דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

בקשה להסדרת חיים משותפים בישראל עם בן זוג זר

Michael Decker

איתן ברנס

אחרי שלוש וחצי שנים ושני משרדי עורכי דין שלא הצליחו לעזור בסכומים מטורפים שהשקעתי ולשווא. הגעתי אל המשרד של עורך דין מיכאל דקר, ותוך חודשים ספורים הצלחנו יחד להגיע לכך שיש לבן שלי מעמד במדינת ישראל. ועוד לקחו על עצמם לעזור בדברים נוספים. תודה ענקית לכל המשרד ובמיוחד לנטעלי שעזרה והסבירה על כל דבר עם המון המון סבלנות!

יצחק קץ

ברוצני להודות למשרד ובמיוחד לנטעלי בן דוד שהייתה לי לעזר ותמיכה. וגם מחוץ לשעות העבודה במידת הצורך במשך כמעט שנתיים וחצי של מתחים ויסורי נפש שהעביר אותי משרד הפנים בעזרת הפרקליטות וכל זאת רק על-מנת לאשר לי בדיקת רקמות לפי נוהל חו"ל להוכחת אבהות, דבר שאיפשר לי בסופו של דבר להביא את בני לחיות עימי בארץ לאחר פתירת אימו בחו"ל.

תודתי נתונה לכל הצוות שהיה חלק בתהליך מורכב זה.

Chen Aviani

ברצוני להמליץ על משרד עורכי הדין דקר, פקס, לוי, רוזנברג במיוחד לעו״ד יהושוע פקס על שירות מקצועי ומתן עזרה ויעוץ על תהליך חיים משותפים בישראל עם בת הזוג ממדינה זרה מול משרד הפנים.

רום לופוביצ'

שלום לכולם! הייתי בפגישת יעוץ עם יהושוע פקס ועו"ד נוסף, ואני ממליץ אליהם מכל הלב, נתנו לי ולארוסה שלי את כל הזמן שהיינו צריכים, ענו לנו לכל השאלות בלי זלזול, בנוסף שולחים את כל המידע מסודר לאיימל, בקיצור עזרו לנו מכל הלב! ממליץ בחם לב!

שלום

תותח עורך דין מיכאל עזר לנו מאוד עם תביעת אבהות ולאחר מכן בהסדרת המעמד של בת הזוג שלי. צוות המשרד נחמד מאוד והיו מאוד יעילים

רוני עמנואל

משרד עורכי הדין מיכאל דקר ויהושוע פקס עזרו לנו במאמצנו לרשום את בתי כאזרחית ישראלית (היא נולדה לשני הורים גאים, אחד מהם אזרח ישראלי, בהליך פונדקאות בחו"ל, המוסדר בחוק של המדינה בה בוצע ההליך). עורכי הדין עמדו בתוקף מול סחבת של קרוב לשנה ודרישות בלתי רלוונטיות של משרד הפנים. לבסוף הורתה השופטת למשרד הפנים לרשום את הילדה כאזרחית ישראלית (לאחר בדיקת ד.נ.א שהיא מספיקה לפי התקנות!). אנו מודים לעורכי הדין ולעוזרות המשפטיות מאיה ונטע-לי על עזרתם המקצועית, סבלנותם והעניין האישי שגילו במשך התהליך.

Oksana Troshin

צוות מעולה , יעיל, אמין ומסור.
עונים לכל שאלה בפירוט עוזרים בכל שלב מתלווים ללקוח בכל פניה למשרד הפנים .
עזרו לי לקבל עליה אחרי גיור כשמשרד הפנים התנגד.
ממליצה בחום

בקשה להסדרת חיים משותפים היא הצעד הראשון בהשגת מעמד חוקי עבור בני זוג זרים של אזרחים / תושבים ישראלים. ישנן שתי דרכים לפתוח תיק חיים משותפים בישראל: המסלול הראשון הוא לזוג נשוי (באמצעות נוהל 5.2.0008), השני הוא לבני זוג החיים בשותפות ללא נישואין, המכונים גם "ידועים בציבור" (באמצעות נוהל 5.2.0009).

המסלולים החלופיים הם כדלקמן:

  • בן הזוג הזר נכנס לישראל כתייר (באמצעות ויזה B-2), והזוג מגיש בקשה לחיים משותפים ברשות ההגירה הישראלית. בני הזוג ידרשו להגיש בקשה להארכת הוויזה של בן הזוג הזר, עד למועד פתיחת תיק החיים המשותפים.
  • הצד הישראלי מזמין את בן הזוג הזר לישראל, למטרה מוצהרת של פתיחת תיק חיים משותפים. הפרטנר הזר נכנס לישראל רק לאחר שההזמנה אושרה, ואז ממשיך בתהליך הסדרת המעמד בישראל.

 מדיניות משרד הפנים הישראלי בנושא תיק חיים משותפים

משרד הפנים הישראלי מעדיף שישראלים יזמינו מראש את בני זוגם הזרים. אם נציגי בקרת הגבולות או משרד הפנים יגלו שבן זוג זר מתכוון לבקר בישראל ללא הזמנה מאושרת, הם עלולים בסבירות גבוהה לאסור את כניסתו לישראל.

אולם, אם שני בני הזוג נמצאים בישראל, המצב שונה. במקרה כזה, על פי בג"ץ 3648/97 סטמקה נ' משרד הפנים, דרישה מצד משרד הפנים כי בן הזוג הזר יעזוב את ישראל לא התקבלה. בג"ץ קבע כי למעשה, יעיל יותר להעריך את האותנטיות של היחסים בין בני הזוג כאשר שניהם שוהים בישראל.

סירוב כניסה לישראל:

על אף האמור, תקדים סטמקה אינו מגביל את שיקול דעתו של משרד הפנים בכל הנוגע לבקרי הגבולות והחלטותיהם לדחות כניסת מבקרים לישראל. משרד הפנים רשאי לדחות כניסתו של אדם מסיבות שונות.

בקשה להסדרת חיים משותפים בישראל עם בן זוג זר

סיבות אלה כוללות בין היתר: סיבות ביטחוניות (המבוססות על האינטרפול או על מקורות מודיעיניים), חוסר במשאבים בסיסיים של המבקר (ואינו יכול להוכיח שיש לו עבודה או מרכז חיים לחזור אליו במועד עזיבתו), חשד שהמבקר מתכנן לעבוד ללא היתר מתאים, ללמוד ללא היתר מתאים או להתנדב בישראל ללא היתר מתאים, או חשד כי המבקר מתכנן להפר את שלום ובטחון הציבור (פעילות פלילית, פעילות BDS, פעילות מיסיונרית וכו'). סיבה נוספת עלולה להיות חשד שהמבקר מנהל מערכת יחסים רומנטית עם ישראלי/ת.

אם כן, מצד אחד משרד הפנים רשאי לסרב להכניס את בן הזוג הזר לישראל, בתנאי שהוא אינו בעל אישור רשמי להיכנס לישראל על רקע מערכת יחסים עם בן / בת זוג מישראל.

מצד שני, אם בן הזוג הזר כבר נמצא בישראל, על פי הלכת סטמקה, משרד הפנים אינו יכול לדרוש ממנו לעזוב (אלא במקרים קיצוניים שבהם ברור כי הזר רק מחפש דרכים להישאר בישראל והיחסים אינם כנים ואותנטיים).

משרדנו מנוסה בהסדרה של תיקי חיים משותפים

משרדנו מנהל הליכים רבים של זוגות שהתכוונו לפתוח תיק חיים משותפים בתום לב וברצון טוב, ומצאו את עצמם מתמודדים עם דרישה של משרד הפנים לעזיבה של בן הזוג הזר. לאחר מכן יש להזמינו מחדש כמובן, מבלי שיש לדבר הצדקה אמיתית.

משרד עורכי הדין שלנו יערער על דרישה זו וכמעט תמיד יאתגר אותה. לרוב, בית המשפט מצדד בבני הזוג,  גם במקרים שבהם הנסיבות עלולות להקים חשד סביר בדבר האותנטיות של היחסים. דוגמה לכך היא המקרה של ערר 3826/08 נגד משרד הפנים.

למרבה הצער, זוגות רבים אינם פונים לייעוץ משפטי לאחר שקיבלו דרישת עזיבה מעין זו. כתוצאה מכך, בן הזוג הזר עוזב את ישראל (למרות שדרישת משרד הפנים אינה מוצדקת על פי חוק, וניתן לערער עליה).

סירוב הנפקת הזמנה לבן הזוג הזר

לעתים משרד הפנים דוחה את הבקשה להזמנת בן זוג זר לישראל למטרת פתיחת תיק חיים משותפים. מצב זה מאלץ את הזוג להגיש ערעור ולפתוח בהליכי התדיינות בבית הדין המיוחד לעררים. משך כל תקופה זו, בן הזוג הזר נאלץ להישאר מחוץ לישראל, ובני הזוג למעשה שוהים בנפרד בעל כורחם.

מובן שיש הרבה יתרונות בערעור על החלטות משרד הפנים כאשר שני בני הזוג נמצאים בישראל. במצב זה ניתן למנוע הפרדה בין בני הזוג, שעלולה להיות ממושכת. נוסף על כך, עדויות אישיות הן בעלות משקל על החלטות בית המשפט, יותר ממסמכים.

מה אפשר לעשות אם בן הזוג הזר כבר מסורב כניסה לישראל?

אמנם יש יתרון בפתיחת תיק חיים משותפים כאשר שני בני הזוג כבר נמצאים בישראל. אולם, לא ניתן להבטיח מראש שבן הזוג הזר יצליח להיכנס למדינה. אם פקידי משרד הפנים יחשדו במערכת יחסים רומנטית בין ישראלי/ת לזר/ה, הם עלולים להורות על סירוב כניסה.

אם כניסתו של בן הזוג הזר לישראל סורבה, אין ברירה אלא להזמינו לישראל למטרה מוצהרת של פתיחת תיק חיים משותפים. סירוב הכניסה עצמו, לא נחשב כסיבה להערמת קשיים באישור ההזמנה.

צרו קשר עם מומחי ההגירה שלנו לישראל

אם אתם או בני הזוג מתקשים בפתיחת תיק חיים משותפים, צרו עמנו קשר. בין אם הכניסה של בן / בת הזוג סורבה, ובין אם נדחתה בקשתכם להזמינם לישראל, נוכל לסייע לכם.

לצורך כך, על בן הזוג הישראלי לקיים התייעצות עם עו"ד ישראלי בתל אביב או בירושלים. משרד עורכי הדין שלנו פועל בשני סניפים, ובשניהם פועלים עורכי דין לענייני הגירה.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה