Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

הסדרת מעמד של ישראלים בחו״ל מול צה״ל

Michael Decker

יצחק קץ

ברוצני להודות למשרד ובמיוחד לנטעלי בן דוד שהייתה לי לעזר ותמיכה. וגם מחוץ לשעות העבודה במידת הצורך במשך כמעט שנתיים וחצי של מתחים ויסורי נפש שהעביר אותי משרד הפנים בעזרת הפרקליטות וכל זאת רק על-מנת לאשר לי בדיקת רקמות לפי נוהל חו"ל להוכחת אבהות, דבר שאיפשר לי בסופו של דבר להביא את בני לחיות עימי בארץ לאחר פתירת אימו בחו"ל.

תודתי נתונה לכל הצוות שהיה חלק בתהליך מורכב זה.

לא כולם יודעים כי מעבר למדינה אחרת, לידה במדינה אחרת או החזקה במספר אזרחויות – כל אלה אינן פוטרות אזרחים ישראלים מחובת השירות בצבא. רבים סוברים כי המצב הפוך, ובעל אזרחות זרה אינו חייב בשירות בצה"ל. אך לטעות זו עלול להיות מחיר כבד. הסדרת מעמד של ישראלים בחו״ל מול צה״ל היא הכרחית וחשובה ביותר על מנת להימנע מסנקציות שונות, העמדה לדין בישראל, ומאסר אפשרי. להלן יסביר עו״ד מיכאל דקר, שותף במשרדנו ומומחה לדיני הגירה ומשפט צבאי, כיצד נכון לפעול בנושא.

משרד עורכי הדין שלנו בירושלים ובתל-אביב, מתמחה בדיני הגירה לישראל ובמשפט צבאי. עורכי הדין ממשרדנו מעניקים סיוע וליווי משפטי בנושאים כגון הסדרת מעמד בישראל מול רשויות הצבא ומשרד הפנים, ייצוג מול גורמי האכיפה ובפני בתי הדין הצבאיים וכיו״ב.

 חובת גיוס של ישראלים בחו״ל – אל תגידו שלא ידעתם

המשפט המוכר ״אי ידיעת החוק אינה פוטרת מעונש״ מתקשר היטב לסוגיה של גיוס לצה״ל בקרב ישראלים השוהים בחו״ל. החוק הישראלי מחייב אזרחים ישראלים שהגיעו לגיל גיוס להצטרף לשורות הצבא. אין בחוק הפרדה בין ישראלים החיים בארץ ובין ישראלים החיים בחו״ל מבחינה זו. למרבה הצער, לא פעם צעירים ישראלים החיים בחו״ל, בין אם בשל כך שנולדו במדינה זרה ובין אם בשל מעבר לחו״ל במהלך חייהם, אינם מודעים לכך שהימנעות מהסדרת עניינם מול רשויות הצבא עלול לגרור השלכות קשות ביותר עבורם.

במאמר זה נתמקד במי שנולדו לישראלים בחו״ל, או עזבו יחד עם הוריהם את הארץ באופן זמני. הקדשנו מאמר נוסף ונפרד לילדי מהגרים החיים בחו״ל, שכן עניינם שונה במקצת. להלן נסביר על ההבדל בין שלושת הקטגוריות מבחינת הנושא של הסדרת מעמד מול רשויות הצבא. חשוב להדגיש כבר כעת כי בכל אחד מהמקרים החוק אינו מעניק פטור אוטומטי מגיוס. היכולת לקבל פטור מצה״ל או שירות מקוצר בצה״ל תלויה בנסיבות והסטטוס האישי של כל אזרח ואזרחית, והסדרת מעמדם מול רשויות הצבא. 

הסדרת מעמד של ישראלים בחו״ל מול צה״ל

מה ההבדל בין ישראלים שנולדו בחו״ל, ילדי מהגרים וישראלים השוהים בחו״ל באופן זמני?

קיימות למעשה 3 קטגוריות שנקבעו על-ידי צה״ל לגבי קטינים אזרחי ישראל אשר שוהים בחו״ל. הקטגוריה הראשונה: מי שנולדו בחו״ל, אך מחזיקים באזרחות ישראלית מכוח זיקה משפחתית. השנייה, בני מהגרים: מי שהיגרו לחו״ל בעודם ילדים מתחת לגיל 16. הקטגוריה השלישית: בני שליחים, מי ששוהים בחו״ל עם הוריהם, אשר עברו לצרכי עבודה או שירות בגופים ממשלתיים, ציבוריים או פרטיים כלשהם.

בניגוד למה שטועים לחשוב, אין פטור אוטומטי למי שלא נולדו בישראל. חלה חובה על הסדרת מעמד מול רשויות הצבא עם ההגעה לגיל 16 ו-4 חודשים. מי שיימנעו מלעשות זאת, ייחשבו כמשתמטים משירות צבאי ויהיו חשופים למעצרים, סנקציות והעמדה לדין פלילי עם הגיעם לארץ.

מה עושים במקרה של ילידי חו״ל?

הפטור כאמור לא ניתן באופן אוטומטי. חוק שירות ביטחון מחייב להתייצב בקונסוליה הישראלית הקרובה למקום מגוריהם של האזרחים ילידי חו״ל, עם הגעתם לגיל 16 ו-4 חודשים. במקרים רבים יינתן פטור משירות כאשר מדובר על מי שנולדו בחו״ל ופעלו בזמן להסדרת מעמדם מול הרשויות. אך מי שטרם עשו זאת, נדרשים לפעול מול רשויות הצבא לצורך הסדרת מעמדם. מומלץ להיעזר בעורך דין בעל ידע במשפט צבאי במקרים אלה.

מה עושים במקרה של בני שליחים?

גם מי שנמצאים במעמד של בני שליחים ושוהים בחו״ל, נדרשים להתייצב בקונסוליה הישראלית הקרובה למקום מגוריהם עם הגיעם לגיל 16 ו-4 חודשים. ככלל, מדיניות הצבא תאפשר במקרים אלה לקבל דחיה של הגיוס לצה״ל עד המוקדם מבין הגיעם של בני השליחים לגיל 20 או תום השהות של הוריהם בחו״ל מתוקף מילוי תפקידם.

סיוע משפטי מעורך דין מומחה לדיני הגירה ומשפט צבאי בנושא הסדרת מעמד של ישראלים בחו״ל מול צה״ל

בכל שאלה פרטנית או צורך בהתייעצות בנושא הסדרת מעמד של ישראלים בחו״ל מול צה״ל, ניתן ליצור קשר עם משרדנו, המתמחה בתחום ההגירה לישראל ומשפט צבאי. עורכי הדין ממשרדנו מנוסים בייצוג משפטי של אזרחים ישראלים החיים בארץ ובחו״ל מול הרשויות, ומסייעים בטיפול בנושא מול מערך הגיוס וכל הערכאות הצבאיות והאזרחיות. ניתן ליצור קשר עם עורך דין ממשרדנו באמצעות מספרי הטלפון או כתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top