דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

הקהילות היהודיות בפורטוגל – מכתב המלצה

Michael Decker

כל אדם המעוניין לרכוש אזרחות פורטוגלית, אשר מעניק את הזכות לקבל דרכון פורטוגלי, ויש לו קשרים ספרדיים במשפחתו, יוכל לעשות כן במידה ויוכיח את הקשרים במסמך רשמי. הוכחת הקשרים תיעשה דרך כתיבת אילן יוחסין של בערך חמישה דורות. יחד עם זאת מתבקש המועמד לספק מכתב המלצה. אך מהו בעצם מכתב ההמלצה?

מכתב ההמלצה הוא אסמכתא עבור ממשלת פורטוגל, המראה באופן רשמי כי המועמד הוכר בעיניי הקהילה היהודית הפורטוגלית כצאצא ספרדי המשתייך לגירוש ספרד. אולם בטרם אתם שולחים את בקשתכם, מוטב לדעת ולהכיר את הקהילות השונות ותפקידיהן מעט מקרוב.

הקהילות מתחלקות ביניהן בנוגע למתן מכתב ההמלצה כפי שיובהר במאמר. זאת, כאשר קהילה אחת אחראית לספק מכתב המלצה ליהודים על-פי הלכה, ואילו השנייה מנפיקה את מכתב ההמלצה עבור נוצרים או מוסלמים אשר הוכיחו כי הם צאצאים למגורשים ספרדים / פורטוגלים. כאן הכוונה גם לצאצאי אנוסים והקוֹנְבֶרְסוֹס (יהודים ספרדים שהתנצרו מרצון בספרד ודרום אמריקה).

הקהילות היהודיות בפורטוגל – מכתב המלצה

הקהילות היהודיות בפורטוגל – מכתב המלצה

בפועל קיימות שתי קהילות בפורטוגל אשר מעניקות את מכתב ההמלצה. הקהילות נמצאות בערי פורטו וליסבון. יחד איתן ישנה הקהילה בעיר בלמונטה שנאבקת על קבלת הכרה, אך נכון לחודש מאי 2020, הרשויות המקומיות טרם הכירו בה.

הקהילה בפורטו – במידה ואתם ישראלים, רוב הסיכויים שתפעלו להוציא את מכתב ההמלצה דרך קהילה זו. זה מכיוון והקהילה מעניקה את המכתב רק לצאצאים אשר נולדו לאב או אם יהודייה על פי דיני הלכה היהודית.

  • על מנת לקבל את המכתב תדרשו להוכיח קשר ספרדי. קשר ספרדי בא לידי ביטוי על-ידי הצגת אילן יוחסין של בערך 5 דורות (תלוי במדינת המוצא), שם משפחה, שפה בה דיברו אבותיכם (לדינו או חכיתיה), רישומי בית עלמין, כְּתוּבּוֹת, מאכלים, לבוש, סידורי תפילה עתיקים, מסורות ספרדיות ישנות וכיוצא בזה.

חשוב לציין כי אין חובה שהמועמד יעמוד בכל הסעיפים הנזכרים.

הקהילה בליסבון – ממונה על הענקת המלצה עבור מועמדים שאינם יהודים על פי הלכה, אך באפשרותם להוכיח כי אבותיהם היו מגורשים ספרדים או פורטוגלים וכן אנוסים. קהילה זו מטפלת רבות בנוצרים ילידי דרום אמריקה וגם מוסלמים ילידי צפון אפריקה.

שימו לב כי סעיף זה זהה בתנאי הסף לסעיף הקודם. אך יודגשו שני הסעיפים הבאים:

  • הצגת אילן יוחסין – רצוי מפורט של אבות המשפחה.
  • תיאור כתוב לגבי שושלת משפחתית של אבותיכם.

חשוב – התיאורים ייעשו בידי מומחים חיצוניים (חוקרי אילן יוחסין) או רב אשר מכיר את הפונה. כמו כן, הפונה יספק מכתב בכתב ידו, בו מעיד כי משפחתו בעלת רקע ספרדי.

הקהילה בבלמונטה – כנזכר, קהילה זו טרם הוכרה רשמית על ידי הממשלה הפורטוגלית.

לחצו כאן למאמר המקיף על אזרחות פורטוגלית.

הקהילות היהודיות בפורטוגל – מכתב המלצה

משרדנו מתמחה בדיני הגירה. במידה ואתם נתקלים בקשיים ואינכם בטוחים אם אתם זכאים לדרכון פורטוגלי, צרו עמנו קשר ונוכל לסייע. לידיעתכם, בישראל ישנם כשלושה מיליון זכאים פוטנציאליים לקבלת הדרכון בין והם אשכנזים, מזרחים, תימנים וכו'.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה