דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

קהילת הספרדים בלבנון – מגורשי ספרד

Michael Decker

קהילת הספרדים בלבנון היא שריד אשר שמר את צביונו היהודי ומסורתו הספרדית כמעט 500 שנים חרף פוגרומים, התנכלויות וחרמים מצד מנהיגים ואוכלוסיות מוסלמיות קיצוניות. לאורך השנים המשיכה הקהילה הספרדית את ההתיישבות היהודית העתיקה בלבנון, גם על ידי שימורו של בית הכנסת סַעִידָה המיוחד בצידון, שנחשב כבית הכנסת העתיק בעולם.

קהילת הספרדים בלבנון

אזרחות פורטוגלית לישראלים ממוצא לבנוני

צאצאים של יהודי לבנון זכאים לאזרחות פורטוגלית! מדבור בדרכון אירופאי שיעניק להם זכות ביקור, ישיבה ועבודה באופן חופשי וקבוע במדינות השונות החברות באיחוד האירופאי כדוגמת: ספרד, בריטניה, איטליה, בלגיה, הולנד, גרמניה, צ'כיה, הונגריה ועוד. כמו כן, יאפשר להם הדרכון האירופאי כניסה חופשית לארה"ב ללא צורך בקבלת ויזה מראש.

משרד עורכי הדין שלנו מסייע למי שאבותיהם גורשו מספרד או מפורטוגל להשיג אזרחות פורטוגזית.

גירוש ספרד

צו אלהמברה הוא השם שניתן לאגרת גירוש היהודים הגדולה שפורסמה ברחבי ממלכת ספרד בשנת 1492, על ידי מלכי ספרד פרננדו ואיזבל. הצו הורה ליהודים לעזוב את המדינה המאוחדת בתוך 4 חודשים, תוך כדי איסור הוצאת כסף, זהב ונכסים ממנה. מרוששים ושבורים רוחנית יצאו היהודים מנמלי ספרד, כאשר חלקם מחליטים להפליג אל ארץ ישראל.

קהילות המגורשים הספרדים בלבנון:

כוונתם של מגורשים אלו הייתה לעלות לארץ ישראל, אבל חלקם מצאו את דרכם ללבנון, אם לשעה ואם לצמיתות. משהגיעו ללבנון, חיו תחת השלטון הממלוכי הנוקשה שהבליט את אפלייתו כלפי היהודים, על ידי שחייב אותם בהגבלת לבוש מסוים ומנע מהם להקים בתי כנסת חדשים. כתוצאה מכך לא הותר להם אלא להשתמש במבנים קיימים, ישנים וצפופים, דבר אשר גרם לחוסר נוחות מצד האוכלוסייה הספרדית החדשה. בשנת 1516, משתלטים דודניהם של הממלוכים- העותמנים על לבנון ואלה מספחים אותה לוִילָיֵט (יחידת שטח מנהלית) הסורי, כתוצאה מכך נוצרו חיבור וזהות מסוימים בין הקהל היהודי הלבנוני לסורי. לבנון הייתה גשר בין אירופה ומדינות הצפון לארץ ישראל, משום כך במרוצת השנים, נתקלו מטיילים יהודים באוכלוסיות ספרדיות שונות אשר עליהן סיפרו.

מגורשי ספרד בביירות

בשנת 1495 כותב תלמיד אנונימי לרבי עובדיה מבַּרְטְנוֹרָא, כי "בבַּרוֹתוֹ (ביירות) אין יהודים, ואינני יודע את הסיבה, כיוון והישמעאלים בברותו עדיפים יותר מכל אנשי הממלכה והם בעלי מזג נינוח כלפי היהודים". אולם, יהודים התיישבו שוב פעם בביירות לאחר גירושם מספרד לקראת סופה של המאה ה-15, לאחר נדודים באיזור. על הקהילה הספרדית שבביירות לאורך השנים, אנו יודעים דרך מקורות ממטיילים יהודים כנזכר, שתיעדו ביומניהם את מסעותיהם במזרח התיכון. הרופא, הסופר והמורה היהודי-אוסטרי לוּדְוִויג אוּגוּסְט פְרֵנְקֶל מבית לַמֵל מציין בשנת 1856, שמצא "בביירות כ- 500 משפחות ספרדיות, אשר רובם סוחרים וסבלים". בבעלות הקהילה היו גם בתי כנסת ושנים עשר בתי מדרש.

הישגי יהודות ספרד בלבנון

למרות מספר בתי המדרש הנזכרים, קהילות ספרד בלבנון לא בנו עולם תורני עשיר העומד על רבנים בעלי שם כיתר קהילות ספרד באיזור כגון: מצרים, סוריה, ארץ ישראל, טורקיה וכ"ו. על אף ששמרו על יהדותם והחזיקו בגרעין ספרדי במשך 470 שנים, עד עליית רוב האוכלוסייה לישראל בפרוץ מלחמת ששת הימים בשנת 1967, נראה כי הדבר אשר החזיק את קהילת הספרדים בביירות היה ברובו המסחר. הקהילה נחשבה לקהילה המאורגנת ביותר בלבנון וסוריה בכל הקשור למוסדות לימוד וכן מוסדות חילוניים. מנהיגי הקהילה ואמידיה (האוכלוסייה נמנתה עם המעמד הבינוני) הקימו מוסדות חינוך ותרבות בסוף המאה ה- 19 ותחילת המאה ה-20 אשר הושפעו מהפרנקופיליה הגלובלית והשפעת המנדט הצרפתי באיזור. עם מוסדות הלימוד נמנו בתי הספר אליאנס (כל ישראל חברים) לבנים ובית ספר אליאנס לאומנויות עבור בנות. יתר המוסדות היו מועדון קהילתי בשם מכבי, אכסניית בני ברית וארגונים ציוניים נוספים.

מאמרים נוספים אודות חיי המגורשים בפזורה:

  1. עדת הספרדים בעיר בלגרד שבסרביה
  2. יישוב קהילות ספרד בסוריה
  3. סרייבו – עיר הלדינו והפולקלור הספרדי
  4. התפתחות הקהילה הספרדית באנגליה
  5. אלג'יריה ומנהיגיה הספרדים

תודה למר יהונתן גבריאלוב על עזרתו בכתיבת מאמר זה ויתר מאמרים על קהילות ספרד ופורטוגל בעולם.

צרו קשר – עורך דין אזרחות פורטוגל

משרדנו מתמחה בעזרה בקבלת אזרחות פורטוגלית לצאצאי המגורשים. נשמח לעמוד לרשותכם ולתת לכם ייעוץ ראשוני טלפוני ללא עלות עבור בדיקת זכאות ראשונית לדרכון פורטוגלי.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה