דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

שינוי חוק האזרחות הפורטוגלי – שאלות ותשובות (מידע משפטי חשוב ומעודכן לחודש אפריל 2022)

Michael Decker

ביום 18.3.2022 נפל דבר, כאשר שינוי מהותי בחוק האזרחות הפורטוגלי נכנס לתוקף. תקנות חדשות אשר העבירה ממשלת פורטוגל משנות את המצב המשפטי בכל הנוגע לאפשרות לקבלת אזרחות פורטוגלית בקרב ישראלים ויהודים רבים, צאצאים של מגורשי ספרד ופורטוגל. בעת כתיבת מאמר זה, השינויים טרם נכנסו לתוקף באופן רשמי. ואולם, הם צפויים להיכנס לתוקף בחודשים הקרובים ולהציב מכשולים בפני רבים אשר עד כה היו זכאים לקבלת אזרחות ודרכון פורטוגלי. משרדנו מייצג לקוחות רבים המבקשים לקבל דרכון פורטוגלי. במאמר זה נסביר על עיקרי השינויים בחוק ועל השלכותיהם.

משרדנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני הגירה ומעניק ייצוג משפטי מקיף ללקוחותיו בהליכי בקשת אזרחות זרה. למשרדנו ניסיון רב ומוכח בייצוג בבקשות לקבלת אזרחויות שונות באיחוד האירופאי, כדוגמת אזרחות פורטוגלית, גרמנית, אוסטרית, רומנית, ליטאית ועוד. מומחינו תמיד שמחים לענות על שאלותיכם בנוגע לתהליך או לזכאותכם לקבלת אזרחות זרה. במאמר זה יסביר עורך הדין מיכאל דקר, שותף במשרדנו ומומחה לדיני הגירה, על תיקון החוק בנושא אזרחות פורטוגלית.

שינוי חוק האזרחות הפורטוגלי

בשבועות האחרונים הגיעו אל משרדנו פניות רבות בעניין שינוי חוק האזרחות הפורטוגלית. זאת בעקבות הפרסומים המרעישים בתקשורת על שינוי חוק האזרחות הפורטוגלי, אשר עלולים לנתק את הזכאות שהייתה עד כה לישראלים ויהודים רבים לאזרחות יוקרתית זו. הפרסומים בעיתונות הציגו את שינוי החוק בתור תהליך פתאומי אשר התרחש על רקע פרשת רומן אברמוביץ׳, האוליגרך הרוסי, אשר קיבל דרכון פורטוגלי על רקע יהדותו. ואולם, מי מכם שעוקבים אחרי העדכונים שמשרדנו מפרסם בנושא באופן שוטף יודעים כי לא מדובר בשינוי כה פתאומי, אלא בתוצאה של תהליך ממושך, המתרחש בפורטוגל מזה מספר שנים.

אולי הזדמן לכם להיחשף לעדכון קודם שפרסמנו אודות החמרות בחוק האזרחות הפורטוגלית, שנכנסו לתוקף בשנת 2021. ההחמרות העדכניות מקשיחות עוד יותר את הקריטריונים, באופן העלול למנוע מישראלים רבים אשר היו זכאים לקבלת אזרחות ודרכון פורטוגליים לקבלם כעת. רבים תוהים מהם אותם שינויים, כיצד הם ישפיעו על מי שטרם הגישו בקשת אזרחות, וחשוב מכך – על מי שכבר הגישו בקשה כזו. על מנת לעשות סדר בבלאגן, הכנו עבורכם מדריך מקוצר בו יפורטו עיקרי השינוי ונתייחס לשאלות העיקריות שהגיעו אלינו בנושא, ונוגעות לרבים מכם.

מהם עיקרי שינוי חוק האזרחות הפורטוגלית?

החוק קובע מספר תנאים חדשים אשר יהיה על מי שיבקשו מעתה לקבל דרכון פורטוגלי להוכיח. שינוי מהותי אחד שחל בחוק החדש נוגע לצורך להוכיח קשר לקהילה היהודית בפורטוגל באופן קפדני יותר מבעבר. הדבר ייעשה לפי מודל שיאושר על-ידי ממשלת פורטוגל בהמשך, והקהילות היהודיות בפורטוגל יהיו מחויבות לפעול בהתאם למודל זה.

שינוי משמעותי נוסף אשר צפוי להיכנס לתוקף בשלב השני הוא בדרישה להוכחת זיקה לפורטוגל. הוכחה זו תוכל להיות בדרך של בעלות בנדל״ן או ברכוש אחר בפורטוגל, לרבות בעלות בחברה מסחרית או קואופרטיב הרשומים בפורטוגל. דרך חלופית להוכחת זיקה לפורטוגל היא הצגת ראיות לביקורים תכופים בפורטוגל. כפי שניתן להיווכח, מדובר בשינויי חקיקה המשפיעים באופן דרמטי על האפשרות של ישראלים לקבל אזרחות פורטוגלית, יחסית למצב המשפטי שקדם לכך. אבדה האפשרות לקבל דרכון אירופי ללא צורך לבלות זמן או לצור קשר כלשהו למדינת פורטוגל.

מתי שינוי חוק האזרחות הפורטוגלי צפוי להיכנס לתוקף?

הוכחת הזיקה לפורטוגל צפויה להיכנס לתוקף ביום 1.10.2022. לעומתה, הדרישה לאישור מאחת הקהילות היהודיות, הניתן לפי המודל החדש, צפויה להיכנס לתוקף כבר ביום 15.4.2022. עם זאת, נכון למועד כתיבת שורות אלה, הממשלה הפורטוגלית טרם אישרה את המודל החדש, וייתכן שהדבר יעכב במעט את הכניסה לתוקף של דרישת קבלת האישור במתכונת זו. לאחר כניסת המודל לתוקף, הדרישה תחול באופן מידי.

מה משמעות השינויים לגבי בקשות שכבר הוגשו?

שינוי חוק האזרחות הפורטוגלי צפוי להיכנס לתוקף באופן פרוספקטיבי (צופה פני עתיד). כפועל יוצא, אישורים שניתנו עד כה מהקהילות היהודיות לא צפויים להיפגע בעקבות השינוי, וכך גם בקשות המצויות בתהליך מתקדם. לגבי מי שהגישו לאחרונה בקשות אזרחות המצויות בשלבים ראשוניים, יש לבחון את הנושא לעומק באמצעות עורך דין מומחה לדיני הגירה לפורטוגל. זו המלצנו גם עבור מי שטרם החלו בהליכים כלשהם ומעוניינים באזרחות פורטוגלית. מומלץ להקדים ולבחון את זכאותכם, ולטפל בנושא בהתאם לכך.

האם עדיין כדאי לפעול לקבלת אזרחות פורטוגלית?

השינויים בחוק הפורטוגלי ודאי צפויים להשפיע על היכולת לקבל אזרחות. ואולם, עדיין מוקדם לדעת כיצד ועד כמה הם ישפיעו. מי שעשויים להיות זכאים אינם צריכים להרים ידיים ולוותר על האפשרות לבדוק את זכאותם. עם זאת, הזמן משחק תפקיד משמעותי ביכולת לקבל אזרחות בקרב הזכאים לכך. חשוב לפעול בהקדם ולהיוועץ עם עורך דין המתמחה בתחום לגבי זכאותכם, על מנת להבין מה האפשרויות העומדות עבורכם.

שינוי חוק האזרחות הפורטוגלי – צרו קשר עם המומחים שלנו לדיני הגירה

במאמר זה הסברנו על עיקרי שיני חוק האזרחות הפורטוגלי, בכל הנוגע לאפשרות לקבלת אזרחות פורטוגלית לזכאים. לכל שאלה נוספת בנושא, המומחים לדיני הגירה ממשרדנו, בירושלים ובתל אביב, זמינים עבורכם וישמחו לעזור. עורכי הדין ממשרדנו הם בעלי ניסיון רב ומוכח בכל הנוגע לייצוג בהליכי בקשות לקבלת אזרחויות אירופאיות. משרדנו מתמחה בדיני הגירה לפורטוגל, בשיתוף פעולה עם משרד עורכי דין מוביל בתחום ההגירה בפורטוגל, ועומד בקשר בנושא מול הרשויות.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה