דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

אזרחות ישראלית לתושבי מזרח ירושלים \ תושבי קבע אחרים

Michael Decker

רוני עמנואל

משרד עורכי הדין מיכאל דקר ויהושוע פקס עזרו לנו במאמצנו לרשום את בתי כאזרחית ישראלית (היא נולדה לשני הורים גאים, אחד מהם אזרח ישראלי, בהליך פונדקאות בחו"ל, המוסדר בחוק של המדינה בה בוצע ההליך). עורכי הדין עמדו בתוקף מול סחבת של קרוב לשנה ודרישות בלתי רלוונטיות של משרד הפנים. לבסוף הורתה השופטת למשרד הפנים לרשום את הילדה כאזרחית ישראלית (לאחר בדיקת ד.נ.א שהיא מספיקה לפי התקנות!). אנו מודים לעורכי הדין ולעוזרות המשפטיות מאיה ונטע-לי על עזרתם המקצועית, סבלנותם והעניין האישי שגילו במשך התהליך.

Oksana Troshin

צוות מעולה , יעיל, אמין ומסור.
עונים לכל שאלה בפירוט עוזרים בכל שלב מתלווים ללקוח בכל פניה למשרד הפנים .
עזרו לי לקבל עליה אחרי גיור כשמשרד הפנים התנגד.
ממליצה בחום

רום לופוביצ'

שלום לכולם! הייתי בפגישת יעוץ עם יהושוע פקס ועו"ד נוסף, ואני ממליץ אליהם מכל הלב, נתנו לי ולארוסה שלי את כל הזמן שהיינו צריכים, ענו לנו לכל השאלות בלי זלזול, בנוסף שולחים את כל המידע מסודר לאיימל, בקיצור עזרו לנו מכל הלב! ממליץ בחם לב!

שלום

תותח עורך דין מיכאל עזר לנו מאוד עם תביעת אבהות ולאחר מכן בהסדרת המעמד של בת הזוג שלי. צוות המשרד נחמד מאוד והיו מאוד יעילים

Chen Aviani

ברצוני להמליץ על משרד עורכי הדין דקר, פקס, לוי, רוזנברג במיוחד לעו״ד יהושוע פקס על שירות מקצועי ומתן עזרה ויעוץ על תהליך חיים משותפים בישראל עם בת הזוג ממדינה זרה מול משרד הפנים.

איתן ברנס

אחרי שלוש וחצי שנים ושני משרדי עורכי דין שלא הצליחו לעזור בסכומים מטורפים שהשקעתי ולשווא. הגעתי אל המשרד של עורך דין מיכאל דקר, ותוך חודשים ספורים הצלחנו יחד להגיע לכך שיש לבן שלי מעמד במדינת ישראל. ועוד לקחו על עצמם לעזור בדברים נוספים. תודה ענקית לכל המשרד ובמיוחד לנטעלי שעזרה והסבירה על כל דבר עם המון המון סבלנות!

יצחק קץ

ברוצני להודות למשרד ובמיוחד לנטעלי בן דוד שהייתה לי לעזר ותמיכה. וגם מחוץ לשעות העבודה במידת הצורך במשך כמעט שנתיים וחצי של מתחים ויסורי נפש שהעביר אותי משרד הפנים בעזרת הפרקליטות וכל זאת רק על-מנת לאשר לי בדיקת רקמות לפי נוהל חו"ל להוכחת אבהות, דבר שאיפשר לי בסופו של דבר להביא את בני לחיות עימי בארץ לאחר פתירת אימו בחו"ל.

תודתי נתונה לכל הצוות שהיה חלק בתהליך מורכב זה.

קבלת אזרחות ישראלית לתושבי מזרח ירושלים או כל בעלי מעמד תושב קבע בישראל מעניקה למתאזרחים זכויות מסוימות אשר אין לתושבי קבע. נהוג לומר כי ההבדל העיקרי בין אזרח לבין תושב קבע בישראל זה שרק אזרח מצביע בבחירות הכלליות לכנסת ישראל. יחד עם זאת, ישנם הבדלים משמעותיים אחרים. לדוגמה, תושבות קבע פוקעת לאחר מספר שנים של "השתקעות" בחו"ל, לעומת אזרחות ישראלית אשר אינה ניתנת לשלילה. מצד שני, תושב קבע אשר הופך לאזרח ישראלי נדרש לוותר על אזרחויות אחרות.

מכל מקום, רק אזרח ישראלי מחזיק בדרכון ישראלי אשר מעניק את האפשרות לצאת ולשוב את גבולות המדינה בחופשיות וללא הגבלות. מאמר זה של עורך הדין מיכאל דקר יסביר את היתרונות, החסרונות, והדרישות של הליך קבלת אזרחות ישראלית לתושבי מזרח ירושלים או תושבי קבע בישראל.

אזרחות ישראלית לתושבי מזרח ירושלים

מה ההבדל בין תושב קבע לאזרח?

מבחינות רבות בחיי היום-יום, אין הבדל בין אזרח המדינה לבין בעל מעמד תושב קבע. תושב בדיוק כאזרח הוא בעל תעודת זהות ישראלית. לתושב זכות הצבעה בבחירות המוניציפליות (זכות אשר תושבי מזרח ירושלים רבים אינם מיישמים). תושב זכאי השתתפות בביטוח לאומי, חברות בקופת חולים ועבודה כמעט בכל מקצוע. תושבי קבע מחזיקים בדרכון זר, בהתאם למדינה בה הם אזרחים. תושבי מזרח ירושלים מחזיקים בדרכון ירדני.

ההבדלים הרלוונטיים ביותר מבחינת סיבות קבלת אזרחות ישראלית לתושבי מזרח ירושלים הם אלו הקשורים ליציאה מישראל לפרק זמן ממושך:

תושבות קבע פוקעת במידה והתושב יוצא לחו"ל ומשתקע או מקבל מעמד בארץ בה הוא נמצא מחוץ לגבולות ישראל. קבלת מעמד כשמה הוא – במידה וקיבל אזרחות או מעמד תושב קבע בארץ אחרת, והדבר ידוע למשרד הפנים, יבוטל באופן אוטומטי מעמדו כתושב ישראל. "השתקעות" – מונח מעורפל יותר. לעתים קרובות מוגדרת השתקעות כהימצאות בחו"ל במשך 7 שנים, ללא התחשבות בנסיבות או סטאטוס התושב בעת שהייתו בחו"ל.  מדינת ישראל אמנם לא תמיד אוכפת את החוק, אבל עדיף להימנע מהסיכון. תושב קבע עשוי ללמוד במוסד אקדמי בחו"ל, לעבוד באותה הארץ מספר שנים לאחר הלימודים, ולחזור לארץ ללא קבלת מעמד בארץ הזרה, אך ורק על מנת לגלות שמעמדו כתושב קבע בוטל. אדם כזה נותר הוא חסר מעמד בכל ארץ שהיא, נידף ברוח כעלה ללא בית ומחסה.

ילד של אזרח, גם במידה ונולד מחוץ לישראל, לאם שאינה אזרחית ישראל – הופך לאזרח ישראל באופן אוטומטי. כל מה שנדרש מבחינת האזרח הוא להוכיח את אבהותו. ניתן לעשות זאת על ידי רישום הילד בקונסוליה ישראלית תוך 30 יום מהלידה, או באמצעות בדיקת אבהות. לעומת זאת, כשתושב קבע נכנס ליחסים עם תושבת חו"ל בעוד השניים מחוץ לישראל, הילד של הזוג לא מקבל מעמד תושב קבע בישראל באופן אוטומטי.

למה תושבי מזרח ירושלים הם תושבי קבע ולא אזרחים?

לאחר איחוד ירושלים במהלך מלחמת ששת הימים (1967) תושבי מזרח ירושלים הערביים קיבלו תעודות זהות ישראליות, אבל נותרו מבחינה רשמית אזרחי ירדן. רק בבג"צ מוברק עווד (1988) נקבע באופן רשמי שמעמדם אינו ייחודי או שנוי במחלוקת, אלא מעמד תושב קבע כמעט לכל דבר.

בעשורים הראשונים ויתרו תושבי מזרח ירושלים, ותושבי קבע בני מיעוטים, על האפשרות לקבל אזרחות ישראלית בעיקר כמחאה נגד הכיבוש. לאורך השנים, השתנה המצב בשטח במזרח ירושלים, התושבים התרגלו לשליטת ישראל באזור, והתחילו לשתף פעולה עם הרשויות. ייתכן וחלק מהמתאזרחים הבינו שמדובר במחאה שאינה אפקטיבית – ממש לא מפריע לשלטונות ישראל שכמות גדולה של בני מיעוטים שונים אינם רוצים לקבל את זכויות האזרחות, להשתתף בבחירות  לכנסת, ולהכתיב מדיניות בפעילות ציבורית. פני ירושלים (לשם דוגמא) היו נראים מאוד אחרת במידה ואוכלוסיית מזרח ירושלים הייתה משתתפת בבחירות.

הטיפול בבקשות התאזרחות של תושבי מזרח ירושלים על ידי משרד הפנים איטי ומסורבל

בין אם מחוסר רצון או חוסר כוח אדם, רשות האוכלוסין וההגירה במזרח ירושלים אינה מצליחה להתמודד עם כמות בקשות ההתאזרחות שעלתה בשנים האחרונות. רבים המנסים להגיש בקשה לקבלת אזרחות על פי נוהל משרד הפנים נתקלים בטענה שהתור הקרוב לטיפול בבקשה הוא בעוד מספר שנים. זוהי הסיבה העיקרית בגללה אנו ממליצים לפנות לעורך דין, על מנת לזרז את הטיפול בבקשה להתאזרחות.

מה הם תנאי קבלת אזרחות ישראלית לתושבי מזרח ירושלים?

בפני תושבי קבע בישראל עומדת האפשרות לקבל אזרחות על בסיס סעיף 5 לחוק האזרחות. התנאים כוללים ישיבה בארץ במהלך 3 שנים מתוך 5 השנים האחרונות, "ידיעת מה" של השפה העברית (לפחות ברמת דיבור), וגם ויתור על כל אזרחות נוספת. משרד הפנים אכן בוחן את רמת השליטה בשפה העברית של המבקשים לקבל אזרחות מכוח סעיף 5 לחוק האזרחות.

בנוסף, ישנה אפשרות התאזרחות פחות ידועה הפתוחה בפני תושבים בני 18-21, לפי סעיף 4א לחוק האזרחות.

יש לציין כי ירדן אינה מסכימה לאפשר לתושבי מזרח ירושלים לוותר על אזרחותם, לכן במשך שנים לא הייתה אפשרות לתושבי מזרח ירושלים להתאזרח גם אם רצו. כיום, משרד הפנים מסכים לקבל הצהרה חד-צדדית (מתועדת כראוי גם בפני עורך דין) שהאזרח החדש אינו מתכוון להשתמש באזרחות הירדנית. אם לתושב הקבע המבקש להתאזרח יש דרכון ירדני הוא נדרש לשלוח את הדרכון לשגרירות ירדן בתל אביב ולהציג אישור דואר כי הדרכון נשלח והתקבל. בנוסף, נדרש היעדר מניעה פלילית או ביטחונית כתנאי להענקת אזרחות ישראלית.

התאזרחות עבור תושבי קבע אחרים

אלו תושבי קבע נמצאים בישראל פרט לתושבי מזרח ירושלים? בני זוג לאזרחי ישראל מקבלים מעמד תושב קבע, בסופו של ההליך המדורג, זאת שלב לפני התאזרחות. בהליכים אחרים של השתקעות בארץ, כגון קבלת מעמד כהורים לחייל בודד, מקבלים תושבות קבע כשלב בדרך לקבלת אזרחות. חשוב לציין שרוב תושבי הקבע (פרט לבני מיעוטים) לא יידרשו על ידי מדינת ישראל לוותר על אזרחות אחרת על מנת לקבל אזרחות ישראל. עם זאת, ייתכן ומדינת המוצא שלהם אינה מאפשרת כפל אזרחות. לדוגמה, תושב הולנד בדרך כלל אינו יכול לקבל אזרחות אחרת, אלא אם ויתר על אזרחות הולנד. רבים אשר אינם רוצים להמיר את אזרחותם הקודמת באזרחות ישראל יעדיפו לחיות בארץ במעמד תושבי קבע ולהמשיך להחזיק באזרחות ודרכון אירופי.

צרו קשר:

משרדינו מתמחה בהגירה לישראל וקבלת אזרחות ישראלית לתושבי מזרח ירושלים. צרו קשר עם משרד עורכי הדין שלנו, לעזרה משפטית וזירוז קבלת האזרחות. למשרדנו ישנם סניפים במרכז ירושלים ובתל אביב. צוות המשרד דובר עברית, אנגלית, וערבית.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה