דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

בני זוג זרים של אזרחים או תושבי קבע ישראלים

Michael Decker

מבוא – הדרכים השונות להשיג מעמד בישראל לבני זוג זרים של אזרחים או תושבי קבע ישראלים:

במאמר הבא יסקור עורך הדין מיכאל דקר, עורך דין אשר מתמחה בהגירה לישראל במשרדנו, את הדרכים השונות להסדרת מעמד של בני זוג זרים של אזרחים או תושבי קבע ישראלים.

הנהלים העיקריים להסדרת מעמד של בני זוג זרים של אזרחים או תושבי קבע ישראלים:

לצורך הסדרת המעמד של בן או בת זוג זרים בישראל, יכולים בן או בת הזוג שהם אזרחים או תושבי קבע ישראלים להסדיר את מעמד בני או בנות זוגם מתוקף נוהל שמספרו 5.2.0009 , נוהל הסדרת מעמד של בן או בת זוג זרים מכוח חיים משותפים עם אזרח ישראלי או תושב קבע ישראלי לרבות בני אותו מין, או לפתוח בהליך להסדרת המעמד של בן או בת הזוג הזרים לפי נוהל 5.2.0008, נוהל הסדרת מעמד של בן או בת זוג זרים מכוח נישואין לאזרח ישראלי.

בני זוג זרים של אזרחים או תושבי קבע ישראליםבנוסף לאמור, קיים גם נוהל מתן מעמד לבן זוג זר הנשוי לתושב קבע שמספרו 5.1.0001. נוהל זה מסדיר את התהליך להסדרת מעמד של בן זוג זר אשר נשוי לתושב קבע. בהתאם לנוהל הזה התהליך המדורג אורך זמן רב יותר (בן הזוג הזר יקבל אשרת עבודה מסוג ב-1 לתקופה של 27 חודשים, ואז יקבל בן הזוג הזר אשרה ארעית מסוג א-5 לתקופה של 4 שנים), ובסופו של התהליך המדורג יקבל בן הזוג הזר מעמד של תושב קבע (ולא מעמד של אזרחות).

שינויים משפטיים ביחס לבני זוג זרים שהם ידועים בציבור של תושבי קבע ישראלים:

יש לציין שנוהל הסדרת מעמד של בן או בת זוג זרים מכוח חיים משותפים עם אזרח ישראלי או תושב קבע ישראלי לא היה תקף בעבר לגבי תושבי קבע. במשך תקופה ארוכה מאוד לא הייתה לתושבי קבע הזכות להעניק מעמד לבני זוגם ללא תעודת נישואין המאומתת כדין.

יחד עם זאת, עורכי הדין יהושע פקס ומיכאל דקר ממשרדנו, שינו מציאות זו בערעור מנהלי שהגישו כנגד פסק דין אשר ניתן על ידי וועדת ההשגה לזרים (שהייתה קיימת בטרם הקמתם של בתי הדין לעררים).

בעמ״נ 25821-03-10 סלימה ג׳קסון נ׳ משרד הפנים נפסק שיש לאפשר גם לתושבי קבע בישראל להעניק מעמד לבני זוגם, גם ללא תעודת נישואין המאומת כדין (כלומר, גם לבני זוג זרים שהם ידועים בציבור של תושבי קבע בלבד).

המצב המשפטי הקיים בכל הנוגע לבין זוג נשואים שהם בני אותו המין:

נוהל הסדרת מעמד של בן או בת זוג זרים מכוח חיים משותפים עם אזרח או תושב קבע ישראלי חל גם על בני זוג שהם בני אותו המין.

לעניין זה יש לזכור שאם בני זוג שהם בני אותו המין נשואים כדת וכדין מחוץ לארץ ישראל כאשר יש בידם תעודת נישואין עם חותמת אפוסטיל, אז בהתאם לבג״צ 5075-15 עמותת אבות גאים נ׳ שר הפנים, יושווה אורכו של התהליך המדורג לזה המפורט בנוהל הסדרת מעמד מכוח נישואין לאזרח ישראלי. עקב כך, בן זוג מאותו מין הנשוי לאזרח ישראלי יקבל אשרת עבודה מסוג ב-1 לתקופה של שישה חודשים, ואז יקבל מעמד של תושב ארעי מסוג א-5 לתקופה של 4 שנים, ולבסוף יוכל להתאזרח בישראל לפי סעיף 5 לחוק האזרחות, 5712 – 1952.

קיימת ככל הנראה אפליה ברורה בין בני זוג נשואים הטרוסקסואלים לבין בני זוג נשואים שהם בני אותו מין, שכן בן זוג זר הנשוי לאזרח ישראלי שהוא בן אותו מין יצטרך להתאזרח לפי סעיף 5 לחוק האזרחות (אשר מחייב ויתור על אזרחות אחרת, אשר לא כל אזרחי העולם הראשון מוכנים לעשות). מאידך, בן זוג זר הנשוי לאזרח ישראלי שהוא בן המין האחר יוכל להתאזרח לפי סעיף 7 לחוק האזרחות (ובעצם יוכל לשמור על אזרחותו האחרת).

האם אפשר לפתוח תיק חיים משותפים כאשר בני הזוג נמצאים בתוך ישראל?

ניתן לפתוח תיק חיים משותפים כאשר שני בני הזוג שוהים בארץ, או באמצעות הזמנה מסודרת כאשר בן הזוג הזר אינו בארץ.

משרד הפנים מעדיף את האופציה של הזמנה מסודרת, ופעמים רבות מסרב כניסה לארץ כאשר בן הזוג הזר מנסה להיכנס ללא הזמנה (אם מגלה משרד הפנים על הקשר הזוגי).

אם שני בני הזוג נמצאים כבר בארץ, ובהתאם לבג"ץ 3648/97 סטמקה ואח' נ' שר הפנים ואח', אסור למשרד הפנים לדרוש את יציאת בן הזוג הזר מהארץ.

עוד על הנושא בסרטון מטה:

המסמכים הכלליים הנדרשים לצורך הסדרת המעמד של בן זוג זר בישראל:

המסמכים הנדרשים לרוב התהליכים והנהלים שצוינו דלעיל הם כדלקמן:

 1. דרכון בתוקף של בן הזוג (עדיף תוקף של מספר שנים);
 2. צילום תעודת זהות של בן הזוג הישראלי;
 3. טפסי איחוד משפחות מלאים כנדרש ומאומתים על ידי עו"ד (מומלץ שמשרד עורכי דין מיומן יכין את הטפסים רלוונטיים);
 4. תעודת יושר של בן הזוג;
 5. תעודת נישואין בין בני הזוג (אם רלוונטי);
 6. תעודת לידה של בן הזוג;
 7. תמונות משותפות בני הזוג;
 8. מכתבים ממכרים ומשפחה אשר מעידים על הקשר הזוגי שבין בני הזוג + עותק תעודת זהות של המכר או קרוב המשפחה;
 9. הוכחות לחיים המשותפים של בני הזוג (כגון הסכם שכירות משותף, חשבון בנק משותף, רישום שם בת הזוג על חשבון ארנונה, חשמל, מים, גז, וכיוצ"ב).
 10. הוכחה לכך שבני הזוג היו פנויים לנישואין בטרם הנישואין או הקשר הזוגי (רווקים, אלמנים, או גרושים);
 11. תלושי משכורת משלושת החודשים האחרונים;
 12. מכתב הסבר לגבי אופן ההיכרות.

יש לשים לב שכל המסמכים הרשמיים יצטרכו חותמת אפוסטיל, ויצטרכו להיות מתורגמים לעברית באמצעות נוטריון הדובר את השפה הרלוונטית.

סיכום – צרו קשר עם עורך תחום מומחה בתחום ההגירה לישראל:

משרדנו הינו משרד עורכי דין אשר מתמחה בתחום ההגירה והסדרת המעמד בישראל ומייצג מאות בני זוג בכל הנוגע להסדרת מעמד של בני הזוג הזרים אל מול משרד הפנים בכל רגע נתון. נשמח לענות על כל שאלה או הבהרה בנושאים דלעיל.

לתיאום פגישה עם עורך דין מומחה בתחום ההגירה הנכם מוזמנים לפנות אלינו.

צרו קשר

 • ✓ Valid number ✕ Invalid number
 • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה