דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

הסדרת מעמד בישראל – האם נישואים של זוגות ידועים בציבור עשויים להוביל לקיצור ההליכים?

Michael Decker

האם נישואים של זוגות מעורבים שהינם ידועים בציבור, עשויים לקצר הליכי הסדרת מעמד בישראל עבור בני הזוג הזרים? התשובה מורכבת ותלויה בגורמים שונים, עליהם יפרט להלן עורך דין מיכאל דקר, מומחה בתחום ההגירה לישראל.

משרד עורכי הדין שלנו בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני הגירה, ובייצוג זוגות בהליכי הסדרת מעמד עבור בני זוג זרים, לצורך חיים משותפים בישראל.

לא פעם זוגות החיים כידועים בציבור מחליטים להינשא תוך כדי הקשר הזוגי. כאשר מדובר בזוגות מעורבים, המורכבים מבני זוג ישראלים ובני זוג זרים, עשויות להיות לכך משמעויות שונות על הליכי הסדרת חייהם המשותפים בישראל. זאת לאור הנהלים השונים החלים על זוגות ידועים בציבור ועל זוגות נשואים, והיותו של ההליך להסדרת מעמד של זוג נשוי קצר יותר. 

הסדרת מעמד בישראל - נישואים של זוגות ידועים בציבורנוהל זוגות נשואים

מטרתו המרכזית של הנוהל החל על זוגות נשואים הינה לקבוע את התנאים בהם בני זוג זרים אשר נישאים לישראלים יכולים לקבל מעמד חוקי בישראל ולהקים תא משפחתי בארץ. הנוהל נועד לאפשר לבני הזוג הזרים לרכוש מעמד קבע ולמנוע מבני הזוג הישראלים את הדילמה הקשה בין חיי זוגיות ובין מגורים בישראל. הנוהל קובע כי על הזוג הנשוי לבקש פתיחת תיק חיים משותפים, ולהציג במעמד הגשת הבקשה מסמכי נישואים והוכחות לחייהם המשותפים

בשלב בחינת הבקשה, יקבלו בני הזוג הזרים אשרה (ויזה) לשהייה בישראל למשך 6 חודשים. בחינת הבקשה כוללת בדיקה מקיפה של מרכז חיים משותף בישראל, כנות הקשר הזוגי והיעדר מניעה פלילית או ביטחונית לאישור הבקשה. אם הבקשה תאושר, יעברו בני הזוג להליך המכונה ״ההליך המדורג״. במהלכו, תוענק לבני הזוג הזרים ויזה אשר תחודש מדי שנה במשך 4 שנים. אם בסוף התהליך ייקבע כי הזוג עומד בתנאי הנוהל, יוכלו בני הזוג הזרים לרכוש אזרחות ישראלית.

נוהל ידועים בציבור

גם נוהל זה נועד להכיר בתא משפחתי הראוי להגנה, אך כזה שאינו נובע מקשר נישואים באופן פורמאלי, אלא בני זוג אשר חיים תחת קורת גג אחת ומנהלים משק בית משותף. מדובר בקשר זוגי רציני ומחייב אשר נקרא בלשון משפטית "ידועים בציבור". הנוהל קובע כללים דומים לאלה החלים על זוג נשוי, אך ישנם מספר שינויים מהותיים. במקום מסמכי נישואים, נדרשת הגשת מסמכים רבים המעידים על חיים משותפים, לרבות מכתב הסבר מטעם הזוג אודות חייהם המשותפים. בנוסף, הנוהל קובע הליך מדורג ממושך יותר, המתפרש על פני לפחות 7 שנים. בסוף התהליך יוכלו בני הזוג הזרים לרכוש מעמד של תושבי קבע, ובהמשך לבקש התאזרחות.

האם נישואים של ידועים בציבור במהלך הליכי הסדרת מעמד עשויים לקצר את ההליכים?

כאמור, הנוהל החל על בני זוג נשואים קובע הליך מקוצר יותר. אורך ההליך במסגרתו הוא כ-4 וחצי שנים, לעומת 7 שנים לפחות עבור בני זוג ידועים בציבור. בפסק דין שעסק בזוג ידועים בציבור אשר נישאו במהלך הליכי הסדרת מעמדם, קבע בית המשפט לעניינים מינהליים בירושלים כי נישואים אינם מביאים לשינוי ההליכים באופן אוטומטי. על משרד הפנים לבחון את מסמכי הנישואים, ולשם כך נדרשת הגשת בקשה לפי נוהל זוגות נשואים. חשוב לציין כי קיימת סמכות לקצר מועדים הקבועים בנוהל מטעמים מיוחדים. בהתאם, ניתן להגיש בקשה מתאימה לקיצור ההליכים לאחר הנישואים ובעקבותיהם.

גורם קריטי בהקשר זה הינו השלב שבו מצויים ההליכים והוויזה בה מחזיקים בני הזוג הזרים באותו שלב. לעתים, על מנת להינשא, על בני הזוג לצאת מהארץ. ואולם, אם הוויזה שבבעלותם אינה מאפשרת להם לחזור לישראל לאחר יציאה ממנה, הדבר עלול ליצור בעיות רבות. לאור כך, חשוב להימנע מפעולות חד צדדיות ללא קבלת ההיתרים הנדרשים ממשרד הפנים וללא בדיקת הזכויות המשפטיות של בני הזוג. 

צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני הגירה

לסיכום, נישואים של בני זוג החיים כידועים בציבור, עשויים לקצר את הליכי הסדרת חייהם המשותפים בישראל. עם זאת, הדבר אינו נעשה באופן אוטומטי ודורש הגשת בקשות ובדיקה של הסטטוס המשפטי, בהתאם לשלבי ההליך. אם יש לכם שאלות או שהנכם זקוקים לסיוע בנושא, תוכלו ליצור קשר עם משרדנו. עורכי הדין במשרדנו הינם בעלי ניסיון מקצועי רב בדיני הגירה ובייצוג זוגות רבים לאורך השלבים השונים של הסדרת מעמד בישראל.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה