דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

השתמטות מצה״ל – מידע משפטי

Joshua Pex

רום לופוביצ'

שלום לכולם! הייתי בפגישת יעוץ עם יהושוע פקס ועו"ד נוסף, ואני ממליץ אליהם מכל הלב, נתנו לי ולארוסה שלי את כל הזמן שהיינו צריכים, ענו לנו לכל השאלות בלי זלזול, בנוסף שולחים את כל המידע מסודר לאיימל, בקיצור עזרו לנו מכל הלב! ממליץ בחם לב!

שלום

תותח עורך דין מיכאל עזר לנו מאוד עם תביעת אבהות ולאחר מכן בהסדרת המעמד של בת הזוג שלי. צוות המשרד נחמד מאוד והיו מאוד יעילים

Chen Aviani

ברצוני להמליץ על משרד עורכי הדין דקר, פקס, לוי, רוזנברג במיוחד לעו״ד יהושוע פקס על שירות מקצועי ומתן עזרה ויעוץ על תהליך חיים משותפים בישראל עם בת הזוג ממדינה זרה מול משרד הפנים.

יצחק קץ

ברוצני להודות למשרד ובמיוחד לנטעלי בן דוד שהייתה לי לעזר ותמיכה. וגם מחוץ לשעות העבודה במידת הצורך במשך כמעט שנתיים וחצי של מתחים ויסורי נפש שהעביר אותי משרד הפנים בעזרת הפרקליטות וכל זאת רק על-מנת לאשר לי בדיקת רקמות לפי נוהל חו"ל להוכחת אבהות, דבר שאיפשר לי בסופו של דבר להביא את בני לחיות עימי בארץ לאחר פתירת אימו בחו"ל.

תודתי נתונה לכל הצוות שהיה חלק בתהליך מורכב זה.

Oksana Troshin

צוות מעולה , יעיל, אמין ומסור.
עונים לכל שאלה בפירוט עוזרים בכל שלב מתלווים ללקוח בכל פניה למשרד הפנים .
עזרו לי לקבל עליה אחרי גיור כשמשרד הפנים התנגד.
ממליצה בחום

רוני עמנואל

משרד עורכי הדין מיכאל דקר ויהושוע פקס עזרו לנו במאמצנו לרשום את בתי כאזרחית ישראלית (היא נולדה לשני הורים גאים, אחד מהם אזרח ישראלי, בהליך פונדקאות בחו"ל, המוסדר בחוק של המדינה בה בוצע ההליך). עורכי הדין עמדו בתוקף מול סחבת של קרוב לשנה ודרישות בלתי רלוונטיות של משרד הפנים. לבסוף הורתה השופטת למשרד הפנים לרשום את הילדה כאזרחית ישראלית (לאחר בדיקת ד.נ.א שהיא מספיקה לפי התקנות!). אנו מודים לעורכי הדין ולעוזרות המשפטיות מאיה ונטע-לי על עזרתם המקצועית, סבלנותם והעניין האישי שגילו במשך התהליך.

איתן ברנס

אחרי שלוש וחצי שנים ושני משרדי עורכי דין שלא הצליחו לעזור בסכומים מטורפים שהשקעתי ולשווא. הגעתי אל המשרד של עורך דין מיכאל דקר, ותוך חודשים ספורים הצלחנו יחד להגיע לכך שיש לבן שלי מעמד במדינת ישראל. ועוד לקחו על עצמם לעזור בדברים נוספים. תודה ענקית לכל המשרד ובמיוחד לנטעלי שעזרה והסבירה על כל דבר עם המון המון סבלנות!

השתמטות מצה״ל מתרחשת מדי שנה בקרב אלפי ישראלים וישראליות החיים בארץ או בחו״ל. רבים אינם יודעים כלל כי אי הסדרת מעמדם מול רשויות הצבא מהווה עבירה פלילית אשר עלולה להוביל למאסר ממושך ואף לרישום פלילי הנשאר בתוקף שנים רבות. מה הדרכים להימנע מהשתמטות ומהשלכותיה, ומה ניתן לעשות בנדון? על כך יסביר במאמר קצר זה עורך דין מומחה למשפט צבאי ממשרדנו.

משרד עורכי הדין שלנו, בירושלים ובתל-אביב, מתמחה בדיני הגירה לישראל ובמשפט צבאי. עורכי הדין ממשרדנו מעניקים סיוע וליווי משפטי בנושאים כגון הסדרת מעמד בישראל מול רשויות הצבא, ליווי בבקשות והליכים לקבלת פטור מצה״ל, ייצוג מול גורמי האכיפה ובתי הדין הצבאיים וכיו״ב.

השתמטות מצה״ל (מידע משפטי)

תיאור מקרה

ר׳ היא קונדיטורית בשנות ה-30 לחייה, המתגוררת באופן קבוע בישראל. בחודש יוני 2019, הגיעו שוטרים צבאיים לביתה של ר׳, ועצרו אותה בחשד להשתמטות מהצבא. ר׳ הופתעה לחלוטין מהמעצר. היא ציינה כי רשויות הצבא מעולם לא יצרו איתה קשר, ולכן היא סברה כי אינה מחויבת בגיוס. היא אף יצאה מישראל וחזרה אליה מספר פעמים, מבלי להיעצר. ייתכן מאוד שהיא אף האמינה כי גם אם נחשבה בעבר כמשתמטת, לאור השנים הרבות שחלפו מאז הגיעה לגיל הגיוס, צה״ל איבד בה עניין.

המקרה המתואר של ר׳ אינו דמיוני, והוא אף סוקר בחדשות 12. מדובר במקרה אחד מתוך אלפי מקרים של ישראלים החיים בארץ ובחו״ל, ונחשבים כמשתמטים מצה״ל. מקרה זה מלמד היטב כי השתמטות נשארת בתוקף גם לאחר שנים רבות, אם לא מטפלים בנושא ופועלים להסדרת מעמד מול רשויות הצבא. ההשלכות החמורות שעשויות להיות להשתמטות מחייבות לטפל בנושא בהקדם כדי להימנע מהן.

איך נמנעים מהשתמטות?

החוק בישראל מחייב אזרחים ישראלים שהגיעו לגיל גיוס להצטרף לשורות צה״ל. מי שנמנעים מלפעול בהתאם לחוק ולהתייצב לשירות, או לחלופין להסדיר את מעמדם מול רשויות הצבא בטרם מועד גיוסם, עלולים להיחשב כמשתמטים מגיוס. מכאן הדרך לתסבוכות משפטיות כואבות היא רק עניין של זמן. השתמטות מגיוס לצה״ל היא עבירה פלילית מסוג עבירה מתמשכת. כלומר, היא אינה מתיישנת כל עוד לא הסתיימה. השתמטות אף תיחשב כחמורה יותר ככל שהזמן חולף. 

ניתן וצריך להימנע מהשתמטות. יש לא מעט מקרים בהם ניתן לקבל פטור ולסיים את ההשתמטות ללא העמדה לדין פלילי. במקרים אחרים, טיפול מיטבי בנושא יוכל להוביל לתוצאה המקלה ביותר האפשרית. עם זאת, הדרך להימנע מההשלכות הקשות של השתמטות היא לפעול בנושא בצורה מסודרת ובתיאום מול רשויות הגיוס. 

השתמטות – עשויה להתרחש הן בקרב מי שחיים בארץ והן בקרב ישראלים בחו״ל

השתמטות משמעותה הימנעות מהתייצבות לשירות ביטחון. היא עשויה להתרחש בקרב ישראלים החיים בארץ וכן בקרב מחויבים בגיוס החיים בחו״ל. עם זאת, קיימים הבדלים בין שני המקרים. בעוד שעבור ישראלים קיים חשש תמידי מפני מעצר, עבור ישראלים בחו״ל אמנם לא קיים חשש ממשי מפני מעצרם בגין השתמטות מעבר לים. לעומת זאת, קיים חשש מפני מעצרם עם הגעתם לארץ. למרבה הצער, במקרים רבים אזרחים ישראלים לא מודעים לסכנה זו. אם יגיעו לארץ הם עלולים להיעצר בשדה התעופה בעקבות ההשתמטות. מי שמודעים לכך, נמנעים מלבקר בארץ במשך שנים רבות בשל החשש שייעצרו, וזו סיטואציה קשה בפני עצמה.

מה ניתן לעשות?

חשוב מאוד לפעול מוקדם ככל הניתן על מנת להסדיר את המעמד המשפטי מול רשויות הצבא. לא פעם קיימות נסיבות מקלות המאפשרות לקבל פטור מגיוס, או נסיבות המצדיקות התחשבות מצד רשויות הצבא. יש לציין כי צה״ל מגלה כיום נכונות גדולה מבעבר לתת מענה לעניינם של מי שנחשבים כמשתמטים. בעבר לא הייתה כל נכונות לקיים הידברות עם משתמטים כל עוד הם לא התייצבו בפני רשויות הצבא. המצב בהווה השתנה לטובה בהיבט זה.

כיום ניתן במקרים מסוימים לפעול מול הרשויות ולטפל בנושא עוד לפני ההתייצבות והסדרת המעמד. כפי שציינו מעלה, הנקודה המרכזית היא כי חייבים לפעול בנושא על מנת להימנע מהתמודדות עם ההשלכות החמורות שעלולות להיות להשתמטות. חשוב מאוד לפעול בצורה מסודרת, ומתוך הבנת החוק והמצב המשפטי החל לגביכם. אם אינכם יודעים מהו ומה האפשרויות העומדות בפניכם, מומלץ להסתייע בייעוץ משפטי עם עורך דין המתמחה במשפט צבאי.

ייעוץ משפטי עם עורך דין בנושא השתמטות מצה״ל

בכל שאלה פרטנית או צורך בהתייעצות בנושא השתמטות מצה״ל והסדרת מעמד מול רשויות הצבא, ניתן ליצור קשר עם משרדנו, המתמחה בתחום ההגירה לישראל ומשפט צבאי. עורכי הדין ממשרדנו מעניקים ייצוג משפטי לאזרחים ישראלים החיים בארץ ובחו״ל מול רשויות צה״ל, מערך הגיוס וכל הערכאות הצבאיות והאזרחיות, בנוגע להסדרת מעמדם. ניתן ליצור קשר עם עורך דין ממשרדנו באמצעות מספרי הטלפון או כתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה