דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

האם בני זוג זרים יכולים לעבור גיור בישראל וכך לזרז את הליכי התאזרחות?

Michael Decker

איתן ברנס

אחרי שלוש וחצי שנים ושני משרדי עורכי דין שלא הצליחו לעזור בסכומים מטורפים שהשקעתי ולשווא. הגעתי אל המשרד של עורך דין מיכאל דקר, ותוך חודשים ספורים הצלחנו יחד להגיע לכך שיש לבן שלי מעמד במדינת ישראל. ועוד לקחו על עצמם לעזור בדברים נוספים. תודה ענקית לכל המשרד ובמיוחד לנטעלי שעזרה והסבירה על כל דבר עם המון המון סבלנות!

רום לופוביצ'

שלום לכולם! הייתי בפגישת יעוץ עם יהושוע פקס ועו"ד נוסף, ואני ממליץ אליהם מכל הלב, נתנו לי ולארוסה שלי את כל הזמן שהיינו צריכים, ענו לנו לכל השאלות בלי זלזול, בנוסף שולחים את כל המידע מסודר לאיימל, בקיצור עזרו לנו מכל הלב! ממליץ בחם לב!

רוני עמנואל

משרד עורכי הדין מיכאל דקר ויהושוע פקס עזרו לנו במאמצנו לרשום את בתי כאזרחית ישראלית (היא נולדה לשני הורים גאים, אחד מהם אזרח ישראלי, בהליך פונדקאות בחו"ל, המוסדר בחוק של המדינה בה בוצע ההליך). עורכי הדין עמדו בתוקף מול סחבת של קרוב לשנה ודרישות בלתי רלוונטיות של משרד הפנים. לבסוף הורתה השופטת למשרד הפנים לרשום את הילדה כאזרחית ישראלית (לאחר בדיקת ד.נ.א שהיא מספיקה לפי התקנות!). אנו מודים לעורכי הדין ולעוזרות המשפטיות מאיה ונטע-לי על עזרתם המקצועית, סבלנותם והעניין האישי שגילו במשך התהליך.

שלום

תותח עורך דין מיכאל עזר לנו מאוד עם תביעת אבהות ולאחר מכן בהסדרת המעמד של בת הזוג שלי. צוות המשרד נחמד מאוד והיו מאוד יעילים

יצחק קץ

ברוצני להודות למשרד ובמיוחד לנטעלי בן דוד שהייתה לי לעזר ותמיכה. וגם מחוץ לשעות העבודה במידת הצורך במשך כמעט שנתיים וחצי של מתחים ויסורי נפש שהעביר אותי משרד הפנים בעזרת הפרקליטות וכל זאת רק על-מנת לאשר לי בדיקת רקמות לפי נוהל חו"ל להוכחת אבהות, דבר שאיפשר לי בסופו של דבר להביא את בני לחיות עימי בארץ לאחר פתירת אימו בחו"ל.

תודתי נתונה לכל הצוות שהיה חלק בתהליך מורכב זה.

Oksana Troshin

צוות מעולה , יעיל, אמין ומסור.
עונים לכל שאלה בפירוט עוזרים בכל שלב מתלווים ללקוח בכל פניה למשרד הפנים .
עזרו לי לקבל עליה אחרי גיור כשמשרד הפנים התנגד.
ממליצה בחום

Chen Aviani

ברצוני להמליץ על משרד עורכי הדין דקר, פקס, לוי, רוזנברג במיוחד לעו״ד יהושוע פקס על שירות מקצועי ומתן עזרה ויעוץ על תהליך חיים משותפים בישראל עם בת הזוג ממדינה זרה מול משרד הפנים.

כיצד פועלים הליכי גיור בישראל עבור בני זוג זרים? באילו מקרים עשוי להיות היגיון בכך שבני זוג זרים יעברו הליכי גיור? האם גיור בישראל של בני זוג זרים יכול לתרום להסדרת מעמדם והליכי התאזרחות בישראל? על שאלות אלה ועוד יסביר עבורכם להלן בהרחבה עורך דין מיכאל דקר, מומחה לדיני הגירה ממשרדנו.

משרד עורכי הדין שלנו בירושלים וגם תל אביב, מעניק ללקוחותיו שירותי ייצוג ומענה משפטי מקיפים. למשרדנו ניסיון רב בהסדרת מעמדם החוקי של בני זוג זרים, לרבות בנושאי גיור בישראל במסגרת הליכי התאזרחות.

מקרים בהם בני זוג זרים יהיו מעוניינים לעבור הליכי גיור

באופן כללי, הסדרת מעמד עבור בני זוג זרים אפשרית עבור כל הדתות והזרמים. החוק ונהלי משרד הפנים אינם מחייבים השתייכות לדת מסוימת לצורך כך. על אף זאת, עשוים להיות מקרים בהם בני זוג זרים יהיו מעוניינים בגיור. למשל, כאשר בני הזוג הישראלים הינם יהודים וחשוב להם להינשא בישראל. במקרים מעין אלה, יהא על בני הזוג הזרים לעבור גיור בכדי שהדבר יתאפשר. הדבר נפוץ גם כאשר בני הזוג הזרים הינם בזיקה משפחתית ליהדות, אך לא זכאים לעלות לישראל מכוח שבות, אלא עליהם לעבור גיור רשמי לצורך עליה מכוח חוק השבות.

כך גם כאשר הדבר תורם לחיזוק תחושת השייכות של בני הזוג הזרים לישראל. בהיותה מדינה יהודית ודמוקרטית, אשר מרבית אזרחיה יהודים, גיור עשוי לעזור לבני הזוג הזרים להיטמע בקהילה ולהפוך את ישראל למרכז חייהם. קיימים כמובן מקרים נוספים שבהם בני הזוג הזרים יבקשו לעבור הליכי גיור במקביל להליכי הסדרת מעמדם בישראל.

בני זוג זרים גיור בישראל בעת הסדרת מעמד והליכי התאזרחותכיצד עובדים הליכי הגיור?

על בני זוג זרים המעוניינים להתגייר למלא טופס בקשה לגיור, המוגש למערך הגיור במשרד ראש הממשלה. חשוב להביא בחשבון שמדובר בהליך מורכב, העשוי להיות ממושך. כללי הדיון בבקשה לגיור קובעים כי אזרחים זרים המבקשים לעבור גיור, צריכים להגיש בקשה המבוססת על נסיבות מיוחדות. הבקשה נבחנת על-ידי ועדת חריגים

במקרים של תשובה שלילית, ניתן לערער על ההחלטה בפני מנהל ועדת החריגים. אם הבקשה מתקבלת, בדרך כלל בני הזוג הזרים יופנו ללימודים במכינה לקראת הליכי גיור. לאחר מכן, ייערכו דיונים בבתי דין מיוחדים לגיור, אשר החלטה על הגיור צריכה להתקבל במסגרתם פה אחד. על החלטה שלא לאשר גיור, ניתן לערער בפני בית הדין הרבני הגדול לערעורים בירושלים.

האם גיור עוזר בקידום וזירוז הליכי הסדרת מעמד בני הזוג הזרים? 

ראשית, נהלי רשות האוכלוסין וההגירה בנוגע להסדרת מעמד זוגות נשואים וידועים בציבור קובעים כי הגשת בקשה לגיור ולמעמד מכוח חוק השבות לא תעכב את ההליכים, והם ייבחנו במקביל. הדבר אמנם רלוונטי רק לחלק מבני הזוג המעוניינים לעבור גיור, אך חשוב להביאו בחשבון. 

שנית, במקרים חריגים קיימת סמכות למנהל תחום אשרות במשרד הפנים לקצר מועדים הקבועים בנהלים הנ״ל. במסגרת ההליך המדורג, נערכים מדי שנה לבני הזוג ראיונות לבחינת כנות הקשר וזיקת בני הזוג הזרים לישראל. הליכי גיור בהחלט עשויים לשמש טעמים שיצדיקו במקרים מסוימים לבקש את קיצור ההליכים. אך מובן כי כל מקרה נבחן לגופו ולפי נסיבותיו.

עיון בפסיקה מלמד כי סוגיית הגיור עשויה לשמש ראיה המעידה על זיקה לישראל. אף שמכלול הנתונים הוא שיכריע בסופו של דבר בשאלת מרכז חיים משותף בישראל, גיור בהחלט עשוי לתרום לכך. בתי המשפט אף ביקרו את החלטות משרד הפנים במקרים שונים בהם נושא הגיור לא קיבל משקל ראוי בעת קבלת החלטות בנושא הסדרת מעמד. בחלק מאותם מקרים בית המשפט ביטל את החלטות משרד הפנים והחזיר אותן לבחינה נוספת ברשות.

צרו קשר עם המומחים שלנו להגירה לישראל

במאמר זה פירטנו עבורכם על הליכי גיור ועל מידת יכולתם לתרום להליכי התאזרחות והסדרת מעמד של בני זוג זרים בישראל. מדובר באחד מאותם נושאים בהם כל מקרה נבחן לפרטי פרטים על פי נסיבותיו, ולכן קשה לתת תשובות באופן גורף לסוגיות העולות ממנו. בכל שאלה משפטית או במקרים של צורך בסיוע בהליכי גיור או הסדרת מעמד בישראל, עורך דין ממשרדנו ישמח להעניק לכם מענה מקיף, המבוסס על ניסיון מקצועי וליווי זוגות רבים בהליכים אלה.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה