דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

מגורשי ספרד בעיראק – הוצאת דרכון פורטוגלי

Michael Decker

מגורשי ספרד בעיראק הגיעו לארץ זו במאה ה-18, בתגובה לבקשת האוכלוסייה היהודית המקומית. צאצאי קהילות ספרד שהגיעו לעיראק זכאים לדרכון פורטוגלי.

מאמר זה עוסק בהליך הוצאת דרכון פורטוגלי לבעלי מוצא עיראקי. המאמר מתרכז בהיבט היסטורי על ראשיתה של ההתנחלות הספרדית בעיראק והשפעתה על יהודייה לאורך השנים. אם את/ה או משפחתך יוצאי עיראק, אתם ככל הנראה עומדים בתנאים לקבלת דרכון פורטוגלי.

מה נותן דרכון אירופאי:

 • אפשרות למגורים ועבודה במדינות החברות באיחוד האירופאי.
 • כניסה לארה"ב – ללא צורך בקבלת ויזה מראש.
 • כניסה ושהייה בבריטניה ללא קושי (עד להשלמת הליך הברקזיט).
 • פתיחת עסק ו/או רכישת מקרקעין במדינות אירופה.

מגורשי ספרד בעיראק

קהילות מגורשי ספרד בעיראק:

בשנות ה- 40 של המאה ה-18 פרצה מגפת הדֶבֶר בעיראק ופגעה קשות ביישוב היהודי שבערי בגדד ובצרה. האוכלוסייה היהודית התדלדלה מאוד ורוב קהילת הרבנים נמחתה. בעקבות זאת החליטו שיירי קהילת בגדד לפנות לראש קהילת הספרדים בחלב שבסוריה – רבי שמואל לניאדו, בבקשה כי ישלח אליהם רבנים ואנשי תורה, על מנת שיוכלו לקיים חיי דת כהלכה. זה הספרדי שלח אליהם את בן טיפוחיו רבי צָדְקָה בְּכוֹר חוּסֵיין ואיתו 50 משפחות ספרדיות מחלב. רבים מיוצאי משפחות אלו היו רבנים אשר כיהנו בבתי הדין של בגדד ובצרה.

מכאן ואילך חל בקרב יהדות עיראק תהליך הִסְתַפְרְדוּת. הספרדים שהגיעו מחלב, פתחו בפני הקהילות העיראקיות את השער לעולם הספרדי. סידור התפילה השתנה כמו גם הפסיקות שנשענו על מסורות ספרדיות מעתה ולא מקומיות, איראניות או כורדיות כבעבר. ספרים נרכשו מסופרים ספרדים שישבו בחלב, ליבורנו וסלוניקי כולל ספרים מקוריים מספרד. רבנים, פסקי-דין ומנהגים ספרדים נחשבו כבעלי מעמד גבוה ויוקרתי יותר. כתוצאה מהשתלבותם של קהילות ספרד, המשיכו להגיע לעיראק עוד משפחות ספרדיות מחלב.

הקשר המפתיע בין קהילות היהודים בעיראק והודו

סיבה נוספת להגעתם לעיראק של צאצאי מגורשי ספרד, הייתה העלייה הכלכלית בעיראק בשל חידוש יחסי המסחר עם הודו. צאצאי מגורשי ספרד נודעו כבעלי מסחר מוצלחים ובשל כך ניהלו עסקאות בין יבשתיות גם מעיראק. בעקבות זאת נהנו היהודים העיראקים מעלייה בכלכלתם. תהליך ההתנחלות הספרדי הביא לידי השתלבות חברתית מוצלחת עם הקהל העיראקי המקומי, ומשום כך התחברו הקהילות והתחתנו אלה באלה תוך שהם פועלים יחד בעסקאותיהם וחיים חיי דת ספרדים. כמו רוב מדינות המזרח גם יהודי עיראק חוו תהליך תִרְבּוּת (אָקוּלְטוּרַצְיָה) ספרדי, אשר בו סיגלו לעצמם את אורחות החיים, המנהגים, והערכים הספרדיים.

לקראת סופה של המאה ה-18 הפכה בגדד יעד הגירה מועדף עבור יהודים ספרדים נוספים מאיסטנבול, דמשק, ארץ ישראל, כולל יהודים מכורדיסטן ואף גרמניה. דבר המעיד על גרעין ספרדי הנמצא גם אצל יהודים כורדים. חלק מן היהודים הספרדים שהגיעו מאיסטנבול היו בעלי מסחר. בראשית המאה ה- 19 נטען כי הסחר בין בגדד להודו התקיים כולו על ידי בעלי קשר יהודים ספרדים, שבחלקם החליטו להעתיק את מגוריהם לערי המסחר בהודו כגון: סוּרַט, כָּלְכּוּתָה (כיום קוֹלְקַטָה), בּוֹמְבֵּיי (כיום מוּמְבָּיי) ועוד. משפחות נודעות מביניהם היו בליליוס, חרדון, ראובן ומשפחות נוספות.

יהודי עיראק וזכאות לאזרחות פורטוגל

יהודים ממוצא עיראקי הינם צאצאים למגורשי ספרד ועומדים בתנאים לקבלת דרכון פורטוגלי. על-מנת להשלים את שלב ההוכחה בתהליך הוצאת דרכון פורטוגלי, יש לציין קשר בין המועמד לבין קהילות ספרד (לאו דווקא מגורשי ספרד של שנת 1492). מועמד לאזרחות פורטוגלית נדרש להוכיח כי הוא אכן צאצא של מגורשי ספרד באמצעות קשר קרוב או רחוק לקהילות יהודים מאיסטנבול, סלוניקי, חלב, דמשק וכדומה.

דרכי הוכחה נוספות בתהליך קבלת דרכון פורטוגלי ליהודים ממוצא עיראקי:

 • הוכחת המועמד כי סביו, אבי סביו או קרובי משפחתו התפללו בסידור הספרדי.
 • הוכחה כי שם משפחת הפונה מופיע ברשימת מאגר שמות המשפחות הזכאים.
 • המצאת מכתב מרב על קרבה של המועמד לקהילה ספרדית ולנוהגי תפילתם.
 • המצאת עדויות כמו: תמונות, כתובות, מסמכים רבניים, סממנים או סימנים דתיים (לדוגמא קשר של תפילין), דיבור בלדינו במשפחה, קשר למאכלים ספרדים העוברים במשפחה או לבוש ספרדי מסורתי עתיק אשר נמצא ברשותכם. למידע על הנ"ל ראו קישורים על מאכלים ותלבושות ספרדיים.

מאמרים אינפורמטיביים נוספים על יהודי ספרד בארצות השונות הזכאים לדרכון פורטוגל:

 1. מגורשי ספרד בפולין
 2. חיי קהילות האנוסים בהודו
 3. קהילות ספרד במקדוניה
 4. דרכון פורטוגלי תהליך
 5. קהילות ספרד במרוקו
 6. הוצאת דרכון פורטוגלי לילדים

תודה למר יהונתן גבריאלוב על עזרתו במחקר וכתיבת מאמר זה ומאמרים נוספים אודות מגורשי ספרד.

צרו קשר

צרו קשר עם משרד עורכי הדין שלנו עבור הוצאת דרכון פורטוגלי למגורשי ספרד. אנו מתמחים בהשגת דרכון פורטוגלי לצאצאים מגורשי ספרד בישראל ובעולם. במידה ואתם נושאים עדויות כלשהן אשר מעידות כי אבותיכם בעלי שורשים ספרדים, נשמח להעניק לכם ייעוץ ולסייע עבורכם בתהליך הוצאת דרכון פורטוגלי. אתם מוזמנים להתקשר אלינו עבור בדיקת זכאות בטלפונים הבאים:

צרו קשר

 • ✓ Valid number ✕ Invalid number
 • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה