דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

קהילות מגורשי ספרד בתימן – איך להשיג דרכון פורטוגל?

Joshua Pex

קהילות מגורשי ספרד בתימן הגיעו חלקן רגלית מארצות המזרח התיכון וחלקן באמצעות שיט לערי הנמל התימניות ששימשו באותו זמן כערי מסחר חשובות שעל הנתיב בין אירופה להודו. למרות ריחוקה הפיזי מעולם ההנהגה היהודי שבאירופה וצפון אפריקה, הייתה יהדות תימן לאורך השנים באר מים של תורה, פילוסופיה ושירה יהודית ייחודית. יהדות זו שימשה כגב הכלכלי העיקרי במשך מאות שנים לישיבות בבל הגדולות והעתיקות. במשך 400 שנים שמרו יהודי תימן על מסורת תפילה ייחודית שקיבלו מרבם הנערץ הרמב"ם. אולם במאה ה- 16 חלה בין יהודי המדינה הפרדה דתית כאשר קהל ה"שָאמִים" בחר לאמץ את סידור התפילה הספרדי שקיבל מצאצאי קהילות מגורשי ספרד בתימן.

מאמר זה עוסק בנקודת מבט היסטורית על הקשר הספרדי התרבותי והביולוגי בקרב יהודי תימן. אם אתם יוצאי תימן יש באפשרותכם להגיש בקשה עבור הוצאת דרכון פורטוגלי.

מה נותן דרכון אירופאי?

 • אפשרות מגורים ולימודים במדינות החברות באיחוד האירופאי.
 • כניסה חופשית לארה"ב – ללא צורך בקבלת ויזה מראש.
 • אישור עבודה במדינות האיחוד האירופאי.
 • הקמת עסק או רכישת נדל"ן במדינות אירופה החברות באיחוד.

קהילות מגורשי ספרד בתימן – איך להשיג דרכון אירופאי?

תימן – נתיב למסחר למדינות אירופה

לאורך השנים שימשה תימן כשער ראשי לאירופה כיוון ושלטה על מיצר בָּאבּ אַל מָנְדָבּ. מיצר באב אל מנדב מהווה שער לים האדום וממנו לאירופה. לשם כך, נאבקה המעצמה הפורטוגלית במשך שנים לשלוט על מיצר זה שהבטיח דומיננטיות גם על ערי הנמל התימניות כמוֹקָה ועָדֶן. זאת בנוסף, במטרה להקים נתיב מסחר ימי דרך שרשרת ערים בין יבשתיות מרכזיות כשהראשונה בשרשרת היא עדן.

העיר עדן אפשרה שליטה על הים האדום וכניסה למכה, לכן נחשבה כחשובה מאוד עבור הפורטוגלים. העיר השנייה בשרשרת הערים הייתה הוֹרְמוּז שסיפקה בעלות על המפרץ הפרסי. דִיוּ וגוֹאָה ההודיות הבטיחו דומיננטיות על יתר חבלי הודו. כתוצאה מכיבושם של הפורטוגלים את עדן בשנת 1513, הגיעו גם קהילות יהודים דוברי ספרדית ופורטוגזית מהארצות השונות במטרה לסחור בה ובעיר מוקה. ברשימות תימניות מאותה עת נכתב כי בעיר מוקה היו 400 יהודים שעסקו במסחר, מתוכם חלק נכבד היו סוחרים ספרדים.

קהילות מגורשי ספרד בתימן

מגורשי ספרד ופורטוגל נודעו כסוחרים דגולים. גם בכורח הנסיבות שלאחר גירוש ספרד המשיכו לעסוק במסחר ואף הגדילו את רשת המסחר שלהם כשהרחיקו לאמריקה, סין, פיליפינים, אינדונזיה ואפריקה. ידוע שמעט לאחר זמן הגירוש הגיעו לתימן ובעיקר לעדן גם רבנים יהודים ספרדים ממצרים וסוריה.

הוכחה מוצקה למיזוג הספרדי הניכר בקהילות עדן, בא לידי ביטוי בכך שמכל קהילות תימן יהודי עדן היו הקהילה שייצגה את המנהגים הספרדים בצורה המובהקת ביותר עד עלייתם ארצה. תיעודים היסטוריים אלו מהווים הוכחה כי בין יהודי תימן ישנו קשר ישיר למגורשי ספרד.

לקראת סופה של המאה ה- 17, השתלטה האימפריה העות'מאנית על תימן. בהתאם לכך, יכלו צאצאי מגורשי ספרד מרחבי האימפריה העות'מאנית לנוע באופן חופשי מארצות צפון אפריקה, הבלקן, ארץ ישראל וסוריה על-מנת לקיים מסחר בתימן. לאחר שמגורשי ספרד הגיעו הם הכירו ליהודים התימנים את סידור התפילה הספרדי הקבלי בעל כוונות האר"י המתייחסות לראשי תיבות (נוֹטָרִיקוֹן) וגימטריות שאותם לא הכירו המקומיים. חלק מקהילות היהודים בתימן החליטו לעבור מסידור התִיכְּלַאל העתיק אותו קיבלו מהרמב"ם לסידור הספרדי החדש.

קבלת הסידור הספרדי גרמה להתפלגות בתוך יהודי תימן, ומהתפלגות זו יצאו שני מחנות. המחנה הראשון, הוא ה"שָאמִי" – נקרא על שם מחוז הַ-שָאם שהכיל את אזורי סוריה וארץ ישראל. השאמים בחרו לאמץ את נוסח התפילה הספרדי יחד עם הקאנון ההלכתי הספרדי "שולחן ערוך" שאותו הכירו דרך יהודים ספרדים מסוריה וארץ ישראל (לכן נקראים שאמים). המחנה השני נקרא ה"בָּלָדִי" – ה"מקומי". מחנה זה שמר על המסורת התימנית גם מבחינת התפילה וגם מבחינת ההלכה. כך שתפילתם והלכתם נכפפה להלכות הרמב"ם, למעט מקרים מסוימים שבהם לא הכריע הרמב"ם בהלכה מסוימת, הייתה נקבעת הלכה על-פי שולחן ערוך. מחנה השאמים היווה את המיעוט בתימן. הערים המזוהות עם השאמים הן שַרְעָבּ, תָעִיז, עָדֶן, צָעדָה, בַּרָת, חַידַאן, נָגְ'רַאן וכ"ו.

מאמרים נוספים אודות מגורשי ספרד וזכאות לקבלת אזרחות פורטוגלית:

 1. קהילות מגורשי ספרד בפולין
 2. דרכון אירופאי ליוצאי בוכרה
 3. אנוסי ספרד וחייהם בונצואלה
 4. מגורשי ספרד ופועלם בקנדה
 5. הוצאת דרכון פורטוגלי לבני המשפחה
 6. כמה עולה להוציא דרכון פורטוגלי?
 7. תהליך קבלת דרכון פורטוגלי

תודה למר יהונתן גבריאלוב על עזרתו במחקר וכתיבת סדרת מאמרים זו על מגורשי ספרד.

מחפשים איך להוציא דרכון אירופאי? צרו קשר עמנו!

משרד עורכי הדין שלנו, אשר מתמחה בהוצאת דרכון פורטוגלי למגורשי ספרד, מסייע לצאצאי משפחות המגורשים בישראל ובעולם לקבל דרכון אירופאי. אם בידכם עדויות כלשהן לקירבה משפחתית אצלכם למגורשי ספרד נשמח לעזור לכם. הרגישו בנוח להתקשר אלינו על-מנת שנוכל לבצע עבורכם בדיקת זכאות ראשונית:

 

תאריך פרסום: 11.09.2019

צרו קשר

 • ✓ Valid number ✕ Invalid number
 • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה