דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

קהילת יהדות לוב – מגורשי ספרד אזרחות

Michael Decker

קהילת יהדות לוב היוותה עד סוף המאה ה-20 את אחת מקהילות היהדות העתיקות ביותר. בתחילת המאה ה-16 נקלעה יהדות לוב לסכנת שמד מידי האינקוויזיציה הספרדית, אך תודות לתושייתם של מגורשי ספרד השתקמה יהדות זו וגדלה לאורך השנים. יהודי לוב עלו ארצה בעקבות שלטונו העריצי של מועמר קדאפי בשנות ה- 70.

יהודי לוב הנם נצרים למשפחות המגורשים וזכאים לקבלת דרכון פורטוגלי שיעניק להם את הדרכון האירופאי הרצוי ופריווילגיית העבודה ו/או שהייה והשתקעות קבע במדינות האיחוד האירופאי. במשרדנו מספר עורכי דין הגירה לפורטוגל אשר ישמחו לסייע לכם.

קהילת יהדות לוב

קהילת יהדות לוב:

עם גירוש יהודי ספרד בשנת 1492, הגיעו מקצת המגורשים ללוב. אמנם בשנים הללו לוב לא היוותה יישוב אטרקטיבי לאוכלוסיות המגורשים, היות והייתה בעלת ישוב יהודי קטן ואוכלוסייה מוסלמית ענייה. הגעתם של המגורשים הייתה בעיקר דרך היבשה מחמת סכנת שודדי-ים לאורך החוף הלובי. בין הגולים הספרדים היו שנשבו בעת הפלגתם בחיפוש מחסה באחת מארצות הים התיכון, נחלצו על ידי יהודי לוב והחליטו להתיישב בקרב קהילותיה, בייחוד בטריפולי. אוירת הרֶוַח הנפשי ממנו רַוְחוּ יהודי לוב בסוף ימי השלטון הערבי הייתה מעטת ימים כיוון שמיד בשנת 1510 נכבשה לוב על ידי פרדיננד מלך ספרד (אותו המלך המגרש משנת 1492).

רדיפת קהילת יהדות לוב על ידי האינקוויזיציה הספרדית

קהילת יהודי טריפולי הייתה על סף כיליון תחת שלטון הספרדים בעיר. זו האחרונה הקימה את האינקוויזיציה בטריפולי ורדפה את יהודייה להתנצר באונס או שָבְתָה ומכרה אותם כעבדים. חלק מן היהודים התנצרו וחיו כאנוסים אך אם נתפסו בשעת קלקלתם עונו בשיטות האינקוויזיציה האיומות. הספרדים רוקנו את העיר מתושביה היהודים שמצאו מקלט בתוככי הארץ המדברית ושם חיו במערות. על מצב העיר ובריחת יהודייה ממנה, אפשר ללמוד מדבריו של צמח צדיק: "טריפולי אשר באפריקה הייתה עיר גדולה לאלוהים, נלכדה בשנת ר"ע לאלף השישי תק"י (1510), היהודים אשר שם הלכו בשבי אחרי ולפני הצר, ויצא מן טריפולי כל הדרה, ותישאר העיר שוממה". על-פי תיאורו של רבי מרדכי הכהן נותרו בטריפולי 40 יהודים בלבד מתוך 800 משפחות, עדות אשר מעידה על סכנת שמד. אמנם יישוב היהודים בטריפולי ישוב ל"סדרו" ב-1551 תחת שלטון העותמנים אך עד אז יישאר ללא מנהיג או הנהגה דתית.

רבי שמעון לָביא – שיקום יהדות לוב

רב ורופא ידוע של קהילת יהדות לוב מהעיר פאס. בשנת 1559 מחליט לעלות לארץ ישראל מספרד אך עוצר בטריפולי, ומתוודע למצב האוריינות המועט, חוסר ההשכלה בתורה והיעדר עיסוקם של יהודי טריפולי ולוב, בשל המשברים והרדיפות שחוו במהלך הכיבוש הספרדי. הרב הספרדי מחליט להתיישב בלוב ולשקם את חיי הרוח היהודיים שאבדו. תחילה הוא מחליט לחדש את פעילות המוסדות הדתיים – הקמת בתי-דין ובתי כנסיות. שנית, מחנך תלמידים בהלכה, דיינות, שחיטה, קבלה ושירה אשר יהוו מסד הוראה לדורות הבאים. בהשוואה, רבי שמעון לביא מתואר ליהודי לוב בדורו כרבן יוחנן בן-זכאי לדור חורבן הבית. בתקופת שהייתו של רבי שמעון לביא בלוב כתב את הפיוט המפורסם אשר נודע ומושר בכל תפוצות ישראל הוא "בר-יוחאי" וכן את חיבור הפירוש לזוהר של ספר בראשית הנקרא "כתם פז", אשר נחשב כאחד מפירושי הזוהר העמוקים שנכתבו בצפון אפריקה.

בראשית המאה ה-17, החל גל הגירה מהעיר ליבורנו שבאיטליה, בו הגיעו יהודים ספרדים להשתקע בטריפולי, סיבה שהניעה תנופה כלכלית ליהודי העיר תודות למסחר שהתקיים עם איטליה. היהודים קיבלו מונופול על ייצוא סחורות כגון נוצות בת יענה, כרכום, בדים וחכירת מיסים. בנוסף עסקו הן בפקידות, חקלאות, מסחר זעיר ורוכלות והן במלאכות הנפחות והצורפות.

מאמרים על קהילות המגורשים ומאפיינהם

לרשותכם רשימת מאמרים נוספים בנושא גירוש ספרד וקהילות מגורשי ספרד או פורטוגל בארצות היעד אליהן היגרו לאחר הגירוש.

תודה למר יהונתן גבריאלוב על כתיבת מאמר זה של קהילות מגורשי לוב ומאמרים נוספים על קהילות ספרד והמגורשים.

  1. תולדות יהודי ספרד בטורקיה
  2. השתלבותם של מגורשי ספרד בבולגריה
  3. שמות משפחה בעלי שיוך היסטורי ספרדי/פורטוגלי הזכאים לאזרחות פורטוגלית
  4. תופעת האנוסים בספרד טרם הגירוש
  5. מאכלים בעלי שורשים יהודיים ספרדים

בדיקת זכאות לאזרחות פורטוגלית

משרד עורכי הדין שלנו מתמחה בסיוע בהשגת אזרחות פורטוגל לצאצאי קהילת יהדות לוב ומגורשי ספרד. נשמח לסייע לך במידע הרלוונטי – לשיחת בירור ראשונית חינם עבור זכאות לדרכון פורטוגלי התקשר למספר 055-9781688/ 03-3724722. קבעו פגישה עם עורך דין במשרדנו בירושלים או בתל אביב לקבלת מידע משפטי ועזרה בתחום ההגירה לפורטוגל.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה