דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

קהילות מגורשי אלג'יריה – זכאות לאזרחות פורטוגל

Michael Decker

קהילות מגורשי אלג'יריה הגיעו מספרד לחופי צפון אפריקה במאות ה – 14 וה – 15, לאחר שסבלו תכופות מפרעות אלימות וקטלניות לאורך השנים באי האיברי, אשר בשיאן כללו גם את הגירוש הגדול בשנת 1492. כ-20,000 יהודים החליטו להגר לאלג'יריה בתקווה למצוא חיים סובלניים, נוחים וטובים יותר.

צאצאי קהילות אלג'יריה הם נצרים למגורשי ספרד וזכאים לקבלת אזרחות פורטוגלית! משרד עורכי הדין שלנו מייצג את צאצאי המגורשים ויעזור לכם להשיג את אזרחות פורטוגל, מדינה החברה באיחוד האירופאי.

קהילות מגורשי אלג'יריה:

מגורשי ספרד החלו לנהור לאלג'יריה כבר בשנת 1391, בעיצומן של מאורעות קנ"א שלקחו חלק בדרום ספרד. היהודים הנמלטים התיישבו בערי החוף כדוגמת תְלֶמְסֶן, אלג'יר, אוֹרָן, קונסטנטין ועוד, שם הצטרפו לקהילות יהודיות קטנות או שהקימו קהילות עצמאיות גדולות ואמידות של מגורשים. עם גל המגורשים הראשון נמנו ענקי הרבנים של אותו הזמן כדוגמת רבי אפרים אנקווה, רבי יצחק בר ששת, רבי שמעון בן צמח דוּרַאן, רבי יצחק בן משה הלוי – הידוע בכינויו פְּרוֹפִייַט דוּרַאן, כינוי הניתן לו על ידי האינקוויזיציה הצרפתית כשהתנצר למראית עין. מיד כשהגיעו אלו השפיעו בצורה מובהקת ומיידית על הלך החיים היהודי המקומי דרך קביעת תיקוני הלכות ספרדיות חדשות. רוב המגורשים השתקעו בעיר אלג'יר והשפיעו ביצירת זינוק כלכלי לעיר שתהפוך להיות עיר בירה בעלת מעמד פיננסי דומיננטי שנים מעטות אחרי כן באימפריה העותומנית.

קהילות מגורשי אלג'יריהגל ההגירה השני של המגורשים לאלג'יריה התרחש לאחר הגירוש ההמוני והסופי של 1492, כשלאורך השנים מוסיפים להגיע בזרם מתמיד אנוסים מפורטוגל, צרפת, איטליה קושטא ועוד. ממלכת ספרד שבזמן זה הייתה הממלכה העשירה באירופה, החזיקה בצי צבאי גדול שסייע לה לשלוט בימים ובמיוחד בים התיכון. כתוצאה מכך השתלטה על כמה ערי חוף של ארצות צפון אפריקה כדוגמת תלמסן ואורן שבאלג'יריה. בשונה מספרד, היהודים שבערים אלו הורשו להישאר במקומם מאחר ומילאו תפקידים מנהליים וכלכליים חשובים. בסופו של דבר, לאחר כ- 100 שנים של התיישבות, היהודים הואשמו על ידי רשויות האשמות חמורות בריגול לטובת המוסלמים, מה שגרם לגירושם והליכתם לתוככי המדינה המוסלמית. פרנסתם העיקרית של יהודים אלג'יריה אלו הייתה צורפות, רוכלות, סדקית, ייצור אלכוהול, תיווך וגם טובעי מטבעות זהב וכסף עבור השליט המקומי הנקרא הַדֵי.

לאורך השנים השתלבו המגורשים עם קהילות יהודי אלג'יריה והפכו למקשה ספרדית אחת. עם תחילת השלטון העותומני באלג'יריה במהלך המאה ה-16 הוטב במעט מצבם החברתי של היהודים אך לא הכלכלי. האימפריה העותומנית הייתה ידועה בכך שהייתה מנצלת את אדמותן של הארצות הכבושות וכן מקשה על תושביה במיסים כבדים. הנתינים היהודים נטו להיות פגיעים להתקפי הזעם של החיילים העותומנים ולרציחות ספונטניות ברחובות הערים. לעומת זאת נראה שיהודי אלג'יריה חשו בנוח בקרב האוכלוסייה האלג'יראית, דוגמא לכך היא מציאת מכנה משותף גדול יותר בבתי המשפט המקומיים מאשר בתי המשפט הרבניים, רמז לסטטוס החברתי השוויוני ממנו נהנו מן הרשויות המקומיות. לסיום ראוי לציין את פועלם האינטלקטואלי של יהודי אלג'יריה שנמצא בשירה ובלחנים אנדלוסים אשר הושמעו בחגיגות ובחתונות.

לפניכם רשימת מאמרים נוספים בנושא קהילות המגורשים אשר צאצאיהם זכאים לאזרחות פורטוגל

  1. תרבות קהילות המגורשים באיטליה
  2. מגורשי ספרד באימפריה העותמנית
  3. חיי המגורשים במרוקו
  4. גירוש ספרד – סיפורם של יהודי האי האיברי
  5. מאכלים יהודים במדינות השונות אשר מקורם בספרד

צרו קשר עם משרד עורכי דין להגירה לפורטוגל

משרד עוה"ד שלנו מתמחה בעזרה בקבלת אזרחות פורטוגלית לצאצאי המגורשים. במידה וברשותכם עדויות לכך שאתם נמנים בין הזכאים לקבל דרכון פורטוגל, נשמח לסייע. צרו קשר עם משרדנו בירושלים או בתל אביב לקביעת שיחה.

תודה ליהונתן גבריאלוב על עזרתו בכתיבת מאמר זה על קהילות מגורשי אלג'יריה ומאמרים נוספים על קהילות המגורשים.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה