דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

מסורבי כניסה לישראל – עצות עורך דין הגירה לישראל

Joshua Pex

האם הזמנתם אזרח זר, בן זוג או ידיד, לישראל, אבל לצערכם כניסתו סורבה ואתם לא יודעים מדוע? עורך דין יהושע פקס, עורך דין הגירה לישראל ממשרדנו יסביר במאמר זה את נושא מסורבי כניסה לישראל על ידי פקידי משרד הפנים במעברי הגבול בכניסה לארץ. במאמר עורך דין יהושע פקס יסביר מה הן הסיבות האפשריות שאדם, אזרח זר, המבקש לבקר בישראל יקבל החלטת סירוב כניסה לישראל, על ידי פקידי ההגירה לישראל, בין אם זה בנתב"ג או באחד ממעברי הגבול האחרים בכניסה לארץ. אולם חשוב יותר, במאמר זה תקבלו עצות מעשיות על ידי עורך דין שעוסק בהגירה לישראל מה ניתן לעשות, על מנת להפוך את ההחלטה השלילית, כדי לקבל אישור כניסה לארץ.

מדינת ישראל – שליטה על מעברי הגבול

מדינת ישראל היא מדינה אשר מקפידה על שמירה קפדנית של שערי הכניסה והיציאה שלה. ראשית, מן הבחינה הביטחונית, חברות התעופה, נמלי התעופה ומעברי הגבול מאובטחים ברמה גבוהה כדי לשמור על ביטחון הנוסעים. שנית, חוק הכניסה לישראל העניק סמכות לפקידי משרד הפנים, עובדי רשות ההגירה – לאשר או לסרב כניסת אזרחים זרים לישראל, על פי סמכותם החוקית, בהתאם להוראות חוק הכניסה לישראל ונהלי משרד הפנים בעניין.

כניסה לישראל עבור אזרחים זרים

ככלל, אזרחי מדינות זרות, אשר פטורים מן החובה לקבל אשרת כניסה לישראל מראש, רשאים להגיע לאחד ממעברי הגבול ולקבל אשרת כניסה לארץ (ויזה לישראל) כתיירים. ויזת כניסה לישראל עבור תייר, אשר נקרא אשרה מסוג ב/2, ניתן בדרך כלל לתקופה של שלושה חודשים. אזרחי מדינות אשר נדרשים לקבל ויזה לישראל מראש, יקבלו את הוויזה בנציגויות ישראל בחו"ל. ללא קשר למדינת המוצא של אזרח זר המבקש לבקר בישראל, בכל מקרה פקידי משרד הפנים במעברי הגבול הם המוסמכים לאשר או לסרב את הכניסה לישראל, על פי שיקול דעתם.מטוס - מסורבי כניסה לישראל

מה הסיבות לסירוב כניסה לישראל?

פקידי משרד הפנים אשר עובדים במעברי הגבול רשאים מבחינה חוקית לסרב כניסת אזרחים זרים לישראל, על פי שיקול דעתם, בתנאי שההחלטה סבירה והגיונית בנסיבות העניין. כך לדוגמא, בכל מקרה בו נמצא כי אדם מבקש להיכנס לישראל שלא למטרה התואמת את האשרה אותה קיבל או מבקש לקבל – כניסתו לישראל עלולה להיות מסורבת. פקידי משרד הפנים בדרך כלל שואלים את הנכנסים לישראל מספר שאלות כלליות, אולם אם מתעורר חשד כלשהו לגבי כניסת המבקר לישראל – מועבר המבקש להיכנס לישראל לתשאול מעמיק יותר. במקרים בהם מתגלה כי אדם בא לעבוד בישראל ללא אשרת עבודה, או שהה בישראל שלא כחוק בעבר, או קיים חשש להשתקעות בישראל שלא כחוק, או קיימת מניעה ביטחונית או פלילית, ישנה סבירות כי תתקבל החלטת סירוב כניסה לישראל.

סירוב כניסה לישראל עבור תיירים עם בן או בת זוג ישראליים בארץ

בתקופה האחרונה אנו נתקלים בתופעה של סירובי כניסה לישראל עבור תיירים אשר באים לישראל לבקר בן או בת זוג תושבי ישראל. לעיתים קורה כי פקידי משרד הפנים בשדה התעופה חוששים כי מטרת הכניסה היא השתקעות בישראל. בן או בת זוג של אזרחי ישראל, אשר מבקשים לעבור לארץ על מנת לגור יחד, נדרשים על ידי משרד הפנים להסדיר את מעמדם מראש. עבור כל אותם זוגות אשר לא יודעים כי משרד הפנים דורש הסדרת הכניסה מראש, תתכן חוויה לא נעימה של סירוב כניסת בן הזוג הזר לארץ. יתר על כן, פקידי משרד הפנים במעבר הגבול חושדים לפעמים, שלא בצדק, כי בן זוג זר אשר בא לבקר בארץ כתייר לביקור קצר, למעשה מבקש להשתקע בישראל ולפתוח תיק חיים משותפים או איחוד משפחות עם בן או בת הזוג הישראליים.

מה יעורר את חשדם של פקידי משרד הפנים בנושא מסורבי כניסה לישראל?

ישנן מספר אינדיקציות אשר פקידי ההגירה לישראל בוחנים טרם קבלת החלטת סירוב כניסה לישראל. תחילה יש לשים לב כי ישנם מדינות אשר למרות היות אזרחיהן פטורים מהחובה לקבל ויזה לישראל מראש, הרי שבפועל סירובי הכניסה לגביהם רבים. מדובר במדינות אשר מבחינה סטטיסטית אזרחי מדינות אילו נוטים להפר את חוקי ההגירה לישראל במספרים גבוהים יותר, לכן מקבלים יחס חשדני יותר על ידי פקידי ההגירה לישראל במעברי הגבול. כך לדוגמא סביר להניח כי מבקרים ממדינות מזרח אירופה עשויים להיתקל בשאלות רבות יותר, מאשר אזרחי מערב אירופה או ארצות הברית וקנדה.

שהייה ארוכה בעבר מעלה סימני שאלה אצל פקידי ההגירה לגבי עבודה לא חוקית בישראל

אזרח זר אשר עבד בישראל בעבר, או נכנס ויוצא את גבולות ישראל באופן תכוף באמצעות ויזת תייר, עלול להיתקל בחשד כי הגעתו לארץ היא למטרת עבודה, ולא ביקור תיירותי. פקידי משרד הפנים עשויים לחשוד כי אדם אשר שוהה רוב זמנו בארץ, למעשה עובד בישראל, לכן נדרש להנפיק ויזת עבודה כחוק. יש לציין כי שהייה בישראל עם ויזת ביקור בלבד, לא מאפשרת עבודה בישראל באופן חוקי. עבודה בישראל עבור אזרח זר דורשת קבלת אשרת עבודה בישראל מסוג ב/1 כחוק. מבקר אשר מצהיר כי בא לישראל למטרות תיירות, אבל לא מסוגל להסביר מה הוא מתכוון לעשות בארץ, היכן יבקר ובאיזה מלון ילון – כל אלו מהווים סימני אזהרה עבור פקידי ההגירה במעברי הגבול וסיבה לביצוע תשאול מקיף, ובסופו של דבר סירוב כניסה לישראל.עורך דין מסורבי כניסה לישראל

סימנים מחשידים נוספים אשר מגבירים סיכון לסירוב כניסה לישראל

אדם אשר טס לישראל עם כרטיס בכיוון אחד, או מי שנמצא פעיל בארגונים הפועלים נגד מדינת ישראל, או בעל קשרים עם חברים ברשות הפלסטינית, או מי שביקר במדינות העוינות את ישראל, בוודאי יידרש להשיב על שאלות בנושא על ידי פקידי ההגירה לישראל במעבר הגבול. כמו כן, כל מבקר אשר נתפס משקר לגבי סיבת הגעתו, או מסתיר פרטים בזמן התשאול, אשר מתגלים בהמשך, עלול למצוא עצמו מסורב כניסה לישראל.

מה קורה לאותם מסורבי כניסה לישראל לאחר החלטת פקידי ההגירה לסרב כניסה לארץ?

הנושא מפורט במאמר העוסק ספיציפית בתהליך הגירוש, אך בקצרה: ברגע שהוחלט לסרב כניסת אזרח זר לישראל, פקידי ההגירה לישראל שואפים להרחיק את אותו אדם מהארץ בהקדם האפשרי. אם מדובר במעבר גבול יבשתי, מסורב הכניסה מורחק בקלות אל המקום ממנו הגיע. יחד עם זאת, ברוב המקרים של סירוב כניסה לישראל, מדובר בנמל תעופה בן גוריון. מסורב כניסה לישראל בנתב"ג ישהה בדרך כלל תקופה מסוימת במתקן מסורבים אשר סמוך לטרמינל הנחיתות. חרף העבודה כי המטרה של רשויות החוק היא להעלות את מסורב הכניסה על מטוס חזרה למדינת המוצא, או המדינה ממנה הגיע, במהירות האפשרית, הרי שבפועל עקב אילוצים טכניים, בדרך כלל יוצא כי מסורבי כניסה לישראל נלקחים אל מתקן מעצר סמוך לשדה התעופה. מסורבי כניסה לישראל מוחזקים במתקן הכליאה עד אשר נמצא מקום פנוי עבורם על טיסה החוצה מישראל. לעיתים יוצא כי משך השהייה במתקן המעצר הוא מספר שעות, אולם משך המעצר עשוי להיות מספר ימים, או אפילו שבוע. החוויה של שהייה במתקן המסורבים אינה קלה בלשון המעטה.

מה אפשר לעשות למניעת גירוש מסורבי כניסה לישראל?

רוב אותם מסורבי כניסה לישראל במעברי הגבול השונים מכירים אזרח או תושב ישראלי, אשר ממתינים להם בצדו הישראלי של מעבר הגבול, ולאחר שחברם מתעכב במעבר הגבול, עולה החשש אצלם כי ישנה בעיה בנוגע לכניסת האזרח הזר ארצה. בשלב זה הישראלי יכול לפנות אל פקידי משרד הפנים בבקשה למתן אישור כניסה לישראל, או לבקש לקבל אישור כניסה לישראל בכפוף להפקדת ערבות בנקאית, אשר תבטיח את יציאת האזרח הזר בישראל, במועד הנקבע באשרת הכניסה לארץ. פקידי משרד הפנים העובדים במקום עשויים לסרב לשוחח עם חברו של מסורב או מעוכב הכניסה, לכן כבר בשלב זה מומלץ למצוא עורך דין אשר עוסק בנושא סירוב כניסה לישראל, לקבלת ייעוץ משפטי.

בקשה דחופה אל בית הדין לעררים כנגד החלטת סירוב כניסה לישראל

אם נפלה כבר ההחלטה לגבי סירוב כניסה לישראל, ניתן להגיש בקשה דחופה אל בית הדין לעררים למניעת הרחקה מישראל וקיום דיון משפטי בנושא אישור כניסה לישראל. יודגש כי מומלץ לפנות אל עורך דין הגירה לישראל, אשר בקיא בנושא סירוב כניסה לישראל, על מנת להעריך את הסיכוי של פעולות משפטיות להפוך את החלטת משרד הפנים. ההחלטה האם להגיש בקשה לקבלת צו ביניים אל בית הדין לעררים, או להחליט כי מסורבי כניסה לישראל יחזרו למדינת המוצא, ולבקש ביטול סירוב כניסה בהמשך חייבת להיעשות בדחיפות, בגלל לחץ הזמן.

האם ניתן לבקש אישור כניסה לישראל לאחר סירוב הכניסה חזרה לארץ המוצא?

אזרח זר אשר סורב כניסה לישראל במעבר הגבול בכניסה לארץ, בדרך כלל לא יכול לשוב לבקר בישראל למשך פרק זמן מסוים, אשר עשוי להגיע עד ל- 10 שנים. מסורב כניסה לישראל נדרש להסדיר את כניסתו חזרה לישראל מול מחלקת גבולות ומעברים במשרד הפנים, טרם הגעה לישראל. עבור הליך בקשת אישור כניסה לישראל לאחר סירוב כניסה לישראל, כדאי להיוועץ עם עורך דין הגירה לישראל, לקבלת סיוע משפטי.

עורכי דין הגירה לישראל בירושלים ובתל-אביב מסייעים בכל נושא מסורבי כניסה לישראל, או הגירה לישראל באופן כללי. צרו קשר בנוגע לשאלות בתחום סירוב כניסה לישראל או עורך דין הגירה לישראל:

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה