דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

אזרחות לתושבי קבע בישראל בני 18-21

Michael Decker

Oksana Troshin

צוות מעולה , יעיל, אמין ומסור.
עונים לכל שאלה בפירוט עוזרים בכל שלב מתלווים ללקוח בכל פניה למשרד הפנים .
עזרו לי לקבל עליה אחרי גיור כשמשרד הפנים התנגד.
ממליצה בחום

יצחק קץ

ברוצני להודות למשרד ובמיוחד לנטעלי בן דוד שהייתה לי לעזר ותמיכה. וגם מחוץ לשעות העבודה במידת הצורך במשך כמעט שנתיים וחצי של מתחים ויסורי נפש שהעביר אותי משרד הפנים בעזרת הפרקליטות וכל זאת רק על-מנת לאשר לי בדיקת רקמות לפי נוהל חו"ל להוכחת אבהות, דבר שאיפשר לי בסופו של דבר להביא את בני לחיות עימי בארץ לאחר פתירת אימו בחו"ל.

תודתי נתונה לכל הצוות שהיה חלק בתהליך מורכב זה.

רוני עמנואל

משרד עורכי הדין מיכאל דקר ויהושוע פקס עזרו לנו במאמצנו לרשום את בתי כאזרחית ישראלית (היא נולדה לשני הורים גאים, אחד מהם אזרח ישראלי, בהליך פונדקאות בחו"ל, המוסדר בחוק של המדינה בה בוצע ההליך). עורכי הדין עמדו בתוקף מול סחבת של קרוב לשנה ודרישות בלתי רלוונטיות של משרד הפנים. לבסוף הורתה השופטת למשרד הפנים לרשום את הילדה כאזרחית ישראלית (לאחר בדיקת ד.נ.א שהיא מספיקה לפי התקנות!). אנו מודים לעורכי הדין ולעוזרות המשפטיות מאיה ונטע-לי על עזרתם המקצועית, סבלנותם והעניין האישי שגילו במשך התהליך.

Chen Aviani

ברצוני להמליץ על משרד עורכי הדין דקר, פקס, לוי, רוזנברג במיוחד לעו״ד יהושוע פקס על שירות מקצועי ומתן עזרה ויעוץ על תהליך חיים משותפים בישראל עם בת הזוג ממדינה זרה מול משרד הפנים.

רום לופוביצ'

שלום לכולם! הייתי בפגישת יעוץ עם יהושוע פקס ועו"ד נוסף, ואני ממליץ אליהם מכל הלב, נתנו לי ולארוסה שלי את כל הזמן שהיינו צריכים, ענו לנו לכל השאלות בלי זלזול, בנוסף שולחים את כל המידע מסודר לאיימל, בקיצור עזרו לנו מכל הלב! ממליץ בחם לב!

איתן ברנס

אחרי שלוש וחצי שנים ושני משרדי עורכי דין שלא הצליחו לעזור בסכומים מטורפים שהשקעתי ולשווא. הגעתי אל המשרד של עורך דין מיכאל דקר, ותוך חודשים ספורים הצלחנו יחד להגיע לכך שיש לבן שלי מעמד במדינת ישראל. ועוד לקחו על עצמם לעזור בדברים נוספים. תודה ענקית לכל המשרד ובמיוחד לנטעלי שעזרה והסבירה על כל דבר עם המון המון סבלנות!

שלום

תותח עורך דין מיכאל עזר לנו מאוד עם תביעת אבהות ולאחר מכן בהסדרת המעמד של בת הזוג שלי. צוות המשרד נחמד מאוד והיו מאוד יעילים

אזרחות לתושבי קבע בישראל אשר אינם זכאים לעלייה על פי חוק השבות (כלומר: אינם יהודים או צאצאים של יהודים) מוענקת על בסיס חוק האזרחות – 1952.

תושבי קבע בישראל בכלל, ובאופן ספציפי תושבי מזרח ירושלים זכאים לקבל אזרחות ישראלית. לצורך זאת יש להוכיח כי מרכז החיים של המבקש הוא בישראל, וכי הוא ויתר על אזרחות אחרת.

לתושבי מזרח ירושלים אשר מבקשים להתאזרח לפי סעיף זה דרושה לעיתים עזרה משפטית, מפני שרשות האוכלוסין וההגירה מעכבת את הטיפול בבקשות בני מיעוטים להתאזרחות על פי סעיף 5 לחוק האזרחות.

לעומת זאת, תושבי ישראל אשר נולדו בארץ ומרכז חייהם כאן, צעירים בין גילאי 18 ו- 21, זכאים לקבל אזרחות ישראלית לפי סעיף 4א לחוק האזרחות.

עורך הדין מיכאל דקר מסביר מי יכול ומי אינו יכול לקבל אזרחות ודרכון ישראלי על בסיס סעיף זה, ומה ההבדל בין קבלת אזרחות לפי סעיף זה ולפי סעיף 5.

אזרחות לתושבי קבע

מה אומר סעיף 4א לחוק האזרחות?

סעיף 4א של חוק האזרחות, מכוח לידה וישיבה בישראל קובע כי:

א) "מי שנולד אחרי הקמת המדינה במקום שהיה שטח ישראל ביום לידתו, ולא היתה לו מעולם שום אזרחות, יהיה לאזרח ישראלי, אם ביקש זאת בתקופה שבין יום הולדתו ה-18 לבין יום הולדתו ה-21 ואם היה תושב ישראל חמש שנים רצופות בתכוף לפני יום הגשת בקשתו".

ב)  "מי שהגיש בקשה לפי סעיף קטן (א) ונתקיימו לגביו התנאים המפורשים בו, יאשר שר הפנים, או מי שהשר הסמיכו לכך, את בקשתו; אולם רשאי הוא שלא לאשר את הבקשה אם הורשע המבקש בעבירה על בטחון המדינה או שנידון למאסר חמש שנים או יותר בשל עבירה אחרת".

מה היא משמעות ומטרת הסעיף?

הסעיף נוסף לחוק האזרחות בשנת 1968, כחלק מתיקון מס' 2 לחוק. על פי דברי ההסבר של חיים משה שפירא, שר הפנים בזמנו ויוזם הצעת התיקון, סעיף 4א מטרתו "לאמץ עקרונות המובאים באמנה הבינלאומית בדבר צמצום מספרם של מחוסרי נתינות" וכמו כן "לתקן עיוות מתושבי ישראל מקרב בני המיעוטים".

במילים אחרות, הצעת החוק כוונה במיוחד לפתרון בעיית בני מיעוטים אשר נותרו חסרי אזרחות לאחר מלחמת העצמאות. לשון הסעיף אמנם אינה מתייחסת במפורש לתושבי מזרח ירושלים, אך שטח זה נחשב לחלק מישראל על פי תקדימי החקיקה והפסיקה

.עם זאת, תושבי אזור יהודה ושומרון ככל הנראה לא יוכלו לקבל אזרחות לפי סעיף זה

מה ההבדל בין קבלת אזרחות לתושבי קבע על בסיס סעיף 4א לעומת סעיף 5?

ישנם יתרונות וחסרונות מסוימים לקבלת אזרחות ישראלית על בסיס כל אחד מהסעיפים של החוק.

כפי שמובן מלשון החוק, רק תושבי ישראל בין גילאי 18 ו 21 רשאים לקבל אזרחות לפי סעיף 4א. בנוסף, רשות האוכלוסין רשאית שלא לאשר את הבקשה במידה והמבקש הורשע בעבירת ביטחון או למאסר של 5 שנים ומעלה.

תחילה על סמך סעיף 4א, יידרשו מבקשי האזרחות להוכיח כי מעולם לא החזיקו אזרחות כלשהי, לעומת המבקשים להתאזרח על פי סעיף 5 אשר נדרשים להוכיח ויתור על אזרחות זרה.

לאחר מכן, יידרשו מהמבקשים להתאזרח על פי סעיף 4א להוכיח כי נולדו בשטח ישראל.

כמו כן, לשון החוק של סעיף 4א מנוסחת בצורה חד משמעית – מי שעומד בתנאי הסעיף זכאי לקבל אזרחות ישראלית. לעומת זאת, הניסוח של סעיף 5 לחוק האזרחות לכאורה משאיר את שיקול הדעת בידי שר הפנים "אם ראה זאת לנכון" להעניק אזרחות לאחר עמידה בתנאי הסעיף. סעיף זה אינו כולל את הדרישה של סעיף 5 לחוק האזרחות לגבי הצהרת נאמנות למדינת ישראל, בטרם קבלת האזרחות.

סעיף 4א גם אינו כולל את הדרישה כי המתאזרח יפגין "ידיעת-מה" של השפה העברית. המתאזרחים לפי סעיף 5 נדרשים לעבור מבחן של משרד הפנים לידיעת עברית.

למה רוב בקשות אזרחות הן על בסיס סעיפים אחרים לחוק האזרחות?

קבלת אזרחות לפי סעיף 5 לחוק האזרחות (התאזרחות עבור תושבי קבע) או קבלת אזרחות ישראלית לפי סעיף 7  לחוק האזרחות (התאזרחות מכוח קשר זוגי עם אזרח ישראלי) שניהם מסלולים מוכרים לקבלת אזרחות ישראלית.

לעומת זאת, מעט מאוד בקשות מוגשות לקבלת אזרחות לתושבי קבע על בסיס סעיף 4א לחוק האזרחות. למעשה אין נוהל מסודר של משרד הפנים לקבלת אזרחות על סמך לידה וישיבה בישראל עבור צעירים בגילאים 18 עד 21.

פרסומים בעיתונות מלמדים כי עורך דין רמי יובל הגיש מספר עתירות לבית המשפט העליון בשבתו כבג"ץ לגבי אזרחות ישראלית מכוח לידה וישיבה בישראל, אולם לא ניתן פסק דין עקרוני או התקיים דיון משמעותי לגבי מתן אזרחות ישראלית על סמך סעיף 4א. לחוק האזרחות, אלא ניתנה אזרחות לעותרים על בסיס סעיף 5 לחוק האזרחות, לאחר הוכחת מרכז חיים בישראל.

צרו קשר – עורכי דין אזרחות והגירה לישראל

משרדנו מתמחה בנושאי הגירה וקבלת אזרחות בישראל. נשמח לתת סיוע משפטי לתושבי ישראל אשר מעוניינים להתאזרח על בסיס חוק האזרחות.

קבעו פגישה בסניף משרד עורכי הדין בירושלים או בתל אביב לקבל עצה ועזרה בקבלת אזרחות לתושבי קבע בישראל.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה