דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

עלייה לישראל עם משפחה – מעמד בני זוג של עולים לעומת התאזרחות

Joshua Pex

האם אתם שואלים את עצמכם לגבי זכאות עלייה לישראל עם משפחה, כלומר: בן או בת הזוג וילדיכם הצעירים? במאמר זה עורך דין יהושע פקס, עו"ד הגירה לישראל במשרדנו, יעניק מידע מועיל לגבי נושא עלייה לישראל יחד עם המשפחה מכוח חוק השבות – 1950. משרד עורכי הדין שלנו נמצא בעיר תל אביב במרכז הארץ ומעניק סיוע משפטי לתושבי מרכז הארץ, תל – אביב, ערי הסביבה, רמת גן, הוד השרון, חולון, וללקוחות המשרד בכל רחבי הארץ אשר זקוקים לסיוע משפטי.

מה זה עלייה לישראל?

הזכות לעלות לישראל בהתאם לחוק השבות זוהי זכותם של כל יהודי באשר הוא, או בן או נכד של יהודים להגר לישראל ולקבל אזרחות ביחד עם בני הזוג וילדיהם הקטינים, כלומר: ילדים מתחת לגיל 18. השאלה היא האם גם האישה או הבעל של יהודים והילדים אשר אינם זכאים לעלות לישראל, רשאים לקבל אזרחות ישראלית ביחד עם בני משפחתם העולים?

עלייה לישראל עם משפחה – זכות של עולה חדש/ה

חוק השבות חוקק בשנת 1950 במטרה לעודד עלייה של יהודים לארץ ישראל. בשנת 1970 צומצמה ההגדרה של יהודי על פי חוק השבות. סעיף 4ב. של חוק השבות הגדיר יהודי "בן לאם יהודייה" או אדם שהתגייר ואיננו בן לדת אחרת. מצד שני, הורחבה הזכות של ילדים, נכדים ובני זוגם הלא יהודים לעלות לארץ ולקבל את כל הזכויות של עולים חדשים, לרבות אזרחות ישראלית עם הגעתם לישראל. הרעיון בבסיס הרחבת הזכויות למשפחה ובני זוג של זכאי שבות, היה לעודד עלייה לישראל של יהודים וצאצאי יהודים ביחד עם בני המשפחה.

עלייה לישראל עם משפחה

מה ההבדל בין עלייה לישראל לבין התאזרחות מכוח חוק האזרחות?

חשוב לשים לב כי קיים הבדל משמעותי במעמדם של בני המשפחה בין עלייה על פי חוק השבות לבין התאזרחות בהתאם לחוק האזרחות. בני זוג של ישראלים אשר נמצאים בישראל בקשר זוגי עם בן או בת הזוג אזרחי או תושבי ישראל, מקבלים מעמד חוקי בישראל מכוח סעיף 7 לחוק האזרחות. חוק האזרחות מעגן את הזכות של בני זוג לא יהודים של אזרחי ישראל לקבל אזרחות, אלא שיישום החוק על פי נוהלי משרד הפנים מעניק את הזכות באופן הדרגתי, בהתאם להליך המדורג. מדובר בהליך של לפחות 5 שנים, אשר במהלכו בן או בת הזוג הזר/ה מקבלים מעמד ארעי בישראל, עד לסיום ההליך בו קיימת אפשרות לקבלת מעמד קבע בארץ או אזרחות ישראלית. לעומת זאת, בני הזוג של עולים חדשים זכאים לקבל אזרחות ישראלית באופן אוטומטי יחד עם בן/בת הזוג זכאי/ת השבות מייד עם הגעתם לארץ.

מה לגבי בני זוג עולים אשר התחתנו לאחרונה?

באם זכאי שבות מבקש לעלות לישראל בהתאם לזכאותו בחוק השבות, אולם התחתן עם בת זוג אשר איננה זכאית שבות בתקופה של פחות משנה מיום העלייה לארץ, אזי בת הזוג אשר איננה זכאית שבות לא תקבל אזרחות ישראלית מייד עם ההגעה לישראל. במקרה של נישואים טריים טרם העלייה לישראל , משרד הפנים מעניק מעמד של תושב ארעי (אשרה מסוג א/5) לבן/בת הזוג של העולה החדש/ה לתקופה של שנה. לאחר שנה קיימת אפשרות לקבל אזרחות ישראלית מכוח עלייה לישראל, אולם במקרים בהם פקידי משרד הפנים לא התרשמו מקשר הנישואין יוענק מעמד א/5 לבן/בת הזוג הזרים לשנה נוספת, במטרה לבחון את רצינות וטיב הקשר הזוגי, טרם מתן אזרחות ישראלית.

עורכי דין הגירה לישראל – עלייה לישראל עם משפחה

משרד עורכי הדין שלנו עוסק בהגירה לישראל ומתן מעמד חוקי בישראל עבור עולים חדשים ביחד עם בני זוגם וילדיהם, נשמח לסייע בכל נושא הסדרת מעמד חוקי בישראל מול משרד הפנים – רשות האוכלוסין וההגירה לישראל. צרו קשר לקבלת יעוץ משפטי בנושא עלייה לישראל עם משפחה, או הגירה לישראל:

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה