Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

עורך דין משרד הפנים – הגירה לישראל

Joshua Pex

רום לופוביצ'

שלום לכולם! הייתי בפגישת יעוץ עם יהושוע פקס ועו"ד נוסף, ואני ממליץ אליהם מכל הלב, נתנו לי ולארוסה שלי את כל הזמן שהיינו צריכים, ענו לנו לכל השאלות בלי זלזול, בנוסף שולחים את כל המידע מסודר לאיימל, בקיצור עזרו לנו מכל הלב! ממליץ בחם לב!

האם אתם מחפשים עורך דין לענייני משרד הפנים? בישראל ישנם עורכי דין רבים, אשר עוסקים בתחומי משפט מגוונים, אבל אם אתם מחפשים ייעוץ משפטי בנושא הגירה לישראל חשוב לבחור את עורך הדין המתאים ביותר – עורך דין משרד הפנים המכיר את מערכת ההגירה לישראל על בוריה.

תחילה נסביר בקצרה על נושא ההגירה לישראל באופן כללי, ולאחר מכן נמליץ כיצד לבחור עורך דין הגירה לישראל אשר מתאים לצורך הספציפי שלכם.

מדינת ישראל אינה מדינת הגירה

חשוב לזכור כי מדינת ישראל לא מוגדרת כמדינת הגירה. יש מדינות בעולם כמו ארצות הברית או אוסטרליה, אשר מיום הקמתן חרתו על דגלן קליטת מהגרים, ולמעשה נוסדו על ידי מהגרים.

עורך דין משרד הפנים

כולנו מכירים את פסל החירות בניצב על אי סמוך לעיר ניו יורק, המסמל את הקריאה של אמריקה לקלוט את כל המהגרים החפצים בחיים חדשים וטובים יותר בארה"ב. על מרגלות הפסל חקוקה פואמה של משוררת יהודייה המדברת על "ערב רב של המונים" שינהרו לפתחה של ארצם של בני החורין, ללא הבדלים של גזע או דת. לעומת זאת ישראל נוסדה, בהתאם להחלטת הקהילה הבינלאומית, על מנת לשמש בית לאומי לעם היהודי, ומוגדרת כיום כמדינה יהודית ודמוקרטית.

לפיכך, גם בכל הנוגע למדיניות הגירה לישראל יש עדיפות לקליטת יהודים או צאצאים או בני משפחה של יהודים. יחד עם זאת, מובן כי ישראל היא חלק ממציאות עולמית של הגירה גוברת. המדינה מחויבת לאמנות בינלאומיות, וחלק ניכר (20%) מאוכלוסיית אזרחי ישראל אינם יהודים. מדיניות ההגירה של מדינת ישראל מתפתחת בהתאם במשך עשורים.

הגירה לישראל תחת אחריות משרד הפנים

שר הפנים ונציגי השר במשרד הפנים, הם הסמכות הממשלתית הממונה על יישום מדיניות ההגירה. ישראל כאמור לא מוגדרת מדינת הגירה, אולם כמדינה מודרנית, אשר היא חלק מה"כפר הגלובלי" העולמי, הגירה פנימה והחוצה היא חלק מהמציאות בישראל. חוקי ההגירה לישראל בעיקר פותחים את שערי המדינה ליהודים, או צאצאים וקרובי משפחה של יהודים. יחד עם זאת ישנן גם אפשרויות לקבל אזרחות ישראלית על בסיס קירבה לאזרחים; לדוגמא בני זוג של אזרחים אשר מתגוררים בישראל זכאים לקבל אזרחות ישראלית, או הורים בודדים לאזרחים שאינם זכאי עלייה.

עליה לישראל על בסיס חוק השבות

חוק השבות קובע כי כל יהודי זכאי לעלות ארצה ולקבל אזרחות ישראלית. ישראל קולטת בקלות ויעילות עולים היכולים להוכיח כי הם יהודים, או בני משפחה של יהודים. פניות לתחילת הליך העלייה מתבצעות דרך הסוכנות היהודית בחו"ל. אזרח זר רשאי גם להגיש בקשה לעלייה במשרד הפנים לאחר כניסה לישראל כתייר, או בעל אשרת א1.

חשוב לזכור כי ילדים ונכדים של יהודים (גם אם הם לא יהודים בעצמם) רשאים לעלות לישראל ולקבל אזרחות על בסיס חוק השבות, ביחד עם בני זוגם וילדיהם הקטינים. עליה לישראל אפשרית גם עבור מי שמתגייר כנדרש ומקבל אישור היותו יהודי מטעם קהילה יהודית מוכרת.

מי עלול להיתקל בבעיות בהליך עליה לישראל? ישנם רבים אשר יודעים כי הם ממשפחה יהודית, אולם מתקשים להשיג מסמכים להוכחת היהדות. כמו כן, זכאי עלייה בעלי עבר פלילי ידרשו להוכיח כי אינם מהווים סכנה לציבור. לבסוף, יהודים אשר המירו את דתם ושייכים לדת אחרת אינם זכאים לעלות ארצה. עורך דין הגירה לישראל יכול לסייע לכל מי שנתקל בקושי לעלות לישראל, תחילה מול פקידי משרד הפנים או נציגי הסוכנות היהודית בחו"ל, ולאחר מכן מול הערכאות המשפטיות הרלוונטיות.

מה הדרכים לקבלת אזרחות ישראלית עבור מי שלא יכול להוכיח זיקה יהודית?

ראשית, אזרחות ישראלית מועברת מהורים לילדים. ילדים של אזרחי ישראל אשר נולדו לאימא או אבא אזרחי ישראל, הם אזרחים מיום לידתם. משרד הפנים לעיתים דורש בדיקת רקמות להוכיח את אבהות היילוד, כאשר ההורים לא היו נשואים, או הלידה התרחשה פחות מ- 300 ימים לאחר הנישואים, או כאשר ישנן נסיבות בעייתיות אחרות.

שנית, בני זוג של אזרחי ישראל, בין אם מדובר בזוג נשוי או בני זוג ידועים בציבור, זכאים לקבל אזרחות ישראלית לאחר הליך מדורג, אשר נמשך בין 5 ל- 7 שנים. במהלך שנים אלו בני הזוג מוכיחים כי הם חיים יחדיו בישראל תחת קורת גג אחת ומנהלים משק בית משותף.

שלישית, אזרחות ישראלית ניתנת גם לבני משפחה אחרים של אזרחי ישראל. אזרחות מוענקת מטעמים הומניטריים להורים בודדים וקשישים של אזרחי ישראל, על מנת לא להפריד את ההורה הזר שנמצא בחו"ל מילדו היחיד המתגורר בישראל. הורים לחיילים ישראלים זכאים גם הם לקבל אזרחות ישראלית.

עורך דין משרד הפנים

עורך דין משרד הפנים יכול לסייע לכל מי שנתקל בבעיות בהליך קבלת אזרחות, או ביטול אזרחות על ידי משרד הפנים. הליכים משפטיים הנוגעים לאזרחות מתנהלים בבית המשפט המחוזי באם לא מצליחים לפתור את הבעיה מול נציגי משרד הפנים.

ויזות ואשרות שהייה זמניות בישראל

ישראל הפכה למדינה המושכת מבקרים רבים בשנים האחרונות, בין אם מבקרים למטרות תיירות, או מבקרים למטרה מסויימת, כגון עובדים זרים, סטודנטים מתנדבים או אנשי דת. חשוב לדעת כי כל כניסה של אזרח זר לישראל דורשת אשרה ספציפית הניתנת על ידי רשויות ההגירה לישראל במעברי הגבול או מראש, בפנייה למשרד הפנים.

אשרת תייר לישראל

מיליוני תיירים נכנסים כל שנה לישראל דרך מעברי הגבול, לרוב דרך נמל התעופה בן גוריון. כניסה לישראל מתבצעת על בסיס אשרת תייר ב/2. חלק ממדינות העולם פטורות מהדרישה לקבל אשרת כניסה מראש; כלומר, אזרחי אותם מדינות מקבלים ויזת תייר לישראל כבר במעבר הגבול. האשרה ניתנת בדרך כלל לתקופה של 3 חודשים. יחד עם זאת, פקידי ביקורת גבולות מוסמכים לסרב או להגביל כניסה לישראל עבור מי שנחשד שמטרת כניסתו היא עבודה או שהייה לא חוקית בארץ, או כמובן פעילות פלילית או חשד ביטחוני.

עורך דין הגירה לישראל יכול לפעול לביטול סירוב כניסה, או להסיר חסמי כניסה לישראל, אם החלטת פקידי משרד הפנים נעשתה בטעות או מדובר בהחלטה לא סבירה.

עובדים זרים בישראל – ויזה ב/1 – רישיון עבודה

עובדים זרים בישראל מקבלים ויזה מסוג ב/1 אשר ניתנת לתקופה של עד 5 שנים, אולם נדרשת חידוש כל שנה. עובדים זרים בישראל מגיעים על מנת לסייע בתחומים של טיפול בקשישים ובעלי מוגבלויות, בעבודות חקלאות, ובניין. עובדים אלו מגיעים דרך חברות תיווך בהתאם להסכמים בין ישראל למדינות המוצא של העובדים הזרים.

עובדים זרים מומחים מקבלים שכר כפול מזה הממוצע במשק בישראל (נכון לשנת 2020 בערך 20,000 ₪ לחודש שכר מומחים). עובדים מומחים מגיעים לישראל לעבוד בתחומי היי-טק או חברות עתירי טכנולוגיה, אבל גם כשפים במסעדות אסייתיות, או בהזמנת חברות הפעולות בישראל הזקוקות לידע הספציפי של המומחה הזר.

אשרות סטודנט, מתנדב, איש דת

סטודנטים, מתנדבים או אנשי דת מקבלים אשרות שהייה ספציפיות בישראל, על סמך המלצה של מוסד הלימודים, או הארגון בו הם מתנדבים או משמשים כאנשי דת. אשרות שהייה אלו מוגדות כזמניות ולאחר פג תוקף האשרה האזרחים הזרים נדרשים לחזור למדינת מוצאם.

כיצד לבחור עורך דין משרד הפנים?

מומלץ לבחור עורך דין אשר מכיר את תחום העיסוק הספציפי בו נתקלתם בבעיה. כדאי לשאול את עורך הדין האם יש לו ניסיון בתחום והאם הצליח לסייע לאחרים בבעיה דומה בעבר. חשוב לזכור כי ידע מקצועי של החוקים הרלבנטיים והתנהלות נכונה מול משרד הפנים יכולה למנוע טעויות.

צרו קשר – עורך דין הגירה לישראל

עורכי הדין במשרדנו הם בעלי שנים רבות של ניסיון בעבודה מול רשויות ההגירה לישראל. נשמח לשמוע כיצד נוכל לסייע לכם בכל הקשור לבעיות מול משרד הפנים, או רשויות ההגירה. צרו קשר לקביעת שיחה עם עורך דין משרד הפנים עוד היום.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top