אזרחות פורטוגל

כלל מאמרי קבלת דרכון פורטוגל של המשרד

בשנת 2015 חוקקה ממשלת פורטוגל "חוק שיבה" אשר מאפשר קבלת אזרחות פורטוגל לצאצאי היהודים מגורשים מספרד ומפורטוגל ב1492 ו1496.

משרדנו מתמחה בהגשת אזרחות פורטוגל עבור אזרחי ישראל והעולם. מי זכאי לקבל אזרחות פורטוגלית, כמה זמן לוקח ההליך, ומהי העלות?

מהם יתרונות הדרכון הפורטוגלי?

אזרחות פורטוגללמה בעצם כדאי להתחיל בכל הליך קבלת אזרחות פורטוגלית? נוסף לאפשרות לחיות, לעבוד, ולעשות עסקים בפורטוגל עצמה (מדינת עולם ראשון עם אקלים נחמד, כלכלה מפותחת ונופים מדהימים), חשוב לזכור שמדובר באזרחות של מדינה החברה באיחוד האירופאי.

ברגע שתאחזו בדרכון פורטוגזי, באפשרותכם לחיות, לעבוד, ולנהל עסקים בכל מדינות אירופה, כולל בריטניה (לפחות עד סיום הברקזיט). בנוסף – לא כולם יודעים, אבל דרכון פורטוגלי גם מאפשר כניסה לארה"ב ללא צורך בקבלת ויזה מראש.
האזרחות הפורטוגזית פותחת את שערי אירופה והעולם, ומאפשרת לטוס לארצות הברית ללא ויזה.

כולם מדברים על דרכון ספרדי לצאצאי המגורשים – למה דווקא פורטוגל ולא ספרד?

לפורטוגל ישנם את כל היתרונות המפורטים למעלה במשותף עם ספרד, ואין לה אותם החסרונות. מבקשי אזרחות ספרד נדרשים להגיע לספרד במהלך בדיקת הבקשה, לעבור מבחן מחמיר בשפה הספרדית ובתרבות ספרד, ולהישבע אמונים למלך ספרד.

בנוסף, רק בינינו – יש לנו קשרים מקצועיים בפורטוגל. אנחנו עובדים עם משרד עורכי דין הגירה אשר מטפל בשלבים הסופיים של הליך קבלת אזרחות, יש לנו קשרים עם הקהילה היהודית בפורטו אשר מנפיקה את האישור הדרוש, ואנחנו אפילו מכירים אנשי מפתח ברשויות ההגירה.

מי זכאי לקבלת אזרחות פורטוגל?

זכאים לקבל אזרחות פורטוגל כל אשר יכולים להוכיח כי בין אבותיהם ישנם יהודים ספרדים – צאצאים למגורשי ספרד ופורטוגל. מדובר לא רק ביהודים ממדינות המזרח התיכון! רוב רובם של הזכאים הם אכן ממוצא "ספרדי", כדוגמת יוצאי מרוקו, טוניס, אלג'יר, לוב, מצריים. אבל מגורשי ספרד ופורטוגל הגיעו גם למדינות "אשכנזיות" כגון פולין, רומניה, הולנד ואף לעולם החדש, אמריקה וקנדה. לכן, לא משנה איפה נולדתם, אם אחד מאבותיכם היה ממוצא ספרדי, כדאי לכם לבדוק זכאות.

אז איך מוכיחים זכאות?

רבים מוותרים מראש על הוכחת הזכאות כי מניחים שישנו צורך להוכיח כי אחד מאבותיהם גורש מספרד או מפורטוגל בסוף המאה ה15. אין דרישה כזאת. הוכחת הזכאות עומדת על שלוש נקודות עיקריות.

  1. שם משפחתו של מבקש האזרחות (ו או אבותיו דורות אחורה) נכלל ברשימת שמות המשפחה היהודים-ספרדיים.
  2. ישנן הוכחות כי לפחות אחד מאבותיו של המבקש היה יהודי ספרדי – היה בעל שם ספרדי, דיבר לדינו, השתייך לקהילה ספרדית או לבית כנסת ספרדי, התלבש בלבוש ספרדי מסורתי, נקבר בבית קברות ספרדי, ועוד. זהו השלב בו אפשר להיעזר בשירותיו של חוקר שורשים איתו עובד המשרד.
  3. אישורו של רב לקהילה ספרדית כי אבותיכם היו ממוצא ספרדי. באופן אידיאלי, מדובר ברב של קהילה אליה השתייכה משפחתכם לאורך דורות רבים, או לכל הפחות רב שאתם חלק מקהילתו משך שנים. עם זאת, מצבם של יהודי ברית המועצות לשעבר או צאצאים למשפחות שרגלם מעולם לא דרכה בבית כנסת אינו נואש. רבנים רבים מוכנים להנפיק את המכתב הדרוש על בסיס ההוכחות בסעיפים 1 ו 2, אף אם אינם מכירים את המבקש.

על סמך לכל הפחות שניים מהסעיפים מעלה, ניתן לפנות לקהילה היהודית בפורטוגל, לקבל את אישורה כי המבקש הוא צאצא למגורשים, ועם אישור זה לפנות לרשויות פורטוגל לקבלת אזרחות.

כמה זמן ההליך לוקח?

זוהי שאלה נפוצה מאד מצד מבקשי הדרכון. אמנם אין עליה תשובה חד-משמעית (משתנה ממקרה למקרה בהתאם לנסיבות), אך בממוצע ההליך לוקח כשנה וחצי.

האם ניתן לבצע את ההליך לבד, ללא עורך דין?

מבחינה מעשית ביצוע ההליך ללא עורך דין ידרוש מכם להמציא את המסמכים הנדרשים (ולתרגם את אותם לפורטוגזית) להשיג חותמת אפוסטיל, ליצור קשר עם הקהילה היהודית בפורטוגל ולבצע את ההליך הביורוקרטי המורכב מול הרשויות.

מה עם בני משפחתו של המבקש?

לאחר הוכחת האזרחות וקבלת הדרכון, ילדי ובןבת הזוג של המבקשים זכאים לקבלת אזרחות הפורטוגלית. בנוסף, לאחר הוכחת הזכאות, פתוחה הדרך לקבלת אזרחות עבור בני המשפחה המורחבת (צאצאים לאותו יהודי ספרדי). משרדנו אף מספק הנחה עבור טיפול במספר מבקשי אזרחות בני אותה המשפחה.

כמה עולה כל ההליך?

עלות ההליך מתחלקת לשלושה חלקים:

תשלומים של אגרות קבועות לקהילה היהודית והרשויות בפורטוגל.
תרגומים של מסמכים. שכר טרחה של עורך דין, פרטני למקרה.

מוכנים להתחיל?

צרו קשר בטלפון או במייל מטה על מנת לקבוע פגישה במשרדנו בפתח תקווה או בירושלים. נשמח לייעץ, להסביר, לתרגם מסמכים ולנהל את הליך קבלת האזרחות.

למידע נוסף על זכאות לדרכון פורטוגל והליך קבלתו, אנו ממליצים על המאמרים בנושא באתר המשרד.

ליצירת קשר השאירו פרטים כאן או התקשרו אלינו ל:

שירותי נוטריון במשרד [partner_names lang=

: 03-3724722

        055-9781688

 [email protected]

 

[yarpp]