דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

העסקת מומחים זרים בתחום ההייטק

Joshua Pex
Joshua Pex

העסקת עובדים זרים המסווגים כמומחים בתחום ההייטק הוא לעיתים תהליך מורכב לעובד וגם למעביד. מדינת ישראל מבקשת לוודא כי העובד המומחה יועסק רק במידה ואכן מייצג כישורים שלא ניתן להשיג כמותם במשק העבודה הישראלי. תוך כדי כך, על המומחה להעביר את מיומנותו לעמיתיו הישראלים, על מנת שיכירו את המומחיות לאשורה, ואילו המומחה יתבקש לעזוב במועד הרצוי והקרוב (משום כך משתכר תשלום גבוה במיוחד כל זמן ששוהה בארץ).

יחד עם זאת, החקיקה הישראלית לוקחת בחשבון את המציאות (יחד עם לחץ מצד חברות ההייטק המקומיות), ובזמן האחרון נקלט נוהל ניסויי שמתיר תנאי העסקה פחות קשוחים ולוחצים עבור המומחה הזר וכן גם עבור המעסיק בישראל – זאת עבור חברות מקומיות העוסקות בטכנולוגיה. במאמר זה, מסביר עורך הדין יהושע פקס איך לקבל הכרה פורמלית כחברה אשר עומדת בקריטריון של "תאגיד עתיר ידע טכנולוגי", על יסוד הנוהל הניסויי החדש.

במידה ואתם בעלי חברת הייטק העוסקת בפיתוח תוכנה וברצונכם להגיש בקשה עבור הבאת עובד מומחה לארץ, משרדינו יוכל לעזור לכם. אנו מתעסקים רבות בדינים השונים הנוגעים לתאגידים וחברות הייטק, כגון הנחה לבית תוכנה, היתר העסקה לעובד זר מומחה וכו'.

העסקת מומחים זרים בתחום ההייטק

העסקת מומחים זרים בתחום ההייטק

ראוי לפתוח בכך שעל פי רשות האוכלוסין – מחודש מאי 2018 ועד חודש אפריל 2019, רק 275 מומחים זרים בתחום ההייטק הגיעו לישראל. אלה מספקים תרשימים ונתונים סטטיסטיים מהמדינות מהן מגיעים, יחד עם נתונים על טווח גיל-העובדים, משך אורך הוויזה שמקבלים וכן הלאה. על-פי הנתונים כ- 46% מגיעים מארצות הברית (127 מועסקים), לאחרי עומדת הודו עם 23% (64 מועסקים), וכן מדינות כגון צרפת, גרמניה, סין וטיוואן הן בין הרבות המיוצגות במרשם הסטטיסטי.

תנאים להעסקת עובדים זרים מומחים בישראל – הליך רגיל

מטרתם של רוב החוקים והנהלים הנקבעים לגבי עובדים זרים (כנזכר למעלה) הם שהמעביד יוכרח להשתדל ע-מנת להכניס לארץ עובד זר מומחה. על המעסיק נדרש להוכיח כי העובד בעל מיומנות, מומחיות, או ידע ייחודי, שאכן חיוני ומבוקש בתחום המסוים. אשרת העבודה הינה לתקופה קצרה יחסית, וכן חלקן לא ניתנות לחידוש. בדרך זו לדוגמא, מומחה זר המגיע לישראל על רקע הנוהל המזורז בשביל קבלת אשרת עובד מומחה (אשר מתיר הבאת עובדים זרים לצורך מקרה חירום בטווח של כמה ימים) חייב יהיה לצאת משטחי ישראל בתוך כ- 45 יום. בנוסף, אשרות "סטנדרטיות" לא ניתנות להארכה ללא הגבלת זמן על פי צרכי המעביד, בגלל זה נדרשות לחידוש כל שנה עד לזמן המירבי של חמש שנים (למעט אשרות סיעוד, כיוון והמחוקק מכיר בכך שהמטופל הסיעודי / המבוגר / החולה יבקש כי אותו מטפל/ת י/תתמוך בו במשך שנים ארוכות).

זאת ועוד, שכר העובד הזר חייב להיות לפחות כפול מהשכר הממוצע בשוק הייטק הישראלי בזמן קבלת האשרה. יחד עם זאת, במידה והמומחה הזר מתמחה בענף בו השכר הממוצע לעובדים ישראלים גבוה במיוחד, הממונה יכול לקבוע את קבלת האשרה על ידי כך ששכרו יהיה כפול מ מהשכר הממוצע בתחום.

תנאי סף עבור העסקת עובד זר מומחה על ידי תאגיד שהוכר כחברה / תעשייה "עתירת ידע טכנולוגי"

שלושה חידושים עיקריים של הנוהל הניסויי המחודש הם:

אפשרות לקבל רישיון עבודה על יסוד נוהל מזורז (הבאת עובד מומחה זר לישראל בתוך כמה ימים) לתקופה קצובה של מקסימום 90 יום (או אפילו עד שנה בכפוף להגבלות מסוימות), זאת במקום 45 יום.

 

 

קיימת אפשרות העסקת אזרח זר אשר סיים לימודי תואר אקדמי בארץ באחד ממקצועות ההייטק – זאת ואם נחשב עד לטווח של שנה כ"בוגר אקדמאי". במקרה זה אין הכרח לשלם לבוגר משכורת מוכפלת. הבוגר לא נדרש לצאת מגבולות ישראל בכדי שיקבל היתר עבודה.

מעבר לזה, מי שבאו לארץ כעובדים מומחים זרים בתחום הייטק, קרי – עתיר ידע טכנולוגי כמתחייב לחוק החדש, יש באפשרותם להגיע לישראל עם בני זוגם, אם הם בעלי היתר עבודה שתוקפו עולה על 90 יום. בני הזוג יוכלו לקבל אשרה הנקראת אשרת ב/1 כללית, אשר מאפשרת להם לחיות, לעבוד וללמוד בצורה חוקית במדינת ישראל. המעסיק של בן/בת הזוג לא נדרש לשלם להם שכר מומחים (כפול) או לקבל עבורם ויזת עבודה בשביל עובד זר.

העסקת מומחים זרים בתחום ההייטק

נוהל להכרה כ"תאגיד עתיר ידע טכנולוגי"

כדי לקבל סיווג רשמי ממוסד הרשות הלאומית לחדשנות טכנולוגית, עליכם להגיש מסמך פנייה ואליו לצרף טפסים המאשרים שהחברה הפונה הינה חברה בע"מ (ולא חל"צ), הרשומה כדין בישראל ולא חברת חוץ. נוסף על כך, יש לשדך אישורים כי "הוצאות המו"פ של הפונה על פי תקנות החשבונאות המקובלים, עולים על 7% ממחזור המכירות השנתי הקלאנדרי שקדם להגשת הבקשה או שלכל הפחות 15% מסך העובדים המועסקים לפי המבקש הם עובדי מחקר ופיתוח". יש להגיש בקשה זו בו-זמנית יחד עם הבקשה לאגף היתרים של רשות האוכלוסין וההגירה עבור העסקת מומחה זר לפי הנהלים הקשורים לתאגיד עתיר ידע.

איך לקבל רישיון עבודה לעובד זר מומחה או קבלת אישור ישיבה?

על מעסיקו של העובד או ממונה בעל ייפוי כוח או העובד עצמו (וכן גם בת הזוג אם ומדובר בבקשת רישיון בשבילה) להתייצב בלשכת רשות האוכלוסין וההגירה שקרובה לכתובת המעסיק. נדרש להביא לפגישה את הטפסים הנדרשים:

  • דרכון המומחה הזר (ובת הזוג).
  • מסמך בקשה ושינוי סוג אשרה אש/3.
  • תשלום סכום אגרה עבור קבלת רישיון על פי לוח האגרות.
  • עבור קבלת רישיון ישיבה לבת זוג, נדרש לצרף לבקשה תעודת יושר מאומתת וכן אישור רפואי.

מצורף נספח לגבי – הבדלים משמעותיים החלים על חברות הייטק.

מצורף נספח לגבי – תמצית מנהלים.

תודה למר יהונתן גבריאלוב בכתיבת המאמר

משרד עורכי דין לענייני הגירה לישראל

משרד עורכי הדין שלנו מתמחה בענייני הגירה לישראל. אנו מסייעים בסוגיות הבאת עובדים זרים מומחים לישראל, הזמנת בן זוג לישראל ויתר נושאי הגירה ודינים של חברות הייטק. משרדינו ממוקמים בתל אביב וירושלים, נשמח לעמוד לשירותכם.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה