Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

ביקורי פתע לבדיקת כנות הקשר הזוגי על-ידי פקידי משרד הפנים (מידע משפטי)

Joshua Pex

רום לופוביצ'

שלום לכולם! הייתי בפגישת יעוץ עם יהושוע פקס ועו"ד נוסף, ואני ממליץ אליהם מכל הלב, נתנו לי ולארוסה שלי את כל הזמן שהיינו צריכים, ענו לנו לכל השאלות בלי זלזול, בנוסף שולחים את כל המידע מסודר לאיימל, בקיצור עזרו לנו מכל הלב! ממליץ בחם לב!

האם ביקורי פתע לבדיקת כנות הקשר הזוגי על-ידי פקידי משרד הפנים הם חוקיים? רבים אינם מודעים לכך, אך במהלך הליכי הסדרת מעמד עבור בני זוג זרים של אזרחים ישראלים מול רשות האוכלוסין וההגירה, מוסמכים פקידי משרד הפנים לבחון את כנות הקשר הזוגי בין בני הזוג, לרבות בדרך של עריכת ביקורים בביתם. סירוב לביקור עלול לגרור סנקציות שונות, ובכלל זה הפסקת הליכי הסדרת המעמד. במאמר זה יסביר על כך בהרחבה עורך הדין יהושע פקס, שותף במשרדנו ומומחה לדיני הגירה לישראל.

ביקורי פתע לבדיקת כנות הקשר הזוגי על-ידי פקידי משרד הפנים (מידע משפטי)

הסדרת מעמד בישראל – הסבר כללי

הליכי הסדרת מעמד בישראל לפי חוק האזרחות לזוגות נשואים או ידועים בציבור, המורכבים מבני זוג ישראלים ובני זוג זרים (לרבות זוגות בני אותו מין), כרוכים בהתמודדות עם לא מעט ביורוקרטיה. רשות האוכלוסין וההגירה של משרד הפנים, האמונה על הטיפול בהליכים בשם שר הפנים, היא בעלת סמכויות נרחבות לבחינת הבקשות המוגשות אליה להסדרת מעמד. הרשות מפעילה אמצעים שונים לבחינת הקשר הזוגי, על מנת לוודא כי הבקשה שהוגשה אליה אכן כנה ולא מהווה בקשת סרק, או כזו המנסה לנצל לרעה את ההליכים המתנהלים ברשות.  במסגרת זאת, מוסמכים פקידי רשות האוכלוסין וההגירה לערוך ביקורי פתע לבדיקת כנות הקשר הזוגי. אף כי מדובר בסמכות אשר אינה מופעלת בכל המקרים, חשוב להכיר אותה ולהיערך לכך בהתאם. להלן נסביר על כך ועל ההשלכות הכרוכות באי הסכמה לעריכת הביקור.

בדיקת כנות הקשר הזוגי

במסגרת מהתהליך המתרחש במסגרת ההליך המדורג להסדרת מעמד בישראל עבור בני זוג זרים של אזרחים ישראלים, נערכים לבני הזוג ראיונות לבחינת כנות הקשר הזוגי ביניהם. הראיונות עשויים לכלול שאלות אישיות על בני הזוג והקשר ביניהם. במקביל לכך, ולצורך המשך התהליך נדרשים בני הזוג לחתום על מסמכי התחייבות בפני הרשות. במסמכים אלה נקבעים, בין היתר, התנאים שהתהליך כרוך בהם. תנאים אלה מאפשרים לרשות לערוך ביקורי בית לשם וידוא כי אכן קיים קשר זוגי כנה, כפי שהצדדים הצהירו. למרבה הצער, רבים מהזוגות אינם תמיד מעמיקים בתוכן המסמכים עליהם הם חותמים, ולכן לא כולם מודעים לכך שהם למעשה נתנו את הסכמתם לביקורים אלה.

מה עשויים פקידי משרד הפנים לבדוק במסגרת ביקורי פתע לבדיקת כנות הקשר?

במסגרת הביקורים עשויים פקידי הרשות לבדוק האם בני הזוג אכן חיים ביחד כזוג תחת אותה קורת גג. סביר להניח שפקידי הרשות יבדקו האם יש חפצים שונים של שני בני הזוג בבית (כגון מברשות שיניים וחפצים אישיים נוספים של כל אחד מבני הזוג וכד׳) וישאלו שאלות שיסייעו להם לוודא את כנות הקשר, ככל שקיים ספק בכך. ביקורים אלה הם, כאמור, יחסית נדירים, ולא קורים בכל מקרה שהוא. ואולם, הם עדיין עשויים להתרחש, וחשוב להיות מודעים לכך.

האם בני זוג יכולים לסרב לעריכת הביקור?

באופן כללי, לאור זכות היסוד של בני הזוג לפרטיות, הם רשאים לסרב לעריכת הביקור בביתם. עם זאת, סירוב לשיתוף פעולה עם הביקור, או סירוב להכנסת פקידי משרד הפנים לביתם, בייחוד שעה שבני הזוג נדרשו להסכים לכך כתנאי לתהליך, עשויים להקשות על הליכי הסדרת המעמד בהמשך. במקרים מסוימים הם אף עלולים להוביל לסירוב של רשות האוכלוסין להמשך הליכי הסדרת המעמד. על אף שקיימת אפשרות לערער על כך, חשוב להימנע מהשלכות קשות מעין אלה ככל הניתן. במידת הצורך, ובמקרים של ספק באשר לדרכי הפעולה המתאימות בנושא, מומלץ וראוי לפנות לייעוץ וסיוע של עורך דין מומחה לדיני הגירה לישראל.

ביקורי פתע לבדיקת כנות הקשר הזוגי על-ידי פקידי משרד הפנים – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני הגירה לישראל

לסיכום, קיימת סמכות לפקידי משרד הפנים לערוך ביקורי פתע לבדיקת כנות הקשר הזוגי במסגרת הליכי הסדרת מעמד. אם יש לכם שאלות או צורך בכל סיוע בנושא, ניתן לפנות אל משרדנו ונשמח לעזור. משרד עורכי הדין שלנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני הגירה לישראל, ובייצוג של זוגות ומשפחות בפני משרד הפנים, הרשויות ובתי המשפט במסגרת בקשות והליכים להסדרת מעמד חוקי בישראל. עורכי הדין ממשרדנו זמינים למתן מענה מקיף ומקצועי בכל עניין, באמצעות כתובת הדואר האלקטרוני ומספרי הטלפון המופיעים מטה.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top