דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

תושבות קבע או אזרחות – באיזה מעמד עדיף לבחור לאחר הסדרת מעמד בני זוג זרים בישראל?

Michael Decker

עם סיום ההליך הממושך של הסדרת מעמד בישראל עבור בני זוג זרים של אזרחים ישראלים, עומדת בפני בני הזוג הזרים בחירה גורלית בנוגע למעמד שיוכלו לרכוש – תושבות קבע או אזרחות. מה ההבדל בין תושבות קבע ובין אזרחות ומתי יהיו עשויים בני הזוג להעדיף אחד על פני האחר? להלן יסביר על כך עו״ד מיכאל דקר ממשרדנו, המתמחה בדיני הגירה.

משרד עורכי הדין שלנו בירושלים ובתל אביב, מתמחה בתחום דיני ההגירה לישראל ובהליכי הסדרת מעמד בני זוג זרים. משרדנו מלווה בני זוג זרים לאורך השלבים השונים של הליכי הסדרת מעמדם, החל משלב פתיחת בקשה לחיים משותפים ועד להסדרת מעמד קבע בישראל.

על ההליך המדורג וסיומו

חוק האזרחות וחוק הכניסה לישראל מבחינים בין מסלול התאזרחות המיועד לזוגות נשואים, ובין מסלול המיועד לידועים בציבור. רשות האוכלוסין וההגירה קבעה נהלים שונים לגבי כל מסלול. הנוהל החל על ידועים בציבור קובע הליך מדורג של 7 שנים לפחות. הנוהל החל על זוגות נשואים, לעומת זאת, קובע הליך מדורג של כ-5 שנים. עם זאת, יש לציין כי במקרים מסוימים ההליך לפי המסלול המיועד לידועים בציבור עשוי להיות קצר יותר (דוגמת המקרה של בני זוג מאותו המין). 

במאמר נוסף שהתפרסם באתר משרדנו סקרנו בהרחבה את שלבי ההליך המדורג והאשרות הניתנות במסגרתו. הנושא שבו נעסוק להלן הינו השלב שמהווה למעשה את סוף ההליך הממושך שעוברים בני זוג זרים במסגרת הסדרת מעמדם בישראל. בפני רבים מהם עומדת הבחירה האם להחזיק במעמד של תושבות קבע, או לבחור בהתאזרחות. על מנת לקבל את ההחלטה, חשוב להכיר לעומק את המשמעויות של כל אחד מהמעמדות. על כך נרחיב להלן.

 אזרחות מול תושבות קבע

תושבות קבע הינה למעשה מבחינה חוקית אשרה (ויזה) לשהייה קבועה בישראל. מבחינה מעשית מעמד תושב קבע מקנה את מרבית הזכויות שיש לאזרחים ישראלים. מי שמחזיקים בתושבות קבע יהיו זכאים לתעודת זהות ישראלית. הם יהיו זכאים גם לזכויות הניתנות מכוח חוק הביטוח הלאומי, דוגמת הבטחת הכנסה, דמי אבטלה וכיו״ב. עם זאת, תושבי קבע אינם זכאים להשתתף בבחירות לכנסת, או להיבחר כחברי כנסת.

אחד ההבדלים המשמעותיים לענייננו בין תושבי קבע ובין אזרחים, הוא שרק אזרחים ישראלים זכאים לדרכון ישראלי. תושבי קבע יישארו עם דרכון זר. בהתאם, יכולתם לצאת מישראל ולהיכנס אליה מוגבלת יותר. אם יעזבו את ישראל לתקופה ממושכת, הם עשויים לאבד בעקבות כך את זכאותם למעמד של תושבי קבע (פקיעת תושבות קבע). כמו כן, ישנם משרות ציבוריות בהם רק אזרחים יכולים להחזיק, כגון שופטים בבתי משפט בישראל.

אזרחות מול תושבות קבע בהליכי הסדרת מעמד בני זוג זרים

מקרים בהם בני הזוג הזרים נאלצים לוותר על אזרחותם הזרה 

קיימות מדינות אשר אזרחיהן אינם רשאים להחזיק בדרכון זר. באופן דומה, בני זוג זרים שאינם נשואים לבני זוגם הישראלים, נדרשים ככלל לוותר על דרכונם הזר על מנת לבקש אזרחות ישראלית. שר הפנים רשאי לפטור אותם מחובה זו, אם לדעתו יש סיבה מיוחדת לכך. עם זאת, הדבר אינו נעשה באופן אוטומטי, ונדרשת הגשת בקשה מיוחדת לשם כך.

צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני הגירה לישראל

הסקירה שהצגנו לעיל מראה כי קיימים מספר הבדלים משמעותיים בין אזרחים ובין תושבי קבע. יש להביא בחשבון את ההבדלים בעת קבלת ההחלטה בדבר המעמד שיתבקש עם סיום הליכי הסדרת מעמד בני זוג זרים בישראל – אזרחות או תושבות קבע. בכל שאלה או צורך בסיוע בנושא, תוכלו ליצור קשר עמנו ועורך דין ממשרדנו ישמח לסייע בידכם. משרד עורכי הדין שלנו מתמחה בתחום ההגירה בישראל ומלווה זוגות רבים לאורך ההליכים השונים של הסדרת מעמד בישראל, החל מפתיחת תיק חיים משותפים ועד לרכישת מעמד קבע. 

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה