דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

יהדות תוניסיה – קבלת אזרחות ספרד ופורטוגל

Joshua Pex

קהילת יהדות תוניסיה מציגה מורשת היסטורית ייחודית ועשירה. מסורות העוברות מדור לדור בקרב יהודי תוניסיה מספרות כי ראשוני המתיישבים היהודים הגיעו לתוניסיה במאה ה-9 לפנה"ס, יחד עם הפיניקים-הלבנונים, בעזרת ספינות הגַלֵיאוֹת שנבנו והושטו בידי האחרונים.

המאה השמינית בישרה את תור הזהב עבור יהדות תוניסיה, בה עמדה ישיבת העיר קַירוּאָן כמרכז ההלכה והפסיקה של העולם היהודי כולו, אשר בה עמדו והנהיגו יסודות ההלכה וגדולי מפרשיה כדוגמת הרי"ף, הרנ"ג, רבינו חננאל, רבי יעקב בן ניסים ועוד. תור הזהב של יהדות תוניסיה נמשך עד המאה האחת-עשרה, זמן תחילת הדמדומים עבור יהדות זו. מגורשי ספרד ירימו את קרנה של יהדות תוניסיה ויחָיו אותה בחיי כלכלה ועושר לרוב.

משרד עורכי הדין שלנו מסייע בהשגת אזרחות פורטוגל לצאצאי יהדות תוניסיה. יהודים ממוצא תוניסאי הנם בעלי עבר ורקע ספרדי וזכאים בקבלת מכתב המלצה מהקהילה היהודית בפורטוגל, אשר לאחריו יהיו רשאים בקבלת האזרחות הפורטוגלית שתעניק להם דרכון אירופאי.

קהילות מגורשי ספרד בתוניסיה:

מגורשי ספרד התחילו לנהור לראשונה לעבר חופי תוניסיה בשנת 1391, בעיצומן של פרעות קנ"א שהשתוללו בחצי הדרומי של ספרד. בשנת 1492, זמנו של הגירוש הגדול, הגיע הגוש העיקרי של מגורשי ספרד, כשהקהילות מתיישבות בעיקר בערי תוניס, בִּיזֶרְתֶה, גֶ'רְבָּה, סוּסָה וּסְפָקְס שלאורך החוף. קהילות המגורשים התאימו עצמם באופן מיידי למקום תודות לכישוריהם האינטלקטואלים ומעמדם החברתי הגבוה ושימשו בתפקידים בכירים כדיפלומטים, מתורגמנים, מתווכים, רופאים ועוד. לעומת זאת ההנהגה הספרדית הרוחנית בערים הנ"ל תשען על כתפיהם רחבות המוניטין של מגורשי ספרד באלג'יריה כרבי יצחק בר ששת ובני משפחת דוראן.

עם הגיעם של המגורשים לתוניסיה לא חל שינוי במצבם החברתי והשלטון המשיך להתייחס אליהם כאל ד'ימי (בני חסות) כאשר הם עוטים בגדים בגוון מסוים ועליהם טלאי על-מנת להבדיל עצמם מהאוכלוסייה השלטת. רובע היהודים נקרא חָארָת-אַל-יָהוּד, בראש הקהילות עמדו זקני הקהל אשר התמנו לתפקידם מקרב המשפחות הנכבדות והעשירות ואשר בראשם עמד מנהיג היהודים. קהילות המגורשים בתוניסיה הורכבה מיהודים ספרדים, פורטוגלים וסיציליאנים, ידועים שביניהם היו רבי אברהם אבן בּוקְרַאט, רבי משה אַלַשְקָר (שנחטף בדרכו לתוניסיה אך נפדה הודות ליהדות תוניס וניצל מגורל מר בידי פיראטים) ורבי אברהם זַכּוּתוֹ שהשתקע בתוניס וכתב בה את ספרו החשוב "ספר-היוחסין", המתאר את קורות עם ישראל מבריאת העולם ועד ימיו של המחבר סביב שנת 1500, בסוף ימיו עלה והתיישב בירושלים.

יהדות תוניסיה - קבלת אזרחות ספרד ופורטוגל

יהדות תוניסיה בשליטת הספרדים

בשנת 1535 כבשה האימפריה הספרדית כמה מערי החוף התוניסאיות כדוגמת סוסה, ספקס, ביזרתה, גוֹלֶטָה וכ"ו, בהן התיישבו רוב יהודי תוניסיה ומיד הרעו את מצבם של היהודים. הספרדים חטפו חלק מקהילות היהודים ומכרו אותם כעבדים למדינות הנוצריות השונות. קהילות היהודים נדחקו ובחרו להגר ליתר מדינות המזרח, כמו ליבורנו שבאיטליה ומקצתם בחרו להיכנס לתוככי תוניסיה היכן שלא הגיע השלטון הספרדי. בתקופה של 40 שנים בה שלטה ספרד על ערי החוף התוניסאיות נידלדלו מאוד קהילות החוף היהודיות וכמעט נעלמו לחלוטין.

בעקבות כיבושה של תוניסיה בידי העותמנים בשנת 1574, התחיל פרק חדש בתולדות יהודייה, שהביא שיפור במצבם מבחינה כלכלית וקידם את שמם כסוחרים מצליחים ברחבי המזרח התיכון. התפתחות הסחר הימי עם איטליה פרח, וכך שבו לתוניסיה היהודים הספרדים שמצאו מקלט בליבורנו בעת הכיבוש הספרדי. אולם מששבו ראו עצמם כספרדים איטלקים וקראו עצמם בשם קהילות ה"גְרָאנָה". קהילות הגראנה פיתחו חיי קהילה מבודדים ושונים מיתר קהילות תוניסיה, כשהם גרים ברחובות משלהם ומקימים מוסדות קהילה ובתי כנסיות נפרדים. תחושת העליונות והשייכות עם אחיהם באיטליה מנעה מקהילות הגראנה "להתערבב" עם קהילות "התוּאַנְסָא" המקומיות, פיצול זה ימשיך עד למאה ה-20.

מאמרים על קהילות מגורשי ספרד בעולם

לפניכם רשימת מאמרי מחקר אינפורמטיביים על קהילות מגורשי ספרד וחייהם בארצות השונות, אשר יסייעו לכם להבין את קשרכם למשפחות אלו וזכאותכם בתהליך בדיקת זכאות לאזרחות פורטוגלית. תודה למר יהונתן גבריאלוב על כתיבת מאמר זה של קהילות מגורשי ספרד בתוניסיה ומאמרים נוספים על קהילות ספרד ומגורשיה.

  1. יהדות לוב – הישרדות קהילות ספרד ושיקומן לאחר מעללי האינקויזיציה הספרדית בה
  2. קהילות מגורשי ספרד בטורקיה ופריחתה של הלדינו
  3. חייהן של קהילות ספרד בבולגריה
  4. מרוקו – ארצם של יהדות ספרד
  5. קהילת האנוסים הפורטוגלים בהולנד – סיפורה של יהדות שעיצבה את חיי מדינה זו

צרו קשר בנושא זכות הגירה לפורטוגל

משרדי עורכי הדין שלנו ממוקמים בירושלים ובתל אביב. נשמח לעמוד לרשותכם ולתת לכם יעוץ ראשוני טלפוני ללא עלות עבור בדיקת זכאות ראשונית לדרכון פורטוגלי. צרו קשר לקביעת שיחה עם עורך דין בנושא אזרחות פורטוגל לצאצאי קהילות תוניסיה ומגורשי ספרד בטלפונים הבאים: 055-9781688/ 03-3724722

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה