Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

קהילת יהודי בולגריה – זכאות לדרכון ספרדי או פורטוגלי

אירנה רוזנברג

Bashar Altalleh

אין מילים לתאר עד כמה אנחנו מאושרים ושמחים מהשירות האישי שקבלנו ממשרדכם ומיוחד מעורכת דין נחמה המון תודה רבב רבה לך

קהילת יהודי בולגריה ידועה בססגוניות מוצאם של יהודיה. במשך 500 השנים שקדמו לגירוש ספרד, הצטרפו יהודים מכל פינות אירופה לחיות בבולגריה לאחר שגורשו מארצותיהם או גלו מהן עקב פרעות. לאחר הגעתם לבולגריה עיצבו מגורשי ספרד את הצביון היהודי הבולגרי בשיוך ובמסורות ספרדיות עתיקות.

אזרחות פורטוגלית לישראלים ממוצא בולגרי אפשרית מהיום! צאצאים בולגרים זכאים לאזרחות פורטוגלית, דרכון אירופאי שיעניק להם לזכות ביקור, ישיבה ועבודה באופן חופשי וקבוע במדינות השונות החברות באיחוד האירופאי כדוגמת: איטליה, בריטניה, בלגיה, גרמניה, הולנד, צ'כיה, הונגריה ועוד.

קהילת יהודי בולגריה

גירושי ספרד ופורטוגל היוו זעזוע ומשבר בעולם היהודי וסימלו את שיאה של מדיניות יד הברזל הנוצרית כנגד מיעוטיה בימי הביניים. במשך ימי הקיץ של שנת 1492 המתינו המגורשים על הרציפים שלאורך החוף הספרדי בכדי שיתפנו בעזרת סירות הטרנספר. באותה עת חלשה האימפריה העותמנית על איזורי הבלקן והים התיכון. הסולטן בַּיְזִיד השני שנודע כאוהד יהודים, הורה לצי העותמני תחת פיקודו של האדמירל קֶמָל רֶאִיס לפנות את היהודים בבטחה לשטחי הבלקן, בעוד כוחותיו משגרים הכרזות פומביות לאורכה ולרוחבה של האימפריה ואירופה, כי הפליטים היהודים ברוכים להיכנס לשטחי האימפריה העותמנית אשר בזמן הספציפי הכילה את איזורי אנטוליה (טורקיה) והבלקן.

קהילת יהודי בולגריה

קהילת יהודי בולגריה תחת השלטון העות'מאני

המגורשים הגיעו לבולגריה בארבעה גלים. כשמגורשי הגל הראשון והשני מתיישבים בנִיקוֹפּוֹל, השלישי בסופיה והגל הרביעי מגיע כ- 50 שנים לאחר הגירוש ומתיישב בעיר פְּלוֹבְדִיב, שם מוקמת קהילת אנוסים בשם ה"קהילה האַרָגוֹנית הקדושה של פלובדיב". כתוצאה מהגירות מסיביות ספרדיות אלה, נבלעו באופן מיידי קהילות הרומניוטים ויתר

קהילות אשכנז, איטליה וכ"ו הזעירות. בבולגריה, שמרו היהודים על מרחק מהנוצרים שהיו ברובם איכרים אנאלפביתים ומשרתיהם של האדונים הפיאודלים הטורקים. יהדות בולגריה טופלה היטב תחת שלטונה של האימפריה העותמנית, לעומת נוצריה שקופחו וטופלו ביד חמורה. בזמן שבאירופה נחשבו היהודים למיעוט מבוזה, באימפריה העותמנית נחשבו כ"מיעוט מוגן". יהודים אלו היו בעלי מעמד מכובד תחת המשטר הטורקי ונחשבו אוריינים וכבקיאים לעסוק בכל העניינים היומיים שיבחרו לעסוק בהם שלא כמו שכניהם הנוצרים. תודות לחושיהם המסחריים, הדיפלומטיים והלשוניים התבררו כתועלת גדולה לסולטן על ידי כך שחיברו את האימפריה ברשת מסחרית קוסמופוליטית. עד מהרה הפכה הלדינו יחד עם הטורקית לשפת המסחר בבולגריה.

ידועה אמרתו המפורסמת של הסולטן ביזיד השני לשריו, לאחר שקיבל והכניס את היהודים לאימפרייתו: "אתם מעזים לקרוא לפרדיננד (מלך ספרד) מנהיג חכם, זה שרושש את מדינתו והעשיר את שלי".

חכמי בולגריה צאצאי מגורשי ספרד ופורטוגל

עם ביסוסם של המגורשים הספרדים בבולגריה הוקמו רשויות סמכותיות יהודיות כגון: בתי-דין רבניים וישיבות אשר בהם עמדו אישים ורבנים בעלי מוניטין כ: רבי אִישְטְרוּק אִבְּן שַאנְגִ'י – רב קהילת הספרדים בסופיה, רבי יוסף קארו שייסד בעיר ניקופול את ישיבתו בית-יוסף. רבי אליעזר פָּאפּוֹ מחבר ספר המוסר הנודע פלא יועץ ורב הקהילה הספרדית בעיר סִילִיסְטְרָה. רבי אברהם חדידה – כיהן כרבה של קהילת הספרדים בסופיה במשך 50 שנים עד עלייתו ארצה. רבי מאיר אנג'ל – רבה הראשי ואב בית הדין הרבני של יהדות סופיה ועוד אישים רבים אחרים.

לאורך השנים כונו היהודים "הזרים" – אשר לא היו בעלי עבר ספרדי בכינויי מוצא ושייכות היסטורית, לדוגמא: בולגרים בעלי מוצא צרפתי נקראו בשמות המשפחה: צרפתי, פרנסיס ופרנקו. בולגרים רומניוטים (כינוי ליהודים אשר השתקעו בשטחים אלו עוד מימי הרומאים) רוֹמָנוֹ, מבוואריה שבגרמניה אשכנזי, מאיטליה מִיטְרָנִי, גְרַצִיאָנִי, פִּיזָאנְטִי ובעלי שיוך הונגרי מָגָ'ר.

מאמרים אינפורמטיביים על גירושי ספרד ופורטוגל

תודה למר יהונתן גבריאלוב על עזרתו במחקר וכתיבת המאמרים.

  1. מגורשי ספרד ופועלם בארץ ישראל
  2. מורשת סלוניקי – תור הזהב הספרדי הרבני
  3. חיי קהילות המגורשים במצרים
  4. קהילות המגורשים באלג'יריה – מסורות ורקע היסטורי
  5. מגורשים ספרדים ופורטוגלים באיטליה – הקמת הקהילה באיטליה של תקופת הרנסנס

צרו קשר לקבלת עזרה בהגירה לפורטוגל

משרדנו מתמחה בתחום ההגירה וילווה אותך חינם עבור בדיקת זכאות ראשונית לאזרחות פורטוגלית המעניקה דרכון אירופאי! לבדיקת זכאות בחינם חייגו 03-3724722 / 055-9781688. צרו קשר לקביעת שיחה מול עורך דין בירושלים או בתל אביב בנושא אזרחות פורטוגל לצאצאי קהילת יהודי בולגריה ומגורשי ספרד.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top