דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

צאצאים של מגורשי ספרד בסוריה – אזרחות פורטוגלית ליוצאי סוריה

Joshua Pex

מגורשי ספרד בסוריה הביאו למפנה כלכלי מקומי ועלייה בתודעת הקבלה היהודית ברחבי העולם תודות לישיבות המקובלים הספרדיות בדמשק. בזכות המוניטין הדיפלומטי שצברו קהילות מגורשי ספרד בסוריה במאה ה-19 פוטרו על ידי הרשויות ממס הג'יזיה (מס גולגולת) בשעה ששאר יהודי סוריה והעולם המוסלמי כולו חויבו לשלמו. נוסף על כך, נהנו הללו מקַפִּיטוּלַצְיוֹת (הענקת זכויות יתר לנתינים זרים) ומיחסים קרובים למדינות אירופה השונות כמו ספרד, איטליה וצרפת בגלל קרבה היסטורית ושפות שידעו מבית והעבירום לאורך דורות.

מגורשי ספרד בסוריה

אזרחות לצאצאי מגורשי ספרד ופורטוגל

צאצאים של יהודי סוריה כיום זכאים לאזרחות פורטוגלית על כל יתרונותיה המגוונות:

 • אפשרות מגורים במדינות אירופה השונות.
 • לימודים במוסדות המובילים באירופה.
 • כניסה חופשית לארה"ב- ללא צורך בקבלת ויזה מראש.
 • פתיחת עסק או רכישת נדל"ן במדינות האיחוד האירופאי.
 • אישור עבודה במדינות האיחוד האירופאי.

קהילות מגורשי ספרד בסוריה:

ב- 31 במרס 1492, חתמו מלך אָרַגוֹן פרננדו ומלכת קסטיליה איזבלה על צו שהורה לכל יהודי ספרד לעזוב את אזורי המדינה בתוך שלושה חודשים או לקבל עליהם את דת הנצרות. רצה הגורל ובחר את תאריך ה"עזיבה" בערב ח' באב שנת רנ"ב (1492) כתאריך הגירוש הסופי. כתוצאה מגירוש זה, הגיעו גולי ספרד ברובם לשטחי האימפריה העותמנית כשחלקם בחרו להתיישב בסוריה, שם התמקמו בשתי ערים עיקריות אלו הן חלב (ארם-צובא) ודמשק. תודות להשתקעותם של משפחות המגורשים בסוריה בסוף המאה ה- 15 הגיעה התפתחותן הכלכלית של קהילות סוריה בערים הנזכרות. קהילות המוסתערבים בסוריה, כלומר היהודים שישבו בסוריה דורות רבים, כינו את המהגרים החדשים שמקורם פורטוגל וספרד בשם סֶנְיוֹרֵס פְרַאנְקוֹס, שם המעיד על שייכותם החברתית הגבוהה.

בתחילה, התחלקו קהילות המגורשים בסוריה ל-3 קבוצות: קהילות הספרדים, הפורטוגלים והאיטלקים כשכל קהילה משמרת את מנהגיה וזו הספרדית ממשיכה לדבר בניב הקסטיליאני הספרדי לפחות 3 דורות מזמן הגעתה. מצד אחד, קהילת המוסתערבים בסוריה בשונה מארצות אחרות סירבה להתכופף למרותה של ההנהגה הספרדית בכל הקשור לדינים והלכות וראתה עצמה ותיקה ובעלת סמכות עתיקה ומקורית יותר מזו הספרדית. מצד שני, היללה את הלימוד הספרדי שדרש חקירה מעמיקה בהבנת הכתוב. הספרדים לעומת זאת נשמעו להלכות הספרדיות שתוקנו בעיר צפת. בעקבות התעקשות הקהילה הספרדית להתפלל בסידור אבותיהם במניינים ובתי כנסת שונים, נוצר פירוד בין הקהילות שהחריף עם מינויים של רבנים ספרדים ואי הכרה של אלה הספרדים בסמכותם ההלכתית של הרבנים המוסתערבים המקומיים. שיאו של הוויכוח הגיע כאשר סירבו קהל הספרדים לקבור את מתיהם בבית הקברות המוסתערבי ובחרו לייסד בית קברות משלהם.

מכובדי קהילות סוריה

בדמשק וחלב הרימו קהילות המגורשים ישיבות מכובדות בעלות מוניטין עולמי. רבי משה נג'ארה הקים ישיבה בדמשק בה למד בנו המשורר הידוע רבי ישראל נג'ארה, ישיבת רבי יעקב אבולעפיה שבין תלמידיו נמנה רבי יאשיהו פינטו ומרכז ישיבת תורת הסוד – הקבלה שנוסדה על ידי רבי חיים ויטל, גדול תלמידי האר"י שם למדו המקובלים רבי חיים הכהן, רבי יעקב צמח שהיה גם רופא, רבי יפת מצרי ורבים נוספים. בין מנהיגי הרוח הספרדים עמדו רבי יעקב בֵּירַב, משפחת לניאדו – משפחת רבנים נודעת שעמדה והחזיקה בתפקידי ההנהגה הרוחנית של קהילת חלב במשך 300 שנים, רבי משה אלשיך, רבי יהודה קצין, רבי מרדכי גלנטי ועוד.

לקראת המאה ה-17 היטשטשו והתפוגגו העוינות והוויכוחים בין שתי הקהילות ובסופו של דבר התאחדו לקהילה מגובשת אחת לאחר כ- 100 שנים של חיים בצוותא בסביבה הים תיכונית. קהילות מגורשי פורטוגל וספרד סיגלו לעצמם את המלבושים והשפה המקומיים ואילו הספרדית כמעט ולא מצאה מקום בין בתיהם כבעבר. אורחות החיים המוסתערבים הפכו דומיננטיים בקרב הספרדים אך מבחינה הלכתית רוחנית נראה שהמסורת הספרדית הצליחה ושלטה גם בקרב יהדות דמשק אך לא על יהודי חלב, שדגלו במנהיגותה של משפחת דיין המקומית לאורך דורות רבים ויחסוה עד שושלת בית דוד.

מאמרים נוספים על קהילות גולי ספרד בתפוצות:

 1. קהילות ספרד בסלוניקי
 2. מגורשי ספרד באלג'יריה
 3. מרוקו – שארית אותנטית של יהדות ספרד
 4. סידור התפילה הספרדי לאורך השנים ותיאור המצבות הספרדיות
 5. היוסדות קהילת ספרד בסרייבו הבלקנית

תודה למר יהונתן גבריאלוב על עזרתו במחקר וכתיבת מאמרים אלו.

פגישה עם עורך דין מומחה להגירה לפורטוגל

משרד עורכי הדין שלנו בתל אביב ובירושלים, עומד לשירותכם. במידה ובידיכם עדות לכך שאבותיכם היו בין מגורשי פורטוגל או ספרד, נשמח ללוות אתכם בתהליך קבלת אזרחות פורטוגל.

לבדיקת זכאות לדרכון פורטוגלי אשר מקבילה לבדיקת זכאות לדרכון אירופאי היכנסו למאגר שמות המשפחה של מגורשי ספרד. נשמח לעמוד לרשותכם ולענות על כל שאלותיכם בין אם אינכם בטוחים בזכאותכם או שיש לכם שאלות לגבי תהליך השגת האזרחות הפורטוגלית. לשיחת בדיקת זכאות טלפנו: 03-3724722 /055-9781688

צרו קשר

 • ✓ Valid number ✕ Invalid number
 • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה