואי יקר בחו"ל, יוכלו לשוב לישראל ולקבל טיפול רפואי בארץ. מדינת ישראל בדרך כלל מזהה מצב בו ישראלי, אזרח או תושב קבע שוהה דרך קבע בחו"ל ותשלח הודעה כי הוחלט להפסיק לראות בו תושב ישראל לעניין ביטוח לאומי.

יש לשים לב כי נושא פקיעת תושבות קבע (כלומר: ביטול תושב קבע של ישראלי) והפסקת תשלום ביטוח לאומי הם שני נושאים שונים, אבל קשורים אחד לשני. על פי חוק ביטוח לאומי, ברגע שאדם לא תושב ישראל נפסקים תשלומי ביטוח לאומי. חוק הביטוח הלאומי אינו מגדיר מיהו תושב ישראל, אולם בתי המשפט קבעו, שתושב ישראל נחשב אדם שמרכז חייו בישראל. למשל: משפחתו בישראל, עבודתו בישראל, יש לו בעלות על רכוש בישראל וכד'.

כיצד מגדירים מרכז חיים?

"מרכז החיים" של האדם נבדק על פי שני מבחנים: מבחן אובייקטיבי – מקום המגורים בפועל הוא בישראל; ומבחן סובייקטיבי – על פי ראייתו של האדם את המקום שהוא מרכז חייו. על האדם לעמוד בשני המבחנים. ככל שיש לאדם יותר קשרים משמעותיים לישראל, כך רב הסיכוי שאכן יוכר כתושב ישראל. יש להדגיש כי אדם יכול להמשיך ולהיחשב לתושב ישראל, גם אם הוא שוהה בחו"ל, ובלבד ששהותו בחו"ל היא זמנית (למשל: לצורך לימודים, טיול, עבודה זמנית וכו'), וכל עוד מרכז חייו ממשיך להיות בישראל.

מתי על פי חוק יבוטל מעמד תושב קבע?

יש לשים לב כי כל האמור לעיל מתייחס רק בהחלטה לגבי הפסקת תשלום ביטוח לאומי, בעל השלכות על ביטוח בריאות, אבל ללא קשר למעמד "תושב קבע" בישראל. התנאים לפקיעת מעמד תושב קבע / ביטול תושב קבע – אשר נקבעו בחוק כוללים השתקעות קבע מחוץ לישראל לתקופה של שבע שנים, קבלת מעמד קבוע במדינה אחרת או קבלת אזרחות מדינה אחרת לאחר הליך התאזרחות. יש לציין כי מדינת ישראל לא תמיד אוכפת את החוק הנ"ל. כמו כן, גם לאחר פקיעת הרישיון לישיבת קבע אין מניעה לבקש את המעמד חזרה ובית המשפט קבע בפסיקותיו הלכה לגבי מתי מקבלים את רישיון הקבע חזרה. אחד התנאים לחיזוק הבקשה לקבלת המעמד חזרה היא שתושבות הקבע ניתנה מלידה. למרות כל זה, עדיף כמובן, אם אפשר, בכלל לא להגיע למצב שמשרד הפנים עלול לבטל את תושבות הקבע ולנסות להוכיח כמה שיותר זיקה אובייקטיבית לישראל, וגם כמובן לציין את הזיקה הסובייקטיבית החזקה למדינה, משפחה וחברים בארץ.

עורכי דין הגירה לישראל

עורך דין הגירה לישראל יהושע פקס ממשרדנו עוסק בתחום הגירה לישראל. משרדנו נמצא בירושלים ובתל אביב. כמו כן, יש סניף באזור עפולה וסניף בדרום.

אם יש לכם שאלה לגבי ביטול תושב קבע או הגירה לישראל באופן כללי צרו קשר, עורך דין הגירה לישראל ישמח לעמוד לשירותכם:

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה