דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

כיצד מקבלים אשרת עבודה בישראל לעובדים זרים?

Joshua Pex
Joshua Pex

משרד עורכי הדין שלנו מתמחה בהגירה לישראל, ויזות, עלייה לארץ על בסיס חוק השבות, קבלת ויזות עבודה לעובדים מומחים בישראל, וכל הקשור לייצוג מול משרד הפנים, רשות ההגירה לישראל. לעיתים קרובות פונים אלינו אזרחים זרים בשאלה "כיצד ניתן לקבל אשרת עבודה בישראל"?

במאמר זה, עורך הדין יהושע פקס יסביר את החוקים וההליך המעשי של קבלת ויזת עובד זר. בנוסף נענה לשאלה – האם אדם שאינו זכאי עלייה לפי חוק השבות ואין לו כישורים מיוחדים, יכול לעבוד בישראל?

כיצד מקבלים אשרת עבודה בישראל לעובדים זרים?

אשרת עבודה בישראל מקבל מעסיק, לא עובד

חשוב להדגיש מלכתחילה – בישראל, אזרח מדינה זרה אינו מקבל אשרת עבודה כאישור להיכנס לארץ ואז להתחיל לחפש מעביד. התהליך הוא הפוך – בעל עסק בישראל פונה למשרד הפנים בבקשה להביא עובד זר לארץ. המעסיק נדרש להוכיח כי יש צורך בעובד זר מכיוון שקשה למצוא ישראלי שימלא את התפקיד. לאחר קבלת האישור העקרוני, הוא נדרש גם להוכיח כי לעובד הזר ישנה המומחיות הייחודית הדרושה לתפקיד.

ייתכן והפונים מתבלבלים, מאחר ולעולים, בני משפחה, ומבקשי מקלט מסוימים, ישנה הזכות לחפש כל מעביד בישראל. אבל כל אלו לא נכנסים לישראל כעובדים זרים, אלא כבעלי מעמד אזרח, תושב ארעי, או דמוי תושב ארעי.

סוגי עובדים זרים בישראל

ישנן מספר קטגוריות של אזרחים זרים אשר עובדים בישראל, ואשר מגיעים לארץ בדרכים שונות.

ראשית, עובדים זרים בתחומי עבודה "קשים" בהם קיים מחסור קבוע בעובדים ישראלים. מדינת ישראל "מייבאת" עובדים רבים בתחומי החקלאות, הסיעוד והבניין לארץ, בשיתוף פעולה עם מדינות זרות ותיווך של חברות כוח אדם, כמפורט מטה.

שנית, עובדים זרים מומחים, אשר מוזמנים על ידי מעסיקים ספציפיים, בדרך כלל בתחום ההיי-טק, תעשייה או טכנולוגיה. עובדים אלו נדרשים לעמוד בדרישות תשלום גבוהות, ועל המעסיק להוכיח טרם הבאתם כי קשה למצוא בישראל עובדים מקומיים היכולים לבצע את העבודה של העובד הזר המומחה.

שלישית, חברות בינלאומיות יכולות לשלוח לישראל עובדים זרים מומחים במטרה לפתוח סניף בישראל או להרחיב את עסקיהם בארץ.

רביעית, בישראל כידוע נמצאים מבקשי מקלט או "מסתנני עבודה" אשר לעיתים נקראים בטעות "עובדים זרים". חרף מספרם המועט יחסית, הם מקבלים תשומת לב ציבורית רבה. חשוב להדגיש כי מבקשי מקלט בישראל לא מקבלים אשרות עבודה. אולם, בהתאם לפסיקת בית המשפט בנושא, חלקם רשאים לעבוד בישראל ללא רישיון עבודה כל עוד בקשתם נמצאת בבירור מול רשויות ההגירה לישראל.

חמישית, אזרחים זרים אשר בוחרים לעבוד בישראל בצורה לא חוקית. הם נכנסים לארץ בדרך כלל באשרת תייר ממדינות ברית המועצות לשעבר, או מגיעים לישראל כצליינים בקבוצות תיור ממדינות אפריקה או דרום אמריקה, ונותרים בישראל לעבוד. אזרחים זרים אלו מסתכנים כמובן בגירוש מישראל והמעסיקים בישראל מסתכנים בקנסות גבוהות בגין העסקה לא חוקית של זרים ללא אשרת עבודה.

כיצד אוכל לקבל אשרה כעובד זר מומחה?

כאמור, יש למצוא מעסיק בישראל אשר נדרשת לו המומחיות הייחודית שתוכל לספק. אותו מעסיק חייב לפנות למשרד הפנים, ולהוכיח (בד"כ בעזרתו של עורך דין) כי:

א) העסק שלו זקוק לעובד בעל ידע מומחיות כישורים שקשה למצוא בישראל.

ב) כי הבאת המומחה הזר לחברה תתרום לצמיחת העסק, העסקת עובדים ישראלים נוספים, ופיתוח הכלכלה בארץ.

הגשת בקשה לקבל היתר להעסקת עובד זר מומחה עולה כ- 1,200 ש"ח. אם משרד הפנים הסכים להנפיק את האשרה, על המעסיק לשלם אגרה של כ- 10,000 ש"ח. כמו כן יש לשלם לעובד המומחה משכורת אשר גדולה לפחות פי 2 מהמשכורת הממוצעת בשוק העובדה הישראלי.

האם אשרת עובד מומחה מוגבלת לכל מיני אנשי היי-טק בעלי תואר מהאוניברסיטה?

לאו דווקא. נכון, רוב העובדים המומחים מגיעים לישראל על מנת לעבוד בחברות היי-טק, על מנת לקדם פרויקט כזה או אחר. ישנם גם עובדים זרים בישראל המגיעים לארץ בתפקיד ניהולי או נציגים של חברות זרות בינלאומיות.

אך כל אדם בעל מומחיות ייחודית שקשה למצוא בארץ, אולם נחוצה לעסק המוכן להשקיע את הכסף והמאמץ, יכול לקבל אשרה זו. ניתן למצוא בקטגוריה של עובדים זרים מומחים גם שפים במסעדות אתניות, מאלפי חיות, ומאמני ספורט. גם חברות קטנות יכולות לקבל אישור להביא עובד זר לישראל לתקופה ארוכה או קצרה.

מצד שני, ישראל אינה סובלת (בלשון המעטה) ממחסור בעורכי דין, מורי רוסית, ועיתונאים. גם עם תעודה מהאוניברסיטה הכי יוקרתית, וניסיון עבודה מעולה, אם אין צורך בעובד בתחום מסוים, לא יהיה ניתן לקבל אשרת עבודה לישראל למומחים אלו.

אז החבר קרוב משפחה שלי, בעל עסק בישראל, יכול לארגן לי אשרת עובד מומחה?

אין מניעה עקרונית לבעל עסק בישראל להביא עובד זר לישראל שהוא קרוב משפחה או חבר. אבל בכל מקרה קיימת כמובן החובה להוכיח כי לעובד הזר יש את הידע או כישורים ייחודיים אשר לא קיימים אצל עובדים אחרים בישראל.

מה בנוגע לאזרחים זרים חסרי כישורים ייחודיים?

האם אדם שאין לו סיכוי לקבל הצעת עבודה פרטנית מחברה ישראלית לא יוכל לעבוד בישראל בשום צורה אחרת? מדינת ישראל כן מספקת מספר רב של אשרות עבודה לזרים שאינם מומחים בתחום החקלאות, הבנייה, והסיעוד.

עובדים זרים אלו מגויסים על ידי חברות בישראל אשר מתמחות באופן ספציפי בתחום. עובדי חקלאות מגיעים בעיקר ממדינות אסיה, ועובדות סיעוד הן ברובן תושבות הפיליפינים מדינות ברה"מ לשעבר. עובדים אלו אינם נדרשים להפגין מומחיות ייחודית, אבל כן חייבים להוכיח כי אין להם רישום פלילי, הם לא סורבו כניסה לישראל בעבר, ולא ניסו לקבל מקלט בארץ.

משרדנו אינו יכול להמליץ על חברות ספציפיות המגייסות עובדים בתחום, אך אנו מרגישים צורך להזהיר עובדים פוטנציאליים. מעסיק אמור לגייס עובדים זרים מאחר והוא צריך את עבודתם ומוכן לשלם עליה. אם המעסיק, או "סוכן" כלשהו לאורך הדרך דורש מהעובד לשלם על הזכות לעבוד בישראל, הדבר אינו חוקי, ולכן סביר להניח שכל הליך קבלת האשרה בעייתי, בלשון המעטה.

אז אני חייב לבקש מקלט בישראל ולעבוד עד שיגרשו אותי?

זוהי המחשבה הבאה של פונים רבים אשר אינם יכולים לקבל הצעת עבודה מחברה בישראל, ואינם מצליחים להתקבל לעבודה דרך חברת כוח אדם בארץ המוצא. כאן חשוב להדגיש כמה נקודות, חלקן מעשיות וחלק מוסריות.

באופן מעשי – תקבלו סירוב מהיר ולא תוכלו לחזור לישראל

עקב כמות "מבקשי המקלט" המתחזים אשר מגיעים לישראל מסיבות כלכליות גרידא, אך ורק על מנת לעבוד, מדינת ישראל משנה את מדיניות הטיפול במבקשי מקלט. כיום, מבקשי מקלט מגרוזיה ומאוקראינה לרוב מסורבים באופן אוטומטי.

לאחר סירוב מעמד מבקש מקלט וגירוש מהארץ (או עזיבת הארץ מכל סיבה שהיא, אף אם הבקשה לא סורבה) המבקש ובני משפחתו הישירה לא יוכלו לחזור לישראל, לא כתיירים, ולא בכל צורה אחרת. במהלך זמן העבודה בארץ, משפחת מבקש המקלט לא תורשה להיכנס לישראל, והוא יאבד את מעמדו ולא יוכל לחזור לארץ במידה ויצא לחו"ל.

אף בני זוג לישראלים, זכאי עלייה אשר גילו את השורשים שלהם, ואחרים בעלי זכות חוקית להיכנס לישראל, יתקשו לממש זכות זו לאחר הגשת בקשת מקלט ויציאה מהארץ.

הגשת בקשת מקלט מטעמים כלכליים – מהבחינה המוסרית

כמות מבקשי המקלט הכוזבים פוגעת באמון של פקידי ביקורת גבולות ומשרד הפנים באזרחי המדינה ממנה מגיעים מבקשי המקלט. היא פוגעת ביחסים בין המדינות, עקב כמות סירובי הכניסה של תיירים תמימים אשר אין להם רצון לבקש מקלט או לעבוד בצורה לא חוקית בישראל. סירוב זה פוגע אף במבקשי המקלט אשר אכן נרדפים בארצם עד כדי סכנה לחייהם עקב הזדהותם הפוליטית, תפיסתם הדתית, נטיתם המינית, או ההשתייכות האתנית שלהם.

שווה לצטט כאן את הדלאי לאמה. מחד, אכן לכל מדינה ישנה את החובה המוסרית לספק מקלט ומקום מחייה לנרדפים על אמונתם ופעלם. אך מאידך, בראש מעיינם של אלו חייבת להיות החזרה לארץ המוצא ותרומה לשיפור המצב במולדתם.

צרו קשר עם מומחי הגירה לישראל

במידה ומעסיק בישראל מבקש להוציא אשרת עובד מומחה לאזרח זר, משרד עורכי הדין שלנו לשירותכם. התקשרו למספר מטה על מנת לקבוע פגישה עם עורך דין הגירה ממשרדנו בירושלים או בתל אביב.

 

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה