Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

סתירות בראיון במשרד הפנים

Joshua Pex

רום לופוביצ'

שלום לכולם! הייתי בפגישת יעוץ עם יהושוע פקס ועו"ד נוסף, ואני ממליץ אליהם מכל הלב, נתנו לי ולארוסה שלי את כל הזמן שהיינו צריכים, ענו לנו לכל השאלות בלי זלזול, בנוסף שולחים את כל המידע מסודר לאיימל, בקיצור עזרו לנו מכל הלב! ממליץ בחם לב!

סתירות בראיון הן הסיבה העיקרית לדחיית בקשות איחוד משפחות וחיים משותפים בהתאם לנוהל חיים משותפים. כל אזרח ישראל אשר רוצה להזמין בן זוג זר לישראל, צריך לעשות זאת בפנייה למשרד הפנים. הולכים ללשכת רשות האוכלוסין וההגירה הקרובה למקום המגורים, מגישים את המסמכים הנדרשים, ופותחים תיק חיים משותפים. לאחר שבן הזוג האזרח הזר מגיע לארץ, נערך לשניים ראיון במשרד הפנים. את בני הזוג שואלים את אותן השאלות, כל אחד בנפרד, על מנת להשוות את התשובות. מטרת הראיון – לבחון את "כנות הקשר" ולהחליט האם יש לאשר לבן הזוג מעמד חוקי בארץ.

משרדנו מתמחה בהגירה והזמנת אזרחים זרים לארץ. במאמר זה, עורך הדין יהושע פקס, שותף במשרדנו, יסביר למה משרד הפנים מחפש סתירות בראיון, ואלו סתירות יכולות לגרום לדחיית בקשת מעמד בישראל.

סתירות בראיון במשרד הפנים

למה בעצם עורכים ראיון לבני זוג?

באופן בוטה – כדי לגלות אלו מה"נישואים" או היחסים הם פיקטיביים. לפי טענות רשות האוכלוסין, כ 10% מהנישואים בין אזרח ישראל לאזרח זר הם אינם כנים. האזרח הזר מרמה את הישראלי או משלם לו על מנת לקבל מעמד חוקי בישראל.

מטרת הראיון, על כן, היא לעבור על כל ההיסטוריה של היחסים בין בני הזוג. איך נפגשו, איך התאהבו, עד כמה הרגשות ביניהם הם אמיתיים, ועד כמה הקשר כנה.

אלו סתירות מחפשים במהלך הראיון?

מובן מאליו שהשאלה "האם אתם אוהבים אחד את השני" היא שאלה שקשה על פניה לגלות מי משקר בה. טענות שאולי תופסות משקל בקונצנזוס החברתי – "אישה צעירה ויפה אינה יכולה להתאהב באמת בגבר מבוגר ועשיר, אלא רק להשתמש בו" – אינן עומדות במבחן המשפטי ואינן אובייקטיביות. לכן, מחפשים סתירות בראיון שניתנות להוכחה באופן אובייקטיבי, ושניתן לטעון כי הן מצטברות לכלל תמונת מצב ברורה, המלמדת כי בני הזוג לא ממש מכירים, לכן מתעורר חשד כי הקשר אינו אמיתי וכנה.

לשם דוגמא: בן כמה כל אחד מבני הזוג? מה עשו בחיים עד היום? היו נשואים בעבר? כמה בני משפחה, ילדים, אחים ואחיות יש לכל אחד? בני כמה ובמה הם עוסקים?

שאלות "מהותיות" וחיפוש סתירות בראיון:

שאלות בנוגע לחיים המשותפים של הזוג. פרטים לגבי ההיכרות, החיים המשותפים, וכדומה. אם בני הזוג אכן נפגשו וחיים יחד, הם יכולים להסביר בקלות ובנפרד פרטים שונים החל מ"איפה יצאתם לדייט לראשונה", וגם  "באיזה מסעדה אתם אוהבים לבקר", "מה אכלתם אתמול הערב", ועד ל- "תכננתם כבר מה יהיו השמות של הילדים".

אז מה לעשות במידה ואיני יודע את התשובה לשאלות אלו?

קודם כל – לא לנחש. אם אינכם יודעים מה עושה למחייתה הסבתא החורגת של בעלה לשעבר של החברה, אפשר לענות בדיוק כך "לא יודע לא זוכר". חוסר עניין מוחלט בדברים שמשרד הפנים מחשיב כחשובים להכרת בת הזוג אינו דבר חיובי, נכון. אבל טוב בהרבה להראות חוסר עניין מאשר לתת תשובה הסותרת את זו של בן הזוג. פקידי משרד הפנים עלולים להתייחס לכל טעות או ניחוש ככוונה זדונית, שקר מכוון שמטרתו להטעות, או הוכחה חד משמעית כי הקשר אינו אמיתי. זוהי סיבה אפשרית לדחיית בקשתכם בטענה כי הקשר ביניכם אינו אמיתי.

חשוב עוד יותר – אל תסתרו את עצמכם. כל שינוי גירסא או היזכרות בפרטים שונים לגבי היחסים אשר לא הזכרתם קודם יכול להיחשב כחשוד גם הוא, במיוחד כאשר מדובר בנושאי כספים או תמיכה.

אז מה עושים כדי לעבור את הראיון במשרד הפנים בהצלחה?

אף אחד לא יכול לסייע לבני הזוג לעבור את הראיון מול פקידי משרד הפנים להוכחת הקשר הזוגי ביניהם בהצלחה, פרט לבני הזוג עצמם. זוג אשר באמת חיים ביחד ומקיימים חיים משותפים בדרך כלל יצלחו את הראיון ללא בעיות מיוחדות, אלא אם כן אחד מבני הזוג (או שניהם) לוקים בזיכרון פגום, או נלחצים ומתבלבלים בתשובותיהם. פקידי משרד הפנים בדרך כלל אינם באים להכשיל את בני הזוג ורוב השאלות אמורות להיות קלות ופשוטות למענה עבור בני זוג אשר גרים תחת קורת גג אחת במשק בית משותף. יחד עם זאת, לא מזיק להתכונן לראיון מבעוד מועד ולעבור על רשימת שאלות נפוצות אשר נשאלות לעתים קרובות בראיונות מסוג זה. חשוב לזכור כי פקידי משרד הפנים רשאים לשאול כל שאלה אשר עולה על דעתם, בגבולות הטעם הטוב. אם בני הזוג חשים כי השאלות חורגות מהסביר, או מדובר בחדירה בוטה לפרטיותם זכותם לא לענות על השאלה, ולהביא את העובדה לתשומת לב פקידת משרד הפנים.

צרו קשר עם מומחי הגירה לישראל

משרד עורכי הדין שלנו מתמחה בעזרה לאזרחי ישראל בפניות מול משרד הפנים. במידה וברצונכם להזמין בן זוג לארץ, או במידה ובקשתכם נתקלת בקשיים, נשמח לעזור לכם. צרו קשר עם סניף משרדנו בתל אביב או בירושלים לקבלת עצה וסיוע משפטי.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top