דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

שם המשפחה אלטשולר – זכאות לדרכון פורטוגלי

Michael Decker

שמות משפחה אשכנזים רבים נמנים ברשימת המועמדים עבור זכאות לדרכון פורטוגלי, ביניהם גם שם המשפחה אלטשולר. על-פי מקורות רבניים, שם המשפחה הוטבע בתחילה על-ידי מגורשים פורטוגליים לאחר שהתיישבו באזור גליציה. מאמר זה יציג מקור רבני חשוב המציג מסורת פורטוגלית לשם המשפחה.

שם המשפחה אלטשולר

מקור שם המשפחה אלטשולר

שם המשפחה נושא עמו עבר בן מאות שנים. בספר צמח דוד של ההיסטוריון ואיש המדע היהודי בן המאה ה- 16 רבי דוד גאנז, מצוין כי שם המשפחה התפתח במקורו על-ידי מגורשים פורטוגליים, לאחר שהביאו איתם אבנים מבית כנסת (שוּל ביידיש) פורטוגלי ישן (אֲלְט ביידיש). לפניך הציטוט מן הספר:

"סיבת כינוי המשפחה הזו אלטשולר היא כי כולם היו גאוני וחסידי דור ומקום מולדתם היה בפורטוגל. ואחרי שגלו משם בעת הגירוש, נשאו עימם אבנים מבתי כנסיות שבה, לקיים מצוות "כי רצו עבדיך את אבניה". וכאשר הגיעו לפראג וקבעו משכנם בה… בנו להם בית כנסת, ושמו בעצמם לתוך הבניין [את] האבנים אשר הביאו איתם. בגלל והיו האבנים מבתי כנסיות ישנים נקראו אלטשולר (אלט – ישן, שול – בית כנסת), ומשם נפוצו על פני הארץ".

בין המפורסמים שנשאו את שם המשפחה היה רבי דוד אלטשולר בעל פירוש "מצודות דוד", בנו רבי יחיאל הילל אלטשולר, רבי עזרא אלטשולר מליטא ואחרים.

רבי דוד גאנז שמציין את מקור השם, היה מראשוני אנשי המדע היהודים בעת החדשה. זה נולד בעיר לִיפְּשְטַט (מערב גרמניה כיום) בשנת 1541, למד אצל רבי משה איסרליש, המהר"ל מפראג ורבי אליעזר טְרִיוֵש.

בנוסף למד מדע, אסטרונומיה, מתמטיקה, גיאוגרפיה והיסטוריה. בהיותו מתמטיקאי ואסטרונום מוכשר עבד במצפה הכוכבים של טִיכוֹ בְּרַהֵה בצוותא עם יוֹהַנֵס קֶפְּלֵר. יחד עם זאת, נחשב כראשון שהזכיר את שמו של גלילאו בכתב עברי כולל פירוט על המודל ההליוצנטרי של האחרון על שביל החלב. בזמנו נחשב בין היהודים להיסטוריון היהודי הבכיר והבקיא ביותר. זו הסיבה שהטענה שמציג גאנז לגבי מקור השם הפורטוגלי נחשבת לאמינה ובעלת יסוד היסטורי.

להלן אופן הגיית וכתיבת השם:

Altszuler, Altschuler, Alschul, Altshuler, Altshul, Aletschueler, Altschuler, Altschuller.

שם המשפחה נחשב מוכר בציבור אך לא מאוד שכיח. בישראל ישנם כ- 670 תושבים המחזיקים בשם המשפחה, כולל 88 הנושאים את השם אלטשול. על-פי הערכות ישנם בין אלף לשלושת אלפים יהודים נוספים המחזיקים בשם ברחבי העולם, בייחוד במדינות ארצות-הברית, קנדה, אוסטרליה, דרום אפריקה, בריטניה, ארגנטינה ורוסיה.

מאמרים נוספים על מקורות של שמות משפחה יהודים ספרדיים:

  1. מקור שם המשפחה אוחנה:
  2. חייט מקור שם המשפחה:
  3. מקור שם המשפחה ביטון:
  4. יהדות מרוקו וזכאות לדרכון פורטוגלי:
  5. קהילות ספרד באלג'יריה:
  6. קהל המגורשים בתוניסיה:

תודה למר יהונתן גבריאלוב שעזר במחקר וכתיבת המאמר.

צרו קשר עבור בדיקת זכאות לדרכון פורטוגלי

בישראל ישנם כשלושה מיליון זכאים לקבלת דרכון פורטוגלי. במידה ואתם חושבים כי יש במשפחתכם קשר ספרדי גם כן אל תהססו ליצור עמנו קשר. נשמח לסייע לכם לדעת אם גם אתם כמו רבים אחרים זכאים לגיטימיים לקבלת אזרחות פורטוגלית. עבור בדיקת זכאות לדרכון פורטוגלי ללא עלות, חייגו למספרים המופיעים על הצג.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה