דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

תהליך גירוש מישראל למסורבי כניסה

Joshua Pex

Oksana Troshin

צוות מעולה , יעיל, אמין ומסור.
עונים לכל שאלה בפירוט עוזרים בכל שלב מתלווים ללקוח בכל פניה למשרד הפנים .
עזרו לי לקבל עליה אחרי גיור כשמשרד הפנים התנגד.
ממליצה בחום

רוני עמנואל

משרד עורכי הדין מיכאל דקר ויהושוע פקס עזרו לנו במאמצנו לרשום את בתי כאזרחית ישראלית (היא נולדה לשני הורים גאים, אחד מהם אזרח ישראלי, בהליך פונדקאות בחו"ל, המוסדר בחוק של המדינה בה בוצע ההליך). עורכי הדין עמדו בתוקף מול סחבת של קרוב לשנה ודרישות בלתי רלוונטיות של משרד הפנים. לבסוף הורתה השופטת למשרד הפנים לרשום את הילדה כאזרחית ישראלית (לאחר בדיקת ד.נ.א שהיא מספיקה לפי התקנות!). אנו מודים לעורכי הדין ולעוזרות המשפטיות מאיה ונטע-לי על עזרתם המקצועית, סבלנותם והעניין האישי שגילו במשך התהליך.

Chen Aviani

ברצוני להמליץ על משרד עורכי הדין דקר, פקס, לוי, רוזנברג במיוחד לעו״ד יהושוע פקס על שירות מקצועי ומתן עזרה ויעוץ על תהליך חיים משותפים בישראל עם בת הזוג ממדינה זרה מול משרד הפנים.

שלום

תותח עורך דין מיכאל עזר לנו מאוד עם תביעת אבהות ולאחר מכן בהסדרת המעמד של בת הזוג שלי. צוות המשרד נחמד מאוד והיו מאוד יעילים

רום לופוביצ'

שלום לכולם! הייתי בפגישת יעוץ עם יהושוע פקס ועו"ד נוסף, ואני ממליץ אליהם מכל הלב, נתנו לי ולארוסה שלי את כל הזמן שהיינו צריכים, ענו לנו לכל השאלות בלי זלזול, בנוסף שולחים את כל המידע מסודר לאיימל, בקיצור עזרו לנו מכל הלב! ממליץ בחם לב!

איתן ברנס

אחרי שלוש וחצי שנים ושני משרדי עורכי דין שלא הצליחו לעזור בסכומים מטורפים שהשקעתי ולשווא. הגעתי אל המשרד של עורך דין מיכאל דקר, ותוך חודשים ספורים הצלחנו יחד להגיע לכך שיש לבן שלי מעמד במדינת ישראל. ועוד לקחו על עצמם לעזור בדברים נוספים. תודה ענקית לכל המשרד ובמיוחד לנטעלי שעזרה והסבירה על כל דבר עם המון המון סבלנות!

יצחק קץ

ברוצני להודות למשרד ובמיוחד לנטעלי בן דוד שהייתה לי לעזר ותמיכה. וגם מחוץ לשעות העבודה במידת הצורך במשך כמעט שנתיים וחצי של מתחים ויסורי נפש שהעביר אותי משרד הפנים בעזרת הפרקליטות וכל זאת רק על-מנת לאשר לי בדיקת רקמות לפי נוהל חו"ל להוכחת אבהות, דבר שאיפשר לי בסופו של דבר להביא את בני לחיות עימי בארץ לאחר פתירת אימו בחו"ל.

תודתי נתונה לכל הצוות שהיה חלק בתהליך מורכב זה.

גירוש מישראל יכול לקרות לכל מבקר – חברים, קרובי משפחה ובני זוג של ישראלים. פקידי רשות ההגירה והאוכלוסין (מינהל מעברי הגבולות, הידוע גם כביקורת הגבולות) יש סמכות רחבה לסרב כניסה לישראל, לעצור ולגרש מבקרים. במאמר זה עו"ד העוסק בדיני הגירה לישראל מסביר מה קורה כשנעצרים, ומה כדאי לעשות?

משרדנו מתמחה בהגירה לישראל: עלייה, ויזות עבודה, כניסה כתיירים. אנו מקבלים הרבה פניות מאזרחי ישראל שאורחיהם – קרובי משפחה, בני זוג ועוד – נעצרו בנתב"ג ועומדים בפני גירוש מישראל. מאמר זה של יהושע פקס, עורך דין הגירה לישראל, יסביר מה קורה כשנעצרים, מה לעשות, ואיך יוכל עו"ד יכול לעזור.

שאלות בביקורת דרכונים:

השלב הראשון לפני מעצר וגירוש הוא משהו שכולם עוברים – יורדים מהמטוס ונשאלים כמה שאלות על ידי פקיד/ת ביקורת גבולות. אזרחי ישראל עוברים שלב זה באופן די אוטומטי. אזרחים זרים עוברים ביקורת קשה יותר, כדי לוודא שיש להם סיבה "טובה" להיכנס לישראל. הדבר העיקרי שבודקים בכניסה הוא האם המבקר הגיע לישראל כתייר או באמצעות אשרה אחרת או האם קיים חשש או כוונה כי הכניסה היא למטרת עבודה באופן לא חוקי או "להשתקע" בישראל שלא כחוק.

כפי שנכתב ביתר עומק במאמר אחר באתר שלנו הנוגע לתיירים שכניסתם סורבה, אפשר וראוי להתכונן לשאלות אלו. לרשום את פרטי האנשים איתם אתה נפגש – קרובי משפחה או חברים. לדעת מראש כמה זמן תהיה בישראל, איפה תשהה ואיך תעזוב (כרטיסי טיסה, לוחות זמנים). חשוב לענות לשאלות בצורה מסודרת ועניינית, בלי להתרגש או להתעצבן. תיירים ממדינה אתה אין לישראל הסכם פטור מאשרות מראש, או ממדינה שאזרחיה מסורבים כניסה לישראל לעתים קרובות, כדאי להביא מסמכים המעידים כי "מרכז החיים"  הוא בארץ המוצא. זאת על מנת להוכיח כי אין סיבה להישאר בישראל או לעבוד כאן בצורה לא-חוקית. בדרך כלל פקידי ביקורת גבולות לא יסרבו כניסה לישראל אם קיים עבר פלילי נקי (לפחות נקי מספיק שמידע עליו לא יגיע לישראל), ויציאה מישראל לפני פג תוקף האשרה בביקורים הקודמים. מומלץ להיראות נקי ומסודר ולהתלבש בצורה שאינה מושכת תשומת לב מיוחדת.

סירוב כניסה וגירוש אוטומטי:

ישנן קטגוריות מסוימות של מבקרים אשר כניסתם לישראל מסורבת מידית, ללא קשר לחשדות נגדם. במשרדינו, אנו נתקלים לעתים קרובות בסירוב כניסה לבני זוג זרים של אזרחי ישראל. לפי נוהל משרד הפנים, אזרח ישראל יכול להזמין את אשתו בת זוגתו לישראל אך ורק על ידי מילוי טופס הזמנה  מראש בלשכת משרד הפנים הקרובה למקום מגוריו. אדם בהחלט יכול למצוא את עצמו בסיפור רומנטי של אהבה ונישואין בחו"ל שהופך לסיפור אימה כאשר הזוג טס לישראל ואחד מהם נתקל בבושה, חוסר הנוחות ובזבוז הכסף של גירוש חזרה אל ארץ המוצא.

באותה המידה, לעובדים זרים (חוקיים) בישראל, אין זכות להזמין קרובי משפחה לישראל, בין אם לביקור או לאיחוד משפחות. קרובי משפחה כאלו גם מגורשים באופן אוטומטי, אלא אם כן קיבלו אישור כניסה לישראל מראש.

שהייה לא חוקית בישראל בעבר גם מביאה לסירוב כניסה וגירוש מישראל.

גירוש בנתב"ג

מעבר לחדר חקירות:

נכשלת בשלב הראשון. לא סיפקת מידע מספק, התגובות שלך עוררו חשד, פשוט נראית עצבני מדי? בשלב זה פקידי ביקורת גבולות מעבירים אותך לחדר חקירות וקצין ביקורת גבולות מתחיל לבדוק את הסיפור יותר לעומק. זהו השלב להתקשר לאנשי קשר בישראל, זאת באם קצין ביקורת גבולות מאפשר שימוש בטלפון סלולרי.

דברים שחשוב לזכור וחובה לומר לנחקר:

א) פקידי ביקורת גבולות במעברי הגבול וגם בנתב"ג רשאים על פי חוק לעצור, לחקור ולגרש אזרחים זרים שנכנסים לישראל על בסיס חשד סביר. נתב"ג אינו בית משפט, לכן עובדי הרשות אינם נדרשים "להוכיח" משהו על מנת לגרש מישראל. אף אם ערר יגיע לבית משפט (מה שקורה לעתים רחוקות), בית המשפט נוטה לצדד בביקורת גבולות בהבנתם מהו "חשד סביר". רק לעתים רחוקות יתערב בית הדין לעררים בשיקול הדעת של הרשות המנהלית ויעצור הליך הרחקה מישראל.

לכן מומלץ בכל לשון של המלצה לשתף פעולה בחקירה – החל ממענה על שאלות, ועד למתן רשות לבדוק את החפצים והטלפון. קשה להרגיע חשדות על ידי התנגדות.

ב) זהו השלב בו אנשי קשר בישראל יכולים לעזור. קודם כל, אנו מזכירים על הצורך ליצור קשר לפני נחיתת המטוס, ולהיות זמינים לשיחה בשעות שלאחר מכן. אנשי קשר בישראל יכולים לשכנע את ביקורת נתב"ג שמצד אחד הם עצמם אזרחי ישראל שומרי חוק שלא מייבאים עובדים לא חוקיים – ומצד שני שהם מכירים את המבקר היטב, ומעידים באופן אישי כי למבקר האזרח הזר אין סיבה או כוונה להישאר בישראל מעבר לתוקף הוויזה.

בעבר, הצעה להפקיד ערבות בנקאית – סכום של כסף שהמדינה תיקח במידה והמבקר לא יעזוב את הארץ טרם פג תוקף הוויזה – נחשבה דרך לשכנע את פקידי ביקורת גבולות להתיר את כניסת המבקר הזר לישראל. אבל כבר לא מדובר בנוסחה בטוחה להצלחה (ומובן מאליו כי שני הצדדים, המבקר ואנשי הקשר הישראלים, צריכים לבטוח אחד בשני, על מנת להפקיד ערבות בנקאית).

שלב שלישי – מעבר למתקן מעצר ותחילת תהליך גירוש:

לפי חוקי ישראל, מגורשים צריכים להישלח חזרה בטיסה אל היעד ממנו הגיעו. לפיכך, אותם מסורבי כניסה לישראל ממתינים עד שיש מקום פנוי בטיסה חזרה אל אותו יעד – דבר שיכול לקחת פחות מיום, או אפילו שבוע או יותר, תלוי ביעד ובתפוסה בטיסות. במהלך אותו הזמן, המגורשים מוחזקים במתקן הכליאה "מתקן מסורבים", כשחפציהם (כולל טלפונים) נשמרים עבורם עד הגירוש. זוהי ההזדמנות האחרונה לצור קשר עם עו"ד ולבקש צו עיכוב הרחקה ומניעת גירוש.

עזרת עו"ד במניעת גירוש מישראל:

עורך דין יכול לפנות לבית משפט, בית הדין לעררים על פי חוק הכניסה לישראל תשי"ב-1952 על מנת לערר על החלטת ביקורת גבולות לגרש את המבקר מישראל . לכל הפחות, על משרד הפנים לנמק את החלטותיו בנקודה זו. בסופו של דבר, יש סיכוי כי אלו הבאים לבקר קרובי משפחה מדרגה ראשונה או לעבוד באופן חוקי זוכים להיכנס לישראל לאחר ערר. ישנם מספר לקוחות שעורכי הדין להגירה לישראל במשרדנו בתל אביב, עזרו להם עם נושאי אחמ"ש וחיים משותפים על אף איום גירוש.

מצד שני, תיירים או מבקרים מזדמנים ניצבים בפני מלכוד-22. משרד הפנים ובתי המשפט לא מאמינים שמישהו יהיה מוכן להשקיע (יחסית) הרבה זמן וכסף בניסיון להיכנס לישראל ללא מניע סמוי. לעתים רחוקות אדם שכל רצונו בישראל הוא לבקר בארץ הקודש, יזכה לבטל את צו הגירוש בבית משפט.

לאחר מעצר וגירוש:

מגורש מקבל סירוב כניסה אוטומטי לישראל לתקופה של 5-10 שנים. באופן מעשי, זהו סירוב כניסה לכל החיים, או עד לשינוי נסיבות דרמטי. כל ניסיון כניסה לישראל לאחר חמש-עשר השנים האלו, יתקל בחשד חמור של ביקורת הגבולות, על בסיס עובדת הגירוש הקודם. יחד עם זאת, לאחר גירוש מישראל ניתן להיעזר בעורך דין בישראל על מנת למחוק את איסור הכניסה או לקצר את תקופת ההרחקה מישראל.

פנה למשרד עורכי הדין שלנו המתמחה בנושאי הגירה לישראל, במידה וחבר או קרוב נעצר בכניסה לישראל.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה