דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

הסדרת מעמד בישראל – מה עושים במקרים של עבר פלילי אצל בני זוג זרים?

Michael Decker

עבר פלילי של בני זוג זרים החיים בזוגיות עם ישראלים, עלול להוות בפניהם מכשול בעת הליכי הסדרת מעמדם בישראל. מדובר בסוגיה מורכבת אשר לא פעם עלתה לדיון בבתי המשפט בישראל. במאמר זה, עורך דין מיכאל דקר, מסביר בהרחבה על הנושא ועל האפשרויות המשפטיות העומדות בפני בני הזוג, אשר מתמודדים עם בעיה של רישום פלילי בתעודת היושר של בני זוג זרים.

משרד עורכי הדין שלנו מתמחה בתחום דיני ההגירה. למשרדנו ניסיון רב, בין היתר, בהסדרת מעמדם החוקי של בני זוג זרים בישראל (לרבות כאשר יש להם עבר פלילי), ובייצוגם בפני רשות האוכלוסין של משרד הפנים והערכאות המינהליות והמשפטיות, בנושא הגירה לישראל, אזרחות, ויזות, כולל הליכי ערעור מול משרד הפנים.

 על פתיחת תיק חיים משותפים והליך בחינת עבר פלילי של בני זוג זרים

הסדרת מעמד אישי בישראל של אזרחים זרים הנשואים או מקיימים קשרים זוגיים עם בני זוג ישראלים, נעשית מול משרד הפנים ומכוח חוק האזרחות. מדובר בהליך המתפרס על פני כמה שנים וכולל מספר שלבים. בשלב הראשון של ההליך מוגשת על-ידי בני הזוג בקשה לפתיחת תיק חיים משותפים. בשני מאמרים נוספים שהתפרסמו באתר משרדנו תוכלו למצוא מידע מורחב על ההבדלים בעניין זה בין זוגות נשואים ובין זוגות ידועים בציבור

במסגרת הבקשה לפתיחת תיק חיים משותפים, נערכת בדיקת רקע מקיפה לבני הזוג. בדיקה זו כוללת גם בחינה האם קיימת מניעה משפטית או ביטחונית לאשר את פתיחת התיק עבורם ולהקנות לבני הזוג הזרים אשרה (ויזה) שבאמצעותה יוכלו לשהות בישראל ולהתחיל בהליך שבסופו יוכלו לקבל אזרחות ישראלית.

אין ספק כי מניעה משפטית שכזו עשויה להיות רקע פלילי של אחד מבני הזוג. בני הזוג נדרשים להציג מסמכים שונים (המהווים תנאי לפתיחת הבקשה), לרבות תעודת יושר או מסמך רשמי ממדינת מוצאם בדבר הרקע הפלילי שלהם. מדינת ישראל אינה רוצה, בצדק, להכניס אל שטחה ולתת מעמד ארעי או קבוע לאזרחים זרים אשר עלולים להוות סכנה לשלום הציבור, או לעסוק בפלילים בארץ.

עבר פלילי בני זוג זרים

דרך קבלת ההחלטה על-ידי רשות האוכלוסין וההגירה

בעוד שלגבי בני הזוג הישראלים הנהלים קובעים כי רק במקרים חריגים תסורב הבקשה לפתיחת תיק חיים משותפים עקב רקע פלילי שלהם, המצב שונה לגבי בני זוג זרים. הגישה המנחה בנהלי משרד הפנים היא כי עצם הנישואים או הקשר הזוגי אינם מקנים כשלעצמם זכות להשתקע בישראל. הרשויות יאשרו קליטה של בני זוג זרים רק כשיוכח שהם לא יהוו סכנה כלפי מדינת ישראל או אזרחיה. כל מקרה נבחן לגופו ומעורבות של בני זוג זרים בפלילים עלולה להביא לסירוב לבקשה לפתיחת התיק.

החלטת משרד הפנים מתקבלת על סמך בחינת העבר הפלילי של בני הזוג הזרים על-ידי גורמי אכיפת החוק (המשטרה וגורמים נוספים). במקרים בהם הבקשה נדחית על רקע הליכים פליליים תלויים ועומדים במדינת מוצאם, נהלי משרד הפנים קובעים כי ניתן יהיה להגיש בקשה נוספת אם וכאשר ההליכים ייסגרו. יודגש כי חוות דעת הגורמים מהווה המלצה, וההחלטה הסופית נתונה לרשות האוכלוסין וההגירה. לעתים הצגת מסמכים נוספים המלמדים, למשל, על שינוי נסיבות, עשויה למנוע החלטת סירוב. 

כיצד ניתן לערער על ההחלטה?

במקרים של סירוב לבקשה לפתיחת תיק חיים משותפים בשל רקע פלילי של בני הזוג הזרים, ניתן להגיש ערעור פנימי על ההחלטה, ובהמשך ערר בפני בית הדין לעררים. על החלטת בית הדין לעררים ניתן להגיש ערעור לבית המשפט המחוזי בשבתו כבית משפט לעניינים מינהליים. עיון בפסיקת בתי המשפט ובית הדין לעררים מלמד כי העבירות שבהן הורשעו בני הזוג הזרים נבחנות בקפידה בעררים. 

כאשר העבירות אינן בדרגת חומרה המהווה סיכון לציבור בישראל, הדבר עשוי להוות גורם להתערבות בהחלטת משרד הפנים ושינויה, או החזרת המקרה לעיון מחודש. לשם הדוגמה, אין מקרה של החזקת סמים לשימוש עצמי זהה למקרה של תקיפת אדם (אך כאמור, כל עניין ייבחן לפי נסיבותיו). בנוסף, לעתים פגמים בהליכים עשויים להביא להתערבות בהחלטה. כך למשל, אם משרד הפנים כלל לא פנה למשטרת ישראל על מנת לקבל את חוות דעתה, הדבר מהווה חריגה מנהלי משרד הפנים וככל הנראה יוביל לשינוי בהחלטה.

צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני הגירה

הסקירה שהצגנו לעיל היא כללית ומתבססת על היכרותנו עם הסוגיה והניסיון שצבר משרדנו בייצוג וסיוע עבור זוגות עם בני זוג זרים (לרבות בעלי עבר פלילי) בהליכים בפני משרד הפנים והערכאות המשפטיות השונות. אם אתם מעונייניים להגיש בקשה לפתיחת תיק איחוד משפחות עבור בני זוג נשואים, או פתיחת תיק חיים משותפים עבור בני זוג ידועים בציבור, או שנתקלתם בקשיים במסגרת הגשת הבקשה, משרדנו זמין עבורכם לכל שאלה ובקשה לסיוע.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה