דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

אזרחי מדינות פטורות מויזה לישראל – ביקור תיירותי בישראל

Joshua Pex

רוני עמנואל

משרד עורכי הדין מיכאל דקר ויהושוע פקס עזרו לנו במאמצנו לרשום את בתי כאזרחית ישראלית (היא נולדה לשני הורים גאים, אחד מהם אזרח ישראלי, בהליך פונדקאות בחו"ל, המוסדר בחוק של המדינה בה בוצע ההליך). עורכי הדין עמדו בתוקף מול סחבת של קרוב לשנה ודרישות בלתי רלוונטיות של משרד הפנים. לבסוף הורתה השופטת למשרד הפנים לרשום את הילדה כאזרחית ישראלית (לאחר בדיקת ד.נ.א שהיא מספיקה לפי התקנות!). אנו מודים לעורכי הדין ולעוזרות המשפטיות מאיה ונטע-לי על עזרתם המקצועית, סבלנותם והעניין האישי שגילו במשך התהליך.

Chen Aviani

ברצוני להמליץ על משרד עורכי הדין דקר, פקס, לוי, רוזנברג במיוחד לעו״ד יהושוע פקס על שירות מקצועי ומתן עזרה ויעוץ על תהליך חיים משותפים בישראל עם בת הזוג ממדינה זרה מול משרד הפנים.

שלום

תותח עורך דין מיכאל עזר לנו מאוד עם תביעת אבהות ולאחר מכן בהסדרת המעמד של בת הזוג שלי. צוות המשרד נחמד מאוד והיו מאוד יעילים

יצחק קץ

ברוצני להודות למשרד ובמיוחד לנטעלי בן דוד שהייתה לי לעזר ותמיכה. וגם מחוץ לשעות העבודה במידת הצורך במשך כמעט שנתיים וחצי של מתחים ויסורי נפש שהעביר אותי משרד הפנים בעזרת הפרקליטות וכל זאת רק על-מנת לאשר לי בדיקת רקמות לפי נוהל חו"ל להוכחת אבהות, דבר שאיפשר לי בסופו של דבר להביא את בני לחיות עימי בארץ לאחר פתירת אימו בחו"ל.

תודתי נתונה לכל הצוות שהיה חלק בתהליך מורכב זה.

רום לופוביצ'

שלום לכולם! הייתי בפגישת יעוץ עם יהושוע פקס ועו"ד נוסף, ואני ממליץ אליהם מכל הלב, נתנו לי ולארוסה שלי את כל הזמן שהיינו צריכים, ענו לנו לכל השאלות בלי זלזול, בנוסף שולחים את כל המידע מסודר לאיימל, בקיצור עזרו לנו מכל הלב! ממליץ בחם לב!

איתן ברנס

אחרי שלוש וחצי שנים ושני משרדי עורכי דין שלא הצליחו לעזור בסכומים מטורפים שהשקעתי ולשווא. הגעתי אל המשרד של עורך דין מיכאל דקר, ותוך חודשים ספורים הצלחנו יחד להגיע לכך שיש לבן שלי מעמד במדינת ישראל. ועוד לקחו על עצמם לעזור בדברים נוספים. תודה ענקית לכל המשרד ובמיוחד לנטעלי שעזרה והסבירה על כל דבר עם המון המון סבלנות!

Oksana Troshin

צוות מעולה , יעיל, אמין ומסור.
עונים לכל שאלה בפירוט עוזרים בכל שלב מתלווים ללקוח בכל פניה למשרד הפנים .
עזרו לי לקבל עליה אחרי גיור כשמשרד הפנים התנגד.
ממליצה בחום

האם אזרחי מדינות פטורות מויזה לישראל יכולים לעבור בנתב"ג בלי לדאוג שיסורבו כניסה? קיימות כמעט 100 מדינות בעולם אשר אזרחיהן אינם זקוקים לאשרות כניסה לישראל מראש. לכאורה, אזרח של אחת ממדינות אלו יכול להיכנס לישראל ללא חשש, וללא קבלת אשרה מראש. אזרחי מדינות הפטורות מהצורך לקבל ויזה לישראל מראש, מקבלים אשרת תיירות (ב-2) במעבר הגבול עם כניסתם לישראל. ויזת תיירות ב/2 מונפקת בדרך כלל לפרק זמן של עד שלושה חודשים אך יכול להיות שפקיד ביקורת גבולות יחליט לתת ויזה לחודש או אפילו פחות.. עם זאת, חשוב לדעת כי בפועל הכניסה אינה חופשית עד כדי כך.

במאמר זה יסביר יהושע פקס, עורך דין במשרד עורכי הדין שלנו, את המונח "מדינות פטורות מויזה לישראל" וכיצד הכניסה לישראל עדיין עלולה להיות קשה לאזרחי מדינות אלו.

מדינות פטורות מויזה לישראל

מהי מדינה אשר אזרחיה פטורים מהדרישה לקבל ויזה כניסה לישראל מראש?

אזרחי מדינות אשר אינן דורשות ויזות כדי שאזרחיהן יבקרו במדינה השנייה (לרוב, הסדרי פטור מאשרות הם הדדיים) יכולים לבקר במדינה אחרת מבלי לעבור תהליך הגשת בקשה לקבלת ויזה מראש. חלק מהמדינות שאזרחיהן פטורים מהצורך באשרת כניסה לישראל, קיבלו פריבילגיה זו עקב הצבעה באו"ם בעד הקמת מדינת ישראל בשנת 1948. לאחרות יש יחסים דיפלומטיים או מסחריים עם ישראל. מדינות אחרות אין בעלות מערכת יחסים מיוחדת עם ישראל, אך הם חברות באיחוד האירופי, ולאזרחי האיחוד יש זכות להיכנס לישראל ללא ויזה.

האם זה אומר כי כל אזרח של מדינות הפטורות מויזה לישראל יכול לבקר בישראל בכל עת?

לא בדיוק. או אפילו, בכלל לא. במובנים מסוימים, אזרחי המדינות המחייבות אשרות לבקר בישראל מראש, נהנים מיתרון בהשוואה לאזרחי מדינות פטורות מאשרה. מצד אחד, הם צריכים לשלם את דמי הבקשה לויזה ולעבור תהליך קבלת אשרה בקונסוליה הישראלית בארצם. אבל, מרגע שעברו את התהליך וקיבלו את אשרת הכניסה לישראל כתיירים, לא סביר שפקדי ביקורת הגבולות הישראליים יסרבו להם כניסה או יגרשו אותם, אלא אם יפעלו באופן חשוד במיוחד במעברי הגבול של ישראל.

מצד שני, תייר של מדינות פטורות מויזה לישראל, יכול "פשוט" לעלות על מטוס, להגיע לישראל, לעבור חקירה ארוכה על ידי ביקורת הגבולות, ולהישלח חזרה לארצו. כל זאת, למרות שמבחינת התייר, הוא לא עשה דבר רע, לא עורר חשד, ולא קיבל הסבר לגירוש. לשלטונות הגבול הישראליים יש שיקול דעת רחב מאוד ומינימום צורך להצדיק את החלטתם, אלא אם כן הוטל עליהם לעשות זאת בערר כנגד צו ההרחקה מישראל אשר מוגש אל בית הדין לענייני הגירה לישראל.

מה הם החששות שימנעו מאזרחי מדינות פטורות מויזה לישראל לקבל אישור להיכנס לישראל?

קיימות שתי סוגיות מרכזיות בהן מתמקדים פקידי ביקורת הגבולות של ישראל: חששות ביטחוניים והגירה בלתי חוקית.
נושא החששות הביטחוניים הוא די ברור: האם האדם נכנס לישראל מתוך כוונה לגרום נזק? חקיקה חדשה הרחיבה את ההגדרה של "נזק" לכוונה לכאורה להשמיץ את ישראל ומדיניותה או לשתף פעולה באופן כלשהו עם ארגונים עוינים לישראל.

חששות ביטחוניים מושכים יותר תשומת לב, אך חשד להגירה או עבודה בלתי חוקית הוא הסיבה השכיחה ביותר לסירוב כניסה לישראל. במקרה זה, רשויות ביקורת הגבול סבורות כי בכוונת המבקר להיכנס לישראל כתייר, ולאחר מכן להישאר בישראל ולעבוד באופן בלתי חוקי ללא קבלת אשרת עבודה. ישנם קריטריונים רשמיים ובלתי רשמיים מסוימים המעורבים בהערכת הכוונה לכאורה להישאר ולעבוד בישראל.

מה הם הקריטריונים שנציגי ביקורת הגבולות שוקלים כאשר הם חושדים כי בכוונתו של אדם לשהות לישראל או לעבוד בה באופן לא חוקי?

הקריטריונים הפורמליים הם ברורים למדי.
האם אותו אדם גורש מישראל או נדחתה כניסתו לישראל בעבר?
האם לאדם זה יש די כסף כדי לממן את עצמו בתקופת השהייה המבוקשת?
האם יש לו מקום מגורים או מי שמחכה לו בישראל ומוכן לערוב לו?
האם מחכה לו בית ומקום עבודה בארץ המוצא (או מצב כלכלי יציב)?
בקיצור, האם יש סיבות ברורות מדוע אותו אדם לא ישהה בישראל לאחר פג תוקף אשרת תיירות ב/2, על מנת לעבוד בישראל באופן לא חוקי?

לצערנו, הקריטריונים הבלתי רשמיים הם די מובנים. ככל שמדובר באזרח מדינה ענייה יותר, וככל שהאדם עני (וצעיר יותר), כך גדל הסיכוי שיימצא חשוד בכוונה לעבוד באופן בלתי חוקי בישראל.
אדם צעיר מאוקראינה, מרוסיה או מגיאורגיה עשוי להיתפס בחשדנות רבה יותר מאשר אדם מבוגר מארצות הברית, או אחת מארצות מערב אירופה, זאת ללא קשר למסמכים שברשותו ולסיבות לביקור בישראל.

כיצד אוכל להבטיח קבלת אישור כניסה לישראל?

נסה להוכיח לנציגי ביקורת גבולות, כי החיים שלך במדינת המוצא הם מסודרים. מומלץ להביא מסמכים המציינים כי אתה בעל בית או שוכר נכס, יש לך עבודה קבועה (מכתב אישור יציאה לחופשה על ידי המעסיק) כמו גם מסמכים המעידים על המצב הכלכלי. בנוגע לביקור בישראל, יש להראות מסמכים המאשרים שיש לך מקום לינה ודי כסף כדי לכלכל את עצמך במהלך השהות בישראל. לדוגמה, אם אתה חלק מקבוצת תיירים, הסוכן שמביא אותכם אמור לטפל בבקשות הויזה עבור הקבוצה כולה, אפילו עבור אזרחי מדינה פטורה מויזה.

אם אתה מבקר בישראל לבד, כדאי להכין את המסמכים למקרה הצורך, וגם להתכונן לאפשרות כי תדרש ליצור קשר עם אנשי קשר בישראל. ישנם מקרים בהם איש או אשת הקשר אזרחי ישראל יתבקשו לתת ערבות בנקאית, אותה יקח משרד הפנים באם תפר את תנאי האשרה שלך.

ערעור על צו גירוש – עורך דין לענייני הגירה לישראל 

אם המסמכים שלך לא הצליחו לשכנע את רשויות בקרת הגבולות בכנותך, אתה תגורש מישראל חזרה לארץ המוצא שלך. ניתן לערער על התהליך, באופן דחוף לפני ההרחקה או על מנת לבטל את איסור הכניסה האוטומטי (ל10 שנים) לאחר הגירוש לארץ המוצא.

למשרד עורכי הדין שלנו יש מספר סניפים ברחבי הארץ, כולל ירושלים ותל אביב. יש לנו ניסיון רב בתהליך העררים ובהתמודדות עם משרד הפנים הישראלי ועם רשויות ביקורת הגבולות.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה