דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

מגורשי ספרד בפולין – אזרחות פורטוגלית ליהודים

Joshua Pex

מגורשי ספרד בפולין – למרות שאנחנו חושבים על יהדות פולין כאשכנזית לחלוטין, גם בין הפולנים ישנם צאצאים למגורשי ספרד הזכאים לאזרחות פורטוגלית. משרדנו – משרד עורכי דין הגירה לפורטוגל, ישמח לבדוק האם אתם זכאים לאזרחות פורטוגלית ולסייע להשיגה.

מאמר זה דן בהשגת אזרחות פורטוגלית ליהודים מפולין ויתר מדינות מזרח אירופה כגון: אוקראינה, רוסיה, בלארוס, מולדובה, ליטא, לטביה ואסטוניה. אם משפחתכם מגיעה מאחת ממדינות אלה, ייתכן כי היא בעלת קשר ספרדי לקהילות המגורשים. בין שמות המשפחה הנמנים ברשימת הזכאים לדרכון פורטוגלי מופיעים שמות כדוגמת: ויצמן, סגל, וולפסון, ווינברג, גביזון, ברנשטיין, הורוביץ, וולף ועוד.

מהם יתרונות הדרכון הפורטוגלי?

 • אפשרות שהייה והתניידות במדינות החברות באיחוד האירופאי.
 • כניסה לארה"ב – ללא צורך בקבלת ויזה מראש.
 • אישור עבודה במדינות האיחוד האירופאי.
 • כניסה ושהייה בבריטניה ללא קושי (עד להשלמת הליך הברקזיט).
 • הקמת עסק ו/או נדל"ן במדינות אירופה.

מגורשי ספרד בפולין – אזרחות פורטוגלית ליהודים

התפזרות מגורשי ספרד ברחבי העולם

שנת 1492, בראי ההיסטורי היהודי, מסמלת רגע מפנה טרגי, בו כמעט מחצית מאוכלוסיית היהודים בעולם שינתה את שמה, מנהגיה ואופיה והפכה להיות בעלת זהות "ספרדית", באופן שלא היה מכוון. יהדות ספרד לאחר הגירוש העצום מהאי האיברי (בו נמצאות ספרד ופורטוגל, שגירשו יחד את היהודים משטחן), התפרשה על פני שטחים עצומים בגלובוס וחצתה יבשה אחר יבשה, עוד בימי ראשיתה של ההתנחלות הספרדית ביבשת אמריקה ועד לקולוניאליזם הבריטי שבאוסטרליה. קהילות מגורשי ספרד אף הרחיקו רגלית כשהגיעו לעיראק, תימן וכן מדינות מרכז אסיה כאוזבקיסטן.

מגורשים אלו הרחיקו גם למזרח אירופה ובמיוחד לחבל הארץ גליציה, שאז היה חלק בתוך המדינה הפולנית שכיום כולל גם את אוקראינה. בעקבות התפתחות המסחר בין פולין העולה ובין האימפריה העותמנית בתחילתה של המאה ה-16, החל גל הגירה גדול של סוחרים ספרדים שהצפינו מטורקיה ויוון בפרט, על-מנת לנהל את עסקיהם המגוונים כגון עסקי יין, תבלינים, בדים, יהלומים, מלח, שיפון וכדומה.

מגורשי ספרד בפולין

הערים בהן התיישבו קהילות הסוחרים היו מרובות. הנה כמה מהן: קְרַקוֹב, לוּבְּלִין, פְּשֶמִישֵל, לֶסְקוֹ, לַנְצוּט, גְדַנְסְק וזָמוֹשְץ'. במשך 200 שנים היו קהילות המגורשים בולטים בעסקי המסחר בפולין, והיו האוכלוסייה היחידה במדינה הסלאבית שפטורה ממסים. להבדיל מהנוצרים הפולנים ואוכלוסיית היהודים האשכנזית, שבנוסף למיסים הרגילים שילמה מס יהודי. תהליך פטור ממס זה בקרב מגורשי ספרד, החל כאשר דון יוסף נשיא, צאצא למשפחת הבנקאים הפורטוגלית הדגולה מֶנְדֶס-בנבנישתי ודיפלומט בחצר הסולטן הטורקי, הצליח לשכנע את מלך פולין סִיגִיסְמוּנְד השני, כי ישתלם לו הדבר, כיוון וכך יפתח את הדרך להגירת יהודים ספרדים נוספים שיקדמו את כלכלת מדינתו.

עם התיישבות המגורשים בערים הנזכרות החלו להתכנס ברובעים יהודים, שם דאגו לכל צרכי הקהילה הבסיסיים כדוגמת אטליז כשר, מקווה וכן בתי כנסת. מארכיונים פולניים בני אותו הזמן, אנו יודעים כי בתי כנסת ספרדים עמדו בערים פשמישל, לובלין, זמושץ' (שם נבנה בשנת 1590 ועמד תחילה על יסודות לבידים, אך בשנת 1618 עברה הקהילה לבית כנסת בעל מבנה אבן עמיד) ובלסקו. בניית בית הכנסת בלסקו הושלמה ב- 1654. במלחמת העולם השנייה נהרס תוכו של בית הכנסת. אולם לאחר המלחמה שופץ ומשנת 1995 משמש כמוזיאון ליהדות גליציה.

רופאים ידועים מקהילות ספרד בפולין

מלבד אוכלוסיית הסוחרים, הייתה גם קבוצת רופאים יוצאי ספרד שהגיעו לחיות בפולין. רובם שירתו את האריסטוקרטיה וחלקם אף את המלכים. ביניהם אישים כגון: שלמה ישראל קַלַהוֹרָה ששירת כרופאו האישי של מלך פולין זִיגְמוּנְט אוּגוּסְט בקרקוב, יעקב יצחק הספרדי, שירת גם כן כרופאו האישי של מלך פולין יַאן אוֹלְבְּרַכְט (שלט מעט לפני המלך זיגמונט אוגוסט), ובנוסף בטרם הגיע לפולין, אף היה רופאו האישי של השַאָה הפרסי. משה מוֹנְטַלְטוֹ (בעל שורשים פורטוגליים ואיטלקיים), בנוסף להיותו רופא היה אחד ממקימי בית הכנסת הספרדי בלובלין במחצית הראשונה של המאה ה-17, משפחת הרופאים המפורסמת דֵה-לִימָה, שבראשה עמד האב שמואל דה-לימה אשר שימש רופא בחצרות אצילי העיר פּוֹזְנַן, משפחת הרופאים פוֹרְטִיס (מלשון פורטו), שמואל בר משולם – רופאם האישי של מלכת פולין (שהייתה ממוצא איטלקי) בּוֹנָה סְפוֹרְצָה ובעלה המלך זיגמונט אוגוסט.

ראוי להזכיר את אחד מגדולי הרופאים בדור זה, שהיה גם חלוץ בתחום הקרדיולוגיה הוא ז'וֹאַאוֹ רוֹדְרִיגֵז דֵה קַסְטֵלוֹ בְּרַנְקוֹ (שם זה ניתן לו כבן לאנוסים) הידוע בכינויו הלטיני – "אֲמָטוּס לוּזִיטַנוּס" – "הפורטוגלי האהוב". בעודו מוכר על ידי ממלכות, נסיכויות ורוזנויות אירופה השונות, כמו גם כמרים נוצרים והאפיפיור, התבקש על-ידי המלך הפולני זיגמונט אוגוסט להגיע לפולין ולעסוק בה כאחד מרופאי חצרו, אך זה הפורטוגלי סירב. יהודי מפורסם בעל שם פולני היה שלמה וְלוֹכוֹבִיץ', שכונה "הספרדי". זה שימש כסוכן ונציג יהודי בארמון בקרקוב. שאר היהודים עסקו במלאכות השונות כדוגמת נפחות, חייטות וכדומה. לקראת תחילתה של המאה ה-18, החלו קהילות ספרד להיטמע בתוך קהילות אשכנז המקומיות שהיו מרובות מהן.

שמות משפחה ספרדיים בפולין

שמות משפחה ספרדיים אשר נגזרים מרשימות ארכיונים פולנים בני התקופה הינם: קַסְטִיאֵלִי, זַכּוּתוֹ, מַרְקוּס, אַל-גָאזִי, פוּרְטָדוֹ, דֵה-קַמְפּוֹס, אברהם, בָּרְסֵלוֹנִי, בַּקָרִי, אֲסְקַלוֹנִי, דֵה-מוֹסוֹ, פַּלָגִ'י (מטורקיה), כהן, סידיס, פָּסִיס (מטורקיה), בן-רפאל, סְפַרְדִי, בן-גדליה, אֶסְטְרֶמָדוּרִי, אברבנל, ברבנל, פרץ ועוד.

שמות המשפחה פְרַענְק, פרענקעל (מתקופה זו הפכו לכינויי משפחה אשר ציינו ייחוס ספרדי פורטוגלי). סְפַּנְיָארְמַן (spaniard), סְפַּנְיָאר, סְפַרְד, אֱלְיוֹן, רוֹזַאנִיס ווֹלַך, בלוך ועוד, הם שמות משפחה בעלי שיוך ספרדי. בדומה לשמות המשפחה אשכנזי ופרנסיס אשר מזוהים כיום עם יהדות ספרד או המזרח (מעיד על מהגרים יהודים מגרמניה וצרפת אשר הגיעו למדינות המזרח השונות, וכתוצאה מכך האוכלוסייה היהודית המקומית הבדילה אותם בכינויי שיוך אלו) כך שמות אלו מעידים על שיוך ספרדי.

מאמרים אינפורמטיביים נוספים על קהילות מגורשי ספרד במדינות העולם השונות:

 1. חייהם של קהילות אנוסי פורטוגל בבלגיה
 2. הקשר הספרדי אצל יהדות בוכרה ומרכז אסיה
 3. יהודים ממוצא צרפתי זכאים לקבלת דרכון פורטוגלי
 4. עלות קבלת אזרחות פורטוגלית
 5. מגורשי ספרד בסוריה
 6. דרכון פורטוגלי למגורשי ספרד – בני משפחה

תודה למר יהונתן גבריאלוב במחקר וכתיבת מאמר זה ומאמרים נוספים על קהילות מגורשי ספרד בעולם.

צרו קשר עם עורכי דין להשגת אזרחות פורטוגל

משרדנו בעל ותק של למעלה מ- 30 שנים בתחום ההגירה. אנו מסייעים בהשגת דרכון פורטוגלי למגורשי ספרד. בנוסף, משרדינו עומד בקשר עם הקהילה היהודית הפורטוגלית בליסבון והקהילה היהודית בפורטו שמעניקות את מכתב ההמלצה המבוקש עבור זכאות לדרכון פורטוגלי.

נשמח לבצע בדיקת זכאות עבורכם! התקשרו כדי לקבוע פגישה עם עורך דין ממשרדנו בתל אביב או בירושלים.

צרו קשר

 • ✓ Valid number ✕ Invalid number
 • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה