דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

היהודים האנוסים בהודו – זכאות לאזרחות פורטוגזית

Michael Decker

היהודים האנוסים בהודו הגיעו לארץ זו מספרד, על מנת לנהל את עסקיהם בארץ גדולה זו, אשר הפכה למרכז המסחר בין יבשות אירופה ואסיה. קהילות היהודים ידעו קשיים רבים תחת המשטר הפורטוגלי הקתולי, שדאג לייסד את האינקוויזיציה הקנאית גם בהודו במטרה לטהר אותה מיהודים.

בני יהדות הודו זכאים לקבלת אזרחות פורטוגל כצאצאי מגורשים ואנוסים מספרד ופורטוגל. במידה ובידיכם הוכחות כי אבותיכם בהודו היו בני העדה הספרדית, משרד עורכי הדין שלנו לשירותכם.

מהם יתרונות הדרכון הפורטוגלי?

 • אפשרות שהייה והתניידות במדינות החברות באיחוד האירופאי.
 • כניסה לארה"ב – ללא צורך בקבלת ויזה מראש.
 • אישור עבודה במדינות האיחוד האירופאי.
 • כניסה ושהייה בבריטניה ללא קושי (עד להשלמת הליך הברקזיט).
 • הקמת עסק ו/או נדל"ן במדינות אירופה.

היהודים האנוסים בהודו - זכאות לאזרחות פורטוגזית

קהילות האנוסים הספרדים והפורטוגלים בהודו:

בשלהי המאה ה- 15 הגיעו כוחות צי פורטוגלים לעיר קַלִיקוּט שנמצאת על חופה המערבי של הודו באזור הנקרא חוף מַלַבָּר. עם הגעתו של הצי הפורטוגלי, החלו חייליו בחיפוש אחר עסקי טקסטיל, תבלינים וזהב אשר הודו נודעה בהם באותו הזמן. במשך החודשים שאחרי, יצאו משלחות פורטוגליות נוספות לעבר ערי המסחר שלאורך חוף מַלַבָּר ויִשבו בהן את כוחותיהן. השמועות על העושר ההודי התרבו בפורטוגל, היכן שבאותו זמן חיו עשרות אלפי יהודים ספרדים ופורטוגלים כאנוסים נוצרים, רק שנה אחת לאחר שרובם גורשו או הפכו לעבדים במושבות הפורטוגליות באפריקה.

ראשוני אנוסי פורטוגל שהגיעו לאדמות הודו היו מלחים ונווטים. המפורסם שבהם היה אֲלוֹנְסוֹ פֶּרֶז המוכר בשמו הפורטוגלי גַסְפַּר דַה גַמָה, אשר שימש מלח וחבר קרוב עבור גדולי קברניטי הדור ואולי ההיסטוריה. הנה כמה משמותיהם: וַסְקוֹ דַה גַמָה (אשר על שמו נקרא פרז), פֶּדְרוֹ אֲלְבַרֵס קַבְּרַל (מגלה ברזיל), נִיקוֹלַאוּ קוּאֶלְיוֹ, אָמֶרִיגוֹ וֶסְפּוּצִ'י (האיש שאמריקה נקראת על שמו, כן תיעד ביומנו כי פרז היה אחד מיועציו החשובים במסעו) ופְרַנְסִיסְקוֹ דֵה אֲלְמֵידָה.

יתר על כן, בין היהודים היו אישים חשובים ששירתו כמקורבים למלכי פורטוגל ונודעו כקרטוגרפים (משרטטי מפות) דגולים בעת זו הנקראת עידן התגליות. כמה משמות הקרטוגרפים היהודים ששירטטו את הודו בתוך מפת העולם החדש בזמן זה היו: פֶּדְרוֹ נוּנֶש, אברהם זַכּוּתו, דוּאַרְטֶה גוֹמֶאס דֵה סוֹלִיס וז'וֹאַאוֹ בַּפְּטִיסְטָה לַבָנִיָה.

חלוץ הרפואה ההרבליסטית (ריפוי באמצעות צמחי מרפא) גַרְסִיָה דַה אוֹרְטָה, נשלח להודו, על מנת למצוא צמחי מרפא חדשים ולגלות בעזרתם תרופות. בנוסף היה רופאו של מלך פורטוגל ז'ואאו השלישי. בתחום היהלומים התבלט המומחה והסוחר יצחק סַרְדוֹ אֲבֶּנְדַנָה. וכן ראוי להזכיר את משפחת אֱנְרִיקֵס האדירה שהייתה בעלת עסקים בהודו, אנגליה ועוד.

היהודים האנוסים בהודו

קהילת אנוסי פורטוגל שהתגבשה בהודו מתחילת המאה ה-16, התיישבה באזור חוף מלבר בערי גוֹאַה, צְ'נָאִי (מַדְרַס בעבר), קַלִיקוּט, בומבי וקוֹצִ'י (או בשמה הקודם קוצ'ין). חברי הקהילה הועסקו על ידי הרשויות הפורטוגליות ככותבי-מכתבים, מתרגמים ונציגים רשמיים. יכולתם האוריינית בדיבור וכתיבה בשפה הערבית הפכה אותם לאוכלוסייה חיונית עבור האינטרסים של המושבות הפורטוגליות בהודו, היכן שיכלו האנוסים לנהל עסקי סחר ולהיות מעורבים במשימות דיפלומטיות בחצרות האימפריה המוּגוֹלִית והמדינות המוסלמיות וההינדיות מסביבה.

היהודים האנוסים הגיעו להודו לא רק בגלל היותה מרכז-סחר אירופאי (הודו דאז הייתה המדינה העשירה בעולם), אלא כיוון ויכלו להשתלב בין הקהילות היהודיות העתיקות באזור וכך לנער מעליהם את הקתוליות המאוסה שנכפתה עליהם על-ידי הרשויות הפורטוגליות. כך הייתה באפשרותם "להימלט" בין אם זמנית ובין אם באופן קבוע מטלפי האינקוויזיציה הפורטוגלית שנוסדה במטרה לטהר את מושבותיה מיהודים. על פי תיעודים היסטוריים, רק בשלושים השנים הראשונות לאינקוויזיציה הפורטוגלית בהודו, כ- 321 יהודים הובאו למשפט באשמת עבודת פולחן יהודית בחשאי. חלקם עונו, נכנסו לבית הסוהר ככופרים ומיעוטם הועלו על המוקד ונשרפו חיים.

אנוסי הודו בקולוניות של הולנד

כמו ביתר הפעמים היו אלה ההולנדים ושלטונם הסובלני שהציל את היהודים מהאנטישמיות הפורטוגלית העיוורת ומעשיה הקיצוניים שנלוו. בשנת 1663 הגיעו אוניות צבא הולנדיות לאיזור חוף מלבר והחלו לכבוש את ערי הנמל הפורטוגליות זו אחר זו למעט העיר גואה. ההולנדים מינו את משה פֶּרֵירָה דֵה פָּאִיבָה כראש הקהילה היהודית. דה פאיבה דאג תחילה לקהילות קוצ'ין אשר סבלו תחת הפורטוגלים ששרפו את בית הכנסת של הקהילה יחד עם ספרי תורה ותיעודיו העתיקים, שהכילו את קורותיה של אוכלוסיית היהודים המקומית העתיקה שחייתה בעיר עוד מימים. בנוסף, לאחר עלילה ברברית זו, נבזזה הקהילה בידי הפורטוגלים וברחה לחיות בערים עד ימי השלטון ההולנדי, בו שבה לחיות כבתחילה. דה פאיבה דאג לצרכי הקהילה ורכש עבורם מגילות וספרי תורה חדשים.

להבדיל מהיהודים המקומיים שהיו בעלי גוון עור שחרחר והגיעו ברובם מעיראק, ארץ ישראל ותימן, נקראו קהילות האנוסים הספרדים והפורטוגלים "יהודים פַּרָדֵסִים" (לבנים). בראשית התיישבותם שימרו את הלדינו כשפת הקהילה, בנוסף לערבית ספרדית ופורטוגזית. לאורך הזמן השתכחה הלדינו והוחלפה בשפה "הינדית יהודית" (השפה היהודית היחידה מבין השפות בהודו) הנקראת מַלָאיַאלָאם יהודית, שערבבה בתוכה מילים עבריות. הקהילה שמרה על יחסים טובים עם הרשויות והמשיכה ליהנות מחיי מותרות ופריבילגיות חברתיות גם תחת המשטר הבריטי שהחל בשנת 1797 ונמשך עד אמצע המאה ה- 20.

מאמרים אינפורמטיביים נוספים על קהילות מגורשי ספרד בעולם:

 1. הקשר הספרדי בין יהודי בוכרה למגורשי ספרד
 2. קהילות אנוסי ספרד בוונצואלה
 3. צרפת – מקלטם של מגורשי ספרד ואנוסיה
 4. קהילות מגורשי ספרד בקנדה
 5. הגעתם של מגורשי ספרד ללוב

תודה למר יהונתן גבריאלוב על עזרתו במחקר וכתיבת מאמר זה ומאמרים נוספים על קהילות המגורשים.

צרו קשר עם מומחים לקבלת דרכון פורטוגל

משרד עורכי הדין שלנו מתמחה בסיוע השגת אזרחות פורטוגלית לצאצאי היהודים האנוסים בהודו. קבעו פגישה עם עורך דין לאזרחות פורטוגלית בירושלים או בתל אביב לקבלת מידע משפטי ועזרה בתחום ההגירה לפורטוגל. נשמח לסייע לכם במידע הרלוונטי בכדי שתדעו את כל זכויותיכם. לשיחת בירור ראשונית עבור בדיקת זכאות לאזרחות פורטוגלית חייגו:

צרו קשר

 • ✓ Valid number ✕ Invalid number
 • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה