Skip to content

מגורשי ספרד באיראן – איך לקבל דרכון אירופאי

Avatar

אירנה רוזנברג

מגורשי ספרד באיראן הגיעו לאזור בתחילת המאה ה- 16, זמן בו הייתה האימפריה הפרסית כוח כלכלי ופוליטי עולמי. כשהגיעו מגורשי ספרד היהודים לאזור איראן של היום, עסקו במסחר פורה עם ערי הנמל האיראניות וההודיות, כולל עם מדינות הים התיכון ואירופה.

מאמר זה עוסק בקשר בין יהודי איראן / פרס למגורשי ספרד. במידה ומשפחתכם מיוצאי פרס, אתם ככל הנראה זכאים לדרכון פורטוגלי. חשוב לציין שבכדי להוציא דרכון פורטוגלי על המועמד להוכיח גם קשר תרבותי דתי למגורשי ספרד. קשר זה בא לידי ביטוי בשייכותו הדתית של המועמד, מנהגי תפילתו הספרדים, כולל אלו של אביו וסבו. עם בידכם עדויות על קשר ספרדי משפחתי מדורות יש סיכוי ממשי שגם אתם צאצאים למגורשי ספרד וזכאים לדרכון פורטוגלי, מדינה חברה האיחוד האירופאי. משרד עורכי דין כהן, דקר, פקס וברוש מסייע לצאצאי המגורשים לקבל אזרחות אירופאית.

גירוש ספרד ופזורת יהודי פורטוגל

מגורשי ספרד באיראן – איך לקבל דרכון אירופאיבחודש מרץ של שנת 1492 החליטו מלך ומלכת ספרד פרננדו ואיזבל לגרש את כל יהודי הממלכה הספרדית. סיבת הגירוש הייתה בשל השפעתם הדתית של היהודים על קהילות המתנצרים החדשים. אבות הכנסייה הקתולית הספרדים הזהירו כי כיוון והנצרות טרייה למתנצרים החדשים, כל זמן שישבו לצד אחיהם היהודים ינסו לחזור אל יהדותם. כעבור חמש שנים סבלו יהודי פורטוגל מגירוש המוני דומה, אשר בו הייתה גם כפייה המונית של ילדים ונערים יהודים להתנצר בעל כורחם כשהם נלקחו מהוריהם לצמיתות.

לאחר שהגיעו המגורשים למדינות המזרח התיכון והמָגְרֵבּ שבצפון אפריקה החלו להמציא את עצמם מחדש. תחילה בנו רשת מסחר גדולה שקישרה אותם עם אחיהם הספרדים במדינות הקרובות. לאחר מכן החלו להגדיל את עסקאותיהם גם לאזור אסיה והאוקיינוס ההודי במדינות כמו תימן, עומאן, סרי לנקה ובמיוחד הודו. הודו הייתה בתקופה זו הארץ העשירה בעולם. לקראת סופה של המאה ה- 15 החלו ערי הנמל ההודיות להיכבש בידי המעצמה הפורטוגלית העולה.

קהילות מגורשי ספרד במצרי הורמוז

לאחר שהשתלטו על חלק נכבד מערי הנמל ההודיות, הצליחו הפורטוגלים בשנת 1507 לכבוש גם את האי הורמוז ששימש דלת למפרץ הפרסי. האי הורמוז סיפק שליטה על המפרץ הפרסי כולו ובנוסף שימש כגשר בין המזרח התיכון להודו, לכן נחשב מקום אסטרטגי חשוב עבור הפורטוגלים. על-פי מקורות אירופאים בני התקופה, נחשבה הורמוז בין ארבע הערים הגדולות באסיה מבחינת עושרה (על-אף שהייתה אי).

מיד עם כיבושו הפורטוגלי של האי, נהרו אליו יהודים פורטוגלים מהמדינות השונות. היהודים עסקו במסחר של אבנים יקרות, כותנה, משי, תבלינים, סוסים, זהב, שנהב ואף היו מייצרים יין באי ומייצאים אותו לבצרה, בחריין, סין והודו. בין היהודים היו גם מלווי כספים בריבית. הכומר ההולנדי גָסְפַּר בָּרְזְאוּס ששהה שנתיים באי, מזכיר בספרו כי עסק הריבית אצל יהודי האי היה כה מוצלח שהיו מפיקים בשנה תשואה של פי עשרה משהיו מלוים. בנוסף סיפר על חיי קהילה מסודרים של יהודי האי וגודל עושרם והצלחתם מעסקאותיהם. "היהודים כאן עשירים מאוד, אחד שווה עשרת אלפים, הללו חמש עשרה אלף, ואחרים שווים עשרים אלף פָּרְדָאוֹת" (שם המטבע במקום). מאתיים משפחות יהודיות היו באי, רובם ממוצא פורטוגלי וחלקם ספרדים, עיראקים, מצרים ותימנים.

מגורשי ספרד באיראן והיחסים עם עדות אחרות

אוכלוסיות הסוחרים באי שחיו לצד היהודים היו רבות. ביניהם נוצרים מאיטליה, יוון, ארמניה, פורטוגל, אתיופיה ורוסיה. אחרים מוסלמים מטורקיה, פרס וערביה. הינדים מהודו ובודהיסטים ממונגוליה. כולם שגשגו ונהנו מאחווה הדדית ומיחסי מסחר מצוינים אלה עם אלה. ימי החופש נחלקו באופן שווה בין התושבים, כשהמוסלמים נחו ביום שישי, היהודים בשבת, יום ראשון ניתן לנוצרים, ואילו ההינדים והבודהיסטים נחו בשני.

לקראת סוף המאה ה- 16 הגיע להורמוז המטייל הפורטוגלי ממוצא יהודי פדרו טֵישֶרָה. טישרה שהה באי במשך ארבע שנים וכתב על הימצאותם של מאה וחמישים משפחות יהודיות. אולם בשנת 1622, הגיעו לאי ספינות קרב אנגליות ובהתקפה משולבת עם כוחות פרסים הצליחו להביס את הכוחות הפורטוגליים וגירשו אותם. כאן הסתיימה תקופת הפאר של האי ואיתה גם תקופת הזוהר היהודית. מאות המשפחות הפורטוגליות והספרדיות שגרו בהורמוז היגרו אל תוך המדינה הפרסית ונטמעו בין תושביה היהודים. כיום ישנן עדויות אצל חלק מיהודי איראן כי הם צאצאים לאותם יהודים ספרדים שהתיישבו באי בזמן יישובו על-ידי המעצמה הפורטוגלית.

מאמרים נוספים אודות יהודים מגורשי ספרד ופורטוגל במדינות השונות:

  1. יהדות אוסטרליה
  2. ההיסטוריה היהודית בספרד
  3. דרכון אירופאי ליוצאי תימן
  4. מגורשי ספרד באוקראינה
  5. יהודים ממוצא פולני זכאים לדרכון פורטוגלי
  6. מגורשי ספרד במקסיקו
  7. מי זכאי לקבל דרכון אירופאי?

תודה למר יהונתן גבריאלוב על עזרתו במחקר וכתיבת סדרת המאמרים על מגורשי ספרד.

צרו קשר עם עורך דין לענייני הגירה

אנו מתמחים בענייני הגירה למדינות השונות כולל הוצאת אזרחות פורטוגלית לצאצאי מגורשי ספרד באיראן. אם אתם מחפשים עורך דין לענייני הגירה לפורטוגל הרגישו חופשי ליצור איתנו קשר. נשמח לערוך עבורכם בדיקת זכאות ראשונית בטלפונים המצוינים מטה:

ההיסטוריה היהודית בספרד

: 03-3724722

        055-9781688

 : office@lawoffice.org.il

צרו קשר

Scroll To Top