דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

ראיון כנות הקשר

Michael Decker

ראיון כנות הקשר מהווה שלב קריטי במסגרת הליך הסדרת מעמד בני זוג זרים בישראל. כיצד ניתן להתכונן לקראתו? ומה חשוב לדעת לגביו? במאמר זה, עורך דין מיכאל דקר, מומחה לדיני הגירה לישראל יסביר על כך עבורכם.

משרד עורכי הדין שלנו מתמחה בדיני הגירה לישראל. למשרדנו ניסיון רב בליווי זוגות לאורך שלבי הסדרת מעמדם החוקי של בני הזוג הזרים, ובייצוגם בפני כל הערכאות המינהליות והמשפטיות.

ראיון כנות הקשר לצורך הסדרת מעמד בישראל ופתיחת תיק חיים משותפים

ראיון כנות הקשר – שלב מכריע בהליך הסדרת מעמד בישראל

זוגות שבהם בן או בת הזוג הם אזרחים זרים, נדרשים להסדיר את מעמד בני הזוג הזרים על מנת לחיות בארץ עם בני זוגם הישראלים. אמנם קיימים נהלים שונים החלים על בני זוג נשואים לעומת ידועים בציבור. ואולם, בשני המקרים על הזוג לעבור ראיון הבוחן לעומק את הקשר ביניהם. הראיון, המכונה ״ראיון כנות הקשר״ מהווה שלב מכריע בהליכי הסדרת מעמד בישראל, וחשוב לדעת כי עליו קמות ונופלות בקשות רבות לפתיחת תיק חיים משותפים.

תוכלו לקרוא עוד על ראיון במשרד הפנים, אשר לעיתים נקרא גם שימוע, במאמר זה, אצלנו באתר האינטרנט.

חוק הכניסה לישראל מעניק לשר הפנים שיקול דעת רחב בהחלטה מי יוכלו להגר לישראל. העמדה הרשמית של רשויות המדינה היא שנישואים או זוגיות מהווים רק נקודת מוצא ראשונית לכנות הקשר. לפיכך, אחת ממטרות ההליכים שנקבעו בנהלי רשות האוכלוסין וההגירה היא סינון בקשות. הראיון מהווה, אפוא, אמצעי מרכזי של הרשות לאיתור בקשות הנראות בעיניה כפיקטיביות.

כיצד הראיון נראה בפועל?

על אף השימוש בלשון יחיד, אין להתבלבל: לרוב תתקיים סדרת ראיונות, הנערכים על ידי פקידי משרד הפנים. ככלל, ייערכו ראיונות לבני הזוג בנפרד, ועליהם להיערך בשפה המובנת להם (או לחלופין, באמצעות מתורגמן). הראיונות יכולים לעתים להיערך בהפרשי זמן של חודשים. לאחר מכן, תוצלבנה תשובות בני הזוג, לצורך בחינת סתירות. סתירות בראיון יכולות להיות, למשל, תשובות המתבררות כשגויות או פערים בין תשובות בראיונות שונים. זאת, אף כאשר הסתירות נבעו בפועל מאי הבנה של השאלות על-ידי בני הזוג.
ראיון כנות הקשר לקביעת זוגיות מול משרד הפנים - משרד עו"ד דקר, פקס, לוי

שאלות נפוצות בראיון משרד הפנים לבחינת כנות הקשר

ניתן לחלק את השאלות לשני סוגים. שאלות מהסוג הראשון הן טכניות ונוגעות לקורות חייהם של בני הזוג ומשפחותיהם. הזוג עשוי להישאל בנוגע לעיסוקים, שמות בני משפחה, בילויים משותפים וכיו״ב. שאלות מהסוג השני הן מהותיות, ולעיתים הן נבנות על בסיס תשובות קודמות. בני הזוג עשויים להישאל על חוויה משותפת, על מה שקרה אחריה, על החברים שהשתתפו במאורע וכן הלאה. כך עשויות לעלות שאלות כגון ״מה אתם אוהבים אחד בשני?״ או שאלות על אופי הקשר בין בני הזוג. אין רשימה מוכנה וסגורה של שאלות, ולעתים השאלות עשויות להיות חודרניות מאוד לפרטיות הזוג. תוכלו לקרוא עוד על סתירות בראיון לבחינת כנות קשר זוגי במשרד הפנים, במאמר זה.

האם וכיצד ניתן להתכונן לראיון?

קריאת השאלות שציינו לעיל עשויה לחשוף בפני זוגות רבים כי הם עצמם אינם יודעים את התשובות אליהן. גם אם לא יודעים או לא זוכרים את התשובות בזמן הראיון, לגיטימי להשיב למראיינים תשובות כגון ״לא יודע״ או ״לא זוכר.״ ההכנה הנפשית חשובה לא פחות. יש מי שירגישו לחץ בעקבות הראיון והחדירה לפרטיותם. במצבי לחץ עלולים להתבלבל ואף לשכוח תשובות. לכן חשוב להתכונן נפשית ולהגיע לראיון רגועים ובטוחים ככל הניתן.

מה עושים במידה והבקשה נדחית על סמך סתירות בראיון?

נהלי הרשות שהזכרנו לעיל מאפשרים להגיש ערר פנימי במקרים של סירוב לבקשה בעקבות ראיון כנות הקשר. כמו כן, ניתן להגיש ערר לבית הדין לעררים. אף על החלטת בית הדין לעררים ניתן לערער בזכות לבית המשפט לעניינים מינהליים. ערכאות הערעור יתערבו בהחלטה במקרים רבים. לדוגמה, במקרה של זוג שבקשתם נדחתה על רקע פער גילאים של 40 שנה בין הגבר לאישה והערכת אי כנות הקשר על סמך הראיון, הזוג ערער לבית המשפט. שם נקבע כי החלטת הדחייה הייתה לא סבירה ולא מידתית, ועניינו של הזוג הוחזר להמשך בחינה ברשות.

צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני הגירה

ייעוץ וליווי לאורך השלבים השונים של הסדרת מעמד בישראל, כולל ראיון כנות הקשר, עשויים למקסם את סיכויי ההצלחה של ההליכים. למשרד עורכי הדין שלנו ישנו ניסיון רב בהסדרת מעמד לבני זוג זרים בישראל. תוכלו ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון או כתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה, ונשמח לעזור לכם בכל עניין.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה