דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

סירוב כניסה לפעילי חרם BDS

Joshua Pex

מאלו טעמים מסרבים כניסה לישראל לפעילי ותומכי BDS?

סירוב כניסה לפעילי חרם הוא דבר בו אנו נתקלים לעתים תקופות לאחרונה. כחלק ממערכה נגד הדה-לגיטימציה וחרם נגד ישראל, גובשו במהלך 2017 המלצות ותיקונים לחוק אשר ממסדים רשמית את איסור הכניסה לפעילי BDS או לפעילים אחרים התומכים בחרם כנגד ישראל. משרד עורכי הדין שלנו, מתמחה בנושאי הגירה וכניסה לישראל. מאמרים אחרים באתר מתייחסים לסירוב כניסה לישראל מטעמים אחרים וכיצד להימנע ממעצר וגירוש. מאמר זה של יהושע פקס, שותף במשרד, יסביר את טעמי סירוב כניסה לפעילי חרם נגד ישראל, ומה ניתן לעשות במקרים של זיהוי מוטעה.

סירוב כניסה לפעילי BDS

 

מה הן הסיבות בגללן החליטה מדינת ישראל על נוהל סירוב כניסה לפעילי ארגונים התומכים בחרם?

עמדת המדינה היא כי קמפיין הדה לגיטימציה בכלל והחרמות בפרט נגד מדינת ישראל מציבים בטווח הבינוני-ארוך איום משמעותי לחוסנה ולביטחונה הלאומי של מדינת ישראל. תיקון 28  (מרץ ב2017) לחוק הכניסה לישראל אומר:

"לא יינתנו אשרה ורישיון ישיבה מכל סוג שהוא, לאדם שאינו אזרח ישראלי או בעל רישיון לישיבת קבע במדינת ישראל, אם הוא, הארגון או הגוף שהוא פועל בעבורם, פרסם ביודעין קריאה פומבית להטלת חרם על מדינת ישראל, כהגדרתו בחוק למניעת פגיעה במדינת ישראל באמצעות חרם, התשע"א-2011, או התחייב להשתתף בחרם כאמור."

מה הן ההגבלות? האם נאסרת הכניסה של כל התומכים בפלסטינים?

במהלך השנים האחרונות, סורבה כניסתם לארץ של אישים מפורסמים כמו פרופסור נועם חומסקי, חוקר עולמי בתחום הבלשנות, וגב' מרייד מגווייר (כלת פרס נובל לשלום שהשתתפה במשט מרמרה). כמו שאפשר לראות מדוגמאות אלו, התיקונים האחרונים לחוק קובעים בחוק מצב קיים ומתמשך. צריך לזכור שלמנהל ביקורת הגבולות יש סמכויות רחבות לסרב כניסה על בסיס "שיקולי ביטחון" ותמיכה בארגונים עוינים לישראל גם ללא התיקון הספציפי הזה.

באופן תאורטי, לא מספיק להיות חבר בארגון פרו-פלסטיני כדי לקבל סירוב כניסה לפי התיקון האחרון. הסירוב אמור להתייחס לפעילים בארגונים המקדמים (או לפעילים המקדמים באופן עצמאי) חרם נגד ישראל "באופן אקטיבי, רציף ומתמשך". בנוסף, הפעיל צריך להיות בכיר או "מרכזי" בארגון על מנת להיות מסורב כניסה. אבל בעוד "בכיר" זה תואר שאפשר להוכיח או להפריך באופן אובייקטיבי, "מרכזי" זה כבר נושא מאוד מעורפל.

האיסור אינו מוגבל ל"פעילים" בארגונים פוליטיים – לאחרונה משלחת דיפלומטית של הפרלמנט האירופאי, אשר כללה ראשי ערים וחברי פרלמנט התומכים בחרם סורבה כניסה לישראל.

למשרד הפנים שיקול הדעת לאשר כניסה של פעילים התומכים בחרם לישראל.

ישנה תמיד האפשרות כי משרד הפנים יקבל החלטה לאשר את כניסתו לישראל של אדם אשר אמור להיות מסורב על בסיס היותו פעיל חרם. במקרה זה עו"ד יפנה למשרד הפנים או אל בית משפט, ויטען שהתועלת שבכניסת האדם לישראל עולה על הנזק. שיקולים רלוונטיים במקרה זה יכולים להיות מדיניים, פוליטיים או הומניטריים. בנוסף, מובן מעליו שאדם שהוזמן לישראל על ידי המדינה, או שהוא בעל תפקיד רשמי ביחסים בין ישראל למדינות אחרות, סביר להניח שיקבל אישור להיכנס.

פנו אל משרדינו בתל אביב וירושלים במידה ונעצרתם באחד ממעברי הגבול של ישראל וכניסתכם סורבה. המשרד מתמחה בפניות למשרד הפנים ובעררים על החלטות משרד הפנים מול בית המשפט.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה