ויזה לישראל – עורך דין מומחה לדיני הגירה מסייע לקבלת כל סוגי האשרות

ישנו הבדל משמעותי סוגים שונים של ויזה לישראל מבחינת תנאי קבלתן ובזכויות שהן מעניקות לאזרחים הזרים המחזיקים את האשרה. חשוב לוודא שסוג האשרה של מבקר בישראל מתאים למטרות הביקור, על מנת שלא להיתקל בסירוב כניסה לישראל או בעיכוב והרחקה על ידי משטרת ההגירה במהלך השהיה בארץ.

במאמר זה, עורך הדין יהושע פקס, שותף במשרדנו ומומחה בענייני הגירה ואשרות ביקור ושהייה בישראל, יסקור עבורכם את סוגי האשרות המרכזיות הקיימות, וידגיש מהן הסוגיות המשפטיות שכדאי לשים לב אליהן. לאור המומחיות של משרדנו בנושא אשרות ביקור ושהייה בישראל, והמידע הרב על כל אשרה, קישרנו עבורכם למאמרים קודמים בהם אנו מרחיבים מידע ספציפי לכל סוג ויזה.

משרד עורכי הדין שלנו, בעל סניפים בירושלים ובתל אביב, מתמחה בנושאי הגירה ואשרות כניסה לישראל ומעניק מגוון שירותים משפטיים בנושא, לרבות סיוע בהגשה וטיפול בבקשות לקבלת אשרות שהייה בישראל, קבלת היתרי עבודה לעובדים זרים, טיפול בהסדרת מעמד בישראל, בקשות אשרה מטעמים הומניטריים, הסדרת תושבות ארעית, תושב קבע ואזרחות ישראלית.

ויזה לישראל

מהו חוק הכניסה לישראל?

מדובר בחקיקה הראשית המסדירה את נושאי הכניסה והשהייה בארץ למי שאינם אזרחי ישראל. סעיף 1(א) לחוק הכניסה לישראל, תשי"ב-1952 קובע שכל מי שאיננו אזרח ישראלי, או בעל אשרת עולה לפי חוק השבות, ורוצה להיכנס לישראל חייב לקבל אשרה ישראלית. סוג האשרה משתנה בהתאם לנסיבות המקרה, כפי שנפרט להלן במאמר זה. הגוף השלטוני האחראי על הנושא, הוא שר הפנים, אשר האציל את סמכויותיו לפקידי רשות האוכלוסין וההגירה.

מה הם סוגי האשרות המרכזיים?

אשרת תייר מסוג ב/2 – ויזת ביקור בישראל:

זהו סוג האשרה הרגיל שניתן לאנשים שמעוניינים לבקר, לתייר או לעשות עסקים בישראל, מבלי להשתקע בה. האשרה מכונה גם "ויזת תייר", והיא ניתנת בעקרון לתקופה של עד שלושה חודשים. אולם, על פי סעיף 3(2) לחוק הכניסה לישראל, שר הפנים (להלן כל התייחסות לשר הפנים מדברת בעיקר על עובדי רשות האוכלוסין וההגירה) יכול להאריך את משך האשרה לתקופה של עד שנתיים. בפועל נדירים מאוד המקרים בהם מונפקת אשרת תייר לתקופות ארוכות מ- 3 חודשים.

סוג אשרה זה אינו מקנה לבעל האשרה זכות לעבוד בישראל (לשם כך יש להצטייד באשרה מסוג ב/1 – ר' הסבר על סוג אשרה זה להלן). במידה ובעל ויזת תייר מעוניין להתחיל לעבוד בישראל, הוא יצטרך לצאת מהארץ ולפעול להשיג את אשרת העבודה – אלא אם שר הפנים אישר לו במיוחד כי הוא יכול לעשות זאת.

מדינת ישראל חתומה מול רוב מדינות העולם המערבי, כמו גם מדינות רבות נוספות, על הסכמי פטור מוויזה; אך חשוב להבין שהסכמים אלו לא באמת "פוטרים" את המבקרים בארץ מהצורך באשרת כניסה, אלא מהצורך לקבל אשרה מראש לפני שהם מבקרים בישראל. הרוב המכריע של המבקרים ממדינות הפטור מקבלים את אישור הכניסה מיד עם כניסתם לארץ.

חשוב להדגיש שלפקידי בקורת הגבולות ישנן סמכויות נרחבות, ואם הם מתרשמים כי המבקש להיכנס לישראל מנסה להגר לישראל, לעבוד במדינה באופן לא חוקי או מהווה חשש לשלום הציבור או ביטחון המדינה – ייתכן כי כניסתו לישראל תסורב, לכן יגורש חזרה למדינת המוצא. לחלופין, ייתכן שתוקף האשרה של מבקר חשוד יונפק לתקופה קצרה במיוחד, או שיידרש להפקיד ערבות, תנאי לאישור כניסה לישראל.

אזרחים אשר מגיעים ממדינות להן אין פטור מוויזה יידרשו להיערך לקבל ויזה מראש, במדינת מוצאם. הליך קבלת האשרה מתבצע מול שגרירות או קונסוליית ישראל במדינה ממנה הם מגיעים: עובדי הנציגות נדרשים לוודא גם הם כי אין ברצון המבקר לעבוד בישראל באופן לא חוקי, להזיק לציבור הישראלי או לחרוג מתוקף האשרה.

במקרים בהם אזרחים זרים אינם יכולים להגיש בקשת ויזה במדינות המוצא שלהם, מפני שאין במדינת המוצא שלהם שגרירות או קונסוליה ישראלית, הבקשה נעשית מול שגרירות או קונסוליה חלופיים במדינה סמוכה. כמו כן, ישנה גם אפשרות עבור אזרח או תושב קבע ישראלי להזמין את אזרחים זרים אלה לבקר בישראל באמצעות לשכת רישום האוכלוסין, הקרובה למקום מגוריהם. להרחבה, אתם מוזמנים לקרוא את מאמרנו בנושא ויזת תייר לישראל.

ויזה לישראל

איך מקבלים אשרה \ אזרחות ישראלית לבני זוג זרים?

פתיחת תיק חיים משותפים מהווה שלב ראשון לצורך הסדרת מעמד של בני זוג זרים בישראל. לאחר השלמתו, יחל הליך ממושך, אשר אורכו לרוב בין חמש לשבע שנים, שבסיומו יוכלו בני הזוג הזרים לקבל אזרחות ישראלית או מעמד של תושב קבע. הליך זה במסגרת הסדרת מעמד בישראל, מכונה ״ההליך המדורג״ וכולל מספר שלבים. בסוף כל שלב תשודרג האשרה (ויזה) של בני הזוג הזרים, למעמד מסוג קבוע יותר.

לאחר בירור ראשוני של קיום תנאי הסף, תוענק לבני הזוג הזרים ויזת שהייה בישראל למשך 6 חודשים, הכוללת היתר עבודה (רישיון לשהייה ועבודה בישראל מסוג ב/1). במידה שמדובר בזוג נשוי המעוניין להגר עם ילדיו הקטינים, תוענק לילדים בשלב זה "ויזת נלווה". זאת, כמובן, בכפוף לעמידתם ביתר התנאים.

בשלב הבא, נדרשים בני הזוג להוכיח שלושה תנאים: היעדר מניעה פלילית/ביטחונית; מרכז חיים משותף בישראל וכנות הקשר הזוגי. בהתקיים שלושת תנאים אלה, תוענק לבני הזוג הזרים ויזת תושב ארעי בישראל. ויזה זו תקפה למשך שנה אחת כל פעם, והיא נדרשת להארכה שנה אחרי שנה.

לאחר כארבע שנים מקבלת ויזת התושב ארעי, יהיה על בני הזוג להגיע ללשכת משרד הפנים ולהודיע באיזה מעמד הם מעוניינים עבור בן הזוג הזר – רישיון ישיבת קבע או התאזרחות. במעמד זה תיערך בדיקה עדכנית של כנות הקשר הזוגי ועמידה ביתר תנאי הנוהל. בשונה ממקרים אחרים של בקשת התאזרחות, בני הזוג יהיו פטורים מהדרישה לוותר על אזרחותם הנוספת או לשלוט בשפה העברית.

מהי אשרת תייר מקוצרת לבעלי מעמד לא ברור \ אשרת ב/3?

אשרת ב/3 ניתנת לפי שיקול דעתו של שר הפנים למבקרים שמעמדם אינו ברור. תוקף האשרה הוא עד לחודש ימים בלבד. על אילו מצבים מדובר? לדוגמא, אזרחי ישראל או עולים מחוץ לארץ שחסרים להם מסמכים המוכיחים את מעמדם ומבקשים להיכנס לארץ באופן דחוף, ללא שיהוי בבירור נושא האזרחות על ידי רשויות ההגירה או מרשם האוכלוסין.

במהלך חודש זה, על בעל האשרה להגיע ללשכת רשות האוכלוסין הקרובה למקום שהייתו, על מנת לברר או להסדיר את מעמדו. בהתאם לנסיבות, בעל אשרת ב/3 עשוי לקבל מעמד תושב, אזרח, או אף לוותר על אזרחותו מרצון. במידה בעל האשרה לא הסדיר את מעמדו במהלך שהותו בארץ, לא יוכל לקבל אשרה זו בשנית.

כיצד מקבלים אשרת מתנדב בישראל \ ויזת ב/4?

לאור ההבנה שהתנדבות אזרחים זרים בישראל נועדה לתרום למדינה ולאזרחיה, רשאים ארגוני רווחה וארגוני בריאות, מוסדות דת, קיבוצים, מושבים, מוסדות פילנתרופיים וצה"ל, המעוניינים להיעזר במתנדבים זרים להציע להם "ויזת מתנדב" מסוג ב/4 .חשוב לשים לב שאת הבקשה צריך להגיש הארגון המעוניין להזמין מתנדב זר, ולא המתנדב עצמו.

קיימת הבחנה בין זרים ממדינות הפטורות מאשרת כניסה מוסדרת מראש, לבין זרים ממדינות שאינן פטורות מאשרת הכניסה. מתנדב ממדינה המחויבת באשרת כניסה, יקבל את האישור לבקשה בקונסוליית ישראל בארץ מוצאו. לעומת זאת מתנדב ממדינה פטורה יכול להיכנס עם ויזת תייר, ותוך 30 יום יהיה עליו להתייצב בלשכת האוכלוסין כדי לקבל את ויזת המתנדב (אם זו אושרה מראש, עוד לפני הגעתו לישראל).

נדגיש כי אסור להציע לאזרח זר המעוניין להתנדב לקבל שכר או תמורה אחרת על התנדבותו – למעט דמי קיום, מקום לינה, לימודי העשרה וכלכלה.

ויזה לישראל

איך פונים לקבל אשרת עבודה לעובדים זרים בעלי מומחיות מיוחדת \ אשרת מומחה ב/1?

כבר בתחילה, יש לציין כי בישראל אזרח מדינה זרה אינו יכול לקבל אשרת עבודה "כללית" אשר תאפשר לו להיכנס למדינת ישראל, ורק ואז להתחיל לחפש מעביד. התהליך הוא הפוך: בעל עסק בישראל פונה למשרד הפנים בבקשה להביא עובד זר לארץ.

המעסיק נדרש להוכיח כי יש צורך בעובד זר מכיוון שקשה למצוא ישראלי שימלא את התפקיד. לאחר קבלת האישור העקרוני, הוא נדרש גם להוכיח כי לעובד הזר ישנה המומחיות הייחודית הדרושה לתפקיד. סוגי ויזות מומחים הם: אקדמיה, רפואה, אמנות, ספורט, תעשייה ועוד. יצוין, כי החל משנת 2022 ישנו מסלול מקוצר להסדרת העסקה למומחים זרים בתחום ההיי טק. על מעסיק שמעוניין להביא עובד זר לישראל לפנות למשרד הפנים ולהראות למדינה (לרוב ההליך נמצא בעזרתו של עורך דין המתמחה בנושא), כי:

  1. העסק שלו זקוק לעובד בעל ידע, מומחיות או כישורים שקשה למצוא בישראל;
  2. הבאת העובד הזר לחברה תתרום לצמיחת העסק, להעסקת עובדים ישראלים נוספים, ולפיתוח הכלכלה בארץ.

הנוהל להנפקת אשרה להעסקת עובד זר מומחה בישראל, כרוך בשני שלבים נפרדים:

  1. הגשת בקשה להיתר עבודה לאגף ההיתרים – ענף מומחים;
  2. אם הבקשה מאושרת, למשרד הפנים יש הסמכות להחליט האם לאשר את ההיתר ולהנפיק אשרת עבודה ב/1 התקפה לשנה אחת.

כמו כן, על המעסיק לדעת כי על פי חוק עליו לשלם לעובד המומחה משכורת אשר גדולה לפחות פי שניים מהמשכורת הממוצעת למשרה זו בשוק העובדה הישראלי. ככל שהבקשה תאושר, ינפיק משרד הפנים לעובד הזר המומחה אשרת עבודה ב/1 התקפה לשנה אחת.

חשוב לדעת כי אדם שגילו מעל 60, אינו רשאי לקבל אשרת עבודה בישראל. נוסף על כך, עובד זר שיש לו קרובי משפחה מדרגה ראשונה, אזרחים זרים באשרת שהייה בישראל (בן זוג, הורים, אחים ואחיות) אינו יכול לקבל אשרת עבודה בישראל, גם אם בני משפחתו שוהים באופן חוקי בישראל. אתם מוזמנים לקרוא מאמר נוסף שהקדשנו לנושא, ובו פירוט על המסמכים בהם יש להצטייד כדי להגיש את הבקשה לעובדים זרים מומחים.

במידה ואתם זקוקים לעזרתו של עובד זר לתקופה קצרה ובאופן דחוף, ישנו נוהל מקוצר (בתוך 6 ימים בלבד!) לקבלת אישור עובד מומחה זר לתקופה של עד 45 ימים.

מה ההבדל בין אשרת עובד זר מומחה לאשרת עבודה מסוג ב/1 לעובדים זרים "רגילה"?

נוסף לאשרות עבודה עבור עובדים מומחים, מדינת ישראל מציעה מספר רב של אשרות עבודה לזרים שאינם מומחים, זאת בתחומי החקלאות, הבנייה, והסיעוד. עובדים זרים אלו מגויסים על ידי חברות בישראל אשר מתמחות באופן ספציפי בתחום. עובדים אלו אינם נדרשים להפגין מומחיות ייחודית, אך חייבים להוכיח כי אין להם רישום פלילי, שהם לא סורבו כניסה לישראל בעבר ושהם לא ניסו לקבל מקלט בארץ.

שוב נזכיר כי ככלל, לא ניתן להגיע ארצה עם אשרת תייר, ואז להתחיל את הפרוצדורה לקבלת אשרת עבודה תוך כדי השהות בארץ. פרט לזכאי שבות, ניתן לקבל אשרת עבודה אך ורק במקרים בהם העובד המוזמן נמצא עדיין בחו"ל, דרך הנציגות הישראלית במקום מוצא העובד הזר.

איך מקבלים אשרה לסטודנטים \ אשרת א/2?

על מנת ללמוד בישראל כאזרח זר, על סטודנט להיות בעל ויזה מתאימה מסוג א/2. את הבקשה לקבלת או הארכת ויזת סטודנט יכול להגיש הסטודנט עצמו בנציגות ישראל בארץ המוצא שלו, אך גם המוסד בו הסטודנט מעוניין ללמוד יכול להגיש את הבקשה במשרד הפנים, עוד לפני כניסת הסטודנט לישראל. במידה והסטודנט מעוניין להמשיך בלימודיו בישראל מעבר לתוקף האשרה, יש להגיש בקשה להארכת אשרת סטודנט לרשות האוכלוסין וההגירה בישראל. תוקפה של ויזת סטודנט הוא לרוב שנה אחת, עם אפשרות להאריך עד 4 או 5 שנים בהתאם למשך הלימודים בישראל וסוג התואר. קיימים אישורים מיוחדים להארכת האשרה לתקופה ארוכה יותר.

ויזת סטודנט אינה כוללת אישור לעבוד בישראל, לרוב גם במוסד הלימודים בו לומד הסטודנט. עבודה שלא כחוק נחשבת להפרה של תנאי האשרה של הסטודנט הזר.

נוהל רשות האוכלוסין וההגירה בנושא מתייחס בצורה מיוחדת לסטודנטים שנחשבים "זכאי שבות", אשר להם ניתנות הקלות שונות כגון: מתן ויזה רצופה עד שלוש שנים, עם הארכות של חמש שנים ומתן אישור עבודה בישראל בתנאים מקלים יותר.

איך מקבלים אשרת שהייה ועבודה מסוג ב/5 למשקיעים אזרחי ארצות הברית?

החל משנת 2019 יש באפשרות אזרחי ארצות הברית אשר אינם זכאי עלייה מכוח שבות, לגור ולעבוד בישראל, בתנאי שהם משקעים סכום מסוים ברכישת או הקמת חברה ישראלית. אשרת ב/5 מאפשרת למשקיע, ולמנהלים ועובדי מפתח, אזרחי ארה"ב, לשהות בארץ יחד עם בני משפחתם. מי שפונים לקבלת אשרת משקיע זר ב/5 בישראל נדרשים לעמוד בכל התנאים שלהלן:

  1. להשקיע סכום משמעותי מכספו להקמת עסק חדש או רכישת קיים בישראל;
  2. לרכוש בעלות של לפחות 50% מהעסק;
  3. העסק בו הושקע הכסף חייב להיות רווחי;
  4. מעבר לכך, יש להוכיח כי העסק יביא מספיק רווחים כדי שהמשקיע ומשפחתו יכולו לכלכל את עצמם בישראל;
  5. העסק ייצור מקומות עבודה עבור עובדים ישראלים ויגרום צמיחה במשק הישראלי.

למידע נוסף, אתם מוזמנים לקרוא את נוהל רשות האוכלוסין וההגירה בנושא כמו גם מאמר של משרדנו.

מי יכול לקבל אשרה לאנשי דת מסוג א/3?

כדי לקבל אשרת איש דת בישראל, צריך מוסד דתי מוכר להזמין את איש הדת לישראל, בזמן שאיש הדת עצמו נמצא בחו"ל. על המוסד הדתי לספק הסבר על הצורך שלהם בעובד שהוא איש דת; על איש הדת יצטרך לספק אישורים כי הוא יכול לעבוד בשליחות דתית, כגון תעודות הסמכה ממוסד דתי.

במקרים מסוימים ישנה אפשרות להגיש את הבקשה כאשר העובד הדתי כבר נמצא בישראל. במקרים אלו, הבקשות יעברו לטיפול מטה משרד הפנים בירושלים.

איך מגישים בקשה לקבלת אשרה עבור הורי חייל בודד?

לא קל להיות חייל בודד בצה"ל, ולכן נקבע על ידי רשות האוכלוסין וההגירה נוהל מתן מעמד להורים לחייל/ים. על פי הנוהל, מקבל בשלב הראשון הורה לחייל צה"ל אשרת ביקור מסוג ב/2 (ויזת תייר לישראל) אשר מקנה שהייה בישראל למשך תקופה של עד 3 חודשים. ובהמשך, לאחר הגעת ההורה לארץ, הוא רשאי להגיש בקשה לקבל מעמד תושב ארעי מסוג א/5 המקנה שהייה בישראל לתקופה של שנה. בהמשך ניתן לבצע הארכה של אשרת תושב ארעי לתקופה של שנתיים, ובסך הכל עד לתקופה מצטברת של 4 שנים. בסופו של הליך זה, ניתן לקבל תושבות קבע ואף להגיש בקשת התאזרחות. לפרטים נוספים, אנא קראו את מאמרנו בנושא.

מי יכול לקבל אשרת שהייה ואזרחות בישראל כהורה קשיש בודד?

כל אזרח ישראלי, גם אם קיבל מעמד בישראל כבן זוג של ישראלי והוריו אינם זכאי שבות, יכול להזמין הורה קשיש בודד, אשר אין לו בן זוג או ילדים אחרים בחו"ל, לשהות בישראל ולקבל כאן מעמד תושב קבע או אזרחות.

האם חסידי אומות העולם וילדיהם יכולים לחיות בישראל?

חסידי אומות העולם (שעודם בחיים) וילדיהם יכולים לקבל אשרת שהייה ועבודה בישראל, בתנאי והחסיד אכן קיבל הכרה כחסיד אומות העולם מיד ושם.

אנו עוזרים בהליך קבלת ויזה לישראל

כפי שוודאי הבנתם מקריאת המאמר, פעמים רבות קבלת אשרה לישראל היא נושא סבוך, ומומלץ להיעזר בשירותיו  עורך דין המתמחה בנושא. משרד עורכי הדין שלנו מתמחה בנושאי ויזות לישראל, עלייה, הגירה, אשרות שונות וקבלת מעמד בישראל. במידה וברצונכם לקבל אשרת כניסה ומעמד בישראל, לעלות לארץ, לקבל אזרחות ישראלית, להביא לארץ אורחים, בני זוג או בני משפחה וכו' – נשמח לעמוד לשירותכם! אתם מוזמנים לקבוע פגישה עם עורכי הדין של משרדנו בתל אביב או בירושלים, באמצעות הטלפון או כתובת הדואר האלקטרוני למטה.

המאמר נכתב בשיתוף עורך הדין אדם ג'ונסון