דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

פתיחת תיק חיים משותפים לבני זוג ידועים בציבור

Joshua Pex

רוני עמנואל

משרד עורכי הדין מיכאל דקר ויהושוע פקס עזרו לנו במאמצנו לרשום את בתי כאזרחית ישראלית (היא נולדה לשני הורים גאים, אחד מהם אזרח ישראלי, בהליך פונדקאות בחו"ל, המוסדר בחוק של המדינה בה בוצע ההליך). עורכי הדין עמדו בתוקף מול סחבת של קרוב לשנה ודרישות בלתי רלוונטיות של משרד הפנים. לבסוף הורתה השופטת למשרד הפנים לרשום את הילדה כאזרחית ישראלית (לאחר בדיקת ד.נ.א שהיא מספיקה לפי התקנות!). אנו מודים לעורכי הדין ולעוזרות המשפטיות מאיה ונטע-לי על עזרתם המקצועית, סבלנותם והעניין האישי שגילו במשך התהליך.

רום לופוביצ'

שלום לכולם! הייתי בפגישת יעוץ עם יהושוע פקס ועו"ד נוסף, ואני ממליץ אליהם מכל הלב, נתנו לי ולארוסה שלי את כל הזמן שהיינו צריכים, ענו לנו לכל השאלות בלי זלזול, בנוסף שולחים את כל המידע מסודר לאיימל, בקיצור עזרו לנו מכל הלב! ממליץ בחם לב!

Chen Aviani

ברצוני להמליץ על משרד עורכי הדין דקר, פקס, לוי, רוזנברג במיוחד לעו״ד יהושוע פקס על שירות מקצועי ומתן עזרה ויעוץ על תהליך חיים משותפים בישראל עם בת הזוג ממדינה זרה מול משרד הפנים.

שלום

תותח עורך דין מיכאל עזר לנו מאוד עם תביעת אבהות ולאחר מכן בהסדרת המעמד של בת הזוג שלי. צוות המשרד נחמד מאוד והיו מאוד יעילים

Oksana Troshin

צוות מעולה , יעיל, אמין ומסור.
עונים לכל שאלה בפירוט עוזרים בכל שלב מתלווים ללקוח בכל פניה למשרד הפנים .
עזרו לי לקבל עליה אחרי גיור כשמשרד הפנים התנגד.
ממליצה בחום

איתן ברנס

אחרי שלוש וחצי שנים ושני משרדי עורכי דין שלא הצליחו לעזור בסכומים מטורפים שהשקעתי ולשווא. הגעתי אל המשרד של עורך דין מיכאל דקר, ותוך חודשים ספורים הצלחנו יחד להגיע לכך שיש לבן שלי מעמד במדינת ישראל. ועוד לקחו על עצמם לעזור בדברים נוספים. תודה ענקית לכל המשרד ובמיוחד לנטעלי שעזרה והסבירה על כל דבר עם המון המון סבלנות!

יצחק קץ

ברוצני להודות למשרד ובמיוחד לנטעלי בן דוד שהייתה לי לעזר ותמיכה. וגם מחוץ לשעות העבודה במידת הצורך במשך כמעט שנתיים וחצי של מתחים ויסורי נפש שהעביר אותי משרד הפנים בעזרת הפרקליטות וכל זאת רק על-מנת לאשר לי בדיקת רקמות לפי נוהל חו"ל להוכחת אבהות, דבר שאיפשר לי בסופו של דבר להביא את בני לחיות עימי בארץ לאחר פתירת אימו בחו"ל.

תודתי נתונה לכל הצוות שהיה חלק בתהליך מורכב זה.

בישראל חיים כיום יותר זוגות המוגדרים כידועים בציבור מאשר אי פעם. בקרב רבים מאותם זוגות, בן או בת הזוג הם אזרחים זרים, ועליהם להסדיר את מעמדם החוקי על מנת לחיות יחד בישראל. השלב הראשון שעליהם לעבור בהליך ההסדרה הוא פתיחת תיק חיים משותפים במשרד הפנים. במאמר זה תמצאו מידע חשוב בנושא, מפי עורך דין מומחה בהסדרת מעמד לבני זוג ידועים בציבור. 

עורך הדין יהושע פקס, שותף במשרד עורכי הדין שלנו בירושלים, תל אביב, מעניק סיוע משפטי ללקוחות המשרד בכל רחבי הארץ, מתמחה בתחום דיני הגירה ובעל ניסיון בטיפול בהסדרת מעמדם החוקי של זוגות ידועים בציבור עם בן זוג זר, ובייצוג בפני כל הערכאות המינהליות והמשפטיות.

מי נחשבים כידועים בציבור?

״ידועים בציבור״ זו הגדרה כוללת לחיים משותפים של בני זוג ללא נישואים פורמליים, אשר הפכו לנפוצים מאוד בעשורים האחרונים. בישראל חיים מאות אלפי זוגות הבוחרים שלא להינשא. יש לכך סיבות רבות ומגוונות. לצד זוגות רבים שאינם מעוניינים להינשא כלל, קיימים זוגות שהחוק (המחייב ככלל נישואים לפי הדין הדתי) אינו מאפשר להם להינשא בישראל, אף אם ירצו בכך. זה נכון, למשל, לגבי זוגות שאינם בני אותה דת וזוגות מאותו מגדר. תוכלו לקרוא מידע משפטי מורחב אודות מעמד ידועים בציבור בישראל, במאמר זה, אצלנו באתר האינטרנט.

הגדרת ידועים בציבור בדין הישראלי

מעניין לראות כי על אף מספרם הרב של ידועים בציבור, החוק הישראלי אינו כולל הגדרה מפורשת וקריטריונים להכרה בהם. קיימים רק חוקים שכוללים התייחסות לזוגות ידועים בציבור, דוגמת חוק הביטוח הלאומי וחוק בית המשפט לענייני משפחה. אמנם ניתן ללמוד על קריטריונים מסוימים להכרה בזוגות כידועים בציבור מפסיקת בתי המשפט, אך כל מקרה נבחן לגופו. למשל, אין קריטריון נוקשה לעניין פרק הזמן של חיים משותפים על מנת להכיר בזוגות כידועים בציבור.

הליך פתיחת תיק חיים משותפים עבור ידועים בציבור

כיצד זוגות אשר חיים במשותף ושבהם בן או בת הזוג הם אזרחים זרים, יכולים לפעול להסדרת מעמדם בישראל? במשרד הפנים קיים נוהל העוסק בהסדרת מעמדם של בן או בת הזוג הזרים. הנוהל כולל מספר שלבים, הפרוסים על פני כ-7 שנים (וזאת ביחס לזוגות נשואים, שהנוהל לגביהם נמשך כ-5 שנים). השלב הראשון בהליך הוא פתיחת התיק במשרד הפנים. במהלכו נדרשת התייצבות של בני הזוג אם הם מצויים בישראל, והם נדרשים להציג מסמכים שונים (עליהם פירטנו בהרחבה במאמר נוסף) ולהשיב על שאלות הנוגעות לרקע שלהם. 

עורך דין לבני זוג ידועים בציבור

בנוסף, הם נדרשים להציג ראיות המעידות על חיים במשותף, וראיות אלה נבחנות באופן ראשוני במעמד פתיחת התיק. בהמשך הליך הסדרת מעמד בישראל על פי נוהל משרד הפנים, בוחנים פקידי רשות האוכלוסין וההגירה את כנות הקשר בין בני הזוג, קיום מרכז חיים בישראל והיעדר מניעות או הגבלות חוקיות לגבי השהות בישראל של בן הזוג הזר. יש לציין בנוגע להתייצבות בני הזוג כי כאשר שני בני הזוג שוהים מחוץ לישראל, הנוהל קובע כי עליהם להתייצב בנציגות ישראל במקום שהותם (לרוב מדובר על שגרירות ישראל במדינה הזרה).

בסיומו של שלב ראשוני זה, תוארך אשרת השהיה (ויזה) של בן/בת הזוג הזר/ה בישראל עד לגמר הטיפול בפתיחת הבקשה להסדרת המעמד. כך, אם בני הזוג הזרים כבר מחזיקים בוויזה (המכונה בלשון החוק ״רישיון ישיבה״), הוויזה הקיימת תוארך עד לסיום הבדיקות הנדרשות במסגרת הבקשה. במידה והוויזה הקיימת בה מחזיקים בני הזוג הזרים נובעת מהליך קודם שנפתח מול משרד הפנים בגין קשר זוגי שנותק, תוענק להם ויזה חדשה עד לסיום הליך הבדיקה. בהקשר זה, יש לציין כי ככל שהתחיל ההליך המדורג (המהווה שלב המשך לאחר פתיחת התיק) בעקבות הקשר הזוגי שנותק, יהיה צורך להתחיל הליך מדורג מחדש.

צרו קשר עם המומחים שלנו לנושא הגירה לישראל

במשרדנו, תוכלו לקבל ייעוץ וליווי של עורך דין מומחה ומנוסה בהסדרת מעמד לבני זוג ידועים בציבור. משרדנו מתמחה בדיני הגירה ובהסדרת מעמד בישראל. אם הנכם זקוקים לסיוע משפטי בהסדרת מעמדכם או מעמד יקיריכם, או שיש לכם כל שאלה בנושא, נשמח לעמוד לשירותכם.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה