דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

קהילת המגורשים במרוקו – יהודי מרוקו הספרדית

Michael Decker

קהילת המגורשים במרוקו מציגה את האותנטיות מהעבר היהודי הספרדי ומייצגת את קהילת מגורשי ספרד ופורטוגל בצורתה המובהקת ביותר מבין שאר מדינות המגורשים. אם הנכם בעלי שורשים מרוקאים, אתם כנראה זכאים לקבלת אזרחות פורטוגלית!

קהילת המגורשים במרוקו ואזרחות פורטוגל

קהילת המגורשים במרוקו – גירוש יהודי ספרד ופורטוגל למרוקו

לאחר גירושי ספרד ופורטוגל התפזרו יהודי שתי המדינות לכל עבר והגיעו אף עד הודו, סין ויבשת אמריקה. אולם מרוקו הייתה המדינה שקלטה את מספר המגורשים הרב ביותר מבין שאר המדינות, מספר הנע בין 20,000-40,000 מגורשים. זו הסיבה שמרוקו הייתה גם המדינה המושפעת ביותר מן התרבות היהודית הספרדית שבאה לידי ביטוי עד היום. בזמן מעבר היהודים מספרד למרוקו, כרתו שתי מדינות אלו הסכם ביניהן אשר בו מרוקו תקבל את המגורשים ובתמורה לא תיכבש תחת האימפריה הספרדית העולה. היהודים המגורשים התיישבו במרוקו בעיקר בערי הצפון כמו- פאס, תיטואן, טנג'יר, רבאט וכ"ו, אך גם הגיעו לאזורי העמקים בדרום המשתרעים עד לסהרה. בשל מספרם הרב לא פעם היוו רוב דמוגרפי בקרב היהודים במיוחד בערי הצפון. מעמדם הנכבד בקרב התושבים הגיע אליהם בזכות רמתם האינטלקטואלית הגבוהה.

קהילת המגורשים במרוקו – מקצועות ומנהגים

המגורשים היהודים מספרד ופורטוגל במרוקו עסקו במקצועות ייחודיים כגון: צורפות, סוחרים, בעלי יקבים, ספסרים, מלווים בריבית (מקצוע הנחשב באיסלאם ככפירה) ועוד. נוסף על כן, השכונות היהודיות הנקראות מֶלַאח שהיו מוקפות בארבעת צדדיהן, שכנו ברוב המקרים ליד ארמון המלך. בתחילת התיישבותם של המגורשים במרוקו הקפידו לשמור על מנהגיהם העתיקים מספרד שבאו לידי ביטוי בהלך חיים דתי שונה מהמקומיים היהודיים למשל במנהגי השחיטה, תפילות, כתובות ועוד. מצב זה לא פעם הוביל לחיכוכים דתיים בין האוכלוסיות והטלת חרמים מצד הרבנים זה על קהילתו של זה.

עוד שוני מהותי בין האוכלוסיות התבטא בשפה – המגורשים בערי הצפון השתמשו בשפה הספרדית אשר עם הזמן תהפוך ללדינו. בזמן הגירוש ערי צפון מרוקו נשלטו על ידי הממלכה הספרדית מה שהשפיע על יהודי ערים אלו לדבר בשפת הלינגווה פרנקה דאז. עם הזמן נקראה השפה המקומית בלשון הערבית – חַקִיתִיָה אשר מקור שמה הוא ערבי מן השורש חֲקָה שפירושו לדבר. לאורך השנים נטמעו המגורשים הספרדים והתושבים המרוקאים אלה באלה והפכו לקהילה אחת אשר מונהגת על ידי מנהגים ספרדיים – בתי כנסת, הלכה, תפילה, לבוש ועוד.

 רבנים בולטים בקרב המגורשים:

רבי שמעון בן לביא רופא, כותב, קבליסט, אסטרונום, פייטן, דיין ורב קהילה.

רבי סעדיה דאנאן בלשן בשפות העברית והערבית, משורר, דיין, כרוניקאי ופוסק. חיבר מספר ספרים אשר אחד מהם הוא מילון עברי-ערבי.

משפחת גאגין משפחת רבנים גדולה, כיהנו גם כרופאים, פוסקים וכראשי קהילה.

רבי דוד אבן זמרא פוסק, ראש ישיבה, קבליסט, ומחברם של למעלה מ-3,000 תשובות הלכתיות.

רבי יצחק דלויה ראש קהילה, אב בית דין. הקים את בית הכנסת לעדת המגורשים במרקש.

מידע נוסף על היסטורית ומנהגי מגורשי ספרד:

משרדנו מתמחה בענייני הגירה לפורטוגל. אנו עומדים בקשר עם גינאולוגים (חוקרי שורשים) אשר יוכלו לסייע לכם בתהליך קבלת האזרחות הפורטוגלית. להלן מספר מאמרים, המציגים מידע רלוונטי בנושא אפשרויות התאזרחות וקשרים למשפחות המגורשות. תודה למר יהונתן גבריאלוב על עזרתו בכתיבת ומחקר.

  1.  חיי האנוסים בספרד של ימי הפרעות.
  2. חיי הקהילות בספרד ופורטוגל.
  3. מסורת התפילה והסידור הספרדי.
  4. שמות המשפחה מרשימת המועמדים
  5. לבוש ספרדי מסורתי בקהילות המגורשים
  6. שפת הלדינו וצאצאי דוברי הלדינו
  7. מדינות בהן השתכנו המגורשים

צרו קשר – קבלת אזרחות פורטוגל עבור צאצאי המגורשים ממוצא מרוקאי

במידה ובידיכם מידע המוכיח כי אתם צאצאים למגורשי ספרד ופורטוגל – אישור מרב קהילה ספרדית, דו"ח חוקר שורשים ועוד – נוכל לסייע לכם להגיש בקשה. צרו קשר עם משרדנו בירושלים או בתל אביב – אנו עומדים לשירותכם.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה