דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

צאצאי דוברי לדינו זכאים לקבלת אזרחות פורטוגלית!

Michael Decker

מה היא שפת הלדינו? בימי הביניים בחצי האי האיברי, כיום ספרד ופורטוגל, התקיימו מגוון של שפות לטיניות בהן דיברו התושבים. בתקופה זו עדיין לא הייתה ליהודים שפה אחידה כמו הלדינו שהבדילה אותם מהאוכלוסייה המקומית. כל קהילה דיברה בניב המשויך לממלכה בה חייתה. האוכלוסיות היהודיות דיברו בניבים כגון: קטלנית, גליסית, פורטוגזית, לאונית, ערבית ועוד. בשנת 1492 גורשו היהודים מספרד ולאחר מכן ב-1497 גורשו היהודים מפורטוגל לאזורי האימפריה העותמנית ומדינות צפון אפריקה. לאחר הגירוש הוחלט בין הקהילות המגורשות על שימור המסורת הספרדית העשירה בשפה אחת אשר תשלב בתוכה מלים מספרדית, שפת הקודש ומילים מקומיות. בשנים אלו ספרד כבר הייתה מאוחדת כמדינה אחת (ללא מלכויות) ובעלת שפה אחת – ספרדית קסטיליאנית. לדינו מבוססת ברובה על הספרדית הקסטיליאנית ונקראת ספרדית יהודית.

לדינו

לדינו במדינות הבלקן והמגרב

המגורשים באימפריה העותמנית: מדינות הבלקן, טורקיה, מצרים וצפון אפריקה, במיוחד מרוקו, פיתחו על פי רצונם את הלדינו שהכילה מילים ספרדיות ברובן, עבריות ומן השפות המקומיות. על פי הערכה, במדינות הבלקן, כגון בולגריה, בוסניה, סרביה, מקדוניה וכדומה, מעל 30% מאוצר המילים התפתח ממילים מקומיות. על פי מפקד אוכלוסין שנערך ביוון בשנת 1928, כ- 63,000  מילידי יוון דיברו בלדינו. מלחמת העולם השנייה הייתה הגורם המכריע להיעלמותה של שפת הלדינו, כיוון וקהילות היהודים דוברי הלדינו באירופה נמחו בשואה. כיום הלדינו בשלבי דעיכה ועל סף היעלמות. למרות זאת, ישנן ארבע מדינות אשר עדיין מכירות בלדינו באופן רשמי: ישראל, צרפת, טורקיה ובוסניה והרצגובינה.

האם דיברו במשפחתך בשפת הלדינו? הוכחה של זכאות לדרכון פורטוגל

אם ההורים או סבא וסבתא דיברו לדינו, סביר להניח כי אתם זכאים לאזרחות פורטוגל או ספרד. שימוש בשפת הלדינו במשפחה מהווה אינדיקציה חזקה למקור המשפחה במגורשי ספרד ופורטוגל והוכחה לקבלת אזרחות פורטוגזית בהתאם לחוק.

מאכלים בעלי מסורת יהודית מספרד

אם באפשרותך להציג מאכלים ספרדים או פורטוגלים העוברים במשפחתך במשך דורות, את/ה זכאי/ת לקבלת אזרחות פורטוגלית!

אדפינה (adafina) – תבשיל שבת (חמין)  מסורתי של בשר, חומוס, פול, בצל, שום, כמון ויתר תבלינים. אדפינה הייתה תבשיל יהודי מוכר בזמן האינקוויזיציה, וסימן לזיהוי בית יהודי.

עוגת הספוג המכונה pan de espana – "לחם של ספרד" – אותה נהגו היהודים לאכול בפסח, כשקמח מצה ועמילן תפוחי אדמה משמשים תחליף לקמח.

קוזידו (cozido) – תבשיל נתחי בשר, גרגירי חומוס וירקות מעל מצע של קוסקוס. תבשיל זה היה נאכל בחודשי החורף הקרובים לחג הפורים, אך כיום נאכל באופן מסורתי בפורטוגל בעיקר, וגם בספרד ובברזיל.

בויוז (boyoz) – הוא מאפה העשוי מתערובת של קמח, שמן חמניות וטחינה.

דג מטוגן – באופן מסורתי היה מוגש בסעודת שבת, הדג ברוב המקרים היה בקלה. מסורת זו הגיעה מיהודי דרום ספרד אשר ישבו בחבל אנדלוסיה.

קוסקוס – המוגש לצד ירקות, גרגירי חומוס ופול.

מופלטה – מעין פנקייק יהודי מרוקאי העשוי ממים, קמח ושמן שנאכל בחגיגות המימונה, יום לאחר סיום חג הפסח. נהוג לאכול את המופלטה כשהיא חמה, מרוחה בחמאה, דבש, אגוזים, פיסטוקים או פירות יבשים.

לצד מאכלים אלו היו גם מאכלים מקומיים שכיום מזוהים עם קהילות הספרדים כגון: פלפלים ממולאים באורז, לימונים כבושים, בורקס, קינוחים מתוקים הממולאים בחומוס וארטישוק ועוד.

שלבים בקבלת אזרחות פורטוגלית:

שלב 1: הצגת קשר היסטורי לקהילת מגורשי ספרד באמצעות שם משפחה, מוצא המדינה, מאכלים ייחודיים, תשמישי קדושה, שפה, תפילות מיוחדות, לבוש ועוד.

שלב 2: יש להמציא מכתב מרב אשר רצוי ויהיה מהקהילה הספרדית בו יוכיח את קרבתו העדתית של המועמד לקהילה, ו/או חוות דעת גינאולוגית המציגה שורשים ספרדים/פורטוגלים(בו אנו נוכל לעזור בבחירת גינאולוג מתאים עבור המועמד).

שלב 3: יש לקבל מכתב המלצה מהקהילה היהודית בפורטוגל.

שלב 4: בהינתן מכתב ההמלצה יהיה אפשר להתחיל בתהליכי ההתאזרחות הפורטוגלית מול הרשויות המסמכות בפורטוגל, בסיוע עורך דין מקומי.

צאצאים לדוברי לדינו – צרו קשר עם מומחי הגירה לפורטוגל

משרדנו מתמחה בקבלת אזרחות פורטוגל עבור צאצאי מגורשי ספרד ופורטוגל. סדרת מאמרים זו, אשר נכתבה בעזרתו של יהונתן גבריאלוב, מסבירה אלו מאפיינים עוזרים להוכיח כי המשפחה שלכם מקורותיה מגולי ספרד. במידה ויש בידיכם מסמכים ועדויות המוכיחים כי אבותיכם היו בין המגורשים, צרו קשר. קבעו פגישה במשרדנו בתל אביב או בירושלים לקבלת סיוע משפטי בהגירה לפורטוגל.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה