דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

ביטול אזרחות שהושגה במרמה

Michael Decker

איתן ברנס

אחרי שלוש וחצי שנים ושני משרדי עורכי דין שלא הצליחו לעזור בסכומים מטורפים שהשקעתי ולשווא. הגעתי אל המשרד של עורך דין מיכאל דקר, ותוך חודשים ספורים הצלחנו יחד להגיע לכך שיש לבן שלי מעמד במדינת ישראל. ועוד לקחו על עצמם לעזור בדברים נוספים. תודה ענקית לכל המשרד ובמיוחד לנטעלי שעזרה והסבירה על כל דבר עם המון המון סבלנות!

Oksana Troshin

צוות מעולה , יעיל, אמין ומסור.
עונים לכל שאלה בפירוט עוזרים בכל שלב מתלווים ללקוח בכל פניה למשרד הפנים .
עזרו לי לקבל עליה אחרי גיור כשמשרד הפנים התנגד.
ממליצה בחום

שלום

תותח עורך דין מיכאל עזר לנו מאוד עם תביעת אבהות ולאחר מכן בהסדרת המעמד של בת הזוג שלי. צוות המשרד נחמד מאוד והיו מאוד יעילים

רוני עמנואל

משרד עורכי הדין מיכאל דקר ויהושוע פקס עזרו לנו במאמצנו לרשום את בתי כאזרחית ישראלית (היא נולדה לשני הורים גאים, אחד מהם אזרח ישראלי, בהליך פונדקאות בחו"ל, המוסדר בחוק של המדינה בה בוצע ההליך). עורכי הדין עמדו בתוקף מול סחבת של קרוב לשנה ודרישות בלתי רלוונטיות של משרד הפנים. לבסוף הורתה השופטת למשרד הפנים לרשום את הילדה כאזרחית ישראלית (לאחר בדיקת ד.נ.א שהיא מספיקה לפי התקנות!). אנו מודים לעורכי הדין ולעוזרות המשפטיות מאיה ונטע-לי על עזרתם המקצועית, סבלנותם והעניין האישי שגילו במשך התהליך.

יצחק קץ

ברוצני להודות למשרד ובמיוחד לנטעלי בן דוד שהייתה לי לעזר ותמיכה. וגם מחוץ לשעות העבודה במידת הצורך במשך כמעט שנתיים וחצי של מתחים ויסורי נפש שהעביר אותי משרד הפנים בעזרת הפרקליטות וכל זאת רק על-מנת לאשר לי בדיקת רקמות לפי נוהל חו"ל להוכחת אבהות, דבר שאיפשר לי בסופו של דבר להביא את בני לחיות עימי בארץ לאחר פתירת אימו בחו"ל.

תודתי נתונה לכל הצוות שהיה חלק בתהליך מורכב זה.

Chen Aviani

ברצוני להמליץ על משרד עורכי הדין דקר, פקס, לוי, רוזנברג במיוחד לעו״ד יהושוע פקס על שירות מקצועי ומתן עזרה ויעוץ על תהליך חיים משותפים בישראל עם בת הזוג ממדינה זרה מול משרד הפנים.

רום לופוביצ'

שלום לכולם! הייתי בפגישת יעוץ עם יהושוע פקס ועו"ד נוסף, ואני ממליץ אליהם מכל הלב, נתנו לי ולארוסה שלי את כל הזמן שהיינו צריכים, ענו לנו לכל השאלות בלי זלזול, בנוסף שולחים את כל המידע מסודר לאיימל, בקיצור עזרו לנו מכל הלב! ממליץ בחם לב!

ביטול אזרחות שהושגה במרמה – סמכותו של שר הפנים לפי חוק האזרחות. משרדנו מתמחה בקבלת מעמד חוקי בישראל. במאמרים קודמים הסברנו בנושא ויתור על אזרחות ישראל מרצון. במאמר זה עורך דין מיכאל דקר, מסביר את ההליך המשפטי של ביטול אזרחות ישראלית שהושגה במרמה (ובלשון החוק ״על יסוד הצגת פרטים כוזבים״).

ביטול אזרחות שהושגה במרמה

תיקון מספר 9 לחוק האזרחות – הסמכותו של שר הפנים בהליך ביטול אזרחות

בשנת 2008 אישרה כנסת ישראל את הצעת חוק האזרחות (תיקון מס׳ 9) (סמכות לביטול אזרחות), 2007, ובעצם הוחלף סעיף 11 לחוק האזרחות. עד אותה עת העניק סעיף 11 לחוק האזרחות סמכות לשר הפנים לבטל לאזרחים ישראלים את אזרחותם. הסמכות לביטול האזרחות ניתנה לשר הפנים בין היתר אם הושגה אזרחותם על יסוד פרטים כוזבים לפי תפיסתו של כבוד שר הפנים, וללא כל צורך בפניה לבית משפט מטעמו של שר הפנים.

סעיף 11 לחוק האזרחות, בנוסחו היום, מעניק לשר הפנים את היכולת לבטל את אזרחותו של אזרח ישראלי אם הוכח להנחת דעתו של שר הפנים שהאזרחות נרכשה על יסוד פרטים כוזבים, אבל רק אם טרם חלפו שלוש שנים מיום רכישת האזרחות. לאחר חלוף שלוש שנים, יכול שר הפנים להגיש בקשה לבית משפט לעניינים מנהליים לביטול אזרחותו של אזרח ישראל.

אנחנו רואים אם כן שבכל הנוגע לרכישת אזרחות על יסוד פרטים כוזבים קיימת חשיבות רבה לתקופת הזמן שבה מחזיק האזרח את האזרחות הישראלית. במידה וטרם חלפו שלוש שנים יכול שר הפנים לבטל את אזרחותו של אזרח ללא פניה קודם לכן לבית משפט לעניינים מנהליים. אך לאחר חלוף שלוש שנים רק בית משפט לעניינים מנהליים יכול לבטל את אזרחותו של האזרח.

מועד פקיעת האזרחות לאחר הביטול

לאחר חלוף שלוש שנים, ובהתאם לסעיף 11(ו) לחוק האזרחות, מתבטלת האזרחות של האזרח בפועל, גם לפי פסק דין של בית המשפט, רק לאחר חלוף המועד שבו ניתן לערער על פסק הדין.

אפשר להבין מכך שאם מערער האזרח על החלטת בית המשפט לעניינים מנהליים בפני בית המשפט הגבוה לצדק בשבתו כבית משפט לערעורים מנהליים, הרי שניתן יהיה לעכב ככל הנראה את ביצוע ביטול האזרחות בפועל עד להכרעה סופית של בית המשפט העליון.

דוגמאות להשגת אזרחות ישראלית על יסוד פרטים כוזבים

מקרים שונים יכולים לחסות תחת הביטוי ״השגת האזרחות על יסוד פרטים כוזבים״. כך למשל, אם זייף אזרח מסמכים שיוכיחו כי הוא כביכול יהודי, או שהוא כביכול קרוב משפחה של יהודי, אשר באמצעותם הצליח לעלות לארץ ישראל באמצעות חוק השבות, 1950, יוכל שר הפנים לבטל את אזרחותו של אותו אדם בעצמו בטרם חלפו שלוש שנים. שר הפנים רשאי לפנות לבית משפט בבקשה לבטל את האזרחות, לאחר חלוף שלוש שנים מיום קבלת האזרחות.

כמו כן, אם למשל זייפו בני זוג (אשר אחד מהם הוא אזרח זר והשני הוא אזרח ישראלי) קשר זוגי ביניהם (נישואים פיקטיביים) על מנת שבן הזוג הזר יקבל אזרחות ישראלית, באמצעות סעיף 7 לחוק האזרחות, ובאמצעות הנוהל הרלוונטי לבני זוג זרים אשר נשואים לאזרחים ישראלים, אשר מספרו 5.5.0008, יוכל שר הפנים לבטל את אזרחותו של אותו אדם בעצמו אם טרם חלפו שלוש שנים. שר הפנים כאמור יכול לפנות לבית משפט בבקשה לבטל לבן או בת הזוג הזרה את האזרחות, לאחר חלוף שלוש שנים מיום קבלת האזרחות.

גם כאן יש לזכור שלעיתים קשר זוגי באמת ובתמים יכול להסתיים לאחר שבן הזוג הזר זוכה לקבל את האזרחות הישראלית המיוחלת, ובמקרה זה לא יהיה זה חוקי לבטל לבן הזוג שהוקנתה לו האזרחות מכוח הקשר הזוגי עם האזרח הישראלי, משרד הפנים לא פעם נוקט בהליכי ביטול אזרחות במקרים כאלו, ומומלץ מאוד לשכור שירותיו של עורך דין הגירה לישראל מיומן במקרים של ביטול אזרחות ישראלית.

האתגרים בביטול ביטול אזרחות שהושגה במרמה לאחר שנים רבות:

ישנם מקרים רבים שבהם אין זה ברור כלל שקיימת עילה שבדין לביטול אזרחות ישראלית של אזרח ישראלי על יסוד פרטים כוזבים שהוצגו כביכול על ידו (או על ידי הורהו, או סבו או סבתו, וכיוצ״ב). כך למשל יש לקחת בחשבון שפעמים רבות אותם פרטים כוזבים מתגלים שנים רבות מאוד לאחר ההתאזרחות באמצעות הפרטים הכוזבים. לאחר שנים כה רבות נולדים בארץ ישראל ילדים, ונכדים, וכיוצ״ב, אלו משרתים בצה״ל, ונישאים לאזרחים ישראלים אחרים (לעיתים בבית הדין הרבני). להם מטבע הדברים לא היה כל עניין בהצגת הפרטים הכוזבים (לעיתים מדובר בזיוף של ממש של מסמכים שמוכיחים את יהדות העוגן שבאמצעותו אותם בני משפחה מורחבת הם כעת אזרחים ישראלים לכל דבר, אשר מוכרים כיהודים על ידי משרד הפנים, וגם על ידי הרבנות). יחד עם זאת, לא יהיה זה מתקבל על הדעת לבטל לצבר ישראלי את אזרחותו, זאת בעוד לו אין כל אזרחות אחרת, ושלו אין כל מושג אודות התרמית של ההורה או הסב.

רכישת אזרחות ישראלית בטעות:

ישנם גם מקרים שבהם נרכשת האזרחות בטעות. כך למשל במהלך מבצע שלמה, ועליית יהודי אתיופיה מכפרים נידחים באתיופיה, בשל מחסור בתעודות רשמיות במדינת אתיופיה (ובכלל זה תעודות לידה רשמיות), עלו צאצאים לא יהודים, ולא ביולוגיים, של משפחות שנחשבו ליהודיות (לפי מבחני הסוכנות היהודית בעניין זה). אותם ילדים לא יהודים גודלו על ידי אותן המשפחות היהודיות, ואז נרשמו כילדיהם הביולוגיים של אותן משפחות על ידי נציגי הסוכנות היהודית. לאחר עלייתם לארץ אותם ילדים גם שרתו בצה״ל, וכיוצ״ב, ואז מתעוררת השאלה האם אפשר להשוות השגת אזרחות על יסוד הצגת פרטים כוזבים, להשגת אזרחות שניתנת בטעות.

אזרחות ישראלית שהושגה כאשר לא הוצג מלוא המידע למשרד הפנים:

מקרים נוספים כוללים מצבים שבהם השאלון של ההתאזרחות אינו ברור דיו, או שבכלל לא נשאל האזרח כראוי שאלות מסוימות בטרם אושר מעמדו כאזרח ישראל. במקרה זה האדם לא שיקר בבקשתו באופן שניתן להוכחה, אך לא הציג את מלוא הפרטים הדרושים, ביודעין או שלא ביודעין.

כך למשל אדם שהורשע במדינת מוצאו בפלילים אך לא נשאל על כך בעת הגשת הבקשה להתאזרחות בישראל בנציגות הישראלית במדינת מוצאו. אחד הסייגים לעליה לישראל מכוח חוק השבות, הוא עבר פלילי אשר עלול לסכן את שלום הציבור וייתכן ובקשתו לעלייה הייתה נשללת במידה והיה מנדב את המידע. עם זאת, יהיה קשה לומר עליו שהוא באופן פוזיטיבי הציג פרטים כוזבים אשר באמצעותם השיג את אזרחותו הישראלית במרמה.

וכך למשל גם אדם שהצטייד עם מכתב מרב שקובע שהוא יהודי (מאחר ולפי ההלכה היהודית יהודי נותר יהודי אף אם הוא המיר את דתו, וזאת בשונה מההגדרה הניתנת ליהודי בחוק השבות, אשר קובעת שיהודי שהמיר את דתו איננו עוד יהודי לצורכי חוק השבות, אך שהוא נטבל בכנסייה נוצרית בעת היותו קטין, וחוגג חגים נוצריים, ומבקר מידי פעם בכנסייה נוצרית) יהיה הרי קשה לקבוע שאותו אדם הציג ביודעין, בחוסר תום לב, ובכוונת רמייה, פרטים כוזבים בפני מדינת ישראל (בעת הצהירו על עצמו כיהודי, בהסתמכו על מכתב רשמי של איש דת יהודי שקובע שהוא יהודי).

צרו קשר – עורך דין הגירה לישראל המתמחה בביטול אזרחות ישראלית:

אזרח ישראלי המוצא את עצמו ביום בהיר אחד בסכנת ביטול אזרחות בהחלט נקלע לאחת הסיטואציות הבלתי נעימות ביותר שניתן להעלות כמעט על הדעת. אין ספק שמי שנקלע למצב בלתי נעים זה לא ירצה להסתכן ולעמוד לבד אל מול המערכת הבירוקרטית והסבוכה של מדינה גדולה וחזקה, ומומלץ מאוד יהיה להיוועץ עם עורכי דין מומחים ומנוסים בתחום ההגירה לישראל, ובפרט בתחום ביטול האזרחות הישראלית. קבעו פגישה מול עורך דין להגירה ממשרדנו בתל אביב או בירושלים – נשמח לסייע.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה