דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

מידע כללי על רשויות ההגירה של ישראל – משרד הפנים

Joshua Pex

Chen Aviani

ברצוני להמליץ על משרד עורכי הדין דקר, פקס, לוי, רוזנברג במיוחד לעו״ד יהושוע פקס על שירות מקצועי ומתן עזרה ויעוץ על תהליך חיים משותפים בישראל עם בת הזוג ממדינה זרה מול משרד הפנים.

רום לופוביצ'

שלום לכולם! הייתי בפגישת יעוץ עם יהושוע פקס ועו"ד נוסף, ואני ממליץ אליהם מכל הלב, נתנו לי ולארוסה שלי את כל הזמן שהיינו צריכים, ענו לנו לכל השאלות בלי זלזול, בנוסף שולחים את כל המידע מסודר לאיימל, בקיצור עזרו לנו מכל הלב! ממליץ בחם לב!

רוני עמנואל

משרד עורכי הדין מיכאל דקר ויהושוע פקס עזרו לנו במאמצנו לרשום את בתי כאזרחית ישראלית (היא נולדה לשני הורים גאים, אחד מהם אזרח ישראלי, בהליך פונדקאות בחו"ל, המוסדר בחוק של המדינה בה בוצע ההליך). עורכי הדין עמדו בתוקף מול סחבת של קרוב לשנה ודרישות בלתי רלוונטיות של משרד הפנים. לבסוף הורתה השופטת למשרד הפנים לרשום את הילדה כאזרחית ישראלית (לאחר בדיקת ד.נ.א שהיא מספיקה לפי התקנות!). אנו מודים לעורכי הדין ולעוזרות המשפטיות מאיה ונטע-לי על עזרתם המקצועית, סבלנותם והעניין האישי שגילו במשך התהליך.

יצחק קץ

ברוצני להודות למשרד ובמיוחד לנטעלי בן דוד שהייתה לי לעזר ותמיכה. וגם מחוץ לשעות העבודה במידת הצורך במשך כמעט שנתיים וחצי של מתחים ויסורי נפש שהעביר אותי משרד הפנים בעזרת הפרקליטות וכל זאת רק על-מנת לאשר לי בדיקת רקמות לפי נוהל חו"ל להוכחת אבהות, דבר שאיפשר לי בסופו של דבר להביא את בני לחיות עימי בארץ לאחר פתירת אימו בחו"ל.

תודתי נתונה לכל הצוות שהיה חלק בתהליך מורכב זה.

איתן ברנס

אחרי שלוש וחצי שנים ושני משרדי עורכי דין שלא הצליחו לעזור בסכומים מטורפים שהשקעתי ולשווא. הגעתי אל המשרד של עורך דין מיכאל דקר, ותוך חודשים ספורים הצלחנו יחד להגיע לכך שיש לבן שלי מעמד במדינת ישראל. ועוד לקחו על עצמם לעזור בדברים נוספים. תודה ענקית לכל המשרד ובמיוחד לנטעלי שעזרה והסבירה על כל דבר עם המון המון סבלנות!

שלום

תותח עורך דין מיכאל עזר לנו מאוד עם תביעת אבהות ולאחר מכן בהסדרת המעמד של בת הזוג שלי. צוות המשרד נחמד מאוד והיו מאוד יעילים

Oksana Troshin

צוות מעולה , יעיל, אמין ומסור.
עונים לכל שאלה בפירוט עוזרים בכל שלב מתלווים ללקוח בכל פניה למשרד הפנים .
עזרו לי לקבל עליה אחרי גיור כשמשרד הפנים התנגד.
ממליצה בחום

מה צריך לדעת על משרד הפנים? אם יש לך שאלות על ענייני הגירה לישראל ומדיניות הטיפול בנושאי הגירה, ייתכן ותרצה לקבל מידע כללי על המשרד העוסק בנושאי הגירה. במאמר זה, יהושע פקס, עורך דין לנושאי הגירה ועלייה לישראל, מסביר מידע בסיסי על משרד הפנים ורשויות ההגירה לישראל.

משרד הפנים

מה האחריות של משרד הפנים?

משרד הפנים הוא הרשות המטפלת בכל סוגיית ההגירה לישראל. ראש רשות האוכלוסין וההגירה ממונה על ידי שר הפנים. כל תחום העלייה לישראל והתאזרחות על פי חוק השבות נמצא תחת סמכות רשות האוכלוסין וההגירה, מחלקת אשרות ומעמד במטה הרשות בירושלים.
משרד הקליטה הוא משרד ממשלתי נפרד, אשר מתחיל לסייע לעולים לישראל, רק לאחר שקיבלו אישור עלייה ממשרד הפנים. שרי הפנים בישראל מתחלפי באופן תדיר, מפני שבדרך כלל ממשלות בישראל לא מאריכות ימים, ובכל קואליציה ממונה שר פנים חדש. יחד עם זאת, עובדי המדינה, כלומר: הפקידים העובדים בתפקידים שונים במחלקת ההגירה יכולים להמשיך בתפקידם במשך שנים רבות.
רוב נהלי משרד הפנים אינם מוכתבים על ידי השר, אפשר להגיד שעיקרי מדיניות ההגירה הם יציבים ולא נוטים לשינוי.

מקור הסמכות החוקית של המשרד

הסמכות המשפטית של משרד הפנים לטיפול בנושאי הגירה לישראל נובעת מחוקי ותקנות ישראל, כמו גם מתקדימים משפטיים בנושאי הגירה ונהלים אשר מכתיבים את התנהלות פקידי רשות האוכלוסין וההגירה.
מספר החוקים העוסק ישירות בהגירה הוא מועט, אך מספר הנהלים מפצה על כך. יתר על כן, שורה ארוכה של החלטות בתי משפט ותקדימים של בית המשפט העליון, בשבתו כבג"ץ יוצרת את הבסיס המשפטי לפעולות רשות ההגירה.

מחלקות משרד הפנים – רשות האוכלוסין והגירה:

המשרד מחולק למספר רב של מחלקות, אשר לכל אחת יש אחריות שונה בטיפול בנושאי הגירה.

 • מחלקת הוויזות מטפלת בבקשות אשרת כניסה לישראל.
 • מחלקת האזרחות אחראית לבדיקת בקשות לקבלת אזרחות ישראלית.
 • מחלקת העלייה תקבע אם המבקש לעלות לישראל רשאי לקבל אזרחות ישראלית לפי חוק השבות.
 • מחלקת ביקורת הגבולות אחראית על מעקב אחר הכניסות והיציאות במעברי הגבול של ישראל. פקידי ביקורת הגבולות רשאים לסרב כניסה ולגרש מבקרים המנסים להיכנס לישראל.
 • מחלקת האכיפה היא רשות ההגירה האחראית על אכיפת החלטותיהם של פקידי המשרד. המשימה העיקרית של המחלקה היא לעצור זרים השוהים באופן בלתי חוקי בישראל במתקני שהייה עד הגירוש ולבצע פיזית החלטות גירוש מישראל.
 • המחלקה לפליטים ומבקשי מקלט הוקמה במטרה לעבד בקשות מבקשי מקלט הרוצים לקבל מעמד פליט בישראל עקב חשש לחייהם.
 • מחלקת חופש המידע בוחנת בקשות של הציבור לקבל מידע על פעולות משרד הפנים, כשההחלטות מאזנות את חוק חופש המידע מחד, ואת ביטחון ישראל והאנשים בבקשותיהם מטפל המשרד מאידך.
 • מחלקת יחסי הציבור אחראית על הקשר עם התקשורת הישראלית והבינלאומית, על מנת לייצג באופן ברור וחיובי את פעולות רשות ההגירה הישראלית.
 • במחלקה המשפטית, עורכי דין בוחנים בקשות הגירה המעמידות שאלות משפטיות בפני משרד הפנים, מעניקים ייעוץ משפטי לפקידי רשויות ההגירה ומייצגים את משרד הפנים בבית המשפט.

מיקום משרד הפנים

המשרד הראשי נמצא בירושלים, אך לשכות מקומיות מפוזרות בכל רחבי הארץ, על מנת לספק שירותים לאזרחי ישראל וזרים אשר שוהים בישראל במקומות שונים בישראל, מאילת בדרום ועד קריית שמונה בצפון. בקשות הקשורות בהגירה וביקור בישראל של אנשים הנמצאים בארץ לרוב מטופלות בלשכות רשות האוכלוסין וההגירה המקומיות, אולם ישנם נושאים אשר מועברים לטיפול של המטה בירושלים. המשרד הראשי אינו פתוח לציבור – בקשות למשרד הראשי נשלחות בפקס או בדואר.

צרו קשר עם משרד עורכי הדין שלנו בירושלים או תל אביב לעזרה וייעוץ משפטי בנושאי הגירה, ולייצוג משפטי מול משרד הפנים.

צרו קשר

 • ✓ Valid number ✕ Invalid number
 • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה