Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

רישום אזרח ישראלי הנולד בחו"ל

Joshua Pex

רום לופוביצ'

שלום לכולם! הייתי בפגישת יעוץ עם יהושוע פקס ועו"ד נוסף, ואני ממליץ אליהם מכל הלב, נתנו לי ולארוסה שלי את כל הזמן שהיינו צריכים, ענו לנו לכל השאלות בלי זלזול, בנוסף שולחים את כל המידע מסודר לאיימל, בקיצור עזרו לנו מכל הלב! ממליץ בחם לב!

איך רושמים ילד שנולד בחו"ל לאזרח ישראלי כדי שיקבל גם הוא אזרחות ישראלית? היכן רושמים, כיצד, מה השוני בין רישום תינוק לבין רישום ילד שבגר? על שאלות אלו בנושא רישום אזרח ישראלי שנולד בחו"ל ואחרות ננסה לענות במסגרת מאמר זה.

רישום אזרח ישראלי שנולד בחו"ל

רישום ילד שנולד בחו"ל

על פי סעיף 4 של חוק האזרחות, 1952, אזרח ישראלי מכח לידה הוא:

(1) מי שנולד בישראל כשאביו או אמו היו אזרחים ישראליים.

(2) מי שנולד מחוץ לישראל כשאביו או אמו היו אזרחים ישראליים – מכח שבות, מכח ישיבה בישראל, מכח התאזרחות, מכח אימוץ.

אזרחי ישראל השוהים בחו"ל יכולים לרשום ילד שנולד בחו"ל באחת מהנציגויות של ישראל ברחבי העולם בתנאים הבאים:

  • מצבם האישי של הורי הילד חייב להיות מעודכן במרשם האוכלוסין הישראלי (האם הם נשואים, גרושים או אלמנים).
  • הורי היילוד צריכים לדווח על לידתו עד כ-30 יום מיום הלידה ולבצע את הליך הרישום שלו.
  • אם מדובר בילד בן 16.4 ומעלה אשר טרם נרשם, צריך למלא טופס בקשה הסדרת מעמד צבאי (טופס 7202, שכותרתו: "טופס לרישום/דחיית התייצבות לשירות ביטחון לאזרחים ישראלים השוהים בחו"ל").
  • אם מדובר באדם בן 28 ומעלה אשר טרם נרשם, כאן פני הדברים הם שונים: רישום דרך הנציגות יתבצע רק לצרכי עלייה לישראל, ובהתאמה להליך העלייה אשר מתבצע בתיאום עם הסוכנות היהודית או עם ארגון 'נפש בנפש'.
  • אם היילוד עבר את גיל 30 ימים וטרם נרשם עד גיל 28, אפשר עדיין לרשום אותו בנציגות, בכפוף לצירוף המסמכים בנדרשים בחוק, אותם יאשר הקונסול לכשיוצגו בפניו.

הוכחה כי הילד הוא אכן יילוד להורים אזרחי ישראל

במידה ורק האם היא אזרחית ישראלית, דרושה הוכחה, כי האם שרשומה בתעודת הלידה היא אכן האם היולדת – כלומר: ראיה לפרי בטן בנוסף לתעודת הלידה הקיימת (אישור מבית חולים על הלידה, מסמכי אשפוז או שחרור מבית חולים).

במידה ורק האב הוא אזרח ישראלי צריכים לצרף הוכחה לכך שהאם שרשומה בתעודת הלידה היא האם היולדת, לצרף את תעודת הלידה וכן לצרף ראיות לקשר הנטען בין האב לבין האם לפני שנכנסה להריון.

אם אין ראיות מספיקות, רשות האוכלוסין וההגירה תוכל לדרוש פסק דין מבית משפט מוסמך בארץ, אשר קובע אבהות או אימהות ע"פ הצורך. במקרים אלו יש לרוב צורך בבדיקת אבהות – עניין שמצריך סיוע של עורך דין ישראלי המתמחה בתחום דיני הגירה ודיני משפחה. כך יהיה גם במקרה בו הילד לא נרשם כאזרח בטרם הגיע לגיל 28.

בדיקת אבהות

בדיקת אבהות היא בדיקה רקמות גנטית לא פולשנית, הנעשית על פי צו בית המשפט לענייני משפחה. נלקחת מהנבדקים דגימה מרירית הלחי, בחלל הפה. מדגימה זו מופק DNA. רוב בדיקות הדנ"א להוכחת אזרחות ישראלית הן "משולשות" – הדגימות נלקחות מהילד ומשני ההורים.

ע"פ חוק מידע גנטי, 2000, צו לבדיקה גנטית יכול להנתן אם מתקיימים התנאים הבאים:

  1. בית המשפט לענייני משפחה נתן צו כאמור.
  2. הנבדק (כאשר מדובר בבגיר) הסכים לביצוע הבדיקה.

רק לאחר שניתן צו של בית המשפט ולאחר שהצו הוצג למעבדה ונבדק שהוא עומד בתנאי החוק, הנבדקים יזומנו לבדיקה ויוכלו לבצע אותה. בהתאם להוראות חוק מידע גנטי, תוצאות הבדיקה לא יועברו לנבדקים, לעורכי דינם או לכל אדם אחר מטעמם, אלא יימסרו רק לבית המשפט לענייני משפחה.

בארץ יש מעבדות שהוסמכו על-ידי משרד הבריאות לביצוע בדיקות אבהות וקשרי משפחה. אם הבדיקה כוללת בדיקה של אדם שאינו בחיים, ניתן להשתמש בדגימה ביולוגית של המנוחים, אשר נלקחה במוסד רפואי כלשהו או בנסיבות אחרות. במקרים חריגים, יש צורך להגיש לבית המשפט בקשה למתן צו לפתיחת קבר לצורך נטילת דגימה.

דרך עריכת הבדיקה

מכל אחד מהנבדקים נלקחת דגימה, וכך מתבצעת בדיקת סימנים גנטיים ב-15 (לפחות) אתרים כרומוזומליים לא תלויים (STR). על-פי הבדיקות האלו, אפשר לקבוע אם בין הנבדקים יש קרבת משפחה או לאו.

חשוב לציין, כי מחצית מהתכונות הגנטיות של כל אדם מתקבלות מהאם הביולוגית, ומחציתן מהאב הביולוגי. לכן, אם אצל אדם נמצאים סימנים גנטיים שלא קיימים אצל מי שנטען שהוא ההורה הביולוגי שלא, המסקנה היא שהנבדקים הם לא הורה וילד. אם כל הסימנים שנבדקו אצל אדם נמצאו גם אצל הנבדק שנטעם שהוא ההורה הביולוגי שלו, ניתן להגיע למסקנה, במידה רבה של הסתברות, שאכן מדובר בהורה וילד.

אם עולה התאמה כזו מתוצאות הבדיקה, תוצאה זו נחשבת בבית המשפט כראיה "קרוב לוודאית" לכך שיש קרבת משפחה בין הנבדקים. כלומר, במקרה שיידרש פסק דין כדי לקבוע שבן ה-28 ומעלה הוא אכן בנו של אביו או אימו המבקשים את רישומו, תיערך בדיקה בהתאם לצו של בית המשפט, ותתקבל התאמה כאמור מתוצאות הבדיקה, אזי תהיה זו ראיה טובה מאוד לקביעת קיומה של קרבת המשפחה המבוקשת.

בשל המורכבות של הנושא, והרגישות של ביצוע הבדיקה הגנטית, אשר מתבצעת בישראל, יש צורך בליווי של עו"ד ישראלי, אשר יש לו נסיון בכל הקשור בדיני הגירה ומשפחה כולל תביעות אבהות.

משרד עורכי הדין שלנו הוא משרד מוביל בישראל בכל הנוגע לענייני הגירה ומשפחה. עורכי הדין של המשרד ישמחו לעמוד לרשותכם וללוותכם בתהליך.

 

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top